kraška

Začasna zaščita doslej okoli 1200 Ukrajincem, zaznali sporne ponudbe begunkam
15. 04. 2022 12.15
V Sloveniji je bilo doslej 18.415 opravljenih registracij ukrajinskih beguncev, prijavljenih pa jih je 4718, saj jih večina le prečka našo državo. Status začasne zaščite jih ima trenutno 1225. Od teh jih je vlogo za pomoč urada za oskrbo in integracijo migrantov oddalo 198, odobritev pa dočakalo 43, kažejo sicer neuradni podatki.Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo pa se lahko skriva tudi trgovina z ljudmi, opozarja ministrstvo za notranje zadeve. Sporne ponudbe begunkam so bile v Sloveniji že zaznane.

Koncesionarja bosta le Nomago in Arriva, murskosoboški prevoznik se bo pritožil
02. 04. 2022 11.49
Po izboru Ministrstva za infrastrukturo bosta koncesionarja v linijskem avtobusnem prevozu na 12 območjih oziroma sklopih, pri čemer sta za devet od 12 sklopov dobili zgolj po eno ponudbo, le Nomago in Arriva. Odločitev ni dokončna, saj se bo Avtobusni promet Murska Sobota pritožil oziroma vložil zahtevek za revizijo.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu
19. 01. 2022 18.24
Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'
12. 01. 2022 09.59
Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

Trst razglasili za mesto z najboljšo kakovostjo življenja
18. 12. 2021 19.30
"Mesto na izjemni lokaciji s čudovitimi razgledi, kjer je v zadnjem času zacvetelo podjetništvo. Mesto, ki je po zaslužku na vrhu države, ima zelo dober javni prevoz in odličen dostop do zdravstvenih storitev, poleg tega pa še ogromno stavi na kulturo." To je kratek opis mesta, ki se je v Italiji zavihtelo na sam vrh lestvice po kakovosti življenja. Milano, Torino, morda Verona ali Firence? Nikakor ne, to je Trst. Tako pravi italijanska raziskava, kako je prilezlo tako visoko, pa je ugotavljal Jaka Vran.

Za krivolov jamskih hroščev od tri do pet let zapora
13. 12. 2021 19.01
Zagotovo ste že slišali za krivolov kitov, slonov, nosorogov in drugih eksotičnih živali. Kaj pa krivolov jamskih hroščev? Slovenija kot kraška dežela z veliko jamami ponuja ogromno različnih, zelo redkih vrst jamskih hroščev, ki pa so predvsem zanimivi za zbiratelje in ljudi, ki hrošče prodajajo na črnem trgu. Kako so videti njihove pasti in zakaj je lov na jamske hrošče pri nas prepovedan?

Letos več smrti zaradi pijanih voznikov: obilna hrana in zrak ne ublažita alkoholiziranosti
06. 12. 2021 15.57
Pričenja se tretja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Število smrtnih žrtev zaradi pijanih voznikov je letos naraslo, a alkohol ni 'kriv' za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči, poudarjajo na Agenciji za varnost prometa. Kar vsaka tretja smrtna prometna nesreča pa se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Vse voznike zato pozivajo, naj nikar ne sedejo za volan, če so pred tem uživali alkohol ali druge psihoaktivne snovi, oziroma naj si zagotovijo varen prevoz. K varni in odgovorni udeležbi v prometu pozivajo tudi kolesarje in pešce.

'Pihati' bodo dali vsakemu, ki bo pripeljal mimo
05. 11. 2021 08.58
Začela se je druga letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Potekala bo do 14. novembra, nadzor pa bo usmerjen predvsem v preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola. Vsaka policijska uprava bo glede na problematiko na svojem območju izvedla vsaj en poostren nadzor, v katerem bo sodelovalo večje število patrulj. Te bodo opravile preizkus alkoholiziranosti z vsakim udeležencem, ki bo pripeljal mimo.

Janša ob obisku v obalno-kraški regiji ocenil, da regija beleži dobre rezultate
19. 10. 2021 06.20
Z javno tribuno v Lipici je vlada sklenila obisk obalno-kraške regije. Ministri so poleg seznanitve z lokalnimi težavami dosegli premike pri nekaterih pomembnih projektih, od ureditve prometne infrastrukture ob Luki Koper do rešitve za piranski akvarij. Nekateri izzivi pa ostajajo odprti, kot je dodatni vodni vir za Istro. Premier Janša je ocenil, da regija beleži dobre rezultate, med drugim predvsem pri kazalnikih razvitosti. Izstopa tudi glede podpovprečne brezposelnosti mladih in skupne brezposelnosti.

V hribe po flancat in sekiro
21. 09. 2021 12.01
Vsako leto se v naše planine zgrne okoli 1,7 milijona ljudi. Tudi letošnja sezona ni bila izjema. In čeprav dnevi postajajo hladnejši, je še ni povsem konec. Do konca meseca, ob lepem vremenu pa še kakšen teden dlje, večina planinski koč ostaja odprtih, kljub temu pa se je o tem vredno prej pozanimati, še posebej pred odhodom na zahtevnejše ture. Od 161 planinskih koč jih svoja vrata sicer zapre 45, stalno je odprtih le 41, ob vikendih pa 75. Ena takšnih je tudi Krekova koča na Ratitovcu, ki je bila že večkrat v igri za najboljšo planinsko kočo, letos pa so ji planinci v kategoriji visokogorskih koč končno namenili zmago. Ekipa Preverjenega je izvedela, zakaj.

Ministrstvo s prošnjo cepilnim centrom, naj cepijo tudi ta konec tedna
17. 09. 2021 09.39
V Sloveniji so v četrtek ob 6528 PCR-testih potrdili 1143 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten. Umrlo je šest covidnih bolnikov, je na vladni novinarski konferenci sporočil zdravstveni minister Janez Poklukar. Največ pozitivnih je v starostni skupini od pet do 14 let. Vlada je medtem sporočila, da je s prvim odmerkov cepiva proti covidu-19 cepljenih že 60 odstotkov odraslih. Ministrstvo za zdravje je cepilne centre prosilo, naj svoja vrata odprejo tudi ta konec tedna – vsaj v soboto, po možnosti pa tudi v nedeljo.

Potrdili 666 novih okužb
02. 09. 2021 09.25
V sredo so ob opravljenih 3611 PCR-testih potrdili 666 novih okužb. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev se je tako še zvišala in zdaj znaša 283. Ko bo dosegla mejo 500 okužb, bomo vstopili v temno rdečo fazo. Po napovedih IJS se bo to zgodilo že čez dva tedna. V UKC Maribor pa so predstavili pandemski načrt. Trenutno tam zdravijo 40 covidnih bolnikov, najmlajši na intenzivni negi je star le 40 let.

Šolski koledar počitnic in praznikov ter nasveti za starše
31. 08. 2021 00.15
Poletne šolske počitnice se zaključujejo, pred vrati je prvi šolski dan. Poglejmo, kako bo v prihajajočem šolskem letu 2021/2022! Kdaj bodo krompirjeve, jesenske počitnice? Kako bo čez novo leto, kateri dnevi so dela prosti? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje aktivnosti z otroci. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša dni, tedne, v primeru, če se otrok poškoduje.

Dars v preplastitev odseka kraške avtoceste med Gabrkom in Fernetiči
30. 07. 2021 11.16
Dars je ta teden začel s pripravljalnimi deli za preplastitev cestišča na odseku kraške avtoceste med razcepoma Gabrk in Fernetiči. V času del, ki naj bi se končala v prvi polovici oktobra, večjih zastojev glede na pričakovane prometne obremenitve ni pričakovati. V tem mesecu je Dars začel tudi z obnovo cestišč na dolenjski in pomurski avtocesti.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'
07. 07. 2021 11.21
Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47
Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Neurje: našteli več kot 200 dogodkov, aktiviranih je bilo 88 gasilskih enot
28. 05. 2021 06.44
Neurje, ki je včeraj popoldne zajelo predvsem osrednjo, severovzhodno, vzhodno in jugovzhodno Slovenijo, močne nalive pa je spremljal močan veter in ponekod tudi toča, je povzročilo precej škode, pa tudi dela pristojnim službam. Skupno je bilo zabeleženih več kot 200 dogodkov, aktiviranih je bilo 88 gasilskih enot, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.

Nevihte zajele večji del države: podrta drevesa, poplavljene ceste in hiše
27. 05. 2021 07.00
Večji del Slovenije so zajele močnejše nevihte z nalivi, najhuje je bilo v osrednjem in vzhodnem delu države. Gasilci so imeli polne roke dela, poplavljene so številne ceste, voda je zalivala kleti in garaže ter ogrožala stanovanjske hiše. Podrta drevesa so povzročala težave predvsem v prometu. Marsikje je klestila toča, pobelila je tudi letališče Brnik.

V ponedeljek potrdili 326 novih okužb: 'Epidemiološke razmere se še naprej izboljšujejo'
25. 05. 2021 09.43
V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 3558 PCR-testov in potrdili 326 novih okužb. Pristojni so ob tem opravili še 44.113 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. Umrle so tri osebe s covidom-19. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 309, za prehod v zeleno fazo mora biti manjše od 300. Sistem PCT bo še kar nekaj časa ostal v veljavi, prav tako pa tudi nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih, pa poudarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Nevihte z močnimi nalivi povzročale težave na Primorskem in Notranjskem
17. 05. 2021 06.20
Letošnja pomlad nam daljšega obdobja stabilnega vremena še ni prinesla in prav nič ne kaže, da se bo to kmalu spremenilo. Slovenijo je prešla hladna fronta, ki so jo spremljali močnejši nalivi, zlasti na Primorskem in Notranjskem. Nestanovitno vreme v zadnjih tednih je posledica pogostega spusta svežega zraka iznad severnega Atlantika, zaradi katerega bo letošnja pomlad pri nas najhladnejša v zadnjih 20 letih.

V nedeljo pozitivnih 11,2 odstotka testov
10. 05. 2021 10.04
V nedeljo je bilo opravljenih 1310 PCR-testiranj, ob tem pa potrjenih 147 novih primerov okužbe s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 11,2-odstoten. Umrlo je šest oseb s covidom-19.

Odgovor gostincem: 'Žičničarji s preverjanjem potrdil niso imeli težav'
04. 05. 2021 07.27
Kakšno poletje nas čaka? Ključna pri tem bosta potek cepljenja in pripravljenost ljudi, da se cepijo, menijo strokovnjaki. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, zakaj je več deset tisoč odmerkov cepiva AstraZenece ostalo neporabljenih, medtem ko tisti, ki se želijo cepiti, ne pridejo na vrsto. Kdaj bo pri nas prišlo do splošnega cepljenja populacije? In katera nova sproščanja si lahko obetamo kmalu? Tudi množične koncerte, odprtje diskotek in barov? O tem je spregovorila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Dovoljene terapevtske storitve, jezikovne šole, inštrukcije in strokovne delavnice
03. 05. 2021 06.15
Po vsej državi so ob pogoju testiranja dovoljene nekatere svetovalne in izobraževalne storitve. V epidemiološko rumenih regijah so začeli veljati milejši pogoji glede števila strank v storitvenih lokalih in trgovinah, poleg tega lahko tudi v nastanitvenih obratih goste postrežejo v notranjih prostorih restavracij.

Novo sproščanje ukrepov v rumenih regijah
02. 05. 2021 19.21
Slovenija je še vedno v oranžni fazi epidemije. Na prvomajsko soboto je bilo testiranih manj ljudi, skoraj petina je bila pozitivnih. V petih rumenih regijah, kjer je epidemiološka slika ta hip najboljša - to so pomurska, koroška, osrednjeslovenska, obalno-kraška in goriška, bodo v ponedeljek dodatno omilili nekatere ukrepe.

Razlike med cepilnimi centri: v Tolminu cepljenih 23, v občini Hrpelje-Kozina le 15 odstotkov
29. 04. 2021 17.10
Nekateri cepilni centri po državi se soočajo z očitki, da niso dovolj učinkoviti, da cepljenje poteka prepočasi in da se morajo bolje organizirati, sploh ker v naslednjih tednih pričakujemo precej večje dobave cepiv. Na samem dnu seznama uspešnosti cepljenja je obalno-kraška regija.

Gospodarsko ministrstvo podpira predlog hotelirjev glede omejitev števila sob
29. 04. 2021 13.05
Gospodarsko ministrstvo podpira predlog združenja hotelirjev, da omejitev števila sob v posamezni večji nastanitvi ne bi bila več določena v absolutni številki, pri 30 sobah, ampak glede na delež sob v posameznem nastanitvenem obratu. Državni sekretar Simon Zajc upa, da bodo prihodnji teden glede tega dobili soglasje strokovne skupine.

Rumeni še osrednjeslovenska in koroška regija, dovoljene nezdravstvene terapevtske storitve
28. 04. 2021 06.16
Vlada je na seji v vseh statističnih regijah pod pogojem testa med drugim sprostila nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve in storitve strokovnega oz. poslovnega izobraževanja in usposabljanja. V rumenih statističnih regijah bo opravljanje gostinske dejavnosti še naprej omogočeno v notranjosti gostinskih obratov, od ponedeljka pa tudi v notranjosti gostinskih obratov, ki so del nastanitvenih obratov. Nekoliko se sprošča tudi število oseb v zaprtih javnih prostorih.

Telefoni nenehno zvonijo, a kje boste sploh lahko rezervirali hotelsko sobo ali nastanitev?
25. 04. 2021 09.41
Hotelirji v slovenski Istri se pripravljajo na ponovno odprtje turističnih kapacitet, vendar se tega zaradi številnih omejitev lotevajo previdno. Čeprav lahko turistični ponudniki prihodnji teden odprejo svoje nastanitvene obrate, pa se številni na Gorenjskem za to možnost za zdaj ne bodo odločili.

Za bivanje v turističnih nastanitvah morate imeti eno od štirih dokazil
22. 04. 2021 09.26
S ponedeljkom se po vsej državi odpirajo vsi nastanitveni obrati, vendar ti lahko zapolnijo največ 30 sob, ne glede na to, za kako velik hotel (ali drugi nastanitveni obrat) gre. Prav tako je bivanje dovoljeno le gostom, ki ob prijavi izkažejo potrdilo o prebolevnosti, o cepljenju ali o opravljenem hitrem oziroma PCR-testu. Odpirajo se tudi zdravilišča in terme, vendar le za goste nastanitev, za zunanje goste še naprej ostajajo zaprta.

Povsod odprte terase lokalov, dovoljene javne prireditve in prehajanje med regijami
21. 04. 2021 06.36
Vlada je na seji sklenila, da se v devetih statističnih regijah, kot je določeno za oranžno fazo sproščanja ukrepov, s soboto dovoljuje opravljanje gostinske dejavnosti priprave jedi in pijač ter strežbe na terasah in vrtovih gostinskih obratov. V treh statističnih regijah se določa izjeme na način, kot je določeno za rumeno fazo sproščanja ukrepov in se sprošča tudi opravljanje gostinske dejavnosti znotraj gostinskih obratov.