kupujemo

Prašičja kuga na pragu Slovenije

20. 04. 2021 11.54

Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo,  pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav.  Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem.  Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Pahor pripravljenost vojske za delovanje v miru ocenil z dobro

20. 04. 2021 07.21

Minister za obrambo Matej Tonin in načelnik Generalštaba Slovenske vojske, generalmajor Robert Glavaš, sta predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku obrambnih sil Borutu Pahorju predstavila letno poročilo o stanju v Slovenski vojski (SV) za leto 2020. Za delovanje v miru je prejela oceno dobro, za delovanje v vojni pa nezadostno. Po desetletju zelo slabih rezultatov, ki so bili tudi posledica varčevanja, se nakazujejo bolj optimistični trendi, predvsem na področju števila pripadnikov.

'Nekomu je avto svoboda, ker je vanj zaljubljen, gleda svojega golfa, kako je fin'

17. 04. 2021 06.00

V Sloveniji ima 95 odstotkov gospodinjstev vsaj en avto, 60 odstotkov dva in kar 25 odstotkov vsaj tri avtomobile. Registriranih osebnih avtomobilov je skoraj 1,2 milijona. Slovenci smo na avtomobile navezani, predstavljajo nam svobodo, hkrati pa so potreba, saj se z javnimi prevoznimi sredstvi enostavno ni mogoče hitro premikati, če ne živite v mestu. Pa vendar – ste razmišljali, da bi se svojemu avtomobilu odpovedali? 22. april ni le svetovni dan Zemlje, ampak tudi svetovni dan brez avtomobila. 

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas

28. 03. 2021 07.30

"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Bodo nevarni industrijski objekti lahko stali na vodovarstvenih območjih?

09. 03. 2021 21.07

Bodo nevarni industrijski objekti po novem lahko stali na vodovarstvenih območjih in tako ogrožali pitno vodo? Takšno izjemo je na odboru za infrastrukturo sprejela koalicija. Okoljske organizacije so zgrožene, minister Vizjak pa pravi, da bodo o vsaki gradnji odločali posebej.

Moje delo je skrbno čuvati skrivni recept za Cockto, to je moja stvar

07. 03. 2021 00.15

Pomembno je, da to, kar delaš, rad delaš, pravi Alenka Bučuk Dreu, vodja razvoja in proizvodne kakovosti pri podjetju Atlantic Droga Kolinska. To je namreč osnova, da si lahko uspešen, avtentičen in srečen. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako jo Cockta spremlja vsak dan, kako živi svoje poslanstvo in skrbno varuje skrivnostno recepturo.

Guardiola: Dobili smo 19 tekem zapored, ker kupujemo vse, kar leze in gre

25. 02. 2021 10.34

Manchester City je v tej sezoni zelo prepričljiv. V Premier League ob veliki točkovni prednosti maršira proti novemu naslovu angleškega prvaka, tudi v Ligi prvakov zanesljivo koraka v naslednji krog izločilnih bojev, saj je slavil že na prvi tekmi osmine finala na gostovanju v Mönchengladbachu (2:0). Strateg sinjemodrih je kljub temu naletel na nekatera že "ponošena", a vseeno neprijetna vprašanja. Angleži so zmagali na devetnajstih zaporednih tekmah v vseh tekmovanjih.

Nikar ne storite tega, če želite zaslužiti!

22. 02. 2021 00.15

Predčasno ne prekinjajte naložbenih polic, dolgoročno ne varčujte na banki in ne vlagajte v slovenske delniške sklade preko zavarovalnic. Te odločitve vašo denarnico najbolj kaznujejo. Preberite, katere najhujše napake delajo varčevalci in po nepotrebnem stalno izgubljajo svoj denar.

Opozicija za sejo parlamentarne komisije o demografskem skladu

17. 02. 2021 17.58

Opozicijske poslanske skupine Levica, LMŠ, SD in SAB zahtevajo sejo komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri želijo opraviti javno razpravo o vladnem predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu. Vsebini predloga v omenjenih strankah ostro nasprotujejo, znova so izpostavili tudi možnost zakonodajnega referenduma.

Slovenska vojska v nakup transportnega letala Spartan

15. 01. 2021 17.09

Obrambno ministrstvo se je po preučitvi vojaških tehničnih zahtev Slovenske vojske in oceni stroškov vzdrževanja odločilo za nakup taktičnega transportnega letala C-27J Spartan, ki omogoča prevoz 60 oseb in/ali 11,6 tone do 5852 kilometrov daleč. Z nakupom bo Slovenija postala neodvisna pri zagotavljanju zračnega transporta za lastne potrebe. Lanskoletni izbruh pandemije covida-19 je namreč pokazal, da smo bili pri evakuaciji svojih državljanov iz tujine v domovino in pri zagotavljanju zalog zaščitne opreme odvisni večinoma od drugih prevoznikov, pravijo na ministrstvu.

'Bistvo življenja ni delati in imeti, ampak ljubiti'

10. 01. 2021 07.00

Minevanje, umiranje, žalovanje in žalost so del življenja vsakega od nas; o teh temah se premalo govori, pa čeprav se z njimi slej ko prej soočamo prav vsi. Zato sta delo in poslanstvo društva Hospic in zavoda Ljubhospic tako zelo pomembni. O minevanju, smrti, poslavljanju, potrebah na smrt bolnih ob iztekanju njihovega življenja in o njihovih svojcih.

Kakšna je prihodnost avtomobilske industrije in kaj kupiti?

06. 01. 2021 06.00

Smo Slovenci, ki smo pregovorno znani po tem, da radi kupujemo nove avtomobile, da so za nas statusni simbol, spremenili svoje navade ali gre zgolj za posledico koronakrize? V primerjavi z letom 2019 je bilo lani prodanih več kot četrtino manj avtomobilov, in čeprav je marčevsko krizo avtomobilska industrija preživela, je prodaja še precej negotova. Kaj se splača kupiti, kakšne so alternative, kje smo danes?

Minister Gantar razume izstop Fafangla, a upa, da bo še sodeloval

07. 12. 2020 10.30

Vladno strokovno posvetovalno skupino za covid-19 je zapustil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Mario Fafangel, ki je izjavo o nepreklicnem izstopu ministru Gantarju posredoval minulo nedeljo. Minister njegov odstop razume, a upa, da bo Fafangel sprejel ponovno ponudbo za sodelovanje v preoblikovani in predvsem manjši strokovni skupini.

Dostave - kakovost storitve, cene, čas dostave ...

05. 12. 2020 10.05

Vse več naročamo, kupujemo po spletu, vse več je dostav ... zaradi epidemije še toliko več. Obleka, hrana, igrače, tehnika, kozmetika, cvetje, različni paketi ... Kakšne so vaše izkušnje z dostavo, kaj vse vam dostavljajo in kako? Kakšne so cene in čas dostav, kakšne so tu izkušnje potrošnikov, na kaj opozarja potrošniška organizacija, pa kakšna je pot paketa, kakšno je delo in kakšno plačilo dostavljavcev ...

Česa se otroci učijo z različnimi igračami?

02. 12. 2020 19.23

Otroci so že napisali svoje želje in zagotovo se na večini seznamov, ki jih je dobil Miklavž, znajde tudi kakšna igrača. Verjetno se niti ne zavedamo, kaj kupujemo, ko si naš otrok zaželi kocke ali kakšno barbiko. Specialni pedagog Marko Juhant nam je razkril, česa vse se učijo otroci z različnimi igračami. A pri teh ni treba pretiravati. V povprečju Evropejci za igrače zapravimo okoli 200 evrov na leto. Kakovost igranja pa nikakor ni povezana s številom igrač.

Tonin Mescu: Medtem ko se vi igračkate in rišete karikature, mi resno delamo

23. 11. 2020 22.56

Kdo širi virus zaradi zbiranja podpisov za referendum glede načrtovanega nakupa 780 milijonov vredne vojaške opreme? Na družbenih omrežjih so zaokrožile fotografije čakajočih pred stojnico, kjer stranki Levica in SD zbirata podpise za referendum o vojaških investicijah, na katerih ljudje ne vzdržujejo varnostne razdalje. Premier Janša je zato političnima nasprotnicama očital, da širita virus, koordinator Levice Luka Mesec pa odgovarja, da so takšne gneče zaradi posamičnega vstopanja tudi pred ribarnicami in poštami. Minister za obrambo Matej Tonin medtem napoveduje, da referenduma, četudi Levici uspe zbrati dovolj podpisov, ne bo.

Fafangel: Cepivo lahko spremeni pravila igre, do takrat ostajajmo doma

16. 11. 2020 11.21

O tem, kje smo z epidemijo covida-19, kako malo vemo o virusu in koliko smo se že naučili, o novih ukrepih, komunikaciji odgovornih, zaprtih šolah in cepivu, ki lahko spremeni pravila igre in pomeni začetek konca epidemije, smo v rubriki 24UR Fokus govorili z glavnim epidemiologom v državi. Z Mariem Fafangelom, predstojnikom Centra za nalezljive bolezni, se je pogovarjal Miha Drozg.

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Higienski ukrepi ob prihodu iz trgovine

28. 10. 2020 10.47

Ko število okuženih nenehno narašča in ko je vlada sprejela dodatne ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, tudi na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) v drugem valu epidemije covid-19 opozarjajo na preventivno in pravilno ukrepanje za obvarovanje pred morebitno okužbo. V ta namen so znova izdali smernice za rokovanje s hrano oziroma živili, ki jih prinesemo iz trgovine, in podali nekaj dobronamernih nasvetov za obisk trgovine.

Maske naše vsakdanje – kakšne so cene, kakšna kakovost, kakšno naj bo blago?

12. 09. 2020 07.39

Čeprav je obdobje pomanjkanja zaščitnih mask za enkratno uporabo minilo, se maske, ki nimajo ustreznih oznak, še vedno najdejo na trgu. Posebej na spletu. Maske v zadnjem obdobju tudi v Sloveniji prodaja že domala vsak – samostojni podjetniki, podjetja za prodajo pohištva, spletne trgovine z različnimi izdelki ... Cene so zelo različne. Prav tako so maske, ki jih kupujemo, različne kakovosti. Kako vedeti, kaj in kje kupiti? In če kupimo pralno masko ali če šivamo sami – kako vedeti, kakšno blago uporabiti? Potrebovali jih bomo namreč očitno še kar nekaj časa.

Avstralski cariniki zasegli in uničili več kot 16.000 evrov vredno torbico

04. 09. 2020 17.33

Modna navdušenka je dobila drago lekcijo, potem ko so cariniki zasegli in uničili njeno torbico iz aligatorjeve kože, saj je v državo prispela brez ustreznega dovoljenja. Po navedbah tamkajšnjih oblasti je Avstralka za torbico odštela več kot 16.000 evrov, naročila pa jo je v Franciji.

Razkužila za roke – kaj mora biti v njih in česa ne

30. 08. 2020 09.22

Razkužila za roke so postala naša vsakdanjost. In kot kaže, bodo še nekaj časa. Vsi jih uporabljamo, kupujemo in jih še nekaj časa bomo. Razkuževanje rok je – ko in kjer si rok ni mogoče dobro in temeljito umiti – eno pomembnejših priporočil proti širjenju novega koronavirusa. Zato je pomembno, da smo s to temo dobro seznanjeni in da imamo o njej relevantne informacije.

Princ Harry pozval k popolnemu preoblikovanju družbenih omrežij

07. 08. 2020 19.55

Princ Harry že dlje časa namiguje na to, da so družbena omrežja mnogo več kot le zabava. Povedal je, da se mu zdijo neodgovorna do uporabnikov in dodal, da skupaj z Meghan Markle in direktorji podjetij, večjih korporacij in direktorji trženja skušajo uveljaviti spremembe na področju spletnih platform.

Kate Middleton po karanteni prvič v javnosti

20. 06. 2020 13.30

Potem ko je pandemija covid-19 ohromila vse dogodke, je imela tudi Kate Middleton manj kraljevih obveznosti, ki jih je opravljala prek spletnih aplikacij. Priljubljena vojvodinja Cambriška se je zdaj prvič po karanteni pojavila v javnosti, ko je obiskala enega od vrtnih centrov v Angliji.

Transportno letalo, dva helikopterja in sto oklepnikov. Z zakonom v obrambne investicije

11. 06. 2020 14.42

Koalicija je včeraj na vrhu na Brdu pri Kranju prižgala zeleno luč zakonu o obrambnem proračunu, s katerim bi v naslednjih šestih letih končno resno opremili Slovensko vojsko. Zakon, ki je že usklajen z ministrstvom za finance, bi pomenil izpolnitev dolgoletnih lastnih zavez o doseganju dveh odstotkov bruto družbenega proizvoda, namenjenega za obrambo. Bil pa bi tudi končno signal, da Slovenija svojo varnost jemlje resno. Proračun bi se podvojil in zagotovil dodatnih 780 milijonov evrov v naslednjih šestih letih za (po mnenju stroke) minimalen in nujen razvoj SV.

'Navaditi se moramo plesa z virusom'

25. 05. 2020 12.47

Današnji vladni podatki kažejo, da je bilo v nedeljo opravljenih 256 testiranj, okužba z novim koronavirusom je bila potrjena pri eni osebi. V zadnjih 24 urah ni nihče umrl. 16 oseb je hospitaliziranih, trije so na intenzivni negi. Dva so odpustili iz bolnišnic. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Mario Fafangel je opozoril, da virus ostaja med nami, prav tako tudi možnost vnosa v državo, zato je pomembno, da ostanemo odgovorni še naprej.

V času epidemije večina kruh peče doma, več kupujemo lokalno in po spletu

13. 05. 2020 11.28

Raziskava Inštituta za nutricionistiko je pokazala, da je v času epidemije za polovico upadlo število gospodinjstev, ki so hrano kupovala v večjih trgovinah, znatno pa se je povečal obseg naročanja živil na dom in nakup pri lokalnih ponudnikih. Nakupovanje hrane je postalo bolj skrbno načrtovana aktivnost – pretežno na tedenski ravni ali celo še manj pogosto. Na pomenu je pridobil tudi način priprave hrane, skoraj dve tretjini anketiranih sta kruh pekli doma.

Koliko zaščitne opreme potrebuje država za obvladovanje epidemije?

24. 04. 2020 19.36

Ali država sploh ve, koliko zaščitne opreme potrebujemo za obvladovanje epidemije? So količine znane in določene preden množično naročamo? Zdi se, kot da država kupuje malo na pamet, v resnici pa je izredno težko priti do kredibilne številke.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.