kvadratni meter

Na zahodu države bo večinoma suho, drugod občasne padavine

22. 08. 2022 09.18

Na vzhodu, nad osrednjo in jugovzhodno državo bo občasno deževalo, na zahodu bo medtem ostalo večinoma suho. V krajih s padavinami se marsikje ne bo ogrelo niti do 20 stopinj Celzija. Povsem drugače bo na Primorskem, kjer se bo ob šibki burji živo srebro približalo 30 stopinjam Celzija. Druga polovica tedna bo bolj sončna, a s popoldanskimi krajevnimi nevihtami.

Za vzhod napovedane obilnejše padavine in ohladitev, zahod bo ostal suh

20. 08. 2022 17.07

Za nami je vremensko zelo pester teden. V četrtek nas je presenetil sunkovit veter, v petek pa popoldanski nalivi s točo. Nestabilno vreme imamo tudi danes. Naselje Jeruzalem na vzhodu države je popoldne zajel močan naliv, v samo pol ure je padlo 48 mm padavin. Zelo spremenljivo vreme nas čaka tudi v prihodnjih dneh. Na vzhodu, predvsem v Prekmurju, bo deževno, na zahodu pa topleje in suho.

Nemčija izdala opozorilo pred poplavami, nastajajo nova neurja

19. 08. 2022 08.46

Po hudih neurjih, ki so prizadela nekatere evropske države in zaradi katerih je v četrtek umrlo najmanj 12 ljudi, se pojavljajo nova. Čeprav so bila napovedana predvsem na območju Francije, tudi nad Korziko, radarska slika padavin večjo nevihtno gmoto kaže nad severno Italijo, Švico, Avstrijo in južno Nemčijo, kjer so zaradi pričakovanega večdnevnega deževja izdali uradno opozorilo pred poplavami.

Ulice v Splitu pod vodo, gasilci prejeli več kot 100 klicev na pomoč

13. 08. 2022 18.17

Nad Splitom in okolico se je okoli 13. ure razbesnela nevihta, ki je prekinila večmesečno sušo. Zaradi naliva je poplavilo več ulic, kar je oviralo promet v mestu, gasilci pa so prejeli prek 100 klicev na pomoč.

Vročinski val vse bolj verjeten, suši ni videti konca

07. 08. 2022 07.18

S prehodom oslabljene hladne fronte smo se od temperatur nad 30 stopinj v večjem delu Slovenije za nekaj časa poslovili. To pa ne velja za Primorsko, kjer se bo vroče poletno vreme nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Ker meteorološki izračuni prav nič ne kažejo, da bi nas v bližnji prihodnosti zajelo kakšno obilnejše deževje, se bo suša še stopnjevala. Zaradi velikega primanjkljaja padavin, ki nas pesti že več mesecev, listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Poleg tega pa nas bo po krajšem obdobju bolj znosnih temperatur sredi meseca najverjetneje zajel nov vročinski val, kar utegne stanje le še dodatno poslabšati.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Zaradi dolgotrajne suše listje že dobiva jesenske barve, vse bolj suhe tudi struge

30. 07. 2022 13.57

Današnje padavine so premalo za bistveno izboljšanje suše, napadle količine se med kraji zelo razlikujejo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Na južnem Primorskem je bilo kar nekaj padavin, nekoliko bolj severneje, na kraških požariščih, pa bolj za vzorec, je povedala meteorologinja na Arsu Katja Kozjek Mihelec. Rižanski vodovod tako v Istro vodo še vedno dovaža s cisternami.

ANIMACIJA: Osvežitev hladne fronte bo kratkotrajna, prihaja nov vročinski val

29. 07. 2022 10.36

V soboto lahko v zgodnjih jutranjih urah pričakujemo hladno fronto, ki nas bo dosegla od zahoda in nato najkasneje do sredine dneva prešla vso Slovenijo. Kaže, da bo največ dežja na zahodu in severu Slovenije, zaradi krajevnega značaja neviht in nalivov med posameznimi območji pa znajo biti velike razlike. Že v prihodnjem tednu nas bo nato zajel nov vročinski val, ki bo sušo še dodatno okrepil.

Na Krasu odstranili že za 1,8 tone neeksplodiranih ubojnih sredstev

28. 07. 2022 15.50

Požar na Krasu je razgalil še eno nevarnost tega območja – neeksplodirana ubojna sredstva (NUS), ki so tam še iz prve svetovne vojne. Odstranili so jih že več kot 300 v skupni teži slabi dve toni. Po besedah poveljnika državne enote za varstvo pred NUS Darka Zonjiča pa se bodo prave razsežnosti šele pokazale, saj so pregledali le delček območja požara. Glede na strokovne ocene je na območjih, kjer so divjali boji, še vedno približno 70 kilogramov neeksplodiranih ubojnih sredstev na kvadratni meter.

Bo letošnje poletje najbolj vroče do zdaj?

28. 07. 2022 11.27

Letošnje poletje nam je prineslo že številne rekorde. Po juniju, ki se je na ravni Slovenije uvrstil med tri najtoplejše do zdaj, se bo julij marsikje v zahodni in osrednji Slovenije zavihtel na sam vrh in s tem postal najtoplejši mesec v zgodovini meteoroloških meritev. Ker se bo vročina v prihodnjem tednu spet stopnjevala in ker meteorološki izračuni tudi za naslednjih 14 dni ne kažejo na kakšno drastično ohladitev, obstaja velika verjetnost, da bomo ob koncu avgusta govorili o novem najbolj vročem poletju do zdaj.

V noči na soboto nas bo prešla hladna fronta

28. 07. 2022 07.17

Torkove in sredine nevihte večjemu delu Slovenije niso prinesle obilnejšega dežja, zato je pozornost že usmerjena na hladno fronto, ki nas bo prešla v noči na soboto. Sredini izračuni meteoroloških modelov kažejo, da bodo nevihte ponovno začele nastajati v petek popoldne. Agencija za okolje pa je v Kopru v juliju zabeležila že 19 tropskih noči in najtoplejšo noč, ko se je temperatura spustila le do 26,3 stopinje Celzija.

Dež nekoliko omilil pomanjkanje vode v Istri

27. 07. 2022 10.22

V Rižanskem vodovodu Koper so po padavinah v preteklih dneh zaznali rahel dvig ravni podtalnice, vendar ne dovolj, da bi naravni izvir Rižane oživel. S Planine pa so v vodarno Cepki pripeljali 700 kubičnih metrov vode. V javnem podjetju ocenjujejo, da se je stanje izboljšalo za približno deset dni.

Padavine, ki so nastale nad morjem, zajele tudi del Krasa

27. 07. 2022 09.29

Nad morjem so začele nastajati plohe, ki so zajele tudi del Krasa. Čeprav padavin ni bilo veliko, pa so pomagale pri tem, da so gasilci lažje zatrli večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Sicer bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, z izjemo Primorske, ki bo sončna. Popoldne se bo lahko predvsem ob alpsko-dinarski pregradi še razvila kakšna nevihta.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev

26. 07. 2022 06.32

V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj

26. 07. 2022 07.51

Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Napovedane padavine bodo pomagale pri gašenju, a suše ne bodo končale

25. 07. 2022 15.11

Sončno in vroče vreme bo v torek zamenjala hladna fronta, je napovedal dežurni meteorolog Agencije za okolje Blaž Šter. Padavine se bodo zgodaj zjutraj pojavile na zahodu in čez dan zajele vso državo. Pričakujemo lahko tudi posamezne nevihte. Pri požaru na Krasu bodo padavine sicer pomagale, a suše tudi zaradi burje ne bodo končale, je ocenil. Bo pa dež blagodejno vplival na toplotno obremenitev.

Slovenijo bo zajel nov vročinski val, padejo lahko novi temperaturni rekordi

18. 07. 2022 06.03

Hud vročinski val, ki je zajel zahodno Evropo, se bo v tem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Zadnji izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek in vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Temperature bodo po nižinah več dni zapored presegle 35 stopinj, v najbolj vročih krajih pa se bo lahko ogrelo tudi do 40 stopinj Celzija. Takšna vročina je zelo obremenilna, saj nas ob temperaturah, ki so višje od naše telesne temperature, tudi veter ne hladi več.

Kredarico pobelila sodra, naslednji teden znova mogoči temperaturni rekordi

16. 07. 2022 21.06

Hud vročinski val, ki je že zajel zahodno Evropo, se bo v prihodnjem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek, vrhunec pa bo predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Ob novem vročinskem valu pa se bo pričakovano okrepila tudi suša. V soboto zvečer so medtem ponekod po Sloveniji še nastajale posamezne plohe in nevihte. Sodra je pobelila tudi Kredarico.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov

16. 07. 2022 09.43

V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?

08. 07. 2022 17.08

Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

'Potop' tudi v Beogradu: namesto ulic jezera in reke, ki so odnašale avtomobile

06. 07. 2022 10.45

Silovito neurje se ni razbesnelo samo nad Ljubljano, še huje je bilo v Beogradu, kjer je močno deževalo kar uro in pol. Velika količina vode je v nekaterih delih mesta povzročila pravo apokalipso – ulice so se spremenile v jezera, nastal je popolni prometni kolaps. Gasilci so morali iz vode izvleči več avtobusov in okoli 50 avtomobilov. Iz najbolj ogroženih območij so evakuirali več kot 30 ljudi. Strele pa so zanetile 20 požarov. Župan Beograda Aleksandar Šapić je glede odzivnosti mestnih služb dejal, da "sedaj ni pomembno, kdo je kriv" in da "na Boga ne moremo vplivati".

Za Bežigradom v eni uri padlo več dežja kot v celem mesecu

06. 07. 2022 10.49

Vročinskega vala je konec in večji del Slovenije je vsaj za silo namočilo. A kot je ob poletnih frontah že stalnica, je bila količina padavin tudi tokrat zelo raznolika. Nevihta z močnim nalivom se je v torek zvečer razbesnela tudi v Ljubljani z okolico. Za Bežigradom je v eni uri padlo 45 litrov dežja na kvadratni meter, kar je več kot v celem mesecu skupaj. Povsem drugače je bilo na zahodu države, kjer je bilo dežja marsikje le za vzorec. Huda suša v tem delu Slovenije se torej še nadaljuje.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Prva polovica letošnjega leta nam je prinesla številne rekorde

02. 07. 2022 07.33

Vročina ne popušča, toplotna obremenitev je predvsem sredi dneva in popoldne izredna. Marsikje smo letos našteli že toliko vročih dni, kot jih običajno beležimo v celem poletju skupaj, pred nami pa sta še julij in avgust, ki sta pogosto še bolj vroča od junija. Vročina je bila v zadnjih tednih najbolj izrazita nad zahodno in osrednjo Slovenijo, kjer je bila prva polovica leta celo najbolj sušna do zdaj in marsikje tudi rekordno sončna. V Ljubljani se je v petek že 19. dan v letošnjem letu ogrelo nad 30 stopinj, na Goriškem pa se je to zgodilo 30-krat, kar je največ v zgodovini meteoroloških meritev. V do zdaj najbolj vročem poletju iz leta 2003 je bilo do prvega julija 26 vročih dni.

Naval na hrvaške nepremičnine: največ zanimanja po novem med Čehi

27. 06. 2022 14.22

Na Hrvaški obali tujci zadnja leta niso le gostje. Vse več se jih namreč odloči, da bodo pri naših južnih sosedih nepremičnino tudi kupili. Samo v lanskem letu so tujci na Hrvaškem pokupili več kot 9500 nepremičnin, kar je 50 odstotna rast v primerjavi z letom 2020. Največ zanimanja v zadnjem času izkazujejo Čehi, Slovaki in Poljaki. Kje je povpraševanje največje in kdaj se investicija kupcem povrne?

Hrvaška v oddajo trgovin na atraktivnih lokacijah. Kakšne so cene?

18. 06. 2022 15.31

Naša južna soseda oddaja več trgovin na izjemno atraktivnih lokacijah v Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, na Reki in še marsikje. Na razpisu se oglašuje 32 poslovnih prostorov, ki so v lasti države, vse do 8. julija pa je mogoče oddati svojo ponudbo, piše hrvaški časnik. Kakšne so cene? Vse od dobrih devet pa do vrtoglavih 130 evrov na kvadratni meter.

V silovitem neurju strela udarila v hišo, eno osebo prepeljali v bolnišnico

16. 06. 2022 07.31

Vroč in soparen četrtek so ohladile krajevne plohe in nevihte. Najhuje je bilo na Štajerskem, Koroškem ter na vzhodu in jugovzhodu države. Aktivirane so tako poklicne kot prostovoljne gasilske enote, saj o dogodkih večjega obsega poročajo na več kot 20 lokacijah. Neurja so poskrbela za več nevšečnosti, med drugim so bregove prestopili nekateri hudourniki, poplave pa so zalile tudi nekatere stavbe. V občini Hoče-Slivnica je prišlo do vetroloma, plazovi pa so ponekod prekinili cestne povezave. V Spodnji Polskavi pa je strela udarila v stanovanjsko hišo, eno osebo so prepeljali v bolnišnico.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?