kriza v makedoniji

Spremenjena makedonska ustava

16. 11. 2001 00.00

Makedonski parlament je potrdil ustavne spremembe, predsednik Trajkovski pa je napovedal amnestijo za nekdanje pripadnike albanske Osvobodilne narodne vojske.

Nov predstavnik EU za Makedonijo

12. 10. 2001 00.00

Evropska unija je za novega posebnega odposlanca za Makedonijo imenovala Alaina Le Roya. Le Roy - doslej francoski nacionalni koordinator za Pakt stabilnosti za JV Evropo – bo neposredno podrejen Javierju Solani.

Pritiski Zahoda na Skopje se stopnjujejo

06. 10. 2001 00.00

Kljub tem, da je Eu odpovedala predvideno donatorsko konferenco, si zahodne delegacije v Skopju podajajo kljuko. Makedonski politiki opozarjajo na stopnjevanje pritiska mednarodne skupnosti, da čimprej uresničijo vse točke mirovnega dogovora z Ohrida.

Eksplozija v Skopju

03. 10. 2001 00.00

V eksploziji avtomobila-bombe v središču Skopja je umrla ena oseba, tri osebe so bile ranjene. Makedonsko notranje ministrstvo pa je sporočilo, da se bodo na območja, ki so bila doslej pod nadzorom albanskih upornikov, začele vračati policijske sile.

Fundacija za razminiranje v Makedoniji

01. 10. 2001 00.00

V Makedonijo je prispela prva skupina strokovnjakov Mednarodne fundacije za razminiranje, ki bo pripravila teren za prihod ekip deminerjev. Po makedonsko-albanskem konfliktu bo potrebno očistiti predvsem področje okoli Tetova, Kumanova in Skopja.

Danci bodo sodelovali pri Jantarjevi lisici

26. 09. 2001 00.00

Danska bo s svojimi vojaki sodelovala v okviru Natove nove operacije Jantarjeva lisica v Makedoniji. Jantarjeva lisica je operacija, v kateri bodo vojaki zveze Nato po Nujni žetvi skrbeli za zaščito mednarodnih opazovalnih enot v Makedoniji.

Robertson v Makedoniji

25. 09. 2001 00.00

Generalni sekretar Nata George Robertson je izjavil, da so enote zavezništva v Makedoniji zbrale celo več orožja albanskih skrajnežev kot je bilo načrtovano.

Referendum v Makedoniji vprašljiv

19. 09. 2001 00.00

Nato bo ne glede na politična nesoglasja v makedonskem političnem prostoru nadaljeval z zbiranjem orožja v okviru operacije Nujna žetev. Nova Stranka pa je vložila predlog za referendum o ustavnih spremembah, ki bi Albancem prinesle več pravic.

ZDA za navzočnost v Makedoniji

11. 09. 2001 00.00

ZDA menijo, da bi morala EU tudi po zaključku Nujne žetve nadaljevati z navzočnostjo v Makedoniji. S Kosova pa prihajajo vesti o smrti dveh policistov mednarodnih sli UNMIK in enega civilista.

Sobranje za ustavne spremembe

07. 09. 2001 00.00

Enote zveze Nato v Makedoniji bodo najverjetneje začele drugo fazo zbiranja orožja albanskih skrajnežev, potem ko je sobranje včeraj potrdilo začetek postopka ustavnih sprememb.

Nihče si ne želi protektorata

06. 09. 2001 00.00

Makedonski parlament je sinoči ponovno prekinil maratonsko razpravo o začetku spremembe ustave. Predsednik parlamenta Andov naj bi danes sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank, da bi jim predlagal kako čimprej končati razpravo.

Makedonci postavili cestne zapore

04. 09. 2001 00.00

Makedonci, ki so jih iz njihovih domov pregnali albanski skrajneži, še vedno zapirajo ceste, ki ležijo ob mejnih prehodih z ZRJ. Za vozila Nata, Kfor-ja in OVSE so cestne zapore neprehodne.

Orožje skrajnežev za muzej

03. 09. 2001 00.00

Direktor skopskega mestnega muzeja je na nekatere mednarodne institucije naslovil prošnjo naj orožje albanskih teroristov zaradi "zgodovinske in muzejske vrednosti" podarijo muzeju.

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Putin v Jugoslaviji

17. 06. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po prvem srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Sloveniji dopotoval na prvi obisk v Beograd in se sestal z jugoslovanskim kolegom Vojislavom Koštunico, v nadaljevanju pa tudi z zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem in srbskim premierom Zoranom 195144inđićem. Osrednja tema pogovorov je bila kriza na Kosovu in Makedoniji, za katero naj bi Moskva po podatkih Beograda predložila nov mirovni načrt. Sogovorniki naj bi razpravljali tudi o vprašanju visokih dolgov obeh držav.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Pahor na srečanju SEP

30. 03. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

Rupel izrazil podporo Makedoniji

21. 03. 2001 00.00

Na srečanju z makedonskim kolegom Srdjanom Kerimom v Skopju je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel izrazil zaskrbljenost Slovenije zaradi "oboroženih napadov na tradicionalno medetnično sožitje v Makedoniji". Ob tem je minister zatrdil, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in suverenost Makedonije, obsoja pa uporabo nasilja za doseganje političnih ciljev.

Minister Rupel v Makedoniji

21. 03. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel odhaja na obisk v Makedonijo, ki jo zaradi napadov albanskih skrajnežev pretresa najhujša kriza od osamosvojitve in je trenutno v središču pozornosti mednarodne skupnosti. Predvidoma se bo Rupel srečal z vodjo makedonske diplomacije Srđanom Kerimom in predsednikom države Borisom Trajkovskim. Glavni temi pogovorov bosta seznanitev s položajem v Makedoniji in dvostransko sodelovanje, predvsem s proučitvijo možnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja. Prvotno naj bi v četrtek Makedonijo obiskal tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Blair: Milošević je izobčenec v lastni regiji

04. 05. 1999 15.30

Države, ki mejijo na ZRJ, so jasno pokazale, da je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izobčenec v lastni regiji, je pred romunskim parlamentom danes dejal britanski premier Tony Blair, ki je poudaril, da kosovska kriza ogroža stabilnost Romunije.

V Makedoniji poteka ''dirka'' za begunce

04. 05. 1999 15.21

V Makedoniji se je razvnela prava ''dirka'' za prebežnike s Kosova. Na eni strani jih v Makedonijo, ki je povsem preplavljena z begunci, izganjajo Srbi, mednarodne humanitarne organizacije in zahodne države pa jih poskušajo kar največ evakuirati v Albanijo, druge evropske države, severno Ameriko in v Avstralijo, je danes sporočil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR).

Begunska kriza se zaostruje

20. 04. 1999 17.15

Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je danes v sporočilu za javnost pozvala članice zveze NATO in druge države, naj povečajo pomoč za kosovske begunce, saj se človekoljubne organizacije v Albaniji in Makedoniji soočajo s poplavo beguncev.

Poslanski večer poslanca Jelka Kacina

19. 04. 1999 08.28

Poslanec državnega zbora Jelko Kacin bo danes obiskal občini Preddvor in Cerklje. V Preddvoru se bo srečal s svetniki in vodstvom lokalnega odbora Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Predddvor in se seznanil s težavami občine.

Skopje zahteva podaljšanje mandata UNPREDEP

14. 03. 1999 09.26

Makedonski predsednik Kiro Gligorov je včeraj v Skopju v objavljenem pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zahteval podaljšanje mandata za mirovne sile ZN v Makedoniji (UNPREDEP).

Solana prispel na pogovore v Skopje

30. 04. 1998 16.55

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel na kratek obisk v Makedonijo in se takoj po prihodu sestal z makedonskim predsednikom Kirom Gligorovom. Z makedonskimi predstavniki naj bi se Solana pogovarjal predvsem o kosovski krizi. Po pisanju Nove Makedonije naj bi bil namreč glavni razlog Solaninega obiska v Skopju prav kriza na Kosovu. Časopis, ki se sklicuje na vire pri zvezi NATO, piše, da naj bi na zavezništvu menili, da bi morala biti navzočnost zveze NATO v Makedoniji bolj vidna. Nova Makedonija še napoveduje, da naj bi prihodnji mesec Skopje obiskalo več visokih predstavnikov zveze NATO.