kriminalu

Konec konference v Stockholmu

30. 01. 2001 00.00

Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Na vidiku nova Clintonova afera

23. 01. 2001 00.00

Nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton je v zadnjem valu predsedniških pomilostitev, preden se je poslovil od Bele hiše, podpisal tudi pomilostitev za milijarderja Marca Richa, ki je leta 1983 pobegnil v Švico, da bi se izognil sodnemu pregonu. Richa je na položaju državnega tožilca po uradni dolžnosti med drugim preganjal tudi sedanji newyorški župan Rudolph Giuliani, ki je Clintonovo pomilostitev označil za šokantno. Ameriški mediji zdaj ugibajo, če je za Clintonovo odločitvijo še kaj več kot le upoštevanje prošenj Richevega odvetnika Roberta Finka. Richeva nekdanja soproga Denise naj bi v zadnjih dveh letih Demokratski stranki namenila več kot pol milijona dolarjev.

Estrada ne sme v tujino

23. 01. 2001 00.00

Filipinska vlada je odstavljenemu predsedniku Josephu Estradi, njegovi soprogi in enemu od njegovih sinov danes prepovedala, da zapustijo državo. Prepoved naj bi veljala v času preiskave obtožb o korupciji in nezakonitem kopičenju denarja v višini več milijonov dolarjev.

Bohinc jutri v Belgiji

21. 01. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc se bo v okviru tridnevnega obiska v Belgiji jutri v Bruslju sestal z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom. Predstavil mu bo izvajanje projekta vzpostavljanja Schengenske meje v Sloveniji ter izrazil željo po pomoči in tesnem sodelovanju z EU pri zagotavljanju pogojev za uspešno izvedbo projekta.

Srečanje Amata in Zemina

16. 01. 2001 00.00

Giuliano Amato je včeraj prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se je srečal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom. Po srečanju je Amato sporočil, da sta Kitajska in Italija dosegli dogovor o boju proti nezakonitemu priseljevanju in organiziranemu kriminalu, ki predvideva obsežno sodelovanje med policijama obeh držav. To je prvi dogovor med Kitajsko in kakšno zahodno državo.

Misija Evropske komisije v Sloveniji

15. 01. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji je ocenjevalna misija Evropske komisije za področje pravosodja in notranjih zadev. Misija bo preučila dejavnosti na področju boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, pravosodnega sodelovanja v kazenskih in civilnih zadevah ter varstva osebnih podatkov v Sloveniji.

Deklaracija o trgovini z ljudmi

13. 12. 2000 00.00

Slovenski notranji minister Rado Bohinc je danes v Palermu ob robu konference ZN, posvečene boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, podpisal deklaracijo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo o preprečevanju trgovine z ljudmi na tem območju. Ob Sloveniji so jo podpisale še Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Grčija, Hrvaška, Madžarska, Makedonija in Romunija.

Sprejeli načelo univerzalne jurisdikcije

13. 12. 2000 00.00

Konferenca ZN, ki ta teden poteka v Palermu in je posvečena boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, se je danes nadaljevala s plenarnim zasedanjem in vzporednimi simpoziji. Med temi sta največ zanimanja vzbudila dva: o vprašanju suverenosti in univerzalne sodne pristojnosti ter odnosu medijev do organiziranega kriminala.

Mesič obsodil sklepe hrvaške vlade

13. 12. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesič je danes obsodil sklepe hrvaške vlade, v katerih ta kritizira haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, od sodišča pa tudi zahteva, naj preiskuje le konkretne zločine, ne pa tudi legitimnih vojaških operacij, kakršna je bila na primer operacija Nevihta.

Bohinc na mednarodni konferenci v Palermu

13. 12. 2000 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se bo udeležil mednarodne konference proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki poteka v Palermu na Siciliji. Konference se udeležujejo ministri vlad Albanije, BiH, Bolgarije, Grčije, Madžarske, Makedonije, Romunije, Črne gore in Kosova.

Minister Bizjak podpisal konvencijo

12. 12. 2000 00.00

Slovenski minister za pravosodje Ivo Bizjak, ki se v Palermu na Siciliji udeležuje konference ZN o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, je podpisal konvencijo, ki naj bi v prihodnje pripomogla k meddržavnemu sodelovanju na tem področju. Kot je dejal minister Bizjak, je boj proti organiziranemu kriminalu ena od varnostnih prioritet naše države, zato Slovenija upa, da bo s konvencijo pridobila širši, mednarodni mehanizem za zatiranje tega pojava.

Bizjak v Palermu

12. 12. 2000 00.00

Pravosodni minister Ivan Bizjak se danes udeležuje mednarodne konference o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki bo do petka, 15. decembra potekala v Palermu. Bizjak bo ob tej priložnosti podpisal tudi konvencijo ZN o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki bo za podpis odprta od danes.

Konferenca ZN o organiziranem kriminalu

12. 12. 2000 00.00

Na štiridnevni konferenci v organizaciji Združenih narodov, ki se je danes začela v Palermu, je v prvem delu konference, ki se je začela z minuto tišine v spomin na žrtve mafije, spregovoril tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki je opozoril, da novi dosežki tehnologije ne bi smeli služiti kriminalnim namenom, zato je treba sprejeti ustrezne zakone in varnostne ukrepe. Italijanski pravosodni minister Piero Fassino je poudaril, da je Palermo simbol boja državnih organov proti mafiji in napovedal, da bodo 25 odstotkov sredstev, ki bodo na podlagi nove konvencije zaplenjena podjetjem in združbam, ki se ukvarjajo z mednarodnim kriminalom, namenili ZN.

Bizjak odhaja v Palermo

11. 12. 2000 00.00

Pravosodni minister Ivan Bizjak se bo udeležil mednarodne konference o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki bo od 12. do 15. decembra potekala v Palermu. Bizjak bo ob tej priložnosti podpisal tudi konvencijo ZN o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki bo za podpis odprta od 12. decembra.

Ob prvi obletnici smrti Franja Tuđmana

10. 12. 2000 00.00

Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) je danes v Zagrebu obeležila prvo obletnico smrti prvega hrvaškega predsednika in ustanovitelja HDZ Franja Tuđmana. Predsednik HDZ Ivo Sanader je spomnil na Tuđmanovo politično delovanje od prvih demokratičnih volitev na Hrvaškem do osamosvojitve in vodenja hrvaške države. "Danes, ko zlonamerneži in kritiki poskušajo zmanjšati ali celo očrniti njegovo delo, so argumenti in resnica na njegovi in na naši strani," je poudaril Sanader. Komemoracije so se udeležili še člani Tuđmanove družine, člani predsedstva HDZ, podpredsednika sabora iz HDZ Vlatko Pavletič in Ivica Kostovič, pa tudi predsednica županijskega doma Katica Ivaniševič, člani bosansko-hercegovske HDZ in mnogi drugi podporniki te stranke.

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

ZRJ sprejeta v Jadransko-Jonsko pobudo

24. 11. 2000 00.00

Ob robu vrha EU in držav zahodnega Balkana je davi v Zagrebu zasedal svet Jadransko-Jonske pobude, ki je med članice pobude soglasno sprejel ZR Jugoslavijo. Ta je poleg Slovenije, Albanije, BiH, Hrvaške, Grčije in Italije postala sedma članica pobude. Seje sveta se je udeležil tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle.

Miloševića varujejo posebne enote

26. 10. 2000 00.00

Marko Nicović, nekdanji vodja kriminalistične policije v Beogradu in podpredsednik Svetovne organizacije za boj proti narkotikom, je povedal, da bivšega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića varujejo "mešane vojaško-policijske enote".

Sporazum o oblikovanju prehodne vlade

16. 10. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS), Socialistična stranka Srbije (SPS) Slobodana Miloševića in Srbsko gibanje prenove (SPO) Vuka Draškovića so včeraj podpisali sporazum o oblikovanju prehodne vlade v Srbiji.

Rusija in Grčija naj uskladita politiko do ZRJ

12. 10. 2000 00.00

Grčija in Rusija bi morali izrabiti svojo vlogo kot tradicionalni zaveznici ZRJ v sodelovanju z novim vodstvom v Beogradu in s širšo regijo, je danes dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov.

Barbik nikoli ni dobila

01. 09. 2000 00.00

Ameriška policija in državljani se srečujejo z novim problemom internet kriminala, ki ga najbolje opisuje naslednji primer. Zbirateljica Barbik Sherry Dukes iz Georgie je na internet dražbi kupila dva zelo redka primerka te igrače in je denar poslala prodajalcu v Seattle, na drugem koncu Združenih držav Amerike. Barbik seveda nikoli ni dobila. Zato je odšla na policijo, tu pa se je njena agonija šele resnično začela. Ena policijska služba jo je pošiljala do druge in tako naprej, kasneje pa se je obrnila celo na zvezno policijo FBI, ki pa ji tudi ni pomagala.

Tudi Demokratska stranka podpira smrtno kazen

16. 08. 2000 00.00

Ameriška Demokratska stranka je drugi dan nacionalne konvencije v Los Angelesu posvetila predstavitvi in sprejemu strankine platforme, v kateri so navedene prednostne naloge stranke in njenega morebitnega predsednika do konca naslednjega štiriletnega volilnega obdobja. Medtem ko je večina vsebine platforme nesporna, pa je vključitev podpore smrtni kazni v besedilo vnesla nekaj tihega razdora med strankinim levim krilom in večinskim sredinskim delom. Platforma je sestavljena iz treh večjih tematskih sklopov z zvenečimi naslovi - Blaginja, Napredek in Mir. Izpostavljeni so dosežki administracije Billa Clintona in Ala Gora na Severnem Irskem, prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu in zadnji balkanski vojni v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu, kakor tudi zavezanost nadaljnji širitvi zveze NATO. V skladu s potrjenim zanimanjem Gora za probleme okolja je v platformo uvrščeno prizadevanje za ratifikacijo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisije škodljivih plinov iz leta 1997, boj proti epidemijam, kot je aids, ter boj proti mamilom in organiziranemu kriminalu. Pozornost je posvečena tudi ameriški vojski, ki je, kot je razvidno iz platforme, najboljša na svetu, vendar je to prednost potrebno ohranjati z dobrimi plačami, urjenjem in izkoriščanjem tehnoloških prednosti.

Bombni napad na kosovskega novinarja

13. 08. 2000 00.00

Neznanci so sinoči vrgli ročno bombo na hišo novinarja kosovskega dnevnika Bota Sot Rexhepa Kastratija v Prizrenu. V napadu ni bilo žrtev, nastala pa je materialna škoda. Eksplozija bombe je odjeknila pod oknom sobe, v kateri je bila novinarjeva družina. Kraj dogodka so si že ugledali pripadniki mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR), misije Združenih narodov na Kosovu in kosovske policije. Po besedah Kastratija je najnovejši napad nanj nadaljevanje groženj, ki se pojavljajo že od leta 1998. Z grožnjami naj bi ga namreč skušali prisiliti, da bi prenehal pisati kritične članke o kriminalu na Kosovu, je še prepričan Kastrati.

Nove žrtve torkove eksplozije

12. 08. 2000 00.00

Število žrtev torkove eksplozije v Moskvi se je povečalo na 10, saj sta ponoči v bolnišnici umrli še dve osebi. V bombnem napadu v podzemnem podhodu v središču Moskve je bilo ranjenih 90 ljudi, veliko jih je še v kritičnem stanju. Na kraju eksplozije je bomba ubila sedem ljudi, osem jih je umrlo kasneje zaradi hudih opeklin.

Borba proti spletnemu kriminalu

31. 07. 2000 17.38

Predstavniki Evropske skupnosti so v soboto razpravljali o kriminalu na spletu. Menijo, da vse preveč posameznikov izkorišča ohlapne zakone v različnih državah in jih izrablja za spletne goljufije in razširjanje otroške pornografije. Ministri se zavedajo, da so nekaj odločilnih trenutkov že zamudili, vendar ne želijo dopustiti, da bi "splet postal prostor brez vsakih zakonov in pravil."

Boljši nadzor schengenskih meja

29. 07. 2000 21.06

Notranji in pravosodni ministri držav članic Evropske unije so ob koncu dvodnevnega neformalnega srečanja v francoskem Marseillu preučili različne možnosti za izboljšanje Schengenskega informacijskega sistema, je sporočilo francosko predsedstvo EU na sklepni novinarski konferenci. Schengenski informacijski sistem zajema informacije, ki jih zberejo države članice EU, ki so z izjemo Velike Britanije odpravile nadzor oseb na svojih notranjih mejah. S pomočjo sistema države podpisnice Schengenskega sporazuma med drugim opozarjajo na tujce, ki se jim zdijo ob vstopu na njihovo ozemlje nevarni. Omenjeni sistem naj bi med drugim izboljšali tako, da bi podaljšali čas hranitve nekaterih podatkov, na primer o izginulih osebah, in razširili kartoteke o ukradenih vozilih tudi na druga sredstva prevoza, na primer ladje in letala.

Za boj proti računalniškemu kriminalu

10. 07. 2000 14.58

Britanska policija ustanavlja oddelek za boj proti računalniškemu kriminalu. Skupina bo z delom pričela aprila prihodnje leto, vendar le pod pogojem, da bo dobila 51 milijonov funtov, ki so potrebni za njeno ustanovitev. Glavna naloga skupine niti ne bo preprečevanje računalniških oblik kriminala, kamor recimo sodijo hekerski napadi na spletne strani in vdori v omrežja velikih organizacij. Policija je namreč zadnjih nekaj letih ugotovila, da kriminalci internet uporabljajo predvsem za medsebojno komunikacijo pri pripravi klasičnih zločinov. Naloga nove skupine bo torej odkrivanje teh komunikacijskih kanalov in s tem preprečevanje klasičnih oblik kriminala. Med naloge skupine bo sodilo tudi odkrivanje povezav med preprodajalci drog, še posebno veliko dela pa bo skupina imela pri iskanju pedofilov, ki veliko uporabljajo internet za svojo dejavnost.

Gospodarski kriminal narašča

26. 06. 2000 07.40

Študija podjetja za raziskovanje gospodarstva KPMG je pokazala, da je bilo v minulih petih letih v Nemčiji 60 odstotkov nemških podjetij žrtev gospodarskega kriminala, predvsem prevar, podkupovanja ali tatvin. Po mnenju 88 odstotkov vprašanih podjetij pa se bo število kriminalnih dejanj v gospodarstvu v naslednjih letih še povečalo, je danes v Frankfurtu sporočilo podjetje KPMG. KPMG se proti gospodarskemu kriminalu bori predvsem z notranjim nadzornim sistemom in izobraževanjem sodelavcev.

Protiteroristični center držav SND

22. 06. 2000 07.48

Na včerjašnjem enodnevnem vrhunskem srečanju v Moskvi so predsedniki držav članic Skupnosti neodvisnih držav (SND) ustanovili protiteroristični center in precej pozornosti posvetili načrtom za prostotrgovinsko območje med državami SND.

Uspeh policije na Koroškem

20. 06. 2000 19.48

Policija je pred nekaj dnevi organiziranemu kriminalu zadala težak udarec. Po nekajletnem zbiranju podatkov ter z uporabo posebnih metod in sredstev jim je uspelo aretirati devet glavnih akterjev kriminalne združbe, med katerimi je po neuradnih informacijah tudi domnevni vodja koroškega podzemlja Slovenjgradčan Vlado Kun, ki se je več let po vsej Sloveniji, zlasti pa na Štajerskem ukvarjala z izsiljevanji in pobiranjem varščin.