krepitve

Stavbe do sedaj prenavljali energetsko, zdaj je na vrsti statika

03. 03. 2022 11.22

Ministrstvo za okolje je z namenom izboljšanja potresne varnosti pripravilo osnutek Resolucije o potresni odpornosti stavb. Ta oblikuje aktivno politiko krepitve potresne varnosti stavbnega fonda v Sloveniji. Osnutek bo v javni obravnavi do 31. marca.

Tolminsko sotočje čaka velika preobrazba

02. 03. 2022 14.28

Dolina Soče je najhitreje rastoča turistična destinacija v Sloveniji, za njen razvoj pa je pomembna tudi ureditev tolminskega sotočja. Delovna skupina, ki ji je tolminska občina poverila načrtovanje razvoja sotočja, je nedavno predstavila prve načrte za njegovo ureditev v vrhunsko alpsko središče. Prva ocena vrednosti naložbe, ki jo želijo začeti konec leta 2023, je nekaj nad 12 milijonov evrov.

Biden: Putin nas bo preizkušal, če bomo ostali enotni, in bomo

24. 02. 2022 21.24

Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi ruskega napada na Ukrajino uvedel nove sankcije proti ruskim bankam in pripadnikom ruske elite ter prepoved izvoza visoke tehnologije v Rusijo. Neposrednih sankcij na premoženje ruskega predsednika Vladimirja Putina Biden še ni uvedel.

Parlament Putinu prižgal zeleno luč za napotitev vojaških sil zunaj Rusije

22. 02. 2022 07.33

Ruski predsednik Vladimir Putin je zaprosil parlament za uradno dovoljenje za uporabo vojaške sile zunaj meja države. Zgornji dom ruskega parlamenta je v eni uri soglasno odobril napotitev ruske vojske zunaj države za podporo separatistom v Ukrajini. Putinovo pismo parlamentu nakazuje na zakonito napotitev ruskih vojakov v uporniške regije na vzhodu Ukrajine, dan po tem, ko je Putin priznal njihovo neodvisnost. Še pred tem pa je Rusija sporočila, da "za zdaj" ne namerava poslati vojakov na vzhod Ukrajine, vendar bo to storila v primeru "grožnje", je poudaril namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko.

Voditelja separatistov pozvala k mobilizaciji vojakov, v obstreljevanju umrla vojaka

19. 02. 2022 07.25

Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da je ruski voditelj Vladimir Putin že sprejel odločitev za napad na Ukrajino. Kot je pojasnil, ocena temelji na ameriških obveščevalnih podatkih, ki kažejo, da bo tarča napada prav ukrajinska prestolnica. Medtem je vodja separatistov v vzhodni Ukrajini pozval k vojaški mobilizaciji. Medtem se na konfliktnih območjih na vzhodu Ukrajine nadaljujejo kršitve prekinitve ognja, v obstreljevanju sta umrla najmanj dva ukrajinska vojaka.

Blinken pravi, da ZDA nimajo dokazov o ruskem umiku

16. 02. 2022 08.32

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da ZDA kljub drugačnim trditvam Moskve nimajo dokazov o znatnem umiku ruskih sil z meja Ukrajine. "Na žalost je razlika med tem, kar Rusija pravi, in tistim, kar počne. Tisto, kar vidimo, ni znaten umik," je dejal. Obrambni ministri zveze nato so medtem dejali, da bodo preučili možnosti dolgoročnejše krepitve sil na vzhodu. Ruski varnostni svet pa ZDA vidi kot grožnjo.

Slovenski evroposlanci v pismu Metsoli obžalujejo njene izjave glede fojb

10. 02. 2022 18.06

Šest slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu je predsednici parlamenta Roberti Metsola poslalo pismo v zvezi z njenimi izjavami ob italijanskem dnevu spomina na fojbe. Izrazili so obžalovanje, ker je navedla neresnično in večkrat kritizirano stališče nekdanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana glede fojb.

Nato: Krepitev ruske vojaške prisotnosti nevaren trenutek za evropsko varnost

10. 02. 2022 06.34

Ruska napotitev vojakov na vojaške vaje v Belorusijo in na ukrajinsko mejo predstavlja "nevaren trenutek za evropsko varnost", je dejal Jens Stoltenberg, generalni sekretar Nata. Podobno je po srečanju z njim menil britanski premier Boris Johnson. V prizadevanjih za rešitev krize na rusko-ukrajinski meji tudi v Berlinu potekajo pogovori na ravni svetovalcev v okviru t. i. normandijskega formata.

Von der Leynova Rusijo svari pred 'hudimi posledicami', Orban bi bil mirovni posrednik

04. 02. 2022 06.50

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen opozarja, da bi napad na Ukrajino Rusiji prinesel "hude posledice" in "ogromne stroške". Po njenih besedah je EU že pripravila "zelo obsežen" sveženj sankcij proti Moskvi, če se bo uresničil najslabši scenarij. Madžarski premier Viktor Orban pa je po pogovoru z ruskim predsednikom Putinom Madžarsko oklical za "mirovno posrednico" med Rusijo in Zahodom. Oba sta se odzvala po tem, ko je tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby dejal, da imajo ZDA dokaze, da Rusija načrtuje napad na Ukrajino pod pretvezo. Moskva naj bi načrtovala objavo posnetkov lažnega napada ukrajinskih enot na Ruse.

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov

01. 02. 2022 10.25

Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi

26. 01. 2022 09.14

Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

ZDA in Britanija odredile evakuacijo družin diplomatov v Kijevu, diplomati EU za zdaj ostajajo

24. 01. 2022 06.13

Zunanje ministrstvo ZDA je družinam zaposlenih na ameriškem veleposlaništvu v Kijevu naročilo, naj zaradi naraščajočih napetosti v regiji zapustijo državo. Za evakuacijo osebja se je odločila tudi Velika Britanija. Francoske oblasti so svojim državljanom medtem svetovale, naj preložijo nenujna potovanja v Ukrajino. Svojim diplomatom in njihovim sorodnikom bosta pri umiku iz Ukrajine pomagali tudi Nemčija in Avstralija, slednja je k umiku pozvala tudi druge Avstralce v državi.

Pričakovano: Vranješ ni več selektor, nov bo znan v prihodnjih tednih

19. 01. 2022 17.58

Švedski strokovnjak Ljubomir Vranješ tudi uradno ni več selektor slovenske moške rokometne reprezentance. Ta je pod njegovim vodstvom evropsko prvenstvo na Madžarskem in Slovaškem končala že po prvem delu. Na Rokometni zvezi Slovenije (RZS) pravijo, da bo nov selektor znan v prihodnjih nekaj tednih. Si pa je Vranješ še isti dan našel novega delodajalca, do konca sezone bo vodil Rhein-Neckar Löwen.

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček

18. 01. 2022 06.54

Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih

28. 12. 2021 08.45

Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

Scholz za prvi obisk izbral Pariz in Macrona

10. 12. 2021 16.51

Novi nemški kancler Olaf Scholz in francoski predsednik Emmanuel Macron sta potrdila partnerstvo in sodelovanje med državama. Scholz je v Parizu na svojem prvem obisku v tujini od prevzema položaja poudaril pomen skupne krepitve Evrope. "Gre za to, kako lahko okrepimo Evropo, evropsko suverenost v vseh dimenzijah, ki sodijo zraven," je povedal. V to po njegovih besedah sodijo gospodarstvo, varnostna vprašanja in zunanja politika.

VOYO predstavlja prvi original, posnet v sodelovanju z mednarodnimi produkcijami

25. 11. 2021 10.10

Serija Območje brez signala bo kot prvi koprodukcijski projekt regije premierno predvajana v nedeljo, 28. novembra, ekskluzivno na VOYO.

Med epidemijo 8 do 14 odstotkov odraslih pilo več alkohola kot pred njo

16. 11. 2021 11.54

Nacionalni inštitut za javno zdravje je v razpravi o alkoholni problematiki v luči epidemije covida-19, ki jo je pripravil v okviru projekta SOPA, opozoril na problematiko porasta težav z alkoholom in povezanimi duševnimi stiskami. Zaskrbljujoče je tudi, da je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč v letu 2020 znašal 37 odstotkov, kar je šest odstotkov več kot v letu 2019.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Evropski poslanci za pogojevanje financiranja političnih strank s spoštovanjem vrednot EU

13. 11. 2021 13.20

Boljše spremljanje donacij evropskim političnim strankam in pogojevanje financiranja v primeru nespoštovanja temeljnih vrednot EU sta med predlogi, ki jih podpirajo evropski poslanci s ciljem večje preglednosti in krepitve demokracije v Evropi.

Pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij potuje v Dubaj

11. 11. 2021 08.46

V mesecu digitalizacije so v Digitalnem središču Slovenije razglasili pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij, ki bodo sodelovala na mednarodni razstavi Expo Dubaj 2020. Stičišče slovenskega razvoja in gospodarskega napredka je postalo bogatejše še za interaktivno talno projekcijo, s katero želijo temo meseca novembra – digitalizacijo – na igriv način približati najmlajšim oziroma družinam.

Direktor ZD Izola kršil integriteto: Najel odvetniško družbo, ki je takrat zastopala tudi zavod

09. 11. 2021 10.26

Komisija za preprečevanje korupcije je v zvezi z ravnanjem direktorja javnega zavoda Zdravstveni dom Izola, Evgenija Komljanca, ugotovila, da je kršil integriteto, saj je kot fizična oseba zasebno pooblastil odvetniško družbo, ki je v istem času opravljala storitev za ZD Izola. Ugotovitve so pravnomočne, saj je Upravno sodišče zavrnilo tožbo zoper njih.

Med državami, ki pozivajo k oblikovanju sil EU za hitro odzivanje v krizah tudi Slovenija

21. 10. 2021 18.08

Slovenija je skupaj z Nemčijo, Finsko, Nizozemsko in Portugalsko pripravila dokument s pozivom k preoblikovanju obstoječih bojnih skupin EU v sile za hitro odzivanje v krizah. Gre za novo pobudo, h kateri so skupino držav vzpodbudile izkušnje ob umiku tujih sil iz Afganistana, ko se je pri evakuaciji pokazala vojaška odvisnost od ZDA. Predlagani koncept predvideva preoblikovanje že obstoječih bojnih skupin EU v sile za krizno odzivanje, ki bi imele večjo udarno moč in bi jih bilo mogoče hitreje vpoklicati. V ta namen naj bi uporabili tudi vesoljske in kibernetske zmožnosti ter strateške kapacitete zračnega transporta.

KPK ugotovil nove nepravilnosti, Cantarutti: Danes bi ravnal enako

21. 10. 2021 11.21

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je nekdanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti marca in aprila lani v povezavi z naročili zaščitne opreme pri družbi MEDICOP neutemeljeno posegal v delo Zavoda RS za blagovne rezerve, privilegiral točno določenega ponudnika in s tem omogočil neenakopravno obravnavo ponudnikov. Da je ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti, je KPK sicer ugotovila že pred mesecem dni. "Žal že dolgo ugotavljam, da bi bilo zame bolje, če bi se zaprl v pisarno in izklopil telefon," pa odgovarja Cantarutti.

KPK: Takšno ravnanje javnega funkcionarja je absolutno nesprejemljivo

19. 10. 2021 15.37

Protikorupcijska komisija v funkciji krepitve integritete in pravne države ter preprečevanja korupcije opozarja na nesprejemljivost in nedopustnost ravnanj, kakršna je prikazal naš prispevek o pogovoru med tedanjim ministrom za gospodarstvo oz. s sedanjim ministrom za okolje in prostor Andrejem Vizjakom in solastnikom družbe Terme Čatež Bojanom Petanom. KPK primera ne more več obravnavati, pa bi ga po njihovem mnenju morala vlada. Njeni člani so namreč zavezani etičnemu kodeksu.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi

16. 10. 2021 07.00

Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Uspešno črpanje kohezijskih sredstev

05. 10. 2021 12.00

V dobrih dveh letih je SID banka uspešno črpala več kot 190 milijonov evrov kohezijskih sredstev in tako omogočila financiranje slovenskih podjetij in občin v višini več kot 237 milijonov evrov.