krajev

Bled bo dobil svojo obvoznico
10. 10. 2022 19.49
"Imamo jo!" te dni navdušeno govorijo Blejci. In to upravičeno, kajti večina je na to novico nestrpno čakala že vse življenje. Bled bo dobil obvoznico, ki bo enega najbolj obiskanih turističnih krajev pri nas občutno razbremenila. Gradbeno dovoljenje za prvo traso ceste je postalo pravnomočno. Kmalu se bo tako vendarle zgodilo, da bomo po enem najlepših mest pri nas hodili, ne da bi se ves čas izogibali avtomobilom in tovornjakom.

Družina umrle Mahse Amini živi v strahu: grožnje s smrtjo in ugrabitvijo
10. 10. 2022 14.49
Spregovorili so člani družine 22-letne Mahse Amini, katere smrt v policijskem priporu je pred tremi tedni sprožila proteste po vsem Iranu. Kot pripovedujejo, zdaj vsak dan živijo v strahu. Prejemajo grožnje s smrtjo in opozorila, naj se ne udeležujejo protestov, ki divjajo po državi.

Kupci gob v Šabcu so se zastrupili z zeleno mušnico
08. 10. 2022 10.29
Kupci, ki so gobe kupili od 72-letnice na tržnici v Šabcu, so se zastrupili z zelenimi mušnicami, je pokazala analiza. Prvi znaki zastrupitve z zeleno mušnico so bruhanje, driska in šibkost, simptomi pa se navadno pojavijo sedem do osem ur po zaužitju gobe, včasih tudi kasneje. Smrtna količina strupov za odraslega človeka vsebuje 50 gramov svežih zelenih mušnic, kolikor tehta klobuk srednje velike gobe brez beta, nekateri strokovnjaki pa pravijo, da je usodna količina lahko že 20 gramov te strupene gobe.

Ruska enota v Hersonu z belo zastavo
06. 10. 2022 16.27
Ukrajinske sile na vzhodu in jugu države po informacijah iz Kijeva še naprej napredujejo. V regiji Herson naj bi v manj kot tednu ponovno prevzele nadzor nad več kot 400 kvadratnimi kilometri ozemlja. Po več kanalih se širi tudi posnetek s fronte, kjer se ruski vojaki z belo zastavo predajajo Ukrajincem. Moskva ukrajinska osvajanja zanika in trdi, da so Ukrajince potisnile nazaj vzdolž frontne črte.

Putin podpisal odlok in si prilastil jedrsko elektrarno v Zaporožju
05. 10. 2022 06.53
Putin je podpisal odlok s katerim si je prilastil sicer že od marca zasedeno elektrarno v Zaporožju. Moskvo naj bi v naslednjih dneh zato obiskal vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafael Grossi, ki bo s predsednikom razpravljal o naslednjih korakih. Prav tako v luči poreferendumskih sprememb se pojavljajo novi predlogu imenovanje ruske agresije na Ukrajino. Vodja proruske kolaboracionistične uprave na Krimu je dejal, da bi morali t. i. posebno vojaško operacijo, kot Rusi imenujejo napad na Ukrajino, preimenovati v 'protiteroristično operacijo', kot so to leta 1999 naredili v vojni v Čečeniji. "Zdaj gre namreč za rusko ozemlje," meni.

V celjski bolnišnici zaradi prebavnih motenj pomoč poiskalo 47 ljudi
04. 10. 2022 13.51
Zaradi prebavnih motenj je pomoč v celjski bolnišnici poiskalo 47 ljudi, dva od njih so hospitalizirali. Sprva so na žalski občini domnevali, da je motnje povzročila zakalitev vidnega vira, vendar so kmalu ugotovili, da gre za tehnično napako na vodnem viru Šempeter. Kljub temu da je okvara že odpravljena, je treba vodo do preklica prekuhavati. NIJZ bo namreč opravil analizo vode, rezultati pa bodo znani v dveh dneh.

Okolica Ljubljane: pristna narava, lokalna hrana in čudoviti razgledi
29. 09. 2022 19.03
Ljubljana ima šarm manjše prestolnice in samozavest velikih evropskih velemest. A če se odpravimo le streljaj iz mesta, vstopimo v čudovit okoliški svet. Zbiljsko jezero, park Polhograjske graščine, restavracija z Michelinovo zvezdico Grič, Vodomčev gaj in Županova jama je le nekaj okoliških krajev, kjer se lahko naužijete narave, poskusite lokalne specialitete, spoznavate podzemlje in uživate v razgledih z okoliških hribov.

Tajfun Noru dosegel Filipine, med reševalno akcijo umrlo pet ljudi
26. 09. 2022 07.48
V divjanju tajfuna Noru, ki je dosegel Filipine ter prinesel močno deževje in veter, je umrlo najmanj pet ljudi, vsi pa so bili pripadniki reševalnih enot, so sporočili predstavniki lokalnih oblasti in reševalnih služb. Tajfun, ki je že nekoliko oslabel in se giba v smeri zahoda, bo državo zapustil predvidoma danes zvečer.

Se bo porušil mitološki rojstni kraj kralja Arturja?
25. 09. 2022 19.28
Gradu Tintagel, ki je ovekovečen kot mitološki rojstni kraj kralja Arturja, grozi, da se bo zrušil v morje, saj se zaradi podnebnih sprememb pospešuje obalna erozija. Organizacija Angleška dediščina, ki upravlja zgodovinske spomenike, zgradbe in kraje, upa, da bodo zbrali 40.000 funtov oz. 45.758 evrov za popravilo škode, ki jo je grad utrpel zaradi rušenja klifov in neurja lansko zimo.

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih
25. 09. 2022 13.09
V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt
24. 09. 2022 09.04
S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Osem dni po uničujočih poplavah našli truplo pogrešanega dečka
23. 09. 2022 19.15
Po uničujočih poplavah, ki so pred osmim dnevi prizadele italijansko deželo Marke, so danes našli truplo pogrešanega osemletnega dečka, ki ga je deroča voda iztrgala iz rok matere. Skupno število žrtev ujme je tako naraslo na 12, eno osebo pa še vedno pogrešajo.

'Če nam država ne bo pomagala, se bodo ljudje iz Osilnice in Kostela odselili'
21. 09. 2022 19.10
"Nimamo banke, nimamo pošte, niti gostilne nimamo. Če država niti po zadnjem neurju ne bo priskočila na pomoč, se bo prebivalstvo v prihodnjih letih iz naših krajev izselilo," sta ob vnovičnem ogledu škode napovedovala županja občine Osilnice in župan občine Kostel, ki so ju v preteklem tednu prizadele hude poplave. Kako potekajo sanacijska dela domačinov, ki jim je na pomoč priskočila tudi Slovenska vojska, in kolikšna bo skupna škoda?

Neurja v Italiji: iščejo še 56-letnico in osemletnega dečka
17. 09. 2022 13.43
Iskanje še dveh pogrešanih po hudih neurjih v italijanski deželi Marke se nadaljuje, so pa gasilci danes našli truplo tretjega pogrešanega, 47-letnika iz kraja Arcevia. Tako zdaj iščejo še osemletnega dečka in 56-letno žensko. Razmere na območju se umirjajo, ljudje pa se vračajo na svoje domove.

Zaradi neurij v osrednji Italiji, ki so vzela več življenj, razglasili izredne razmere
16. 09. 2022 08.50
Obilno deževje in poplave so v deželi Marke v osrednji Italiji terjali najmanj deset življenj. Poleg tega na območju pogrešajo še štiri osebe, med njimi dva otroka, 50 pa je poškodovanih. V deželi so razglasili izredne razmere. Glede na navedbe pristojnih tako zaostrenih vremenskih razmer niso pričakovali, poplave pa so bile nenadne.

ZDA: Navijati za Luko pomeni navijati za Slovenijo!
14. 09. 2022 17.15
Kaj pravijo zagreti navijači Dallas Mavericksov, ki našega Luko Dončića dobesedno obožujejo? Ni skrivnost, da mu je v Köln in v Berlin sledilo ogromno oboževalcev, pa ne samo iz Amerike, ampak iz vsega sveta.

'Ukrajinska vojska ta mesec spet zavzela 6000 kvadratnih kilometrov ozemlja'
13. 09. 2022 07.52
Ukrajinske sile so ta mesec v okviru protiofenzive ponovno prevzele nadzor nad 6000 kvadratnimi kilometri ozemlja, je sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ameriški državni sekretar Anthony Blinken je ocenil, da je Kijev dosegel pomemben napredek, zdi pa se mu prezgodaj za napovedovanje izida vojne.

Ukrajinci zavedli Ruse, prebili naj bi se do državne meje
12. 09. 2022 08.01
Konec prejšnjega tedna so ukrajinske sile na vzhodnem bojišču prevzele več kot 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja, kar je več kot Rusija od začetka aprila. Ukrajinske sile so v okviru obsežne protiofenzive po petih mesecih ponovno osvojile tudi strateško pomembno mesto Izjum na vzhodu države, približno 130 kilometrov od Luganska. Po zadnjih sporočilih naj bi se prebili do ukrajinsko-ruske meje, navedb pa še ni mogoče preveriti. Napredek naj bi jim uspel predvsem zaradi 'prerazporejanja' ruskih enot, ki so ga dosegli s pomočjo napačnih napovedi o naslednjem udaru. Rusija je že odgovorila z bombandiranjem večjih elektrarn na vzhodu, zaradi česar je bilo več milijonov Ukrajincev brez elektrike, ponekod tudi vode.

'Ropot ruske vojaške opreme je oznanjal, da Rusi bežijo'
11. 09. 2022 08.50
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem videonagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka septembra v protiofenzivi ponovno zavzele že okoli 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Rusko obrambno ministrstvo je v soboto priznalo umik oziroma "prerazporeditev sil" v vzhodnem delu regije Harkov, tamkajšnje oblasti pa poročajo, da je ukrajinska zastava že zaplapolala v nekaterih obmejnih naseljih z Rusijo. Po poročanju nekaterih medijev naj bi ruski predsednik Vladimir Putin ocenjeval, da lahko ukrajinsko napredovanje ustavi z uporabo "najstrašnejšega orožja". Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa nekoliko mirneje, da Rusija ne zavrača pogajanj z Ukrajino.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine
09. 09. 2022 12.40
Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Protiofenziva Kijeva: ponovno prevzeli nadzor nad več kot 20 območji
08. 09. 2022 13.57
Ne le na jugu in vzhodu, tudi na severovzhodu države so ukrajinske enote sprožile protiofenzivo – in ponekod, presenetljivo, naredile preboj. Enote so ponovno prevzele nadzor nad 20 območji v regiji Harkov, je povedal visoki uradnik ukrajinskega poveljstva, več krajev so zajele tudi južneje.

Umreti v Ukrajini ali živeti v Rusiji
08. 09. 2022 07.56
Združene države Amerike poročajo, da imajo dokaze o tisočih ukrajinskih državljanih, ki so pridržani in prisilno deportirani v Rusijo. Obtožbe so se pojavile med zasedanjem Varnostnega sveta, ki sta ga sklicali ZDA in Albanija, da bi razpravljali o teh prisilnih deportacijah, ki jih imenujejo "operacije filtriranja".

Manekenka Adriana Lima pozdravila tretjega otroka
05. 09. 2022 18.24
Legendarni Viktorijin angelček Adriana Lima je s partnerjem konec preteklega meseca v Santa Monici pozdravila sina Cyana. To je za zaljubljenca prvi skupni otrok, veselo novico pa je Lima sporočila kar na svojem Instagramu.

Tomaž Kavčič predaval na mednarodnem vinskem sejmu
05. 09. 2022 17.41
Eden najbolj priznanih slovenskih kuharskih mojstrov Tomaž Kavčič, vodja Gostilne pri Lojzetu na Dvorcu Zemono, je nedavno predaval na mednarodnem vinskem sejmu Vinska vizija odprtega Balkana v Beogradu. Udeležencem je zaupal skrivnosti svojega kulinaričnega znanja, nastanek imena svojega gina in še marsikaj.

Socialni demokrati na klavzuri o okrepitvi moči lokalnih struktur stranke
03. 09. 2022 17.24
V SD so v okviru tradicionalnega srečanja v ljubljanskem Mostecu izvedli klavzuro vodstva stranke. Predsednica Tanja Fajon je po njej povedala, da je bil sestanek izčrpen, iskren in mestoma kritičen ter čustven. Poudarek je bil na krepitvi lokalnih struktur stranke.

Ali segrevanje oceanov prinaša več srečanj z morskimi psi na Novi Zelandiji?
02. 09. 2022 10.11
Znanstveniki raziskujejo porast videnj velikega belega morskega psa na priljubljeni novozelandski počitniški točki Bay of Plenty. Z vsako novo interakcijo med ljudmi in tem morskim plenilcem pa se zdi, da se strah in tesnoba povečujeta, so zapisali v izjavi Univerze Waikato, ki izvaja raziskavo. "Veselimo se, da bomo izvedeli več o njihovem vedenju in številu ter razblinili nekatere mite o njih," je dejal Reon Tuanau iz Otawhiwhi Marae. Raziskava bo sicer povezala znanstvenike in tudi maorsko skupnost, prav tako pa raziskovalci zagotavljajo, da nobena aktivnost projekta ne bo škodljiva za te morske plenilce.

Previdno, šolarji so spet na cestah
01. 09. 2022 06.00
Na cestah v okolici šol in vrtcev je spet bolj živahno, da bo tudi varno, pa skrbijo možje v modrem. V teh dneh namreč poostreno nadzirajo hitrost vožnje, pozorni pa so tudi na uporabo varnostnih pasov in telefonov. Prav tako jih zanima, ali se otroci varno pripeljejo v šolo, pa naj bo to z avtobusom, avtomobilom, kolesom ali skirojem. Opozarjajo tudi, da je rumena rutica obvezna tudi za učence drugih razredov, ne le za prvošolčke.

Po 180 letih tudi uradno: Gibraltarju nadeli naziv mesta
29. 08. 2022 10.57
Že pred 180 leti je britanskemu ozemlju, ki zajema jug Iberskega polotoka in severozahodni delček afriške celine, status mesta podelila kraljica Viktorija. A ta podatek je bil tekom zgodovine izgubljen, saj so Gibraltar izpustili iz uradnega seznama mest. Po raziskavi britanskega državnega arhiva, v kateri so odkrili nepravilnost, pa se je Združeno kraljestvo odločilo popraviti napako. Gibraltar je tako naposled tudi uradno pridobil naziv mesta.

'Če bi bil jaz zadolžen, da te eliminiram, bi postavil žogo na tvojo pot'
23. 08. 2022 16.56
Margarita Simonjan, odgovorna urednica ruske državne radiotelevizije, se je konec tedna sprehajala po moskovskem parku, ko je eden od njenih telesnih stražarjev postal vznemirjen. Njegovo pozornost je pritegnila otroška žoga, ki je ostala na bližnji klopi: lahko bi bila bomba.

'Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila'
23. 08. 2022 15.35
V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Po tem, ko so ZDA strmoglavile režim Sadama Huseina, sta nasilje in razpad družbenega tkiva, ki sta sledila invaziji, nesorazmerno močneje prizadela ženske in dekleta. V kaosu, ki so ga povzročili šibke institucije, vse večja korupcija in vse večji vpliv oboroženih skupin, se je razmahnila trgovina s spolnimi uslugami. Al Jazeera že več kot leto dni raziskuje trgovino z ljudmi v Iraku, vse pogostejši pojav, ki ga spodbujajo socialno-ekonomski dejavniki in omogoča zapletena mreža skorumpiranih uradnikov in oboroženih skupin. Žrtve trgovine z ljudmi so v Iraku običajno dekleta in ženske iz neprivilegiranih okolij, ki bežijo pred zlorabo v družini ali otroško poroko, trgovci pa pogosto izkoriščajo družbeno skrb za čast, da bi ranljive ženske sramotili in jih prisilili v trgovino s spolnimi storitvami. Tudi Noor in Shadad sta bili žrtvi trgovine z ljudmi. Opisali sta svojo zgodbo.