laboratorijske

Odprtje fakultet: ministrstvo priporoča hibridni model in testiranje študentov
22. 04. 2021 16.42
Znova se odpirajo tudi vrata vseh izobraževalnih ustanov in tudi študentski domovi. Ministrstvo je sporočilo nekaj podrobnosti. Testiranje bo obvezno za zaposlene, za študente pa priporočeno. Nujno je upoštevanje epidemioloških ukrepov, maske so obvezne tako za zaposlene kot za študente v vseh prostorih visokošolskih zavodih.

Ponovno odprtje šol in vrtcev. Kakšna so pravila?
12. 04. 2021 06.06
Po strožjem velikonočnem zaprtju države se za vse otroke znova odpirajo vrtci, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Medtem se bodo dijaki prvih treh letnikov šolali po modelu C, torej izmenjaje. V razredih morajo učenci od šestega razreda dalje, zaposleni, dijaki in študenti obvezno nositi zaščitno masko, ta pa sicer ni obvezna pri predmetu športne vzgoje.

Kustec: V ponedeljek se otroci vračajo v vrtce, učenci in dijaki pa v šole
08. 04. 2021 10.15
Na vladni novinarski konferenci je ministrica za izobraževanje Simona Kustec sporočila, da se naslednji teden otroci vračajo v vrtce, vsi učenci vrnejo v osnovne šole, za dijake pa bo veljal model C, kar pomeni, da se bodo tedensko izmenjevali.

Na Madžarskem sproščajo ukrepe, Merklova za krajše zaprtje celotne države
07. 04. 2021 08.26
Četrtina Hrvatov zavrača cepljenje, kažejo ankete. Medtem pa naša druga soseda, Madžarska, na področju cepljenja proti covidu-19 žanje uspeh. Odlično kaže tudi Združenim državam Amerike – cepijo že po štiri milijone oseb dnevno, tudi cepiva je dovolj. Precej manj uspešni pa so na drugi polovici poloble; avstralska vlada za počasno cepljenje sicer krivi težave z dobavo cepiv iz EU. Poljska medtem ob velikem pritisku na bolnišnice podaljšuje ukrepe, Merklova pa je za krajše zaprtje celotne države.

Pretresanje semaforja: drugačna organizacija šol in gostinskih teras?
05. 04. 2021 19.44
Strokovna svetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje, ki je vladi soglasno predlagala popolno zaprtje države, znova pretresa semafor vladnih ukrepov. Po koncu popolnega zaprtja države naj bi namreč začel veljati nekoliko spremenjen semafor. Člani skupine tako razpravljajo o različnih predlogih, kako bi posamezne omejitvene ukrepe, ki veljajo za določeno fazo epidemije, morda prestavili v drugo fazo. Beseda teče predvsem o drugačni organizaciji šol in gostinskih teras.

Bo svetovalna skupina predlagala spremembo semaforja sproščanja ukrepov?
05. 04. 2021 07.25
Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje bo odločala o morebitnih spremembah pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov glede na epidemiološko stanje v državi. Člani skupine so doslej nabirali predloge in zamisli, ali bi katerega od omejitvenih ukrepov, ki velja za določeno fazo epidemije, prestavili v drugo skupino. O tem bodo potem razpravljali pozno zvečer.

V petek potrdili 1296 novih okužb, odstotek pozitivnih 25,9
03. 04. 2021 11.35
Vlada je sporočila, da so pristojni v petek opravili 4998 PCR-testiranj in potrdili 1296 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako 25,9 odstotka testiranih. Število hospitaliziranih je 531, na intenzivni negi je 123 bolnikov. Umrlo je pet ljudi, iz bolnišnic pa so jih odpustili 50. Sedemdnevno povprečje znaša 1047.

Svetovalna skupina za covid-19 v prihodnje o morebitni prevetritvi semaforja
02. 04. 2021 16.33
Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje bo v prihodnjih dneh odločala o morebitnih spremembah pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov glede na epidemiološko stanje v državi.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00
V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

V nedeljo 244 novih okužb
15. 02. 2021 10.13
V nedeljo so v Sloveniji ob opravljenih 1274 PCR testih potrdili 244 okužb z novim koronavirusom – delež pozitivnih je bil 19,2 odstotka. Opravljenih je sicer bilo tudi 9127 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa od 13. februarja potrjujejo še s PCR testi. 738 oseb je hospitaliziranih, 135 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 covidnih bolnikov.

Pomemben in težko pričakovan dan: v osnovne šole se vrača 107.000 šolarjev
14. 02. 2021 09.15
V osnovne šole v zahodni polovici države se vrača 107.000 šolarjev in okoli 6000 učiteljev. Pouk bo potekal v t. i. mehurčkih, torej matičnih učilnicah, mešanja razredov praviloma ne bo, razen pri izbirnih predmetih, kjer bodo otroke smeli združevati, a bodo morali imeti vsi, tako otroci kot učitelji ves čas pouka na obrazih maske. Učilnice bodo morali redno prezračevati, zato starše pozivajo, naj otroke toplo oblečejo. Ocenjevanje v prvem tednu pa večina ravnateljev odsvetuje.

Celotna Slovenija v rdečem, učenci prve triade se povsod vračajo v šole
04. 02. 2021 07.07
Sproščanje ukrepov po novem ne bo več vezano na posamezne statistične regije, vse spremembe bodo veljale za celotno državo. "Ni več črnih in rdečih regij, celotna država je v rdečem," je sporočil premier Janša. To pomeni, da se prihodnji teden po vsej Sloveniji v šole vrača prva triada OŠ, enako se povsod odpirajo vrtci in odpirajo dejavnosti, kot določene za rdeče regije. Svoja vrata bodo povsod odprle tudi knjižnice, muzeji in galerije.

Mišmaš Zrimškova peta v Karlsruheju, za las ob slovenski rekord
29. 01. 2021 21.39
Maruša Mišmaš Zrimšek je na dvoranskem atletskem mitingu zlate svetovne serije v Karlsruheju v teku na 3000 m zasedla peto mesto z osebnim rekordom 8:48,82. Najboljša slovenska atletinja lanskega leta je s tem na svoji prvi tekmi v tem letu za dobro sekundo zgrešila slovenski rekord (8:47,49) Helene Javornik iz leta 2002.

Vodji območne enote gozdarjev 5300 evrov covidnega dodatka, zaposleni v laboratorijih pa brez
29. 01. 2021 11.12
Sindikati v zdravstvu že nekaj časa opozarjajo na nepravilnosti v zdravstvenih ustanovah, predvsem kar zadeva izplačevanje covidnih dodatkov, ki so v veljavi med epidemijo oziroma delom v nevarnih razmerah. Zgodbe niso posamezne, in relevantno vprašanje je, zakaj dobi administrator covidni dodatek, tisti, ki dela s kužnimi vzorci v laboratoriju, pa ne?

Primorska univerza bo pričela z izvajanjem vaj na fakultetah
22. 01. 2021 17.24
S 25. januarjem bodo v prostorih primorske univerze omogočili opravljanje laboratorijskih vaj in individualnega dela. Vsi študenti in zaposleni bodo morali nositi zaščitne maske in vzdrževati medosebno razdaljo. Vsi zaposleni, ki izvajajo pedagoški proces, morajo imeti negativen hitri testi. V torek se bo na univerzo vrnilo približno sto študentov.

Ob delnem sproščanju ukrepov testiranje na novi koronavirus tudi za študente
19. 01. 2021 19.26
Na ljubljanski univerzi so ob pozivu fakultete za matematiko k uvedbi hitrih testov na koronavirus za lažje dokončanje zimskega semestra, odgovorili, da je to z ministrstvom dogovorjeno, ko bomo v rdeči fazi. Takrat bodo študenti lahko opravljali laboratorijske vaje in druge obveznosti, o tem pa so dekane obvestili v petek, pravi rektor Igor Papič.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno
19. 01. 2021 10.57
Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Bližamo se rdeči fazi, stroka 'napredek' pripisuje tudi hitrim testom
18. 01. 2021 18.16
Epidemija se umirja, Slovenija se približuje rdeči fazi. Prvo mejo od dveh za sproščanje omejitev smo dosegli. Kaj to pomeni – bo vlada še ta teden otroke poslala nazaj v šolske klopi? V Slovenijo je medtem prišlo pol manj cepiva kot pretekli teden, zato bodo z njim cepili le tiste, ki so že bili cepljeni. Infektologinja Bojana Beović poudarja, da izračuni kažejo, da bo aplikacija drugega odmerka še vedno lahko izvedena pravočasno.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje
18. 01. 2021 07.56
V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.

Dijaki si želijo hitrejše vračanje v šole
12. 01. 2021 08.52
Dijaška organizacija je v pismu, naslovljenem na pristojno ministrstvo in vlado, predlagala hitrejše vračanje dijakov v šole, še posebej dijakov zaključnih letnikov in tistih, ki opravljajo praktično izobraževanje. Opozorili pa so tudi, da vračanje dijakov v šole glede na zdravstveno stanje v regiji pomeni neenako izhodišče pred opravljanjem zaključnih izpitov ter mature.

Poziv rektorjev univerz k spremembam, težava predvsem kontaktne ure
08. 01. 2021 18.14
Rektorji slovenskih univerz so se sestali na izredni seji in razpravljali o problematiki izvajanja pedagoškega procesa v času epidemije. Menijo, da bi morala vlada omogočiti vsaj izvedbo nujnega dela pedagoškega procesa in izvedbo individualnega znanstvenoraziskovalnega dela v prostorih visokošolskih zavodov.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?
29. 12. 2020 13.19
Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'
16. 11. 2020 12.44
Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Ministrstvo univerzam priporoča šolanje na daljavo do konca novembra
16. 10. 2020 16.48
Manj kot mesec dni od začetka novega študijskega leta bodo predavanja na fakultetah znova potekala na daljavo. Zaradi slabe epidemiološke slike v državi je namreč ministrstvo univerzam in visokošolskim zavodom priporočilo, naj vsaj do konca novembra predavanja prenesejo v virtualno okolje.

Znanstveniki so ugotovili, da koronavirus v laboratorijskih pogojih preživi štiri tedne
12. 10. 2020 08.40
Študija avstralske državne znanstvene agencije CSIRO je pokazala, da je virus v strogo nadzorovanem laboratorijskem okolju ostal kužen dlje, kot so ugotovile druge raziskave. Na gladkih površinah, kot so bankovci, zasloni telefonov in nerjaveče jeklo, je preživel do 28 dni, toda ne vemo, kako se obnaša v resničnih življenjskih pogojih.

Medicinski laboratoriji igrajo pomembno vlogo pri zdravniških odločitvah
02. 10. 2020 06.00
2. oktober je dan klinične kemije in laboratorijske medicine, ki ga v Sloveniji obeležujemo že sedmič. V preteklih letih se je ta dan obeleževal tudi kot dan odprtih vrat, toda zaradi trenutnih razmer v zvezi z novim koronavirusom letos to ne bo mogoče. Ob tem Slovensko združenje za klinično kemijo in laboratorijsko medicino (SZKKLM) izpostavlja izjemno pomembno vlogo medicinskih laboratorijev tudi v takih razmerah, saj pomembno prispevajo h kakovostni in varni obravnavi bolnikov s covid-19.

Sindikati Gantarju očitajo favoriziranje zdravnikov: 'Ob stavki bi bil kolaps sistema popoln'
29. 09. 2020 15.31
Zdravstveni sindikati konfederacije Pergam so na ministra Gantarja naslovili poziv za enakopravno obravnavo, socialni dialog in ohranitev javnega zdravstva. Pričakujejo ustrezno nagrajevanje najbolj izpostavljenih zaposlenih v zdravstvu. Če ministrstvo ne bo prisluhnilo njihovim opozorilom in pričakovanjem, žugajo z možnostjo stavke in tudi kolektivne odpovedi pogodb o zaposlitvi.

Navalnemu ruski rubežniki zaplenili premoženje
24. 09. 2020 10.42
Medtem ko je Aleksej Navalni ležal v bolnišnici, so ruski rubežniki zaplenili njegovo premoženje. O tem, kako težko so pridobili dokaze o zastrupitvi, pa je spregovorila vodja ekipe Navalnega. "Aleksej je bil zdrav moški, zdravi ljudje ne padejo v komo brez razloga. Vedeli smo, da je nekaj zelo narobe. In, seveda, to je Rusija," pripoveduje. Vedela je eno stvar: če je bil uporabljen strup, je za njim ostala sled.