kulturne razlike

Podjetja pričakujejo še več kot sedem mesecev omejitev

06. 02. 2021 08.06

Nemška podjetja pričakujejo, da bodo omejitve javnega življenja in njihovega poslovanja zaradi pandemije trajale še 7,4 meseca in da se njihovo poslovanje v normalne tirnice ne bo vrnilo še 10,3 meseca, je pokazala zadnja raziskava münchenskega inštituta Ifo.

EU predlaga Bidnu nov temeljni dogovor z ZDA

20. 01. 2021 10.20

Evropa je pripravljena na nov začetek s svojo najstarejšo partnerico Ameriko, je na dan inavguracije ameriškega predsednika Bidna dejala predsednica Evropske komisije, predsednik Evropskega sveta pa je ZDA predlagal nov ustavni pakt med Evropo in ZDA.

Ko neopazno postane vidno

07. 11. 2020 20.18

Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'

22. 10. 2020 15.12

Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

V Braziliji več kot pol milijona okuženih, na Norveškem in Finskem odprli bare

01. 06. 2020 08.33

V Braziliji so do zdaj potrdili že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom. Kot je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, so zabeležili 514.849 okužb, za koronavirusno boleznijo 19 je umrlo več kot 29.000 ljudi, od tega 480 v zadnjih 24 urah. V ZDA, kjer že več dni potekajo množični protesti proti policijskemu nasilju, pa so v strahu pred povečanjem števila primerov okužb. Teh je že skoraj 1,8 milijona. Medtem pa se po Evropi in drugod po svetu nadaljuje rahljanje ukrepov proti covidu-19.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Manj testiranj: Bomo Slovenci razumeli, da lahko virus širimo tudi, če nimamo 'potrdila' o okužbi?

15. 03. 2020 07.21

Z naraščanjem števila okužb je Slovenija za ustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla še več novih ukrepov, pripravljajo pa se še dodatni. Se je pa spremenil tudi pristop k obravnavi (potencialno) okuženih, kar pomeni manj testov, število novih primerov ne bo več znano, ker, kot pravijo pristojni, "kontaktov in virov okužb ni več mogoče izslediti, zato je smiselno, da sile usmerimo v skrb za bolne". Pri tem pa se poraja vprašanje – kako smiseln je manjši obseg testiranja, ki ga številni strokovnjaki vidijo kot enega najučinkovitejših sredstev v boju proti koronavirusu. In kaj vse se lahko naučimo iz primerov izbruhov v Južni Koreji in Italiji, ki sta se odzvali na zelo različen način.

Lewandowski o težavah Bayerna: Manjka nam vodij

09. 11. 2019 16.27

Zvezdnik münchenskega Bayerna Robert Lewandowski je eden od tistih, ki ima veljavo tako na igrišču, kot v garderobi. Prvi strelec bavarske zasedbe se zaveda, da ni vse idealno, a več od moštva, tudi od mlajših soigralcev, pričakuje v nadaljevanju sezone.

Angelina Jolie: Nosim vidne in nevidne rane

07. 11. 2019 08.15

Angelina Jolie je za revijo Harper's Bazaar spregovorila o svojih otrocih in dogodkih iz preteklih let, ki so jo zaznamovali tako z vidnimi kot nevidnimi ranami. Povedala je tudi, kaj bi storila, če ne bi bila poročena z Bradom Pittom.

Kakršni državljani, takšna oblast

02. 11. 2019 07.28

V politološki literaturi je obče sprejeto stališče, da naj bi strankarske delitve in smeri strankarskega združevanja v osnovi odsevale temeljne razredne, rasne, socialne, etnične, kulturne, religijske in druge delitve v družbi.

'Le kdo nima Lorce rad'

17. 10. 2019 15.45

Katja Šulc, ki se giblje med različnimi glasbenimi žanri, je v svoji bogati karieri nanizala številne nastope doma in v tujini. V pogovoru nam je med drugim zaupala, po čem se tuje občinstvo razlikuje od domačega ter o najnovejšem projektu 'Lorca, ti in jaz'.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'

06. 10. 2019 07.55

"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

'Prihajajo vojskovodje, voditelji, ki vodijo z dejanji, in ne ljudje, ki nosijo vrednote'

25. 09. 2019 07.00

Na začetku 21. stoletja je vloga nekoč prevladujoče politične ideologije zahodne Evrope v zatonu. Socialdemokratske stranke so v zadnjih letih utrpele boleče poraze oz. izkusile močan padec podpore pri volivcih. O tem, kje se skrivajo razlogi za zaton ene najstarejših političnih sil v evropski tradicionalni tradiciji, in kako se lahko socialdemokrati zoperstavijo pojavu novih populističnih strank, ki v ospredje postavljajo ideje nacionalizma, smo se pogovarjali s političnim filozofom dr. Igorjem Pribacem. “Gre za neke vrste umiranje na obroke, prebojne moči ne vidim,” je jasen sogovornik.

ZDA naslednja postaja za 'nogometnega popotnika' Nanija

18. 02. 2019 20.03

Nekdanji portugalski nogometni reprezentant Luis Nani bo kariero nadaljeval v Združenih državah Amerike. Z dosedanjimi delodajalci pri lizbonskem Sportingu je prekinil pogodbo, njegov naslednji klub pa je Orlando, ki igra v severnoameriški ligi MLS.

Bosta Rihanna in Louis Vuitton združila moči in se zapisala v zgodovino?

21. 01. 2019 12.29

Je Rihanna v resnici 'Coco Chanel 21. stoletja?' Tuji mediji poročajo, da bi prav ona utegnila postati prva temnopolta ženska, ki bi ji uspelo združiti moči z 'očetom' modne industrije Louisom Vuittonom in postati del svetovnega modnega konglomerata.

Karl Erjavec prestavil službeno pot v Pariz

07. 12. 2018 08.11

Večtedenske demonstracije rumenih jopičev, ki so se iz protesta proti visokim cenam goriva sprevrgle v splošne demonstracije proti vladi Emmanuela Macrona, se bodo nadaljevale tudi ta konec tedna. Službeno pot v pariz pa je zaradi razgretega ozračja na začetek januarja prestavil tudi obrambni minister Karl Erjavec.

Težke besede na soočenju kandidatov za mariborskega župana

16. 11. 2018 16.16

Na še zadnjem soočenju mariborskih kandidatov za župana je bilo pestro. Če so pred kamero med kandidati padali očitki o kitajskih investicijah, slabem črpanju evropskega denarja in nasilni preteklosti, je v času oglasov zavrelo med Kanglerjem in Arsenovičem, ki sta si izmenjala nekaj 'nasvetov'. "Nauči se reda, predvsem pa zakona," je bilo slišati med njima.

'Švedska me sili iz cone udobja'

30. 08. 2018 08.07

Neustrašna Maja Keuc sledi svojim sanjam kot le redki. Dokazala je, da je vredno trdno verjeti v svoje sanje, saj jih z veliko mero poguma lahko uresničiš. Zaupala nam je, da Švedske sicer ne vidi kot končne destinacije in da bo Slovenija vedno njen dom, a za zdaj ostaja tam, ker tam napreduje.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Iz Nepala se je vrnila odeta v srebro: Vesela sem, da tudi Slovenke zmoremo

20. 05. 2018 06.59

Slovenska jogistka Ana Kersnik Žvab se je iz Nepala vrnila odeta v srebro. Na joga olimpijskih igrah se je med 100 tekmovalkami zavihtela tik pod vrh, na drugo mesto, in tako pokazala, da sta se ji desetletno trdo delo ter raziskovanje novih razsežnosti v jogi obrestovala. Na začetku se je poglobila v jogo za nosečnice, mamice in dojenčke, v zadnjem obdobju pa srčni jogi, ki zaradi posebnih tehnik krepi srce.

Ugrabljene sanje, iluzije in resničnost: od smrti v plamenih do morilskega kaosa. Kam pa potem?

15. 04. 2018 06.48

Leta 2011 so Sirci sanjali sanje o boljši prihodnosti. Sedem let kasneje, tako kot v večini drugih držav, ki so bile prizorišče arabske pomladi, živijo nočno moro. Sanje so ugrabili tisti, ki so v zanosu ljudi videli priložnost, da uresničijo svojo agendo, zmedeni Zahod pa morda znova igra vnaprej izgubljeno igro. Pa prihodnost?

VIDEO: Dve generaciji – en poklic: 'Pri mladih igralcih se oder kar trese, starejši pa tega enostavno ne potrebujejo'

05. 02. 2018 10.00

Kako je danes biti igralec pri 28 in kako pri 70 letih? Klemen Janežič, ki ga poznate tudi iz serije Usodno vino, pripoveduje o svoji že sedaj razgibani igralski poti, o tem, kako že ob študiju mladi spoznajo, da bodo "zaposlitveno svobodni". Marinka Štern je po drugi strani 40 let igrala v Mladinskem gledališču. Spoznavanje razlik je pot k sodelovanju generacij.

Svetla ali siva prihodnost Nove Gorice? 'Od sonca in lepega vremena se ne da preživeti'

15. 09. 2017 07.28

Ob okrogli obletnici priključitve Primorske njeni matični domovini in na dan, ko so pred 70. leti postavili temeljni kamen za gradnjo Nove Gorice, na tem koncu vrvi od slavnostnih dogodkov. Najmlajše slovensko mesto se je v 70. razvilo v svojevrstno stičišče narodov in kultur, a kako (če sploh) je od takrat razvijalo svoje potenciale in kakšna je njegova pozicija v Sloveniji in svetu?

Otroci si skozi igro širijo obzorja

03. 07. 2017 17.56

Počitnice so, najljubši letni čas otrok, ko se lahko do onemoglosti igrajo s svojimi vrstniki. Kaj pa, če bi se naučili še kakšne nove igre, na primer, kako se igrajo otroci v Afriki? In potem na ta način spoznavali še tujo kulturo. Takšnega projekta se loteva Zveza prijateljev mladine.

Janet Jackson pokazala sinčka

15. 04. 2017 10.01

50-letna popzvezdnica Janet Jackson je po treh mesecih prvič delila prikupno fotografijo sinčka Eisse Al Mane. Po ločitvi od Wissama Al Mane bo sina v Londonu vzgajala sama, katarski bogataš naj bi se vrnil v domačo deželo. Razšla naj bi se zaradi prevelikih kulturnih razlik, ki so se pokazale pri vzgoji otroka, sicer pa ostajata prijatelja.

Proizvajalci hrane v protinapadu

16. 03. 2017 11.40

Proizvajalci hrane zavračajo obtožbe, da na vzhodu ponujajo slabše izdelke kot na zahodu, nekateri so že zahtevali umik teh navedb. Ne menjamo sestavin, menjamo le nalepke, pravijo v družbi Kotanyi. Pri Nestleju in Coca Coli se branijo, da njihovi recepti odražajo kulturne razlike, Manner pa trdi, da vse napolitanke prihajajo z ene proizvodne linije.

Kaj storiti, ko prepričanje ne dopušča, da se ženske dotakne moški zdravnik?

13. 01. 2017 17.53

V Sloveniji smo po dolgih desetletjih zaostanka za zahodnim svetom dobili priročnik, ki zdravstvenim delavcem daje usmeritve, kako ravnati v stiku z ljudmi s kulturnimi razlikami. Pa tudi, kako reševati nesporazume med zdravstvenimi delavci in brezdomci, osebami z duševnimi težavami, odvisniki, pa z revnimi, z ljudmi, ki ne jedo določene hrane, zdravil.

FOTO: Najstniki igralki povrnili vero v življenje

07. 05. 2016 12.22

Da na mladih svet stoji, je dokazalo tudi devet najstnikov, ki so s svojimi zgodbami, s katerimi so se prijavili na Dramin natečaj Želim si, da bi se zgodilo drugače, navdušili pristojne. Na njihovi podlagi je nastala predstava o štirih najstnikih, ki je pri občinstvu požela tudi veliko smeha na koncu pa bučen aplavz.

Mladi arhitekti prodirajo na tuje trge

22. 02. 2016 07.36

Kreativni poklici in kreativna industrija, ki so v najrazvitejših državah že dlje časa zelo dobro ustaljeni in tudi priznani, si na slovenskem trgu, ki je zadnjih nekaj let še posebej statičen, lahko le stežka izborijo svoj prostor.

FOTO in VIDEO: Salah Abdeslam naj bi se skrival v Bruslju, prek Skypa kontaktiral prijatelje

21. 11. 2015 07.32

Salah Abdeslam je še vedno na begu, a naj bi se skrival v Bruslju. Belgijska vlada je stopnjo nevarnosti v Bruslju zvišala na najvišjo stopnjo. Turška policija je prijela Belgijca, ki ga sumijo, da je skrajnežem pomagal izbrati lokacije za napade v Parizu. "Ne v mojem imenu" pa so sporočali ljudje, ki so se v Italiji zbrali na demonstracijah proti terorizmu.