kupna

Hrvati (pre)dragi celo za Nemce, cene na obali razburjajo goste
27. 06. 2022 14.14
Dva sendviča s puranjimi prsmi, trije rogljički, dva kapučina ter male steklenice kokakole, mineralne vode in jabolčnega soka. Cena: 517 kun oziroma 69 evrov. Toliko so plačali trije gostje v kavarni v Opatiji. Cenika ni bilo na mizi, če bi videli cene, bi vstali in odšli, so se pritožili. Da so cene na Hrvaškem poletele v višave, bralce opozarja tudi nemški portal, ki obenem ugotavlja, da toliko navdušenja nad počitnicami na Hrvaškem kot letos pri Nemcih še ni bilo.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
16. 05. 2022 10.53
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Po hrano čez mejo?
16. 04. 2022 07.00
Kupna moč je v Sloveniji za 18 odstotkov nižja od povprečja Evropske unije. Za isto vsoto denarja torej lahko kupimo skoraj petino manj kot v povprečju kupijo Evropejci. Cene hrane pa nevzdržno rastejo in so najvišje v zadnjih 15 letih.

Katere fronte po volitvah čakajo novo vlado?
15. 04. 2022 07.00
Slovenijo po volitvah čakajo številni izzivi. Gospodarske napovedi niso več tako obetavne, Umar naj bi pomladansko napoved gospodarske rasti znižal. Bodo cene še naprej vse višje, kupna moč pa nižja? Kaj bo s socialnim dialogom? Nekatere teme so v volilni kampanji prezrte, med njimi tudi položaj delavcev in njihove pravice. Pa vendar bo morala prihodnja vlada najti odgovore na to, kako bomo poskrbeli za najšibkeje in hkrati ostali gospodarsko zanimivi.

Macron na predvolilnem shodu obljubil večjo socialno pravičnost
02. 04. 2022 19.19
Francoski predsednik Emmanuel Macron je na edinem večjem shodu pred prvim krogom volitev, ki bodo prihodnjo nedeljo, obljubil večjo socialno pravičnost in pomoč prebivalcem za zvišanje kupne moči v trenutni krizi. "Naš projekt za leto 2022 sta solidarnost in družbeni napredek," je dejal več deset tisoč privržencem v Nanterru pri Parizu.

Opozicija pozdravlja regulacijo cen in koalicijo poziva, naj ne sprejema novih zakonov
14. 03. 2022 17.24
Predstavniki opozicijskih strank pozdravljajo napoved predsednika vlade Janeza Janše o regulaciji maloprodajnih cen naftnih derivatov z namenom blaženja krize zaradi vse dražjih goriv. Po mnenju opozicije je to korak v pravo smer, ob tem pa apelirajo na vlado in koalicijo, naj pred volitvami ne sprejema finančno nevzdržnih zakonov.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00
"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Turke ob novem letu šokirale velike podražitve elektrike in plina
02. 01. 2022 14.53
Prvi dan leta 2022 je Turke šokirala podražitev elektrike in plina, svoje nezadovoljstvo pa so že začeli izražati tudi na družbenih omrežjih. Novico o višjih cenah energentov, bencina, cestnine in avtomobilskega zavarovanja so oblasti objavile malo pred polnočjo.

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.
09. 12. 2021 00.15

Kako premagati inflacijo in povečati svoje prihranke
19. 11. 2021 00.15
Želite dodatno razpršiti svoje premoženje z nakupom delnic? Postati lastnik delnic ter s tem biti upravičen do izplačila dividend ter preko skupščine sodelovati pri upravljanju največjih svetovnih korporacij?

Virus osvobaja ameriško delavsko dno
31. 07. 2021 17.17
Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Letos 7,6-odstotni padec BDP, potem pa rast
15. 12. 2020 11.57
Banka Slovenije, ki je junija za letos napovedala 6,5-odstoten padec BDP, je napoved poslabšala za 1,1 odstotne točke. Slovenija naj bi letos tako zabeležila 7,6-odstotni padec BDP, v naslednjih dveh letih pa odboj v višini 3,1- oziroma 4,5-odstotne rasti, je napovedal viceguverner Banke Slovenije Jožef Bradeško.

Florida je okrepila ameriški boj za 15 dolarjev na uro
20. 11. 2020 18.15
Pred osmimi leti so delavci v newyorških restavracijah s hitro prehrano odkorakali na ulice in zahtevali dvig minimalne plače na 15 dolarjev (12,64 evra) na uro. Takrat se je zdelo, da segajo po oblakih. Toda pred slabimi tremi tedni so volivci na Floridi potrdili takšno zvišanje – prvi na jugu in kot osma zvezna država. To stopnjuje pritisk na republikance, naj po več kot desetih letih vendarle dovolijo dvig najnižjih plač za vse ZDA.

Nedopustno? V ceni štruce kruha ima večji delež DDV kot pa kmetova cena pšenice
27. 08. 2020 18.40
"Ne bomo preživeli." Kmetje opozarjajo vlado, da je njihovo delo v času pandemije še manj vredno. Odkupne cene zelenjave so padle za tretjino, medtem ko se v trgovinah cena zelenjave ni znižala,ampak prav nasprotno - celo podražila se je. V živinoreji pa je v danem trenutku tako nizka cena, da kupna cena pitanega govejega mesa ne pokrije več lastnih stroškov. Trgovske verige so enostavno premočne proti razpršenim ponudnikom in tako določajo cene.

Najdražje oljke v državi: gre za korupcijo? Napovedani celo protesti
07. 08. 2020 07.28
Nove podrobnosti o verjetno najdražjih oljkah v Sloveniji. Objavljamo izpoved kandidatke za nakup spornega oljčnika izolskega župana Markočiča, ki so jo pri prodaji zavrnili brez obrazložitve, županove oljke pa za 470 evrov za oljko prodali Rusu. Povezave so več kot neverjetne. Gre za korupcijo?

Pahor: Noben problem ni tako velik, da ga ne bi bili sposobni skupaj rešiti
24. 06. 2020 17.43
Predsednik republike Borut Pahor je v govoru na proslavi ob dnevu državnosti pozval vse, naj se odrečejo ravnanjem, ki bi poglabljala medsebojno nezaupanje ali spodbujala sovraštvo. Kot je uvodoma povedal, se danes premalo zavedamo moči demokracije, ki premošča razlike v skupno dobro. Kot predsednik pogreša demokratični zanos, je poudaril. "Noben problem ni tako velik, da ga ne bi bili sposobni skupaj rešiti," je izpostavil.

Odprtje ob nedeljah: trgovci napovedujejo tudi možnost ustavne presoje novele
09. 06. 2020 13.25
Novela zakona o trgovini bo, če bo določila izjeme glede obratovalnega časa ob nedeljah, zelo verjetno predmet ustavne presoje, pričakuje predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah. Sindikatom so sicer predlagali dogovor, a ta, kot je predlagan, zanje ni sprejemljiv.

Hotelirji o novih standardih v turizmu: Z razkuževanjem bomo 'pretiravali'
19. 05. 2020 12.27
Turistična panoga po epidemiji ne bo več enaka kot do zdaj. Veljali bodo poostreni higienski standardi. Glede odziva potrošnikov na novo realnost predsednik Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik pričakuje dve struji potrošnikov: eno, ki bo raje izbirala manjše zasebne namestitve, in drugo, ki bo zaupala velikim institucijam z vzpostavljenim nadzorom in standardi. V OZS pa medtem opozarjajo, da bi morala država ukrep čakanja na delo podaljšati do konca leta.

Spletna prodaja kljub skokoviti rasti daleč od tiste v klasični trgovini
08. 04. 2020 18.00
Trgovci so se po sprejetih ukrepih zaradi koronavirusa soočili s skokom prodaje prek spleta. A ta kljub visokim rastem ne dosega prodaje v fizičnih trgovinah pred izbruhom epidemije. Pričakovati je, da bo veliko ljudi, ki so v krizi začeli kupovati v e-trgovini, to navado ohranilo tudi po koncu krize in prenehanju veljavnosti omejevalnih ukrepov, ugotavljajo trgovci.

Slovenka na večerji s priznanim režiserjem Cameronom o hobotnicah
20. 02. 2020 12.16
Slovenci smo v zadnjih letih zelo uspešni zunaj meja. Svoje ime je čez lužo ponesla tudi izjemno uspešna slovenska modna oblikovalka Matea Benedetti, ki se je s svojo znamko luksuzne trajnostne mode predstavila v Hollywoodu. Na samem dogodku je klepetala tudi s slavnim režiserjem Jamesom Cameronom, ki se je podpisal pod uspešnico Titanik.

Dvoličnost? Kako bo 'generacija enega klika' ohromila in onesnažila mesta
20. 01. 2020 06.00
Spletno nakupovanje in storitve, ki do vrat prinesejo vse od hrane do pijače in celo odnesejo vašo pošto, še nikoli niso bile tako priljubljene, kot so prav danes. Od leta 2014 do 2019 se je spletna prodaja potrojila, še vedno raste in analitiki ji rast napovedujejo tudi v prihodnje. Ima pa tovrstno udobje tudi okoljske posledice. In je eden od razlogov, da je mlajša generacija tarča očitkov, da, ko gre za okolje, ne živi tako, kot pridiga.

Na predbožični večer izveden najdražji nakup za kar 96.000 evrov
07. 01. 2020 17.09
Na eni strani 268.000 ljudi pod pragom revščine, na drugi pa podatek finančne uprave, da smo v zadnjih 13 dneh decembra v trgovinah, ki so bile dva dni zaprte, pustili kar 941 milijonov evrov in pol. Najdražji nakup je bil izveden 24. decembra in je znašal 96.000 evrov. A največ denarja smo v preteklem letu zapravili 30. oktobra, ko smo po podatkih Fursa odšteli kar 154 milijonov evrov.

Nekateri lahko o cenzusu 710 evrov le sanjajo
05. 11. 2019 06.52
Zelo boleča resnica za Slovenijo. Omejitev kreditiranja kaže tudi, kako majhna je pravzaprav kupna moč zaposlenih in upokojencev, ki lahko o cenzusu 710 evrov po odobrenem kreditu samo sanjajo. Mladim pa bo še težje. Kako naprej?

Poslanci potrdili razbremenitev plač in večjo obdavčitev kapitala
23. 10. 2019 10.33
Državni zbor je sprejel spremembe štirih davčnih zakonov, s katerimi se razbremenjuje lestvica za odmero dohodnine, po drugi strani pa zvišuje obdavčitev kapitala in uvaja minimalna stopnja obdavčitve podjetij. V proračun se bo zato steklo manj denarja, a naj bi izpad nadomestili z bolj učinkovitim pobiranjem davkov in strožjim nadzorom.

Tudi po odločitvi vrhovnega sodišča Janković vztraja pri svojem
18. 10. 2019 06.22
Vrhovno sodišče je po 10 letih izdalo odločilno sodbo, da je bil odvzem koncesije zasebni Lekarni Bitenc s strani MOL nezakonit. Bitenčevi, ki so morali dvakrat vse odpustiti in nazaj zaposliti, bodo zahtevali povračilo nastale škode v višini 100.000 evrov. Janković se je ironično zahvalil davkoplačevalcem, sicer pa še vedno vztraja, da na občini niso ničesar naredili narobe.

Slovenci še vedno pod povprečjem EU pri potrošnji in BDP na prebivalca
19. 06. 2019 12.07
Slovenija je bila tudi lani pod povprečjem EU pri kazalcih dejanske individualne potrošnje in bruto domačega proizvoda na prebivalca. Pri prvem je dosegala 77 odstotkov, pri drugem pa 87 odstotkov povprečja, kažejo začasni podatki evropskega statističnega urada Eurostat.

Tretjina Rusov preveč revna, da bi si dvakrat letno privoščila nove čevlje
06. 04. 2019 12.25
Raziskava ruske zvezne službe za statistiko je pokazala, da se mnogi Rusi soočajo s hudo revščino. Po izsledkih študijo je tretjina ruskih gospodinjstev preveč revna, da bi si dvakrat letno privoščila nove čevlje. Toda tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je študijo zavrnil, saj dvomi o njenih merilih.

Bolje nam gre: za kavo delamo štirikrat, za avto pa dvakrat manj kot leta 1991
22. 06. 2018 22.06
Slovenija leta 1991. Osnovno šolo je obiskovalo 44 tisoč učencev več kot letos, turisti k nam niso drli, ampak bolj kapljali in v povprečju smo bili precej mlajši. Cene so bile v primerjavi s sedanjostjo smešno nizke, pa vendar smo si s plačami lahko privoščili manj. Za kilogram kave je bilo treba delati pet ur. Danes jo zaslužimo že v manj kot uri in pol.

'Groza me je, da bi se dvakrat pojavila v istih oblačilih'
04. 11. 2017 07.00
Kako polna je pa vaša omara? Globalna oblačilna industrija je od leta 2000 do leta 2014 podvojila svojo proizvodnjo, med trendi prevladuje "hitra moda", ki zapoveduje kupovanje novih in novih kosov oblačil, ponavljanje videza pa med tistimi, ki zapovedujejo trende, velja za "modni zločin".