krmljenje

Sprejet zakon o krmi
02. 02. 2002 00.00
Državni zbor je po hitrem postopku sprejel zakon o krmi. Iz predloga zakona so črtali 9. člen, v katerem je določeno, da mora biti vsa krma veterinarsko pregledana.

Drugi primer BSE pri nas?
10. 01. 2002 00.00
V Sloveniji obstaja utemeljeni sum drugega primera bolezni BSE. Gre za šest let staro govedo slovenskega porekla iz občine Ormož, vzrejeno na kmetiji Milana Školiberja v vasi Stanovno.

Slovenija v letu 2001
25. 12. 2001 00.00
Prvi primer bolezni BSE, policijsko nadzorovanje kritikov globalizacije, politične posledice 11. septembra, sojenje nekdanjemu državnemu sekretarju, obtoženemu jemanja podkupnin in prvo leto vladanja nove politične garniture, je samo nekaj dogodkov, po katerih si bomo zapomnili prvo leto v novem tisočletju.

Smisel državnih subvencij za kmetijstvo
29. 08. 2001 00.00
Država namenja subvencijam v kmetijstvu velike vsote proračunskega denarja.Podobno je tudi drugje v Evropi in nad tem ne bi bilo vredno izgubljati besed, če ne bi bodle v oči nekatere podrobnosti, ki postavljajo pod vprašaj smisel tovrstnega početja.

Sprejet predlog zakona o krmi
09. 07. 2001 00.00
Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na dopisni seji, ki se je končala danes, sprejela nadomestno besedilo predloga zakona o krmi. Predlog zakona o krmi sodi v sklop zakonov, ki jih je treba sprejeti v procesu prevzema pravnega reda EU, z njim pa se določa uradni nadzor in kontrolo na področju krme ter področje izvajanja potrditev in registracij obratov, predpisanih za krmo. Na podlagi tega zakona, ki predvideva tudi ustanovitev sveta za krmo, bo Slovenija izdajala in uveljavila podzakonske predpise, ki bodo podrobneje določali zahteve za dodatke in krmo, način označevanja krme ter zahteve za proizvajalce in uporabnike krme za krmljenje živali ter preskusne metode za kontrolo in uradni nadzor na področju krme. Poleg tega zakon ureja delovanje preskusnih in referenčnih laboratorijev ter nadzor nad izvajanjem zakona, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Fischler o kostni moki
03. 01. 2001 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za avstrijski dnevnik Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov.

4,5 milijarde evrov za prepoved kostne moke
02. 01. 2001 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega dnevnika Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov. Po njegovih besedah so globalni stroški boja proti bolezni norih krav ogromni in jih še ni mogoče natančno ugotoviti. Zaradi nasprotovanja nekaterih držav, ki jih bolezen še ni prizadela, med njimi sta Finska in Danska, je petnajsterica 4. decembra prepovedala uporabo kostne moke zgolj za šest mesecev. Fischler se je zavzel, da bi v kmetijstvu upoštevali naravne cikluse in procese. Po Fischlerjevem mnenju je krmljenje z živalsko kostno moko zato nesprejemljivo.

Prodaja govedine upadla za 80 odstotkov
13. 12. 2000 00.00
Po zadnjih podatkih Sindikata kmetov Slovenije je odkup mladega pitanega goveda padel kar za 80 odstotkov, na nekaterih območjih Slovenije pa se je povsem ustavil, poleg tega pa se je izvoz v Italijo zmanjšal kar za polovico je na današnji tiskovni konferenci povedal podpredsednik sindikata Jože Štefko. Po njegovih je to zaskrbljujoče, kajti živali so spitane in potrebno bi jih bilo prodati. Kmetje so kritičen je bil predvsem do vlade, ki naj ne bi naredila dovolj za promocijo "zdrave slovenske govedine."

EU sprejela paket ukrepov
05. 12. 2000 00.00
Kmetijski ministri Evropske unije so pozno sinoči na zasedanju v Bruslju po osmih urah pogajanj sprejeli paket ukrepov za zajezitev širjenja bolezni norih krav. V skladu s sprejetimi odločitvami bo od 1. januarja 2001 za najmanj šest mesecev na celotnem območju unije prepovedano živali za zakol krmiti s krmo, ki vsebuje snovi živalskega izvora. Prepovedan bo tudi vsakršen uvoz ali izvoz tovrstne krme. Še naprej bo dovoljena uporaba ribje moke, vendar ne za krmljenje goveda.

Podprli obvezno testiranje govedi
30. 11. 2000 00.00
Veterinarski odbor Evropske unije je zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav danes podprl načrte o obveznem testiranju goveda, starejšega od 30 mesecev, na območju celotne EU od 1. januarja 2001. Odločil se je tudi za razširitev seznama rizičnih delov živali, preko katerih bi se lahko širila ta bolezen, še na drobovje goveda.

Vlada in kmetje o bolezni norih krav
29. 11. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji obravnavala informacijo kmetijskega ministrstva o stanju in ukrepih v zvezi z boleznijo norih krav (BSE) in trenutnih razmerah v govedoreji. V zvezi s tem je sprejela nekaj sklepov, ki kmetijskem in drugim ministrstvom nalagajo izvedbo celovitih ukrepov za zaščito zdravja in povrnitev zaupanja potrošnikov v živila živalskega izvora. Mednje se uvrščajo izločitev centralnega živčnega sistema in limfnega tkiva sesalcev iz prehrane ljudi, vpeljava hitre diagnostika BSE pri govedu najkasneje do 1. januarja 2001, prepoved uporabe kostne moke za krmljenje ter oceno stroškov, ki jih bo ta prepoved povzročila. Ministrstvu za zdravstvo še nalaga pripravo celovite informacije o uporabi cepiv in drugih medicinskih pripomočkov pri ljudeh.

Bruselj predlagal poostrene ukrepe
29. 11. 2000 00.00
V luči naraščajoče panike med evropskimi potrošniki zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav, je Evropska komisija predložila paket poostrenih ukrepov za zaščito potrošnikov, vključno z uvedbo obveznega testiranja goveda in s prepovedjo uporabljanja kostne moke za krmo na območju celotne Evropske unije.

Novi primeri bolezni norih krav
27. 11. 2000 00.00
V severnonemški zvezni deželi Schleswig - Holstein so potrdili prvi primer bolezni norih krav, je sporočila premierka zvezne dežele Heide Simonis. Krava, okužena z boleznijo norih krav, se je skotila leta 1996, zaklana pa je bila 22. novembra letos. Ista usoda čaka še 160 glav govedi iz njene črede. Drugi primer okužbe z boleznijo norih krav so zasledili na Portugalskem, kamor je krava prišla iz vzhodnonemške zvezne dežele Saške. Od srede naprej velja v Nemčiji prepoved uporabe živalske moke za vse živali. Prav tako bodo v Nemčiji prepovedali tudi celoten uvoz in izvoz živalske moke. Zahtevali bodo tudi hiter test za dokaz prisotnosti bolezni norih krav pri vsem govedu, starejšem od 30 mesecev, še pred 1. julijem 2001, datumom, ki ga je za to določila Evropska unija.

V Švici odkrili nove primere norih krav
27. 04. 2000 13.56
Švicarske oblasti so odkrile tri nove primere bolezni norih krav (BSE). Iz švicarskega veterinarskega urada so včeraj sporočili, da so bolne živali odkrili v kantonih Aargau, Appenzell-Innerrhoden in Graubueden.