lesa

Drevesa lahko shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj in prihranijo do 50 odstotkov energije za ogrevanje

21. 03. 2018 06.16

Obeležujemo mednarodni dan gozdov. Drevesa izboljšujejo mestno mikroklimo, pomagajo privarčevati energijo za ogrevanje in s strateškim umeščanjem shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj. V Ljubljani je okoli 65.000 dreves, vrednost enega je ocenjena na 2300 evrov. Najvišje drevo pri nas je Sgermanova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra.

FOTO: Prstani, ure, svečniki, figure, stoli – Sevničan ustvarja iz vinske trte

10. 03. 2018 10.02

V Sevnici se ne pišejo zgolj zgodbe o Melaniji, salami, vinu in čevljih, ampak tudi o ljudeh, ki so mojstri postali zato, ker so znali prisluhniti sebi, so vztrajni in preprosto ljubijo to, kar počnejo. Eden takih je Rudi Ameršek, ki je po upokojitvi svojo energijo vložil v vinsko trto. Ne, ni postal vinar. Pod njegovimi pridnimi rokami iz lesa trte nastajajo prave umetnine: nakit, pohištvo, ure, stojala …

Finske savne Infraworld - popolnost izdelave

27. 02. 2018 08.07

Pozitivni učinki savnanja so ljudem poznani že dolgo. V savnah Infraworld nastaja posebej intenzivna klima, ki vzpodbuja in ohranja človekovo vitalnost.

Gasilci v Rakitnici reševali gorečo hišo, a zaradi velike količine snega so se le s težavo prebili do hidranta za vodo

25. 02. 2018 07.33

V naselju Rakitnica v občini Ribnica je v celoti pogorelo gospodarsko poslopje, je pa gasilcem pred ognjenimi zublji uspelo rešiti hišo v neposredni bližini. Ob tem so opozorili na veliko težavo, na katero so naleteli – zaradi velike količine snega so se s težavo prebili do hidranta, iz katerega so odvzeli prepotrebno vodo za gašenje. "Dajmo v bodoče misliti tudi na to. Hidranti morajo biti vedno prosti in lahko dostopni," so pozvali.

FOTO in VIDEO: Pod težo snega klonile strehe. V Rušah lastnik žage utrpel za okoli 300.000 evrov škode

24. 02. 2018 08.21

Sneg, ki je padel v zadnjih dneh, marsikje povzroča težave, saj je precej težak. V Rušah se je podrla streha žage, podjetje pa je utrpelo okoli 300.000 evrov škode. Arso opozarja pred burjo, ki na Primorskem v sunkih presega 100 kilometrov na uro. Drugod po Sloveniji bo pihal severovzhodni veter, ki bo še stopnjeval občutek mraza.

Za sanacijo gozdov do leta 2022 potrebnih 6,4 milijona evrov

18. 02. 2018 09.11

V decembrskem vetrolomu je bilo po oceni Zavoda za gozdove poškodovanih 2,2 milijona kubičnih metrov drevja. Gre za novo škodo, saj si slovenski gozdovi še niso opomogli od žledoloma in nato še podlubnikov.

Žalostna usoda ogroženih bornijskih orangutanov: v 16 letih jih je izginilo več kot 100.000

16. 02. 2018 11.04

Več kot 100.000 orangutanov je izginilo na otoku Borneo v zadnjih 16 letih. To v povprečju pomeni 520 opic na mesec. Krčenje gozdov, širjenje plantaž in divji lov so glavni razlogi, da ta že tako kritično ogrožena živalska vrsta izginja. Znanstveniki so med raziskavami našli ubitega orangutana, ki je imel v telesu kar 130 izstrelkov. "To je grozljivo in nepotrebno," so enotni znanstveniki.

FOTO: Juhu, pust je tu! A naj od rajanja vseeno ne boli glava

10. 02. 2018 06.30

Te dni je v Sloveniji veselo, kako tudi ne, ko pa so oblast prevzele pustne šeme. Po državi poteka kup karnevalov in pustnih povork, ki pa lahko prinesejo tudi neljube dogodke. Policisti tako opozarjajo na previdnost. Previdni bodite v gneči, saj jo lahko nepridipravi izkoristijo za tatvine, za volan se usedite le trezni in brez maske.

Savne TrioSol – ker je zdravje naše največje bogastvo

29. 01. 2018 07.32

Kombinirane savne TRIOSOL nudijo najvišjo obliko sproščanja: savna z IR grelci, solnim uparjalnikom in terapevtskim grelcem. Blagodejnost za telo, kožo in dihala.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

Veliko dela za reševalce in gasilce: na pediatriji sprejeli šest otrok z alkoholom v krvi, gorelo je zaradi pirotehnike

01. 01. 2018 09.14

Gasilci in reševalci ob prehodu iz starega v novo leto niso mirovali. Zaradi poškodbe s pirotehničnimi sredstvi so dve osebi prepeljali v bolnišnico. Na pediatriji so zaradi alkohola v krvi sprejeli šest otrok, eden je imel v krvi 1,8 promila. Nekajkrat je zagorelo v zabojnikih za komunalne odpadke, gorelo je tudi na prostem, povečini zaradi pirotehnike.

Zaradi podnebnih sprememb je ogroženo eno največjih naravnih bogastev Slovenije - les

30. 12. 2017 18.23

V naših gozdovih zdaj raste za približno milijon in pol kubičnih metrov manj lesa kot ob začetku tega meseca. Takšno škodo je povzročil vetrolom, ki je sredi meseca pustošil po Sloveniji. S tem lesom bi lahko vso zimo ogrevali 190 tisoč stanovanj ali zgradili 10 tisoč lesenih hiš.

Mladi Slovenec izumil popolno leseno igračo!

21. 12. 2017 07.47

Ljudje se nenehno pritožujemo nad nekvalitetnimi izdelki, ki jih trg dandanes ponuja. Kljub navdušenju nad nizkimi cenami v trgovinah, velikokrat tarnamo nad njihovo kratko življenjsko dobo. Odločitve za nakup takšnih produktov nas silijo v začaran krog nenehnih ponovnih nakupov, ki pomenijo veliko večji udarec za naše denarnice.

Decembrske ujme poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja, najhuje na Kočevskem, Notranjskem in Koroškem

18. 12. 2017 15.31

Nedavni vetrolom je povzročil najhujše poškodbe gozdov zaradi vetra v zadnjih 20 letih. Veter je večinoma prevračal smreke, kljub pospešenemu čiščenju, pa je več gozdnih cest še zmeraj neprevoznih. Zavod za gozdove Slovenije lastnike sicer poziva, da sami pregledajo svoje gozdove, s sanacijo pa lahko začnejo tudi pred izdajo odločbe zavoda.

Več kot 1000 gospodinjstev še vedno brez elektrike, vojska posodila 20 agregatov

14. 12. 2017 06.48

Na zadnji dan delovnega tedna bodo sunki vetra spet močni, snežilo bo v noči na soboto. Na Notranjskem lahko zapade do 20 centimetrov snega. Veliko gospodinjstev je še vedno brez elektrike, Nacionalni inštitut za javno zdravje pa pri sanacijah odkritih streh svari pred azbestom.

FOTO in VIDEO: Na Gorenjskem se končuje najbolj nujna sanacija

13. 12. 2017 06.40

Številna gospodinjstva so že tretji dan brez elektrike. Na terenu pa še vedno odpravljajo posledice močnega vetra in poplav. Zelo so poškodovani gozdovi, tokratna naravna nesreča bi lahko bila razlog za novo širjenje podlubnikov. Na Jezerskem in v Bohinju so najbolj nujno sanacijo končali, a prebivalci morajo škodo na objektih popraviti sami, zato so se začele akcije zbiranja denarja za pomoč prizadetim območjem.

FOTO in VIDEO: Cerar obiskal Bohinj in Jezersko: Ko nam narava pokaže svojo moč, se pokaže tudi moč v ljudeh

12. 12. 2017 06.08

Predsednik vlade je ljudem v Bohinju in na Jezerskem zagotovil, da jim bo vlada na čelu s Civilno zaščito stala ob strani in storila vse, kar je potrebno, da bodo varni. Vladnim službam požrtvovalno pomagajo tudi ostale nevladne in prostovoljne službe, ki so na terenu že od konca tedna, kar kaže na dejstvo, da "ko nam narava pokaže svojo moč, se pokaže tudi moč v ljudeh".

FOTO: Cerkvici svetega Duha na Javorci znak evropske dediščine

05. 12. 2017 16.23

Neodvisna žirija, ki jo je ustanovila Evropska komisija, je izbrala devet spomenikov, za katere predlaga, da se jim dodeli znak evropske dediščine. Med predlaganimi je tudi cerkev svetega Duha na Javorci, ki je edinstven primer secesije, postavili pa so jo v spomin na padle vojake na soški fronti.

Zima pomeni tudi več trdnih delcev v zraku, ponekod koncentracije že presegajo mejne vrednosti

24. 11. 2017 13.39

V hladnem obdobju leta se marsikje v zraku pojavijo povišane koncentracije zdravju škodljivih delcev PM10. V Novi Gorici so v zadnjih dneh koncentracije trdnih delcev že presegale mejne vrednosti.

V slovenskih gospodinjstvih nastane desetina vseh odpadkov

19. 11. 2017 06.30

Statistični urad je objavil, kakšno je stanje na področju zmanjševanja, ponovne uporabe in reciklaže odpadkov. Med drugim ugotavlja, da smo Slovenci v lanskem letu prozvedli skoraj 5,5 milijona ton odpadkov. Stopnja reciklaže komunalnih odpadkov pa je v Sloveniji višja od povprečja v celotni EU.

Savne TrioSol – ker je zdravje naše največje bogastvo

12. 11. 2017 07.54

Kombinirane savne TRIOSOL nudijo najvišjo obliko sproščanja: savna z IR grelci, solnim uparjalnikom in terapevtskim grelcem. Blagodejnost za telo, kožo in dihala.

Znanstveniki potrdili obstoj nove vrste človeku podobnih opic

02. 11. 2017 20.56

Po večletnem preverjanju so znanstveniki zdaj prepričani: v odročni indonezijski džungli živi nova vrsta človečnjakov iz rodu orangutanov. Tapanulski orangutan, ki živi na otoku Sumatra, pa je najbolj ogrožena vrsta človeku podobnih opic na svetu.

Ste vedeli, da sta v sorodu?

23. 10. 2017 06.30

Dramski igralec in profesor Dramske igre na AGRFT v Ljubljani Branko Šturbej trenutno navdušuje na gledaliških deskah v vlogi Rudija v drami Zid, jezero. Z njim smo se pogovarjali o omenjeni vlogi, gledalci pa ga lahko vidite v priljubljeni seriji Reka ljubezni, v kateri igra tudi njegov sin.

Za kar devet milijonov smrti letno 'krivo' onesnaženje

20. 10. 2017 12.31

Za smrt devetih milijonov ljudi letno oziroma vsaj eno od šestih smrti je krivo onesnaženje. Gre predvsem za smrti revnejšega prebivalstva v državah tretjega sveta, ki jih najbolj prizadane onesnaženost vode in zraka.

Premier Cerar v DZ o bančni luknji: Javni linč se mi zdi neprimeren

16. 10. 2017 15.44

Poslanci so na redni oktobrski seji zastavili nekaj vprašanj premierju Miru Cerarju. Vrtela so se okrog bančne luknje, čeprav je Cerar poudaril, da je razprava o krivcih za bančno luknjo brez dokazov neprimerna. Poslanci so želeli odgovore glede ureditve statusa narodnih skupnosti iz razpadle SFRJ, potrditve novele zakona o kazenskem postopku ter prioritetah do konca mandata.

Okoljski ministri EU po dolgih in težkih pogajanjih vendarle našli dogovor: 'To je dober dan za podnebje'

14. 10. 2017 09.07

Okoljski ministri EU so po težavnih in dolgih pogajanjih vendarle dosegli načelni dogovor o nacionalnih ciljih za uresničitev skupne ambicije za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za vsaj 40 odstotkov do leta 2030. Slovenija je z izidom zadovoljna. Zdaj sledijo pogajanja z Evropskim parlamentom.

VIDEO: Nepredvidljiva narava: v manj kot dveh minutah je bilo otroško igrišče uničeno

29. 09. 2017 15.41

Romunski mediji so objavili nov posnetek, kako nasilna je lahko narava in kako hitro se lahko spremeni vreme. Romunijo je hudo neurje prizadelo pred dobrimi desetimi dnevi. Takrat je umrlo osem ljudi. Posnetki so iz občine Timis na zahodu države. Posnetek prikazuje, kako je bilo otroško igrišče uničeno v manj kot dveh minutah. 

12 KVALITETNIH GOSTILN V LJUBLJANI

15. 09. 2017 06.30

Kaj bo danes za kosilo ali večerjo? Se tudi vam dogaja, da se pogosto vprašate podobno? Pregovor pravi: Smo to, kar mislimo in jemo. Ponudbe jedi in pijač restavracij v Ljubljani so zelo raznolike, izbirate lahko vse od eksotičnih do tradicionalnih okusov. Sami presodite, kakšno okolje vam je najbolj prijetno, medtem ko uživate ob hrani.

Pravočasno poskrbite, da vas pozimi ne bo zeblo – HIŠNI SEJEM

25. 08. 2017 07.32

Prihranki in novosti pri kurjenju z drvmi. Izvedeli boste vse o izkoristku, inovativnosti in funkcionalnosti kurjenja.

Sodu podobna hišica, ki vas odpelje na oddih

16. 08. 2017 19.29

Si predstavljate, da bi živeli v sodu s kuhinjo in spalnico, imeli svojo elektriko, vodo in sanitarije, za povrh pa bi se z njim lahko odpeljali, kamorkoli bi hoteli? V podjetju Stroj so izdelali energijsko samooskrbovalno hišico na kolesih, ki jo je mogoče postaviti na drevo, vrt ali se z njo odpeljati na taborjenje. Za inovacijo, ki je vsa iz slovenskega lesa, se že zanima veliko predvsem tujih kupcev.