kriza zdravstva

V Italiji strožji ukrepi, v ZDA drugi dan zapored največ dnevnih okužb
06. 11. 2020 08.09
V Italiji so v veljavo stopili novi ukrepi v boju proti novemu koronavirusu. Med drugim bo odslej po vsej državi veljala policijska ura med 22. in 5. uro. V Avstriji so v zadnjih 24 urah sicer potrdili nekoliko manj novih okužb kot v preteklih dneh, a se povečuje število hospitalizacij. Ob tem pa pristojni opozarjajo, da pri 72 odstotkih okužb ni mogoče več odkriti izvora okužbe. V ZDA pa medtem že drug dan zapored beležijo najvišje dnevno število novih okužb.

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?
17. 10. 2020 06.00
Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Ura in pol kaosa: Trumpove pikre opazke in malo 'težkih vprašanj' za Bidna
30. 09. 2020 02.35
Rokavice v ameriški predsedniški tekmi so snete, aktualni predsednik Donald Trump in izzivalec, demokrat Joe Biden, sta se pomerila na prvem soočenju pred volitvami. V uri in pol naj bi odgovorila tudi na tista ključna vprašanja, ki najbolj zanimajo neodločene volivce in volivce ključnih držav. Namesto tega sta se predvsem pregovarjala in poskrbela za izjemno negledljivo soočenje, po katerem se je zagotovo marsikdo vprašal – ali res potrebujemo še dve takšni?

Bolnik ni nič kriv!
26. 09. 2020 12.21
"Moja mama je bolnica z rakom. 19. avgusta je bila na ultrazvoku na Onkološkem inštitutu, kjer so ji povedali, da je rak napredoval, zrasel. A da vse informacije o nadaljnjem zdravljenju pridejo z izvidom. Do danes (op. 19. septembra) tega izvida še ni. Ko sem jih poklicala, so mi pojasnili, da so izvid poslali 14. septembra. Nisem vedela, da pošta iz Ljubljane na Štajersko potuje dlje kot na drugi konec sveta. Moja mama medtem čaka in sprašuje, kako naprej."

Lekcije covida-19: boljše sodelovanje in dobro plačan kader
23. 09. 2020 14.04
Svetovalec francoskega veleposlaništva Philippe Vigouroux, ki je v preteklosti vodil tri bolnišnice v Franciji, meni, da je epidemija pokazala potrebo po boljšem sodelovanju med državami, pa tudi med posameznimi zdravstvenimi sistemi in med posameznimi bolnišnicami. Podobno kot v Sloveniji se tudi v Franciji soočajo s težavo pomanjkanja negovalnega kadra, ker je ta premalo plačan.

Trump: Za požare niso krive podnebne spremembe, ozračje se bo shladilo
15. 09. 2020 08.24
Predstavniški dom ameriškega kongresa je sprožil preiskavo domnevnega političnega pritiska na znanstvenike Centra za nadzor nad boleznimi (CDC) s strani političnih nameščencev predsednika ZDA Donalda Trumpa. Ta je medtem obiskal Kalifornijo, ki so jo prizadeli požari v naravi. V pogovoru z guvernerjem in predstavniki države je zavrnil trditve znanstvenikov, da so za vse hujše požare krive podnebne spremembe, ter zagotovil, da se bo podnebje kmalu shladilo.

Vlada: izboljšati bo treba črpanje sredstev EU
22. 07. 2020 20.06
Vlada se je na delovnem posvetu na Brdu pri Kranju seznanila z izplenom pogajanj o ta teden dogovorjenem svežnju za okrevanje EU po koronski krizi. Čeprav so z izplenom v Bruslju zadovoljni, ugotavljajo, da bo potrebno izboljšati črpanje EU sredstev.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00
Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Francija in Nemčija za 500-milijardni sklad EU za pomoč najbolj prizadetim članicam in sektorjem
18. 05. 2020 17.41
Francija in Nemčija predlagata poseben obnovitveni sklad EU, s katerim bi pomagali, da si najbolj prizadete članice EU opomorejo od krize, ki jo je povzročil koronavirus. Sklad bi bil težak 500 milijard evrov. Sklad bi se financiral z zadolževanjem na trgu v imenu EU, z njim pa bi financirali najhuje prizadete sektorje in regije Unije.

Kaj po koronakrizi pričakujejo Slovenci, Hrvati in Srbi?
09. 05. 2020 16.08
Raziskava Mediane ugotavlja, da smo prebivalci Slovenije tisti, ki se nam spremembe na lokalnem nivoju na večini področij zdijo najbolj verjetne, medtem ko prebivalci Hrvaške in Srbije v večji meri pričakujejo ohranjanje statusa quo. V Sloveniji v večji meri pričakujemo porast spletne trgovine in večji pomen javnega zdravstva.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo
24. 04. 2020 06.00
Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

'Funkcionarjem res pripada 35-odstotni dodatek, a to še ne pomeni, da si ga bodo izplačali'
23. 04. 2020 13.42
SAB bo zahtevala sklic komisije DZ za nadzor javnih financ ter odbora za notranje zadeve in javno upravo, na katerih bi dobili več pojasnil, kako je z dodatkom za nevarnost in posebne obremenitve za funkcionarje. Vladni razrez sredstev za dodatek namreč razumejo kot možnost 35-odstotnega dviga funkcionarskih plač. Ministrstvo pravi, da to ne drži.

'Cena' epidemije: zadnji žebelj v krsto zdravstva, ki bo odslej (še) dražje
21. 04. 2020 17.48
Zdravstvo bo zaradi epidemije covida-19 dražje. Zato bo treba v kratkem opraviti razmislek o košarici pravic, ki jih krije javna zdravstvena blagajna, sta dve od opozoril, ki so jih izrekli sodelujoči na spletnem pogovoru o nevarnostih in priložnostih za slovenski zdravstveni sistem v času izbruha koronavirusa.

Na intenzivnih oddelkih v Italiji 1000 bolnikov manj kot pred 14 dnevi
15. 04. 2020 07.32
V Italiji še naprej upada število hospitaliziranih bolnikov. Na intenzivnem oddelku zdravijo 1000 bolnikov manj kot pred dvema tednoma, ko so dosegli vrhunec epidemije. Danska je kot prva država v Evropi v okviru rahljanja ukrepov, ki so jih sprejeli za preprečitev širjenja novega koronavirusa, po več kot mesecu dni znova odprla centre za dnevno varstvo, vrtce in osnovne šole. V kitajskem Vuhanu pa medtem zapirajo eno od začasnih bolnišnic, kjer so zdravili bolnike s covidom-19, zgradili pa so jo le v 10 dneh.

Javno življenje je ugasnilo, dobrota ljudi pa se krepi
17. 03. 2020 11.43
Vsaka kriza, ki jo Slovenci tako ali drugače prej ali slej prebrodimo, rodi junake ali pa zgolj osvetli tiste, ki ves čas delujejo iz ozadja in se jim premalokrat zahvalimo. V najbolj zahtevnih časih nastajajo pozitivne zgodbe, ki pokažejo, da ljudem ni vseeno za druge. Naj gre za delo na kontrolnih točkah, varstvo otrok, prevoze starejših oseb ali razvoz hrane ... Brez prostovoljcev tudi v času koronavirusa ne bi šlo.

Tipologija političnih sil v Evropi
13. 04. 2019 16.40
Politična in druge sektorske elite demokracijo razumejo kot statični sistem, ki ga je treba ubraniti pred spremembami, ki jih nosijo kritična obdobja v zgodovini. Eno takih je zagotovo kriza, ki se ji v različnih časovnih točkah pripisujejo različni pridevniki (vojaška, solidarnostna, gospodarska, begunska, moralna kriza itd.), in v katero se je ujela celotna Evropa.

'Ali bo vlada obstala, bo odvisno od uspešnosti v zdravstvu'
17. 08. 2018 19.01
Marjan Šarec v svojem predstavitvenem nagovoru pred poslanci DZ ni bil ideološki, ni dvigal pričakovanj, uporabljal je jezik in stil, ki ga slovenski človek razume, je ocenil Žiga Turk. Visoko je postavil zdravstvo, analitik Igor Pribac pa se strinja, da je uspešnost na področju zdravstva tisto, na čemer bo prihodnja vlada obstala ali pa padla.

Miro Cerar in njegovi dosežki: kaj drži in kaj ne?
15. 03. 2018 08.05
Je zapuščina Cerarjeve vlade posledica trdega dela ali gre v prvi vrsti za obiranje sadov globalnega gospodarskega okrevanja? Pod drobnogled smo vzeli nekaj dosežkov, s katerimi se kiti odstopljeni odhajajoči predsednik vlade Miro Cerar.

Začenja se sanacija 15 bolnišnic. Te bodo dobile sanacijske odbore
30. 11. 2017 12.16
15 slovenskih bolnišnic, ki so imele konec lanskega leta akumuliran minus, bo predvidoma naslednja štiri leta saniralo svoje rdeče številke. Vlada je za sanacijo zagotovila 135,6 milijona evrov proračunskih sredstev, največ od tega pa bo dobil UKC Ljubljana, ki ima največjo izgubo.

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države
19. 04. 2017 07.32
"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.

Leto 2017 zapisano v zvezdah in številkah: Predčasnim volitvam naj bi se izognili, ne pa tudi srečanju Putin-Trump
28. 12. 2016 06.30
Pred nami je zelo zanimivo in energično leto, saj mu bo v kitajskem horoskopu vladal ognjeviti in strasten petelin. Kot napovedujejo slovenske astrologinje in numerologinja, vstopamo v leto napredka in sprememb. Ker pa bo leto 2017 tudi v znamenju Venere, planeta ljubezni in harmonije, bo zelo primerno za ustvarjanje lepih odnosov.

Bodo krizo javnega zdravstva rešili višji prispevki?
23. 09. 2016 07.07
Zdravniška zbornica za izhod javnega zdravstva iz krize priporoča dvig prispevne stopnje za zdravstvo. Ali bi dvig veljal tako za delodajalce kot delojemalce, pa bo morala odločiti politika. Zbornica se zavzema za popolnoma novo zakonodajo, zdravnike pa naj bi se izvzelo iz zdajšnjega sistema javnih uslužbencev.

FOTO in VIDEO: Šentilj: begunca sta se stepla. Policisti reagirali hitro in učinkovito ter brez uporabe prisilnih sredstev
30. 10. 2015 06.36
Pritisk na Avstrijo v Šentilju je močan, zato ne uspejo sprejemati vseh beguncev sproti. Med begunci in migranti zaradi dolgotrajnega čakanja pred mejo zato občasno zavre. Sicer se po besedah Šefica stanje umirja, da k nam prihaja manj ljudi, a to se lahko hitro spremeni. Nemčija medtem omejuje vstop beguncev na pet prehodov.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti za Ruando in pred Makedonijo. Gospodarski minister: delati moramo za večjo konkurenčnost
30. 09. 2015 10.40
Najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu že sedmo leto zapored ostaja Švica. Slovenija je pridobila 11 mest in se med 140 državami uvrstila na 59. mesto, neposredno za Ruando in tik pred Makedonijo. Vas zanima, na katerem področju si je prislužila najslabšo in najboljšo oceno?

Kmalu novi kriteriji podeljevanja koncesij, nič več dopolnilnega zavarovanja in krajše čakalne dobe?
17. 06. 2015 11.46
Na ministrstvu za zdravje so predstavili predlog resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva. V njej ministrstvo predlaga ukinitev dopolnilnega zavarovanja, ki bi ga nadomestili drugi viri financiranja. Kaj to konkretno pomeni, še niso povedali.

'Kriza je odnesla en del BDP in tako visokih pravic seveda ni mogoče zagotoviti'
11. 04. 2015 13.27
Vlada se je seznanila z drugim osnutkom nacionalnega reformnega programa za leti 2015 in 2016. Glavna cilja programa sta spodbujanje gospodarske rasti in na tej podlagi nadaljevanje javnofinančne stabilizacije. Tako Mramor kot Koprivnikar sta zadovoljna.

Stranke v 5 korakih o tem, kako bodo Slovenijo rešile iz krize
11. 07. 2014 07.58
Slovenija je že več let v globoki krizi, katere posledica so prazna državna blagajna in prazne denarnice ljudi. Stranke smo pred volitvami vprašali, kako bodo državo končno izpeljale iz krize. A se ne strinjajo niti o njenih vzrokih.

Združena levica
16. 06. 2014 11.35
Združena levica, katere člani so bili zelo zadovoljni z doseženim na evropskih volitvah, tokrat obljublja, da bo zaustavila privatizacije, krčenje socialne države, varčevalne ukrepe in siromašenje prebivalstva ter se skupaj z evropskimi parnerji zavzela za socialistično preobrazbo Evrope in Slovenije.