kupila 200

Črni oblaki nad imperijem Češka: Studio Moderna tik pred bankrotom

04. 07. 2023 19.35

Težavam nekoč enega najbogatejših Slovencev Sandija Češka ni videti konca. Po prisilni poravnavi njegovega švicarskega podjetja in prodaji blagovnih znamk, kot so TopShop, Dormeo, Delimano in Kosmodisk, ki jih je kupila družba pidovskega tajkuna Darka Horvata, je poskus reševanja skupine Studio Moderna, kot kaže, spodletel. Denarja za plače ni več, skladišča z zalogami so prazna, a Češko – na zadnjih parlamentarnih volitvah tudi adut Tanje Fajon – pravi: "Nisem se še predal."

Težko je priskrbeti že osnovna živila, kaj šele šolske potrebščine

02. 07. 2023 07.00

Pri družinah, ki že čez leto kolobarijo s položnicami, so večji stroški zelo velik problem. Eden takih je tudi nakup šolskih potrebščin ob začetku novega leta. "Nakup šolskih potrebščin mi pomeni velik finančni zalogaj, saj tudi brez izrednih stroškov težko shajamo iz meseca v mesec," pove ena izmed družin, vključenih v Verigo dobrih ljudi.

Po nogometnem klubu Ryan Reynolds investiral še v ekipo formule 1

27. 06. 2023 17.31

Investicijska skupina, del katere je med drugim kanadski filmski igralec in solastnik nogometnega kluba Wrexham Ryan Reynolds, je za 200 milijonov evrov kupila 24-odstotni delež ekipe Alpine Renault, ki se trenutno nahaja na petem mestu konstrukcijske lestvice formule 1.

Slovenija bo za sistem protizračne obrambe odštela slabih 200 milijonov evrov

20. 06. 2023 20.12

Nadaljujejo se naložbe v oboroževanje. Slabih 200 milijonov evrov bo Slovenijo stal sistem protizračne obrambe. Memorandum za nabavo raketnega sistema nemške izdelave naj bi, po naših informacijah, obrambni minister Marjan Šarec podpisal že na julijskem vrhu Nata v Litvi.

Enotna vozovnica: koliko boste odslej odšteli za potovanje z javnim prevozom?

31. 05. 2023 10.24

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo uvaja enotne IJPP vozovnice Slovenija. Preverite, koliko vas bo po novem stala vozovnica.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Beyonce in Jay-Z kupila najdražjo hišo v Kaliforniji

21. 05. 2023 09.40

Beyonce in Jay-Z sta lastnika nove nepremičnine, za katero sta odštela vrtoglavih 200 milijonov dolarjev (185 milijonov evrov). Po poročanju ameriškega tabloida TMZ gre za najdražje prodano hišo v zvezni državi Kalifornija.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Storilka iz Nashvilla bila nekdanja učenka šole, streljala naj bi iz zamere

28. 03. 2023 07.09

28-letna strelka Audrey Elizabeth Hale je bila nekdanja učenka katoliške šole, na kateri je izvedla strelski napad. Policisti zato verjamejo, da je bil možen motiv za strelski napad zamera. V napadu je poleg strelke umrlo šest oseb, od tega trije otroci.

'Eden največjih primerov podkupovanja in korupcije vseh časov'

13. 03. 2023 12.02

Hčerka nekdanjega uzbekistanskega predsednika Gulnara Karimova je s pomočjo korupcije in podkupovanj zgradila več kot 200 milijonov evrov vreden nepremičninski imperij v Londonu in Hongkongu. Pri tem naj bi sodelovalo tudi več britanskih podjetij s pomočjo računovodskih firm iz Londona in Britanskih Deviških otokov.

Nov potres na vzhodu Turčije zahteval eno smrtno žrtev in zrušil več stavb

27. 02. 2023 13.33

Tla na vzhod Turčije so se znova močno zatresla. Potres z magnitudo 5,6 je zahteval eno smrtno žrtev, skoraj 70 oseb je poškodovanih. Porušile so se tudi številne stavbe, ki so bile poškodovane v katastrofalnih potresih pred tremi tedni. Turški Rdeči polmesec se je medtem znašel na udaru kritik, ker je šotore za žrtve uničujočega potresa prodal zasebni dobrodelni organizaciji, namesto da bi jih brezplačno razdelil sam.

Sodna stavba: štiri milijone evrov letno za najemnine neprimernih prostorov

03. 02. 2023 06.00

Neprimerni, funkcionalno zastareli in energetsko potratni prostori, pa improvizirane sodne dvorane in razpršene lokacije po celi Ljubljani – zneski najemnin so lansko leto presegli štiri milijone evrov, še skoraj dva milijona so poleg tega plačali za upravljanje in vzdrževanje. Posledica razpršenosti lokacij je, da sodni kurirji vsak dan po ulicah Ljubljane prevozijo tudi eno tono sodne dokumentacije. Ali je res smotrneje plačevati visoke najemnine kot zgraditi novo sodno stavbo? Kakšno je varnostno tveganje, ko v peš coni v strogem centru mesta lahko srečate olisičenega obtoženca, ki ga spremljajo pravosodni policisti ali pa celo do zob oboroženi policijski specialci?

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Izžrebanka sedela med občinstvom: od sreče skoraj omedlela

22. 12. 2022 17.39

Glavno nagrado španske božične loterije El Gordo, Debelinko v prevodu, si bodo tudi letos razdelili srečneži po vsej državi. A ena od njih je tokrat sedela v madridski operni hiši Teatro Real, kjer je potekalo žrebanje dobitnih številk. Brezposelna priseljenka iz Peruja sprva sploh ni dojela, kaj se je zgodilo, nato pa so jo oblile solze.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Preporod glavnega mesta, v ozadju pa afere in sodni postopki

07. 11. 2022 07.18

Zoran Janković je že pred meseci – natančneje 9. maja, ko Evropa obeležuje Dan zmage nad fašizmom in nacizmom – na Ljubljanskem gradu napovedal, da se bo potegoval za vnovičen, že peti mandat za župana Ljubljane. Na čelu glavnega mesta je že od leta 2006, s krajšo prekinitvijo. Spomnimo, konec leta 2011 je s svojo listo zmagal na parlamentarnih volitvah, a po neuspešnem poskusu sestave vlade pristal v poslanskih klopeh. Od tam se je takoj, ko je bilo to možno, vrnil na svoj teren – to je bilo marca 2012, ko je zmagal na nadomestnih županskih volitvah. Janković je župan z enim najdaljših stažev in to kljub temu, da se nanj afere lepijo ena za drugo. Stožice z enormno bančno luknjo in propadlimi podizvajalci, propadla podjetja njegovih sinov, ki sta medtem živela na veliki nogi in se vozila z luksuznimi avtomobili, pa afera farmacevtka. Zakaj volivci pri županu, ki ves čas hodi po robu, zamižijo na eno oko? Je res pomembno le, kaj je zgradil, obnovil in izboljšal, ne pa tudi na kakšen način vlada v glavnem mestu?

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

EU bo zaradi požarov kupila dodatna letala za gašenje

19. 07. 2022 10.19

Evropska unija je začela pogovore za nakup dodatnih letal za gašenje požarov, da bi se spopadla s povišanim tveganjem in vse pogostejšimi hudimi gozdnimi požari, ki divjajo v več delih južne in zahodne Evrope, je pojasnil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Komisar ni želel razkriti, katera podjetja bodo zagotovila ta letala, saj pogajanja še potekajo.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Bela hiša bo kupila 500 milijonov odmerkov Pfizerjeva cepiva in ga razdelila svetu

09. 06. 2021 20.31

Administracija ameriškega predsednika Joe Bidna bo v okviru mednarodne pobude Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 kupila 500 milijonov odmerkov Pfizerjevega cepiva in ga donirala 92 revnejšim državam po svetu ter Afriški uniji.

Stiske študentov med epidemijo: finančne in duševne

06. 04. 2021 19.07

Duševne stiske so vse večje tudi med študenti. Epidemija je študentsko življenje obrnila na glavo. Njihova pa skrb ni le spremljanje spletnih predavanj, študenti se spoprijemajo tudi z drugimi težavami. Med epidemijo so mnogi začutili veliko finančno in osebno stisko, vse to pa lahko vodi tudi v depresijo. Po podatkih NIJZ je kar 89 odstotkov študentov depresivnih in anksioznih, več je zlorab alkohola in psihoaktivnih snovi. Vsak četrti študent, opozarjajo, pa že razmišlja o samomoru.

'Nihče ni imel v mislih izključno pomoči, hotel je tudi zaslužiti'

21. 03. 2021 06.00

Od vojne za maske do sumov korupcije in klientelizma. To je bilo leto izrednih razmer, izrednih nakupov in domnevno spornih manevrov, ki so pod drobnogledom revizorjev in preiskovalcev. Tri četrtine ventilatorjev, ki jih je kupila država, ni bilo uporabnih za covidne bolnike, kupovale so se maske brez ustreznih certifikatov, neustrezne kakovosti, v igri so bile tudi vrtoglave marže. V nabavo pa so se vpletali prijatelji, tudi sorodniki odločevalcev. Kaj je šlo narobe?

EU bo prejela dodatnih 500 milijonov odmerkov cepiva

17. 02. 2021 11.12

Pfizer in BioNTech sta v sredo sporočila, da sta sklenila dogovor z Evropsko unijo o dobavi dodatnih 200 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Predsednica Evropske komisije pa je sporočila, da je komisija odobrila pogodbo za dodatnih 300 milijonov odmerkov cepiva s farmacevtskim gigantom Moderno.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

28. 01. 2021 10.53

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

ZDA kupuje dodatne doze cepiva, drugi odmerek prejela tudi Harrisova

27. 01. 2021 06.54

Ameriški predsednik Joe Biden je v torek odgovoril na pritožbe guvernerjev zveznih držav, da nimajo dovolj cepiva proti koronavirusu, in obljubil, da bodo povečali tedenske dostave na najmanj deset milijonov doz. Zagotovil je, da bo do konca poletja cepiva dovolj za 300 milijonov Američanov.

EU: brezzobi tiger, ki zdaj poskuša uporabiti kremplje

26. 01. 2021 17.26

Kriza zaradi dobave cepiva AstraZenece državam EU dobiva politične dimenzije. EU je pozvala k strožjemu nadzoru izvoza cepiv proti covid-19, potem ko so pri farmacevtskem gigantu konec minulega tedna napovedali, da bodo EU dobavili manj odmerkov, kot je bilo to napovedano oz. določeno s pogodbo. V Bruslju so namreč ogorčeni, saj sumijo, da je britansko-švedsko podjetje zmanjšalo načrtovano dobavo cepiva EU, da bi odmerke cepiva po višji ceni prodajalo drugim državam.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno

19. 01. 2021 10.57

Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

To je podoba državnih hitrih testov: nejasna in razmazana

08. 01. 2021 13.22

"Boli me srce, kaj delamo," je ogorčena vodja diagnostičnega laboratorija v Zdravstvenem domu Trebnje Darinka Oštir Mevželj, ko predoči fotografije rezultatov hitrih testov podjetja Majbert Pharm – ti so nejasni in razmazani. Zaposlenih, oskrbovancev v DSO in zapornikov na Dobu z njimi sploh ne upajo testirati. Je to zdaj že zadosten razlog za resno analizo in nadzor? Kot nam je uspelo izvedeti, je ministrstvo za zdravje Nacionalnemu laboratoriju za zdravje zdaj vendarle naročilo verifikacijo testov, ki so po konkretnih dokazih, ki jih objavljamo, očitno slabe kakovosti oziroma so nezanesljivi. In ključno: Majbert za celjsko bolnišnico, ki je včeraj objavila zmagovalca enoletnega razpisa hitrih testov, ni bil sprejemljiv dobavitelj, saj so ugotovili, da niso imeli poravnanih vseh obveznosti do Fursa. Nicoletti pa – mi smo posel z državo izpeljali korektno in tukaj ni nič spornega.