leto koze

Moderni prisluškovalci narave

08. 05. 2025 07.00

Si predstavljate, da bi si lahko velik del hrane pridelali sami in za to niti ne bi porabili veliko časa in energije? Pridelava hrane ni nujno le trdo delo, je naraven ples z naravo, v katerem postanemo ljudje potrpežljivi opazovalci in skrbni nabiralci. Tako meni skupina prav posebnih strokovnjakov, nekakšnih modernih šepetalcev ali pa bolje kar prisluškovalcev narave, ki ljudem pomagajo do lastnih vrtičkov in trajnostnih nasadov. In ti niso le način pridelave hrane, ampak so živi ekosistemi, ki združujejo rastline, tla in ljudi v popolnem sožitju.

Izginila pomeranec Coco in psička Paya. Kaj storiti ob izgubi živali?

28. 04. 2025 10.09

Pred dvema tednoma je v Ljubljani izginil oranžni pomeranec Coco. Kot so sporočili lastniki, je leto in pol star psiček vreden okoli 4000 evrov, zato ne izključujejo niti kraje. "Zelo je opazen in prijazen. Težko verjamemo, da ga nihče ni opazil," pravijo. Svojo kosmatinko Payo sicer pogreša tudi naša voditeljica vremena Jana Morelj, že kratek pregled družbenih omrežij pa razkrije, da je tovrstnih primerov še veliko več. Kako naj lastniki ravnajo ob izginotju svojega ljubljenčka?

Obrnite nov list v negi kože: Kaj priporočajo strokovnjaki?

06. 01. 2025 09.35

Januar je odličen čas, da obrnete nov list in z novo rutino podarite svoji koži mladostno svežino. Strokovnjaki za nego kože poudarjajo, da je pravočasno ukrepanje ključno, ko gre za ohranjanje zdravja in lepote kože.

Na križarki prisluhnil upokojenemu tajnemu agentu, v Indiji pomagal umirajočim

20. 12. 2024 06.00

Le še nekaj dni nas loči od božičnih praznikov in verjetno si že marsikdo od vas želi, da se predpraznična norija umiri. Med tistimi, za katerega so priprave na božič še posebej pomembne, je tudi mladi duhovnik Rok Pogačnik, ki ga lahko spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A. 31-letnemu kaplanu v župniji Dob pri Domžalah bo sicer za vedno ostal v spominu božič pred dvema letoma, ki ga je preživel na veliki križarki na poti med Kanarskimi otoki in otokom večne pomladi Madeiro.

Lahko koze napovedo potrese in psi vulkanske izbruhe?

30. 11. 2024 13.01

Nekateri znanstveniki menijo, da lahko živali napovedo potrese in celo vulkanske izbruhe. Zato so v prizadevanja za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov pričeli vključevati nenavadne pomočnike. V študijo, ki bo spremljala njihovo gibanje iz vesolja, bo vključenih na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi široka paleta divjih živali.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Volka, ki je povzročil ogromno škode, ni več, zdaj jih je strah naslednjega

21. 06. 2024 11.35

Približno leto dni mineva, odkar so solčavski rejci obupano opozarjali na pokole svojih čred in neposluh pristojnih, da je potrebno odstrel volkov izvajati hitro in učinkovito, sicer bo škoda nepopravljiva, posledice pa bodo čutili kmetje, narava, turizem, seveda pa tudi potrošniki, ki uživajo v ovčjem siru in drugih tradicionalnih izdelkih. Zdaj so volka, ki jim je povzročil toliko težav, odstrelili. Kar pa ne pomeni konca težav.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Jestival okusov in umetnosti v Kobaridu

27. 09. 2023 00.15

Festivalska jesen v Dolini Soče v polnem teku

WHO: Covid-19 v Evropi še vedno povzroča številne smrti

27. 06. 2023 13.25

Četudi covid-19 trenutno uradno ne predstavlja grožnje globalnemu javnemu zdravju, je v zadnjem obdobju kriv za skoraj tisoč tedenskih smrti v evropski regiji, je danes na virtualni tiskovni konferenci poudaril regionalni direktor WHO Hans Kluge. Ob tem je izpostavil tudi vnovičen porast zabeleženih primerov opičjih koz na celini.

Brioni – nekdaj prestižni Titov raj, danes 'oaza miru'

18. 05. 2023 08.33

Brioni. Razkošna poletna rezidenca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita, ki je bila v socializmu navadnim smrtnikom nedostopna. Luksuzno otočje, kjer so ob številnih državnikih dopustovali tudi največji hollywoodski zvezdniki. Dom slonice Lanke, nagajivega papagaja Kokija, prostor številnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti, gledališča Radeta Šerbedžije. Kakšni so pravzaprav Brioni danes?

Kolagen za kožo je potrebno prehransko dopolnilo za pomlajevanje kože na obrazu

03. 03. 2023 00.15

Kolagen za kožo je najboljša rešitev za pomlajevanje kože na obrazu. Njegov zdravilni učinek opazimo pri suhih razcepljenih laseh, krhkih nohtih, bolečini v sklepih in mišicah, suhi koži.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

WHO virus opičjih koz preimenovala v 'mpox'

28. 11. 2022 13.02

Svetovna zdravstvena organizacija je preimenovala virus opičjih koz. Ta se bo po novem imenoval mpox. Dokler se prvotno poimenovanje virus opičjih koz ne izkorenini, bosta eno leto veljavni obe poimenovanji, so še sporočili iz organizacije.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti

22. 09. 2022 00.15

Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Trop volkov na Hrvaškem napadel pastirja, ta čudežno odnesel celo kožo

14. 06. 2022 20.50

Strašljiv dogodek se je zgodil le nekaj kilometrov od znanega samostana pri turistično zelo priljubljenih slapovih Krke, ki jih vsako leto obišče skoraj četrt milijona ljudi. Po poročanju tamkajšnjih medijev je del tropa napadel koze in pokončal psa, del pa se je lotil še pastirja. Ta se je na srečo uspel ubraniti s koso.

Proizvajalec: Na voljo je dovolj cepiva proti opičjim kozam

25. 05. 2022 17.37

Na voljo imamo dovolj zalog cepiva proti opičjim kozam za obvladovanje trenutnega izbruha okužb, je zatrdil proizvajalec edinega cepiva proti tej bolezni Bavarian Nordic. Cepivo Imvanex je sicer trenutno odobreno le v ZDA in Kanadi, pričakujejo pa njegovo odobritev tudi v Evropski uniji.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

Prvi primer okužbe z opičjimi kozami tudi v Italiji

19. 05. 2022 11.48

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zaradi česar se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu. Prvi primer opičjih koz so potrdili tudi v Italiji. Bolezen so odkrili pri moškemu, ki se je vrnil s Kanarskih otokov.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Frizer, ki je strigel na vrhu Triglava, bo kuhal v MasterChefu Slovenija

08. 03. 2022 07.58

Marko Hriberšek, tekmovalec novega MasterChefa Slovenija, je po poklicu frizer in tudi v salonu rad zakuha kaj nenavadnega. Letos bo tako že sedmič strigel na vrhu Triglava, je pa tudi organizator dogodka Odreži drugačnost, na katerem s frizerji iz celotne Slovenije ob Velenjskem jezeru strižejo v dobrodelne namene.

'Začel sem s tremi kozami. Če je želja, če je pot, se priučiš, se naučiš'

09. 01. 2022 17.33

Gregor Slavec je inovativni kmet, ki je začutil, da ga srce usmerja na podeželje k živalim. Čeprav je sprva živel v bloku in ni imel pravih izkušenj s kmetijstvom, je pred osmimi leti začel z oživljanjem kmetije v Knežaku, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov stari oče, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji vrnil življenje, začel je s tremi kozami. Danes jih ima okoli 40, poleg tega številne druge živali, ponuja ekološke izdelke, med njimi sladoled iz kozjega mleka. Njegov trud so prepoznali tudi v Evropi, prejel je Evropsko nagrado za mlade kmete za najboljši projekt za izboljšanje podeželskih območij. Obiskali smo ga v Knežaku.

Slovenski znanstveniki in raziskovalci: 'Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se'

18. 11. 2021 15.41

Slovenske raziskovalne skupine so se znova odločile pozvati k zaupanju v znanost in cepljenje. Pravijo, da če kdaj, je ravno zdaj nujno, da stopimo skupaj, da gremo poenoteni naprej, saj nas koronakriza še naprej postavlja pred neslutene izzive. "Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se," so pozvali.

Kibernetski napadi in jedrska orožja – mogoča primerjava?

25. 09. 2021 09.06

Število in intenziteta kibernetskih napadov v zadnjih petih letih neprestano naraščata, pri čemer se je njuna rast z letom 2020 dodatno povečala (po podatkih Forbesa za skoraj 400 odstotkov). Zaradi epidemije covida-19 so razne organizacije morale lastno delovanje premakniti na splet, kjer slabo zaščiteni sistemi predstavljajo lahko tarčo. Po Forbesu je bila materialna in finančna škoda za leto 2020, ki je posledica kibernetskih napadov, ocenjena na 6 bilijonov ameriških dolarjev. Glede na trenutno stopnjo rasti pogostosti kibernetskih napadov, bo ta številka zelo verjetno v naslednjih letih hitro presežena.

Bi se proti covidu želelo cepiti več ljudi, če bi bil videti kot črne koze?

26. 02. 2021 06.00

Da bi nam uspelo popolnoma izkoreniniti covid-19, je po ocenah WHO malo verjetno, a izredno pomembno je, da dosežemo precepljenost, poudarja Andrej Bručan, internist in vodja slovenske odprave, ki je proti črnim kozam cepila ljudi na Kosovu. Vzporednic med epidemijo leta 1972, in to, s katero se soočamo zadnje leto, je kar nekaj, pa tudi razlik: cepiva so danes neprimerljivo varnejša in učinkovitejša, ljudje pa jim manj zaupajo. Bi bilo drugače, če bi bil covid videti kot črne koze?

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom

30. 01. 2021 07.00

Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...

'Gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva'

27. 12. 2020 08.01

V Sloveniji se je začelo cepljenje oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše ter najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev proti covidu-19. Cepljeni so bili že prvi trije Slovenci, in sicer upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger v Lenartu, gospa Angelca Butenko v Ljubljani ter gospod Jože Pelko v Rogaški Slatini. Zdravi mladi odrasli bi lahko na vrsto prišli okoli marca, je povedala državna sekretarka z MZ Marija Magajne. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović pa je dejala, da gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva.

Poklukar: Čaka nas obdobje, polno nemogočih preprek

18. 10. 2020 08.30

"Nekega dne bomo lahko ponovno množično spodbujali naše orle v Planici, dočakali novo leto v gneči mestnih ulic ter skupinsko vrtičkali za domom. Smučanje, izleti na morje ali obiski koncerta in gledališča bodo ponovno samoumevni. Maske bodo spet postale le šega pustnih karnevalov. A do tam nas ne bodo pripeljala velika dejanja velikih posameznikov, temveč ravno nasprotno – mala odrekanja vsakega od nas," v pismu, s katerim opozarja na resnost razmer, sporoča generalni direktor UKC Ljubljana.

Dvojčka čakalo presenečenje: Zmaga je vajina! Ampak ... To je šele začetek

21. 12. 2019 19.52

Jan Klobasa je z izjemno sposobnostjo taktiziranja in veliko borbenostjo v dvoboju z nasprotnikom Luko Lampretom dosegel zastavljen cilj. Toda njegova in Tilnova pot v Kmetiji še ni končana, Natalija Bratkovič pa je že odprla prijave za novo sezono nepredvidljive zgodbe.