krizne razmere

Cene elektrike in plina v Evropi dosegajo rekordne vrednosti
16. 08. 2022 16.20
Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Cena megavatne ure elektrike za dobavo v 2023 je na nemški borzi v Leipzigu čez dan presegla 500 evrov in dosegla nove rekordne vrednosti, končala pa tik pod 500 evri. Cena megavatne ure plina za dobavo v prihodnjem mesecu je medtem na nizozemskem vozlišču končala pri 222 evrih.

Golob napovedal nadomestilo za prostovoljne gasilce s Krasa
21. 07. 2022 23.04
Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER napovedal, da nameravajo prostovoljnim gasilcem, ki se borijo z požarom na Krasu, priznati nadomestilo. Vlada se je z jesenjo odločila tudi za omejitev maloprodajnih cen zemeljskega plina, za katerega premier sicer napoveduje, da ga ne bi smelo zmanjkati za nikogar. Z vladnimi ukrepi nameravajo poskrbeti tudi, da se družba zaradi koronavirusnega vala ne bo ustavila, z ukrepi stroke pa nameravajo zaščititi najranljivejše.

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve
19. 07. 2022 07.05
Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Žavbi: Ograja na meji je neučinkovita in tudi nehumana
12. 07. 2022 16.34
V NSi ocenjujejo, da se je vlada odločila za odstranjevanje ograje na južni meji, ne da bi resno preverila ocene, in da je njena poteza strokovno neutemeljena. Zaradi tega se bodo poslabšale varnostne razmere, saj kadrovsko varovanje meje z vojsko in policijo ni taktično sprejemljivo, meni poslanec NSi Janez Žakelj. Vladi predlagajo, naj se odstranjevanja ograje loti selektivno. Poslanec največje vladne stranke Lenart Žavbi pa ob tem našteje več razlogov zakaj je odstranitev ograje potrebno - od škode, ki jo dela obmejnemu turizmu, do poškodovanja in celo ubijanja živali ter ljudi. "Nenazadnje pa je ograja neučinkovita in tudi nehumana," je jasen.

Množice v predsedniški palači brskajo po sobanah, igrajo klavir, občudujejo dragocenosti ...
10. 07. 2022 14.40
Razmere na Šrilanki, kjer je predsednik države Gotabaya Rajapaksa v soboto po množičnih protestih napovedal odstop, ostajajo negotove. Množice ljudi vztrajajo v predsedniški palači in uživajo v njenem razkošju. Ob tem napovedujejo, da se ne bodo umaknili vse do predsednikovega dejanskega umika s položaja.

3000 občanov potrebuje zdravnika, na voljo le ena noseča zdravnica
16. 06. 2022 18.46
Dejstvo je, da družinskih zdravnikov v Sloveniji nimamo dovolj. Od četrtka naprej pa slabih 3000 občanov občine Hrpelje-Kozina ostaja samo še z eno zdravnico, ki pa bo prav kmalu odšla na porodniško.

GZS poziva k pomoči zaradi dviga cen elektrike in plina
11. 05. 2022 15.11
Vlada bi morala po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pripraviti ustrezno shemo pomoči podjetjem zaradi dviga cen energentov kot posledice ruske invazije. Le tako bo mogoče zadržati konkurenčnost slovenske energetsko intenzivne industrije oz. vseh podjetij, ki jih je dvig cen resnično močno prizadel, pravi predsednik GZS Tibor Šimonka.

Na pomoč beguncem in ranjencem odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov
23. 03. 2022 12.07
Slovenska karitas v Ukrajino pošilja novo, že šesto pošiljko materialne pomoči. Skupno so do zdaj v to državo poslali 187 palet oziroma 77 ton pomoči v vrednosti več kot 330.000 evrov, so sporočili. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović, ki je sodelovala na Karitasovi novinarski konferenci, je povedala, da na pomoč beguncem in ranjencem v krizne centre v naslednjih 14 dneh odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov različnih specializacij. Prva skupina bo tam "kakšen mesec", nato se bo vrnila domov in jo bo nadomestila druga skupina zdravnikov. Skupno se za odhod na pomoč Ukrajini po besedah Beovićeve pripravlja dobrih sto slovenskih zdravnikov.

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja
24. 02. 2022 06.57
Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji
16. 02. 2022 14.54
V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

Ortopedi bodo morali UKC Ljubljana vrniti manj kot tisoč evrov covidnih dodatkov
10. 02. 2022 16.36
Ortopedi, ki so se na ortopedski kliniki UKC Ljubljana lažno evidentirali, saj so v tem času delali pri drugem izvajalcu, bodo morali svojemu delodajalcu vrniti vsega skupaj manj kot tisoč evrov. Večinoma gre za neupravičeno izplačane covidne dodatke, ki so jih prejeli za delo na kliniki, čeprav tam dejansko niso bili prisotni. Po ugotovitvah inšpektorata za javni sektor je bilo takšnih ur, za katere so neupravičeno prejeli dodatek, 86.

ZDA Ukrajini poslale prvo pošiljko vojaške opreme, Nemčija orožja ne bo pošiljala
22. 01. 2022 11.26
Ameriško tovorno letalo z 90 tonami vojaške opreme je ponoči pristalo na letališču v ukrajinski prestolnici Kijev, je sporočilo tamkajšnje ameriško veleposlaništvo. Po navedbah veleposlaništva gre za prvo pošiljko pomoči Ukrajini, ki jo je naročil ameriški predsednik Joe Biden v luči zaostrenih razmer z Rusijo. Nemčija je medtem sporočila, da bo v Ukrajino poslala poljsko bolnišnico, ne pa tudi orožja, kar je sprožilo kritike ukrajinskega zunanjega ministra.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Trg izpraznjen, gospodarstveniki pozivajo k skrajšanju karanten in izolacij na pet dni
15. 01. 2022 20.03
Podrli smo še en neslavni rekord. Ob 14.360 PCR-testih so potrdili kar 7580 okužb z novim koronavirusom, kar je največ dnevno potrjenih okužb do zdaj. Različica omikron sicer dokaj hitro izzveni in večinoma ne povzroča resnejših zdravstvenih zapletov, jih pa zato pri organizaciji dela v šolah in bolnišnicah, saj odsotnost zaposlenih načenja delovni proces, tudi v podjetjih. Nekateri težave rešujejo z zmanjšanjem kadra, drugi bi ob povečanju okužb ukinjali določene aktivnosti. Gospodarska zbornica zato poziva vlado, naj vendarle skrajša izolacijo in karanteno na pet dni z negativnim testom.

V Italiji le še pogoj PC, v Avstriji na prostem FFP2 maske in krajša karatena
06. 01. 2022 11.35
Za osebe, ki se odpravljajo v Veliko Britanijo, bodo od petka veljala manj stroga pravila. Polno cepljenim ter osebam, mlajšim od 18 let, ob prihodu ne bo treba več predložiti negativnega testa na covid-19. Prav tako se tem potnikom ob prihodu na Otok ne bo več treba samoizolirati ter opraviti PCR-test na drugi dan prihoda. Italijanska vlada je medtem v sredo zvečer poleg obveznega cepljenja za starejše od 50 let in predvideva denarne kazni do 1500 evrov za tiste, ki tega ne bodo spoštovali, sprejela še dodatne protikoronske ukrepe. V Avstriji bodo zaščitne maske FFP2 na prostem obvezne, če ni dvometrske osebne razdalje, karatena pa se bo skrajšala na pet dni. Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temno rdeča.

Lažno evidentiranje in izplačevanje covidnih dodatkov na ortopediji?
05. 11. 2021 08.26
Policija je potrdila, da preiskujejo domnevno lažno evidentiranje delovnega časa na ortopedski kliniki UKC Ljubljana. S tem se ukvarja tudi inšpektorat za javni sektor, ki je ugotovil, da so zdravniki prejemali covidne dodatke, čeprav niso bili na delovnem mestu. V UKC bodo ukrepali, ko bodo prejeli končno poročilo inšpektorata.

'Naravnih nesreč ne moremo preprečiti, lahko pa se nanje dobro pripravimo'
01. 11. 2021 17.36
Da bi vojska okrepila veščine in bila še bolj učinkovita pri pomoči in sodelovanju v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, je organizirala skupno mednarodno vojaško vajo Zaščita, reševanje in vojaška mobilnost. V vaji je sodelovalo več kot 900 udeležencev iz 20 držav članic EU in pridruženih partneric.

Pahor in Ader obeležila 30-letnico delovanja Zveze Slovencev na Madžarskem
04. 09. 2021 19.14
Predsednika Slovenije in Madžarske Borut Pahor in Janoš Ader sta danes skupaj v Monoštru počastila 30-letnico delovanja Zveze Slovencev na Madžarskem. Narodne manjšine združuje več kot le most med državama, je poudaril Pahor. "V časih, ko nas krizne razmere opominjajo na pomen dobrega sosedstva in čezmejne povezanosti, je to še posebnega pomena," je dejal.

'Potreba po večji, močnejši evropski obrambi je danes bolj očitna kot kdaj koli prej'
02. 09. 2021 11.58
Evropska unija potrebuje močnejšo obrambo, da se bo lahko bolje odzivala na krizne razmere, je bilo slišati pred začetkom razprave obrambnih ministrov EU na Brdu pri Kranju. Evropska unija mora okrepiti strateško avtonomijo, pa je na razpravi dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Slovenski obrambni minister Matej Tonin je povedal, da EU ima sredstva, s katerimi bi lahko naslovila to vprašanje, vendar pa je potrebna politična volja. Sam vidi napredek pri tem. Razprava je bila osredotočena tudi na Afganistan.

Janša: Če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, bomo obsojeni na ponavljanje
23. 08. 2021 06.39
Premier Janez Janša je ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov poudaril, da bomo, če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, obsojeni na ponavljanje. Za doseg narodne sprave pa nas po njegovih besedah čaka še veliko dela. Predsednik DZ Igor Zorčič je medtem dejal, da je vsako poveličevanje nacizma in totalitarnih simbolov izredno nevarno in nedopustno, pa vendar vse bolj pogosto početje. Zato bi moralo biti tudi pri nas kazensko preganjano, se je zavzel.

Doktrina pandemičnega šoka in krizni kapitalizem
07. 08. 2021 07.32
S pojavom novega koronavirusa smo vstopili v dobo popolne odsotnosti nadzora nad situacijo in možnosti predvidevanja osebne ali družbene prihodnosti. Prihodnost je odvisna od političnih in ekonomskih špekulacij, od krivulj in statističnih podatkov, ki prikazujejo število okuženih in umrlih, na podlagi katerih se napoveduje bodisi zaostrovanje bodisi sproščanje ukrepov.

Bach: Najpomembnejše je, da igre bodo
10. 07. 2021 13.06
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach je podprl odločitev prirediteljev iger, da na tekmovanjih ne bo gledalcev. "Odločitev je bila nujna, da zagotovimo varno izvedbo iger," je v videosporočilu udeležencem iger povedal Bach in dodal: "Upam, da smo si enotni, da je najpomembnejše, da igre bodo."

Zaradi informacije o bombi na letalu evakuirali let Air France iz Čada v Pariz
03. 06. 2021 17.47
Kot je sporočil francoski notranji minister Gerald Darmanin, so že sprožili preiskavo glede prijave o domnevni eksplozivni napravi, ki naj bi se nahajala na letalu družbe Air France Boeing 787-9, ki je iz čadskega N'Djamena pristalo na letališču Charles de Gaulle.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?
27. 05. 2021 13.49
Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Bolnišnice lani različno pripravljene na začetek epidemije
13. 04. 2021 15.47
Pred koalicijsko preiskovalno komisijo o nabavah zaščitne opreme so se kot priče zvrstili direktorji nekaterih slovenskih bolnišnic. Njihova pričanja kažejo, da so ob začetku epidemije covida-19 nekatere bolnišnice večino nabav zaščitne opreme izvedle same, druge pa so se zanesle na pomoč države.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

Del SMC poziva k volilnemu kongresu, Počivalšek pa opozicijo in 'ostale sopotnike' k dialogu
10. 03. 2021 13.32
Nezadovoljstvo v delu stranke SMC se stopnjuje. Na četrtkovem svetu stranke se tako obeta vroča razprava, saj so številni lokalni odbori nezadovoljni z delovanjem in držo njihovih ministrov v Janševi vladi. Del SMC celo poziva k volilnemu kongresu.

Češka več držav prosila, naj sprejmejo njihove covidne bolnike
05. 03. 2021 08.32
WHO, ki preiskuje izvor covida-19, zaradi naraščajočih napetosti med Pekingom in Washingtonom namerava opustiti objavo vmesnega poročila o svoji nedavni misiji na Kitajskem in poziva k oblikovanju nove preiskovalne skupine. Češka je začela sprejemati ponudbe drugih držav glede premestitve covidnih bolnikov, saj njihove bolnišnice ne zdržijo več pritiska. Na Hrvaškem pa jih skrbi spontano druženje občanov v prestolnici in naraščanje števila okužb.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'
01. 03. 2021 15.23
Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

Evropska komisija Sloveniji še 913 milijonov evrov iz sheme Sure
02. 02. 2021 14.20
Evropska komisija je iz sheme Sure za zaščito delovnih mest med pandemijo covida-19 danes izplačala še 14 milijard evrov devetim članicam EU. Med njimi je tudi Slovenija, ki je dobila še 913 milijonov evrov. Od začetka izvajanja sheme je doslej 15 članic prejelo 53,5 milijarde evrov, Slovenija 1,1 milijarde.