krvni pritisk

Maradona le na zdravljenje

15. 01. 2000 19.54

V svojem prvem intervjuju po zadnjih zdravstvenih težavah je Diego Maradona potrdil, da se bo po končanem zdravljenju v rodni Argentini vključil v rehabilitacijski program za zdravljenje odvisnikov od kokaina.

Maradona končal v bolnišnici

05. 01. 2000 11.50

Nekdanji argentinski nogometni velemojster Diego Armando Maradona je zaradi previsokega krvnega pritiska in srčne aritmije moral v bolnišnico Cantegril v Urugvaju.

Clinton zdrav kot riba

26. 09. 1999 12.33

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj uspešno prestal redni letni zdravniški pregled, ki je trajal kar pet ur. Zdravniki so ugotovili, da z ameriškim predsednikom ni nič narobe, le malce manj bo moral govoriti, pa tudi izguba nekaj kilogramov telesne teže ne bi bila odveč. Clinton lansko leto ob zmešnjavi z afero Lewinsky ni šel na zdravniški pregled, zdravniki v mornariški bolnišnici Bethesda blizu Washingtona, pa so bili tokrat kar malce presenečeni nad predsednikovo izvrstno formo.

Ženske vidijo moške raje oblečene

07. 07. 1999 08.38

Poleti poleg živega srebra podivjajo tudi temperature, posledica tega pa je, da v nobenem drugem letnem času ljudje ne razmišljajo toliko o ljubezni in erotiki kot poleti. Izsledki ankete, ki jo med 1000 bralci izvedla založba Cora, so pokazali, da je moškim poleti vseeno, kaj oblečejo ženske - glavno, da čim manj. 30 odstotkov vprašanih moških je povedalo, da se jim zdijo bikinke in tesni kopalni kostimi zelo erotični. Pri ženskah pa odgovor ni bil tako preprost. 41 odstotkov žensk zelo ceni v ozke kavbojke stisnjeno moško zadnjo plat, le 8 odstotkom žensk pa se krvni pritisk zviša ob pogledu na gospode v kopalkah, 11 odstotkov žensk pa se jih dvakrat obrne ob pogledu na trde mišice pod ozko majico.

Zdravljenje pritiska z masiranjem prstov

15. 05. 1999 09.03

Krvni tlak je mogoče zvišati ali znižati z masiranjem prstov, trdi Ivica Žigolič iz Končarevca. To je enostavna tehnika, katere največja prednost je, da jo lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli, in jo lahko ponavljate večkrat zapored. Nizek pritisk lahko dvignemo tako, da s palcem drsimo po mezincu do vrha, nato preko vseh vrhov prstov, pa po kazalcu navzdol in na koncu drsimo po osnovnem delu prstov nazaj do korena mezinca. To lahko delamo na obeh rokah istočasno ali pa samo na eni. Da bi dosegli zaželjeni učinek, je pomembno, da se s palcem stalno dotikamo kože, po kateri drsimo. Krožno drsenje naj traja največ deset minut. Za visoki pritisk pa moramo začeti s palcem od korena kazalca proti vrhu, nato se dotaknemo vseh vrhov prstov in na koncu drsimo po mezincu ter vzdolž osnovnega dela prstov nazaj do kazalca. Metoda je zelo preprosta, poleg tega pa se je izkazala za zelo učinkovito, trdi Žigoič, ki dodaja, da ''je samo s to metodo mogoče doseči popolno normalizacijo krvnega tlaka''.

Veliko kave povzroča stres

13. 03. 1999 09.39

Veliko kave povzroča dolgotrajen stres in zvišan krvni pritisk ter škoduje srcu, so ugotovili strokovnjaki iz Severne Karoline. Ljudje, ki vsako jutro spijejo štiri do pet skodelic kave, imajo zvišan krvni pritisk, njihov organizem pa ves dan proizvaja več hormonov, povezanih s stresom - adrenalina in noradrenalina. Ta učinek se podaljša tudi čez noč, zato se človekov organizem obnaša tako, kot da je nenehno v stresni situaciji. Številne preiskave so pokazale povezanost stresa in srčnega napada. Stalna povečana proizvodnja adrenalina in noradrenalina v telesu lahko namreč poškoduje srce. Organizem ni zmožen prenašati dolgotrajne stresne situacije, saj je ta poseben odziv organizma rezerviran le za težke situacije, ko se mora odzvati hitro in učinkovito.

Več komplikacij pri nosečnicah po 40. letu starosti

02. 01. 1999 10.58

Štiridesetletnice ali starejše ženske imajo pri porodu še več težav, potrebnih pa je tudi več posredovanj zdravnikov, kot se je ocenjevalo pred zadnjo, najobsežnejšo raziskavo na tem področju. Carski rez ima kar 47 odstotkov žensk, ki prvič rodijo po 40. letu starosti, kar je dvakrat več v primerjavi z ženskami, ki rodijo v dvajsetih letih.

Smejmo se!

13. 01. 1998 08.19

V Bombayu se je v nedeljo zbralo kakih 7000 Indijcev, da bi se smejali. Člani 107 indijskih "smejalnih klubov" so proslavili svetovni dan smeha s četrturnim krohotanjem v mestnem parku. Predsednik Mednarodnega kluba smeha Madan Kataria, sicer zdravnik in urednik zdravstvene revije, je pojasnil, da gre za proučevanje terapevtske vloge smejanja. Tovrstne terapije se je Kataria prvič lotil pred dvema letoma s štirimi prijatelji: sedli so v krog in si pripovedovali šale. Po dveh tednih so izpraznili repertoar. Zato so prepovedali šale in se začeli smejati kar tako. Najboljši način je, da se gledaš v oči, svetuje Kataria. Smeh je, zatrjuje, skrajno blagodejen: človeka odpre, omili depresijo in napetost, je odlična vadba za grlo, trebuh, obraz in trebušno prepono, umirja krvni pritisk in krepi imunski sistem. Smejalci hočejo preprosto živeti brez bolezni. Življenje je prekratko, zato se smejmo, oproščajmo, pozabljajmo, živimo in pustimo živeti, je njihovo vodilo.