levosredinska

Poslanci o Berlusconijevi vladi

20. 06. 2001 00.00

Italijanska poslanska zbornica bo glasovala o zaupnici novi vladi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Podporo bi morala dobiti brez težav, saj je Berlusconijev Dom svoboščin na volitvah prepričljivo zmagal.

Busha čakajo protesti

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Prisegla nova italijanska vlada

11. 06. 2001 00.00

Danes je v rimski predsedniški palači Kvirinal pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem prisegla nova, že 59. italijanska povojna vlada pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Novo vlado bo poleg premiera in podpredsednika vlade sestavljalo še 23 ministrov. Nekdanji premier Giuliano Amato in ministri stare vlade bodo še danes predali posle novim ministrom, prav tako pa bo že danes prva seja Berlusconijeve vlade, na kateri bo imenovala nove namestnike ministrov in državne sekretarje.

Odstopil tržaški župan Illy

17. 03. 2001 00.00

Tržaški župan Riccardo Illy je na današnji novinarski konferenci v Trstu potrdil svoj včerajšnji odstop in izrazil pripravljenost, da kandidira na prihodnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, ki bodo 13. maja. Riccardo Illy je ob tej priložnosti navedel tri razloge za kandidaturo na parlamentarnih volitvah.

Komisiji sprejeli delegacije iz FJK

30. 01. 2001 00.00

Komisiji za ustavne in šolske zadeve italijanskega senata sta danes poslušali mnenja šestih delegacij iz Furlanije-Julijske krajine v zvezi s predlogom zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Zaslišanja so se začela z zamudo, ker je senator Giulio Camber (Lista za Trst - Naprej Italija) protestiral zaradi dejstva, da gre za neformalne avdience, o katerih se ne vodi zapisnik, in zahteval sklic formalnih avdienc. Poročevalec zakona, senator Felice Besostri, je zato v posebni izjavi obtožil Camberja obstrukcije senatnega postopka.

Svet SKGZ o zaščitnem zakonu

20. 12. 2000 00.00

Deželni svet Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) je na srečanju v Gorici preučil trenutni narodnostni, politični in predvsem pa organizacijski utrip v svoji organizaciji, predsednik SKGZ Rudi Pavšič pa je opozoril na težave pri sprejemanju zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji, ki je obtičal v italijanskem senatu. Težava je v tem, da je časa pred italijanskimi skorajšnjimi političnimi volitvami zelo malo in je zato upravičena bojazen, da do sprejetja zakona ne bo prišlo, čeprav sedanja, manjšini naklonjena italijanska vladna levosredinska koalicija poudarja, da je časa za njegovo sprejetje dovolj.

Bitka v italijanskem senatu

10. 12. 2000 00.00

V italijanskem senatu se bo v prihodnjih dneh odločilo o usodi državnih prispevkov za slovensko manjšino, piše nedeljski Primorski dnevnik. Italijansko zakladno ministrstvo je ta sredstva "premestilo" na zaščitni zakon in istočasno iz proračuna črtalo denar iz starega zakona za mejna območja. Ker zaščitnega zakona še ni, obstaja nevarnost, da manjšinske kulturne ustanove ostanejo brez potrebnih javnih sredstev.

Manolić o pobojih Srbov na Hrvaškem

02. 12. 2000 00.00

Nekdanji vodja hrvaške tajne službe Josip Manolić je kot priča v sodnem procesu proti petim nekdanjim hrvaškim vojakom in oficirjem povedal, da so bili umori več kot 50 hrvaških Srbov v Gospiću organizirani. 16. oktobra 1991 naj bi bilo v tem mestu srečanje, na katerem naj bi se udeleženci dogovorili o "likvidaciji" Srbov, je včeraj v Zagrebu izjavil Manolić, ki je bil kratek čas predsednik hrvaške vlade, pozneje pa tudi vodja urada za državno varnost. Manolić ni povedal imen udeležencev omenjenega sestanka, dejal je le, da so še živi.

Rutelli kandidat Oljke za premiera

21. 10. 2000 00.00

Italijanska levosredinska vladajoča koalicija Oljka je danes na konvenciji v Milanu tudi uradno potrdila rimskega župana Francesca Rutellija kot kandidata Oljke za premiera na prihodnjih volitvah. Konvencije se je udeležilo približno 2000 članov strank koalicije, med njimi so bili ministri sedanje italijanske vlade, voditelji strank ter sedanji in prejšnji premier Giuliano Amato in Massimo D'Alema.

Borci in ZLSD o levosredinski vladi

10. 10. 2000 00.00

Predstavniki vodstev Zveze borcev narodnoosvobodilne vojne (ZZB NOV) in Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) so se danes sestali V Ljubljani. ZLSD je po oceni vodstva ZZB pripadnost vrednotam NOV, kot enemu od temeljev slovenske državnosti, izkazovala že doslej, predstavniki ZLSD pa so se tem vrednotam zavezali tudi za prihodnost. Oboji so izrazili pričakovanje, da se bo po volitvah oblikovala levosredinska vlada, so sporočili iz ZLSD.

Napovedana presenetljiva koalicija

10. 10. 2000 00.00

Litovci so se na nedeljskih parlamentarnih volitvah v 141-članski seimas očitno odločili za premik v levo, a bodo prihodnjo litovsko vlado, kot kaže, oblikovali brez zmagovalne stranke - Koalicije socialdemokratov. Vlado naj bi po današnjih napovedih namreč sestavili drugouvrščena levosredinska stranka Nova zveza in desnosredinska tretjeuvrščena Liberalna zveza, ki naj bi si lahko zagotovili večino v parlamentu. Litovski predsednik Valdas Adamkus, ki bo imenoval mandatarja prihodnje vlade, je predlog obeh strank za zdaj sprejel, socialdemokrati pa so se na to že burno odzvali.

Zaščitni zakon v italijanskem senatu

08. 10. 2000 00.00

Globalni zaščitni zakon za slovensko manjšino, ki ga je 12. julija letos sprejela italijanska poslanska zbornica, bo v torek, 10. oktobra, začel obravnavati tudi senat. O njem bosta na skupni seji razpravljali ustavna in šolska komisija senata. Določena sta tudi že poročevalca zakona: to sta senatorja Felice Besostri in Luigi Biscardi iz stranke Levih demokratov.

SSk o zaščitnem zakonu za manjšino

22. 07. 2000 16.46

Po mnenju Slovenske skupnosti (SSk) je sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanski poslanski zbornici zgodovinski dogodek, ki ga slovenska stranka pozdravlja, so poudarili na današnji novinarski konferenci SSk. Zaščitni zakon bo sedaj obravnaval senat in v tem okviru so glede vključevanja novih popravkov po mnenju SSk vse poti še popolnoma odprte. Zakon ne sme biti ikona, ampak se mora spremeniti v življenje. Sicer SSk snuje - za zdaj na tržaški pokrajinski ravni - t.i. ''urad za človekove pravice'', ki naj, ne glede na usodo zaščitnega zakona, pomaga pripadnikom manjšine za dosego tistih pravic, ki so že danes v veljavi. Po mnenju SSk je pozitiven je že prvi člen zakona, ki priznava obstoj Slovencev v tržaški, goriški in tudi v videmski pokrajini, pa tudi člen, ki določa podržavljenje dvojezičnega šolskega centra v Špetru v Benečiji. Vendar, pripominja SSk, je zakon sad dolge in mučne razprave, ki jo je levosredinska večina vodila slabo. Končno besedilo, ki je bilo odobreno v zbornici, pa je rezultat iskanja kompromisov in je v nekaterih temeljnih točkah tudi s pravnega stališča nejasno. Zakon, je bilo rečeno na novinarski konferenci, je kompleksno besedilo, ki želi v nekaterih točkah rešiti neka konkretna vprašanja, v nekaterih členih pa je nejasen, nekateri členi pa si med seboj tudi nasprotujejo. Vendar je SSk dosegla tudi nekaj pozitivnih popravkov, kot npr., da najbolj reprezentativne organizacije manjšine določijo svoje predstavnike v paritetno komisijo, ki bo urejevala zakon. Drugi dosežek SSk je ta, da bo postopek vračanja poitalijančenih imen in priimkov v izvirno slovensko obliko brezplačen.

Zaščitni zakon v italijanskem parlamentu

26. 06. 2000 17.38

Zakon o globalni zaščiti slovenske manjšine v Italiji je na dnevnem redu zasedanja poslanske zbornice, ki se bo začelo jutri popoldne. Zakon, ki je v pripravi že desetletja, je bil v zadnjih mesecih že večkrat na vrsti za obravnavo, a so razpravo o njem vsakokrat odložili - nazadnje konec marca, tik pred začetkom vladne krize v Italiji.

Tuje agencije o Bajukovem predlogu

14. 05. 2000 20.56

Tuje agencije so ob koncu tedna izčrpno poročale o sestavi prehodne vlade Andreja Bajuka, ki jo bodo sestavljali ministri iz vrst SDS ter SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Tuje agencije so poročale tudi, da nova levosredinska opozicija Bajukovemu kabinetu odreka podporo.

Amatova vlada dobila zaupnico

04. 05. 2000 08.56

Nova, 58. povojna italijanska vlada pod vodstvom Giuliana Amata je včeraj po pričakovanju dobila zaupnico še v zgornjem domu senata. Podprlo jo je 179 senatorjev, 112 jih je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.

Levica uspešnejša

01. 05. 2000 14.08

Italijanska levosredinska koalicija je na včerajšnjem drugem krogu deželnih volitev zmagala v šestih od devetih deželnih prestolnic, kjer so se njeni kandidati potegovali za mesta županov, so pokazali delni izidi volitev, ki jih je objavilo italijansko notranje ministrstvo.

Težaven začetek za italijansko vlado

26. 04. 2000 21.54

Nova italijanska vlada premiera Giuliana Amata (61) je danes prisegla pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem. Pred predsednikom pa ni prisegel Edo Ronchi, član Zelenih, ki bi moral prevzeti ministrstvo za evropske zadeve. Težave se obetajo tudi pri glasovanju v parlamentu; poslanska zbornica bo razpravo o zaupnici novi vladi začela jutri.

Nova vlada bo danes predstavila svoj program

09. 02. 2000 09.57

Nova levosredinska hrvaška vlada bo danes v predstavniškem domu hrvaškega sabora predstavila program, v središču katerega so predvsem obnova gospodarstva in približevanje Evropski uniji, je sporočil namestnik premiera Goran Granić po zaprti seji vlade, na kateri je ta sprejela program. Granić je dodal, da so v središču vladnega programa za prihodnja štiri leta predvsem zunanja politika, gospodarski razvoj, vzpostavitev pravne države, revizija privatizacije ter razvoj javnih služb. Na področju zunanje politike so ključne postavke približevanje EU, vzpostavitev dobrih odnosov in razvoj gospodarskih odnosov s sosedami ter sprememba politike do BiH.

Koalicija ohranila pet poslanskih mest

29. 11. 1999 12.41

Vladajoča levosredinska koalicija je na včerajšnjih nadomestnih volitvah v Italiji ohranila pet poslanskih mest v parlamentu, kažejo končni izidi, ki jih je v noči na ponedeljek objavilo notranje ministrstvo. Volitve so bile tako tudi nekakšen preizkus za vladajočo levosredinsko koalicijo premiera Massima D'Aleme.

V Italiji nadomestne parmanetrane volitve

28. 11. 1999 12.41

V več italijanskih mestih so se danes začele nadomestne volitve za pet parlamentarnih sedežev. Po poročanju italijanske televizije je na volitve pozvanih približno milijon volilnih upravičencev. Volitve naj bi bile obenem tudi preizkus za vladajočo levosredinsko koalicijo premiera Massima D'Aleme.

Obstrukcija za zaščitni zakon o slovenski manjšini

01. 07. 1999 09.50

Italijanska opozicijska stranka Nacionalno zavezništvo na vse mogoče načine zavlačuje z razpravo o zakonu za zaščito slovenske manjšine v Italiji. Poslanca Finijeve stranke Roberto Menia in Paolo Armaroli sta namreč včeraj z obstrukcijo preprečila, da bi poslanska komisija za ustavna vprašanja začela razpravljati o amandmajih k prvemu členu osnutka omenjenega zakona.

Parlament v Rimu se je zavzel za ustavitev napadov na ZRJ

19. 05. 1999 19.43

Italijanski parlament se je izrekel za to, da bi v teku mirovnih prizadevanj Združenih narodov za Kosovo ustavili zračne napade zveze NATO na ZRJ. To je danes predlagala levosredinska koalicija pod vodstvom premiera Massima D'Aleme. Koalicija je vlado v Rimu obenem pozvala k nadaljnjim mirovnim prizadevanjem za Kosovo.

Izraelska televizija: Barak zmagovalec izraelskih volitev

17. 05. 1999 21.54

Laburist Ehud Barak je po prvih televizijskih projekcijah zmagal na izraelskih volitvah pred sedanjim premierom Benjaminom Netanjahujem. Kot je na podlagi vzporednih volitev poročala izraelska televizija po zaprtju volišč, je za Baraka glasovalo 58,5, za Netanjahuja pa 41,5 odstotka volilcev.

Italijani volijo predsednika

13. 05. 1999 11.33

V obeh domovih italijanskega parlamenta so se danes začele volitve novega predsednika države. Največ možnosti za izvolitev ima dosedanji finančni minister Carlo Azeglio Ciampi, ki naj bi po pričakovanjih že v prvem krogu dobil zadostno podporo.

D'Alema išče dogovor o nasledniku predsednika države

12. 05. 1999 20.02

Italijanski premier Massimo D'Alema se je popoldan sešel z vodjo italijanske desnousmerjene opozicije Silviom Berlusconijem, da bi dosegla dogovor o izvolitvi naslednika predsednika države Oscarja Luigija Scalfarja. D'Alema in Berlusconi naj bi se še enkrat sešla danes zvečer.

Turški parlament izglasoval nezaupnico vladi premiera Yilmaza

25. 11. 1998 16.22

Turški parlament je danes z absolutno večino 276 glasov izglasoval nezaupnico vladi premiera Mesuta Yilmaza, ki jo je zaradi domnevnega prikritega sodelovanja premiera Yilmaza z mafijo predlagala opozicija.

Prodi pripravljen oblikovati novo vlado

13. 10. 1998 16.38

Dosedanji italijanski premier Romano Prodi je pripravljen oblikovati novo vlado, kot ga je prosila levosredinska koalicija Oljka, so povedali v krogih blizu Oljke.

Neuspeh italijanske vlade na glasovanju o zaupnici

09. 10. 1998 16.27

Italijanski premier Romano Prodi je na glasovanju o zaupnici presenetljivo doživel neuspeh. Njegova levosredinska vlada v poslanski zbornici ni uspela prejeti potrebne večine. 313 poslancev je glasovalo za nezaupnico vladi, 312 pa proti njej.

Prodi vložil predlog za glasovanje o zaupnici

08. 10. 1998 12.14

Italijanski premier Romano Prodi je danes v poslanski zbornici vložil predlog za glasovanje o zaupnici. S tem hoče ugotoviti, ali njegova levosredinska vlada še uživa podporo večine. Glasovanje o zaupnici bo jutri. Po mnenju italijanskih časnikov bo Prodijeva vlada verjetno dosegla minimalno večino. Večina komunističnih poslancev je namreč že dala vedeti, da ne bo upoštevala sklepa svoje stranke in bo glasovala za Prodija.