liberalizacija

Večina slovenskih bank nepripravljenih na liberalizacijo trga
03. 02. 1999 14.15
Newyorška agencija Moody's, ki se ukvarja z ocenjevanjem poslovnih razmer za investitorje, je v svojem poročilu navedla, da je večina slovenskih bank nezadostno pripravljena na liberalizacijo bančnega poslovanja. Slovenske banke naj bi bile premajhne, obremenjene s previsokimi operativnimi stroški, omejenim številom produktov in storitev ter nedokončanim prestrukturiranjem gospodarstva v državi.

Svetovni gospodarski forum išče pot k oživitvi svetovnega gospodarstva
29. 01. 1999 16.44
Svetovno gospodarstvo potrebuje nadaljnjo liberalizacijo trgovine, poglobljeno sodelovanje med industrijskimi državami ter boljši nadzor finančnih trgov, so v Davosu soglasno ugotovili ministri in državni sekretarji finančnih ministrstev držav udeleženk Svetovnega gospodarskega foruma.

Minister Senjur napoveduje štiriodstotno gospodarsko rast v letu 1999
08. 12. 1998 14.39
Po napovedih ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja naj bi gospodarska rast v Sloveniji prihodnje leto dosegla štiri odstotke, rast cen življenjskih potrebščin v prvih šestih mesecih leta 1999 glede na december 1998 pa naj bi se gibala okrog treh odstotkov, kar bi bilo za približno dva odstotka manj glede na enako obdobje v letu 1998.

Slovenija na večstranskem screeningu za prost pretok kapitala
04. 12. 1998 12.09
Slovenija se je danes skupaj z ostalimi petimi državami naprednejše skupine kandidatk za članstvo v Evropski uniji udeležila večstranskega screeninga, na katerem širitvena skupina Evropske komisije razlaga ustroj skupne unijine zakonodaje za področje prostega pretoka kapitala. Na dvostranskem sestanku bo usklajenost slovenske zakonodaje s področnim pravnim redom EU pregledana prihodnji teden, 8. decembra.

Pritožbe EU zaradi ameriških ovir
02. 12. 1998 08.52
Sodelovanje EU s ZDA ovirajo številni ameriški trgovinski in investicijski ukrepi, k temu prispevajo tudi zakoni, uperjeni proti tujim družbam, enostranske sankcije in otežujoče carinske formalnosti, ugotavlja Evropska komisija.

Ministri za transport o železnicah in o sistemu evrovinjet
30. 11. 1998 11.09
Ministri Evropske unije za transport bodo danes razpravljali o predvideni liberalizaciji evropskih železnic, zaradi katerih je nedavno železniški sektor organiziral skupno protestno akcijo. Železničarski sindikati namreč menijo, da bi liberalizacija zaradi zaostrovanja konkurence ogrozila delovna mesta, medtem ko predlagatelj, Evropska komisija, te očitke zavrača, saj v predlogu vidi možnost za prenovo in modernizacijo sektorja.

Podpisan dvostranski sporazum o cestnem prometu med Slovenijo in Švico
15. 10. 1998 16.45
Slovenski minister za promet in zveze Anton Bergauer in švicarski minister za promet, komunikacije, okolje in energijo Moritz Leuenberger sta danes popoldne v Ljubljani podpisala dvostranski sporazum o cestnem prometu med državama, so sporočili z ministrstva za promet in zveze. Sporazum bo hkrati veljal tudi za Kneževino Liechtenstein, ki je s pogodbo o carinski uniji vezana na Švicarsko konfederacijo.

Slovenske banke čaka obdobje prilagajanja zaradi uvedbe evra
11. 07. 1998 09.32
Slovenske banke se bodo morale zaradi evra spopasti s številnimi težavami doma in v poslovanju s tujimi finančnimi in nefinančnimi institucijami. Dr. Davor Savin z mariborske ekonomske poslovne fakultete je na seminarju Liberalizacija, privatizacija, integracija in koncentracija na finančnih in kapitalskih trgih, ki ga je v začetku minulega tedna pripravil Slovenski raziskovalni institut za management, opozoril, da bo do sprememb moralo priti na ključnih področjih bančnih dejavnosti, med katerimi so predvsem plačilni promet s tujino, devizni računi fizičnih oseb, menjalniški posli, upravljanje tveganj, posli na tujih trgih ter zakladništvo.

Guverner Arhar: Ni nujno, da je država slab lastnik
07. 07. 1998 14.52
S privatizacijo Nove Ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor ne gre hiteti na vrat na nos. Zame osebno država ni avtomatično slab lastnik, če med lastnikom in menedžerji vlada ustrezen, bolj evropski odnos, je na današnjem seminarju z naslovom Liberalizacija, privatizacija, integracija in koncentracija na finančnih in kapitalskih trgih, ki ga je za vodilne predstavnike slovenskega finančnega okolja pripravil Slovenski raziskovalni institut za management, povedal guverner Banke Slovenije France Arhar, ki je v svojem prispevku orisal predvsem problematiko finančnega posredništva in bančnih tveganj.

Japonska: Reforma finančnih trgov
07. 06. 1998 09.45
Zgornji dom japonskega parlamenta je sprejel obsežen paket zakonskih reform, ki naj bi uredile razmere na japonskem finančnem trgu. Reforme naj bi po mnenju japonskih strokovnjakov zagotovile učinkovitejše delovanje finančnih institucij in njihovo večjo konkurenčnost, tujim podjetjem pa bodo olajšale nastop na japonskem trgu. Med sprejetimi ukrepi je tudi liberalizacija zavarovalniškega trga in odstranitev prepovedi trgovanja z naftnimi derivati.

Začetek letnega ministrskega srečanja OECD
27. 04. 1998 11.52
V Parizu so se zbrali gospodarski ministri 29 članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Osrednje teme rednega letnega ministrskega srečanja OECD bodo posledice azijske finančne krize, evro in liberalizacija investcij.

Sklenitev sporazuma o svetovni liberalizaciji finančnih storitev
13. 12. 1997 11.24
132 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je sklenilo "zgodovinski" sporazum o svetovni liberalizaciji finančnih storitev, je sporočil generalni direktor WTO Renato Ruggiero. Na podlagi sporazuma bo marca 1999 na 95 odstotkih svetovnega trga začela veljati liberalizacija mednarodne dejavnosti bank, zavarovalnic in borznoposredniških družb. Sklenitev sporazuma so takoj pozdravile vse pomembnejše države in podjetja. Kljub dejstvu, da prav ZDA do zadnjega trenutka niso skrivale dvoma v sklenitev sporazuma, je ameriški predsednik Bill Clinton nemudoma po koncu pogajanj pozdravil uspešno dogovarjanje pogajalcev in dejal, da sporazum "spričo trenutne finančne nestabilnosti vliva upanje, saj so z njim številne države naredile korak naprej." Tudi evropski komisar Leon Brittan je z ozirom na azijske finančne pretrese dejal, da lahko sporazum preko industrijskega sektorja, ki naj bi bil "katalizator gospodarske rasti" postane "vir zaupanja".