kupujemo

ZSSS za čim hitrejši začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu
30. 06. 2025 14.55
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pričakuje, da bodo storitve v okviru dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo kot zakonska pravica začela izvajati v torek, na voljo najkasneje v dveh mesecih. Hkrati želijo, da bo informacijska podpora pripravljena do konca julija, tako da bodo prve odločbe lahko izdane septembra, so povedali v zvezi.

Kordiš za referendum o povečevanju vojaških izdatkov
14. 05. 2025 09.45
V stranki Mi, socialisti!, ki jo ustanavlja poslanec Miha Kordiš s somišljeniki, so pripravili zahtevo za sklic referenduma o povečevanju vojaških izdatkov Slovenije. Danes so začeli zbirati podpise za referendum prek spleta, v četrtek se bo začelo tudi zbiranje podpisov na terenu, so sporočili.

Pirc Musarjeva: Mir in svoboda nista samoumevna
27. 04. 2025 07.48
Predsednica republike Nataše Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju ocenila, da je slovenski narod skozi zgodovino že večkrat dokazal, da zna prepoznati pravi trenutek za sodelovanje in odpor. Kljub temu pa "mir in svoboda nista samoumevna, temveč sta odgovornost vsake generacije," je opozorila. "Svoboda ne pomeni brezbrižnosti, temveč odgovornost. Demokracija pa zahteva, da se iz zgodovine učimo, in ne, da jo pozabimo," pa je v poslanici zapisal premier Robert Golob.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00
Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Masterchef sodniki o trikih za zmanjševanje odpadkov
30. 03. 2025 21.29
Masterchef je v polnem zagonu. V vsaki oddaji se od naše sodniške trojice česa novega naučimo. Z njimi vsi kuhamo kot zmešani, kupujemo sestavine, režemo, sekljamo... in na koncu ostane skoraj toliko odpadkov, kolikor damo dobrot na lepo okrašen krožnik. Kaj pa zdaj?

EU in Kanada s povračilnimi ukrepi na ameriške carine, Trump: Odzval se bom
12. 03. 2025 07.26
Po tem, ko so v veljavo stopile 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja, so se odzvali tako v EU kot v Kanadi. Slednja s četrtkom uvaja povračilne 25-odstotne carine na nekatere ameriške produkte v vrednosti več milijard dolarjev. Kanadska zunanja ministrica je ob tem ZDA sporočila: "Ne pozabite, Kanada je vaša najboljša prijateljica in tudi največja ameriška stranka." Tudi EU je ob uvedbi ameriških carin sprejela protiukrepe, ki bodo uvoz ameriškega blaga prizadeli v vrednosti okoli 26 milijard evrov. Trump pa je na povračilne ukrepe že napovedal, da se bo odzval.

Primerjali smo cene v Italiji, Avstriji in Sloveniji
10. 03. 2025 20.24
Veliko napetosti na področju mednarodnih trgovinskih odnosov lahko močno vpliva na inflacijo in dvig cen. Spremembe v trgovinskih politikah, uvedba novih carin ali trgovinski konflikti lahko povzročijo višje stroške za podjetja, ki strošek nato prenesejo na končne potrošnike. Primerjali smo cene nekaterih izdelkov v Italiji, Avstriji in Sloveniji. In kaj se je pri nas najbolj podražilo? Februarja so se najbolj podražili čokolada, maslo in hrana za dojenčke. V zadnjih desetih letih pa so se izrazito podražili tudi krompir, sveže sadje in oljčno olje.

Janša bi za obrambo vzel od zelenega prehoda in nevladnih organizacij
06. 03. 2025 17.17
Prvak opozicijske SDS Janez Janša je prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Obenem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve medtem med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in za nevladne organizacije.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00
Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Neuspešen nakup helikopterjev: zapletlo naj bi se pri bančni garanciji
11. 02. 2025 20.01
Kako naprej po tem, ko je razpis za nakup dveh novih reševalnih helikopterjev padel v vodo? Na razpis se je prijavil le italijanski proizvajalec Leonardo, po naših informacijah pa se je zapletlo pri bančni garanciji. Če bi ministrstvo za notranje zadeve ponudbo sprejelo brez garancije, bi – če bi se pri dobavi zapletlo – lahko ostalo brez helikopterjev in brez denarja. Leonardo ima sicer še čas, da zahteva revizijo.

Na Hrvaškem trgovine spet prazne, bojkot tudi v Črni gori in BiH
31. 01. 2025 14.32
Na Hrvaškem se je v četrtek začel teden dni dolg bojkot trgovskih verig Lidl, Eurospin in DM ter hkrati povsod gaziranih pijač, ustekleničene vode in detergenta, danes pa poteka nov splošni bojkot trgovcev, h kateremu je potrošnike pozvala platforma Halo, inspektore. Trgovine tako vnovič samevajo, podoben bojkot pa poteka tudi v Črni Gori in BiH.

Kdo vlamlja v jajcemate? 'Očitno mislijo, da so v njih milijoni'
13. 01. 2025 19.02
Minuli vikend je bilo na udaru več avtomatov po Sloveniji, v katerih lahko kupujemo jajca in druge izdelke slovenskih kmetov. Nepridipravi so se med drugim spravili na mesomat v Vodicah in jajcemata v Mengšu in Domžalah. Avtomate so uničili, s tem povzročili za več tisoč evrov škode, in iz njih pobrali vso gotovino. Da ne gre samo za denar, pač pa za ogromno truda, ki ga terja delo s kokošmi, pa poudarjajo pretreseni kmetje.

Jajca kupovali javni zavodi: 'Bila sem šokirana, ko sem gledala posnetke'
10. 01. 2025 20.14
Od rejca kokoši je v lanskem letu različna živila kupovalo okoli 300 javnih zavodov. Med drugim tudi šole, vrtci in domovi za starejše, torej najbolj občutljiv del prebivalstva. Kako je to mogoče? Večina trgovcev je namreč že pred leti iz prodaje umaknila jajca baterijske reje. Po podatkih uprave za varno hrano je sicer pri nas še 35 kmetij s takšno rejo oz. približno 14 odstotkov. V šolah in drugih javnih ustanovah so zaradi posnetkov ogorčeni.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29
Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Nakupovalna mrzlica: polni vozički in nakup božičnih daril
21. 12. 2024 18.31
Če ste se na petek odpravili po nakupih, ste morali imeti kar dobre živce, predvsem pa dovolj časa. Gneča je bila povsod: na cestah, v garažnih hišah, v nakupovalnih središčih. Povsod pa: polni vozički hrane in daril. In kaj kupujemo? Nič kaj pregrešno dragega, so nam razlagali obiskovalci enega od mariborskih trgovskih središč.

'Vsi imamo radi čokolado, a o njej v bistvu zelo malo vemo'
15. 12. 2024 07.00
Pred točno mesecem dni je v Ljubljani svoja vrata odprl najbolj sladek muzej v Sloveniji – Muzej čokolade Chocolarium. V tem času se je z zgodovino kakava in čokolade seznanilo že okoli 9000 ljudi, ki so v muzeju lahko pokusili tudi vse sestavine čokolade, tekočo čokolado iz fontane in različne okuse čokolade, med drugim z baziliko, črnim sezamom, limono in čilijem. Skupaj so obiskovalci v zadnjem mesecu pojedli več kot 1000 kilogramov čokolade.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?
05. 12. 2024 06.00
Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Intervju z dvema sodelavkama: svetovni dan ESG
30. 11. 2024 07.00
Na PRO PLUS veliko vlagamo v trajnostni razvoj, nižamo negativni vpliv na okolje med snemanji naših vsebin ter vzpodbujamo trajnostno oglaševanje. Vračamo skupnosti. Podpiramo nevladne organizacije, doniramo oglaševalski prostor, smo medijski partner Verige dobrih ljudi, z Rdečim križem Slovenije imamo sklenjeno dolgoročno partnerstvo. Skrbimo za dobro počutje zaposlenih in jim omogočamo mnoge brezplačne ugodnosti, vzpodbujamo prostovoljstvo, saj smo prepričani, da ni potreben praznik, da delamo dobro.

Prazniki nekaterim prinašajo stisko, a Slovenci znamo stopiti skupaj
29. 11. 2024 18.45
Blaginja se nekaterim zdi samoumevna, drugim pa precej nedosegljiva. In prav zato decembrski prazniki veliko družinam, mladim in starostnikom prinašajo še večjo stisko. Slovenci smo že večkrat dokazali, da vemo, kaj je stiska, da znamo pomagati, da znamo stopiti skupaj. Zato se v skladiščih Zveze Anite Ogulin in ZPM Moste Polje že pred vstopom v december donacije te dni kar vrstijo - ne nazadnje je pred vrati že prvi dobri mož.

'Slovenija od začetka vojne v Gazi v Izraelu ne kupuje nobenega orožja ali opreme'
23. 11. 2024 11.54
Z Ministrstva za obrambo so sporočili, da podatek o tem, da kupujemo izraelsko orožje in strelivo, ne drži in da Slovenija od začetka vojne v Gazi v Izraelu ni niti kupila nobenega orožja, streliva ali druge vojaške opreme niti ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz tovrstnega blaga iz Republike Slovenije v Izrael.

Zakaj je tako pomembno, da kupujemo lokalno?
15. 11. 2024 19.06
Otroci po slovenskih vrtcih in osnovnih šolah so že 14 leto zapored jedli tradicionalni slovenski zajtrk - kruh, maslo, med, mleko in jabolko iz lokalnega okolja. Namen projekta je ozaveščati ljudi o pomembnosti tega obroka, ki ga sicer mnogo ljudi preskoči in hkrati izpostaviti prednosti lokalnih pridelkov slovenskega izvora. In čeprav se večina ljudi strinja, da je kakovost lokalnih živil neprimerljivo višja od tistih, kupljenih v trgovskih centrih, so lokalni pridelovalci zaradi vse višjih stroškov težko cenovno konkurenčni trgovinski ponudbi.

Je šlo šampinjonarstvo pri nas po gobe?
11. 11. 2024 19.29
Slovenci obožujemo gobe. Surove, pečene, ocvrte, z jajcem, v kremni juhi, dušene v obari, vložene. Gobe imajo visoko vrednost antioksidantov, vitaminov in mineralov ter krepijo imunski sistem. A v naravi jih za vse preprosto ni dovolj, zato kupujemo gojene. Najbolj priljubljeni so šampinjoni, ki pa pridelovalcem, sploh slovenskim, povzročajo precej glavobola. Celo do te mere, da se z njihovim gojenjem pri nas ukvarja le še ena kmetija – gobarna Smuk iz Loga pri Brezovici. 18 ljudi, ki ne pozna praznikov in vikendov. Letno pridelajo 400 ton, a to ne zadovolji slovenskih potreb.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00
Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec
07. 09. 2024 07.00
Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Ura ličarskega dela po ceniku znaša 83 evrov, zavarovalnica plača zgolj 32
09. 07. 2024 18.42
Slovenskim avtoličarjem je prekipelo. Zavarovalnice voznikom dražijo zavarovanja, avtoličarskim delavnicam pa za popravilo karamboliranih avtomobilov že 15 let plačujejo enako urno postavko. Ta seveda še zdaleč ne pokrije dejanskih stroškov. Avtoličarji so zato svojo pravico začeli terjati po pravni poti, tako kot so to storili že njihovi kolegi na Hrvaškem. Medtem ko so tam z zavarovalnicami dosegli pošteno ceno, pa taiste zavarovalnice pri nas ne popuščajo.

Župan Lvova: Vsak dan položim cvetje v krsto in nekomu izrečem sožalje
15. 06. 2024 11.39
"Ruska invazija je spremenila naša življenja. Vsak dan imamo nov pogreb. Vsak dan položim cvetje v krsto in izrazim sožalje družinam, ki so izgubile svoje ljubljene, otrokom, ki so izgubili očeta. Težko je," v pogovoru za 24ur.com prizna župan Lvova, ki sicer leži več sto kilometrov stran od krvave fronte. Tam se bori 30.000 njegovih someščanov. Tisti, ki so ostali, živijo v stalnem strahu. Mednje lahko v vsakem trenutku prileti raketni izstrelek ali brezpilotni letalnik. Povedal nam je, kako prepričan je v zmago, kaj meni o odločitvah predsednika Zelenskega in kako odgovarja na očitke, da je Putinov agent.

'Hrana je očitno še prepoceni'
14. 06. 2024 07.27
Tvegana trditev, vendar naša novinarka Tea Šentjurc trdno stoji za njo. Ogromno je zavržemo, nimamo dovolj spoštovanja do nje in čeprav imamo vsak dan opravka z njo, o hrani vemo pravzaprav zelo malo, dodaja. Nekako mislimo, da bo šlo življenje v nedogled takšno, kot ga živimo, da se nam v resnici ne bo treba prilagoditi in spremeniti, vendar to enostavno ni res. O tem, pa tudi o tem, kako novinarji vidimo in doživljamo prilagajanje podnebnim spremembam, sta se v tokratnem Popkastu pogovarjala Gregor Trebušak in Tea Šentjurc.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00
Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Janša glede priznanja Palestine: Vladi dajemo čas za razmislek
04. 06. 2024 14.59
Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da dajejo s predlogom za posvetovalni referendum glede priznanja Palestine vladi čas za razmislek. "Predlog za posvetovalni referendum je akt, ki odloži odločanje za 30 dni," pa je dejal glede domnevne namere koalicije, da bi glasovanje v državnem zboru vseeno izpeljala.

Nova trgovina, ki na enem mestu ponuja vse, kar pridelamo doma
23. 05. 2024 19.53
Potrošniki smo čedalje bolj občutljivi na to, kakšno hrano kupujemo in od kod ta izvira. Veliko raje se odločimo za lokalno pridelano hrano. Odslej bo v Ljubljani več izbire domačih izdelkov, v središču mesta, na tržnici, so odprli novo trgovino, kjer ponujajo potrošnikom lokalne izdelke slovenskih kmetij. Gre za projekt Zadružne zveze in Visoke šole za upravljanje podeželja iz Novega mesta, cilj pa je na enem mestu ponuditi vse, kar pridelamo doma, od zelenjave do mesa.