liberalno

V novi sezoni Ugodno oddam sina tudi sin pevca Daniela Popovića
13. 02. 2023 11.06
Spoznajte štiri simpatične, šarmantne in privlačne samske moške, ki jim bodo pri iskanju srčne izbranke pomagali njihovi starši. Vsak izmed fantov bo lahko izbiral med šestimi dekleti, se z njimi družil, jih spoznaval in se zaljubil? Njihovo romantično zgodbo lahko spremljate med ponedeljkom in četrtkom ob 21. uri na POP TV.

Novi predsednik Češke je upokojeni general Petr Pavel
28. 01. 2023 15.43
Na predsedniških volitvah na Češkem je zmagal upokojeni general Petr Pavel. Po 93 odstotkih preštetih glasovnic je v drugem krogu volitev prejel 57,4 odstotka glasov, njegov protikandidat, nekdanji premier in milijarder Andrej Babiš pa 42,6 odstotka, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil češki statistični urad. Pavel je prozahodno usmerjen in ima podporo češke desnosredinske vlade. Podpira tudi vojaško pomoč Ukrajini, Čehom pa je pred volitvami obljubil, da bo v državi vzpostavil red.

Avstralski politik na svoji 21. rojstnodnevni zabavi nosil nacistično uniformo
12. 01. 2023 10.37
Eden najvišjih avstralskih politikov je priznal, da je na zabavi za svoj 21. rojstni dan nosil nacistično uniformo. 40-letni premier Novega Južnega Walesa Dominic Perrottet je incident razkril v četrtek, za svoje dejanje pa se je opravičil.

Protislovja civilne družbe
07. 01. 2023 11.29
Ob koncu 20. stoletja in v 21. stoletju je pojem civilne družbe začel prevladovati v politični znanosti in političnem besednjaku. Civilna družba je postala temeljni atribut nove demokratične politike. V politoloških teorijah najdemo poudarjen pomen civilne družbe in civilno družbenih organizacij. Civilna družba je razumljena kot eden izmed ključnih podpornih elementov politične demokracije. Svoboda civilne družbe je eden izmed ključnih kazalcev pri ocenjevanju kakovosti demokracije. Hkrati pa tudi v političnih govorih in ideologijah nastopa civilna družba kot pomemben gradnik demokratične politike.

Do sredine decembra na Švedskem 378 napadov s strelnim orožjem
21. 12. 2022 21.23
Švedski premier Kristersson je v svojem prvem božičnem nagovoru orisal dokaj mračno sliko stanja svoje države. Med izzivi, s katerimi se sooča Švedska, je omenil varnostno situacijo v državi, pa tudi nevarnosti v povezavi z rusko agresijo proti Ukrajini in energetsko krizo.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?
13. 11. 2022 17.50
Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

Fed četrtič zapored dvignil obrestno mero za 0,75 odstotne točke
02. 11. 2022 19.14
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) je glavno obrestno mero četrtič zapored dvignil za 0,75 odstotne točke. Trgi so dvig pričakovali, Fed pa ob vztrajno visoki inflaciji nadaljuje najostrejšo dinamiko zaostrovanja denarne politike po 80. letih minulega stoletja. Obrestna mera, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, je tako zdaj na ravni od 3,75 do 4,00 odstotka, kar je največ po januarju 2008.

'Desni politik se v zadnjih treh desetletjih nikoli ni uspel prebiti v predsedniški urad'
24. 10. 2022 08.54
Prvemu krogu predsedniških volitev so nekaj prostora namenili tudi tuji mediji. "Konservativni kandidat Anže Logar je osvojil največ glasov, vendar premalo, da bi se izognil drugemu krogu proti svoji levosredinski tekmici," dogajanje povzema Politico. Nemški Zeit pa izpostavlja, da je dal premier Robert Golob jasno vedeti, da lahko v drugem krogu na njegovo podporo računa Logarjeva tekmica Nataša Pirc Musar.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00
Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Razkošen pogreb Abeja, ki bo stal okoli 12 milijonov, jezi Japonce
25. 09. 2022 12.20
Japonska vlada se pripravlja na razkošen državni pogreb nekdanjega premierja Šinza Abeja, ki ga bodo pokopali v torek, dva meseca po atentatu. Pogrebno slovesnost bodo financirali japonski davkoplačevalci, ki so zaradi visokih stroškov pogreba svoje nezadovoljstvo izrazili na ulici.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40
100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Rusi, ki se želijo izogniti mobilizaciji, bežijo iz države, cene letalskih kart v nebo
22. 09. 2022 10.46
Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, v Estoniji in Latviji ne morejo računati na azil, Litva in Poljska odločitve o tem še nista sporočili. Veliko Rusov naj bi se odpravilo tudi v Gruzijo in na Finsko, kjer pravijo, da se promet na meji povečuje. Po napovedi vpoklica v vojsko so v Rusiji sicer poskočile cene letalskih kart, številni poleti so bili v trenutku razprodani. Nemške oblasti so medtem napovedale, da so pripravljene sprejeti ruske dezerterje.

Na tisoče Japoncev se je na ulicah poslovilo od premierja Abeja
12. 07. 2022 11.24
Na Japonskem so se poslovili od nekdanjega premierja Shinza Abeja, ki je bil minuli teden ubit v atentatu. Na ulicah Tokia se je zbralo na tisoče ljudi, da bi se še zadnjič poklonili pokojniku, medtem ko je mimo peljal mrliški voz s posmrtnimi ostanki Abeja. Svojci in ožji prijatelji so se od njega poslovili na zasebni pogrebni slovesnosti. Kitajska je medtem Tajvan obtožila politične manipulacije, ker se je tajvanski podpredsednik William Lai udeležil pogreba nekdanjega japonskega premiera Shinza Abeja.

Verjel je, da je verska skupina finančno uničila njegovo mamo
10. 07. 2022 08.01
Japonska policija je priznala pomanjkljivosti pri varovanju nekdanjega japonskega premierja Šinza Abeja, ki je bil v petek ustreljen v mestu Nara na jugu države. "Neizpodbitno dejstvo je, da so bile luknje v varovanju," je dejal vodja policije v Nari Tomoaki Onizuka.

Strelec naj bi bil prepričan, da je Abe del 'organizacije', ki jo je sovražil
09. 07. 2022 08.05
Kolona vozil s truplom nekdanjega japonskega premierja Shinza Abeja je prispela na njegov dom v Tokiu. Abe je bil ustreljen med govorom na političnem dogodku v južnem japonskem mestu Nara. Policija, ki preiskuje atentat, je sporočila, da je osumljenec gojil sovraštvo do "določene organizacije" in verjel, da ji pripada tudi Abe.

Vodenje SLS zaupali Balažicu: Stranka mora znova postati močna zmerna stranka
02. 07. 2022 17.25
Vodenje ene od strank z najdaljšo tradicijo pri nas, SLS, prevzema Marko Balažic. Kot edini kandidat je na današnjem volilnem kongresu dobil praktično soglasno podporo delegatov. V govoru je poudaril, da mora SLS znova postati močna zmerna stranka, ki bo sledila viziji Ivana Omana, da Slovenija potrebuje liberalno državo in konservativno politiko.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo
02. 07. 2022 15.54
V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

V Franciji bo odločilen drugi krog prihodnjo nedeljo
13. 06. 2022 10.41
V nedeljskem prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji je največ glasov dobilo zavezništvo Skupaj predsednika Emmanuela Macrona, 25,75 odstotka. S 25,66 odstotka glasov sledi levo zavezništvo Nupes, ki ga vodi Jean-Luc Melenchon. Odločilen bo drugi krog prihodnjo nedeljo. Projekcije kažejo, da bi lahko Macron ostal brez absolutne večine.

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence
11. 06. 2022 14.06
Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Politična polarizacija in sodelovanje med (političnimi) nasprotniki
07. 05. 2022 07.00
Nikomur izmed nas ni všeč današnje stanje javnega političnega diskurza. Preveč je polariziran in preveč čustven, hkrati mu obenem manjka razumevanja in empatije. Ko govorimo o politični polarizaciji, pogosto kot vzroke zanjo navajamo raznorazne dejavnike okolja, kot so gonja medijev za gledanostjo in kliki, manko politične kulture naših izvoljenih predstavnikov, še najbolj pa internet in delovanje algoritmov na družbenih omrežjih, ki nas vztrajno potiskajo v vedno bolj ekstremne oblike naših lastnih ideoloških preferenc, da na koncu na nasprotna stališča reagiramo čustveno ali celo sovražno. Možnosti za razumen kompromis je v današnjem političnem prostoru malo. A kot kažejo raziskave in ugotovitve na področju politične in moralne psihologije, vsi našteti (negativni) dejavniki v veliki meri izkoriščajo nekatere primarne psihološke vzgibe ljudi kot družbenih bitij.

Pahor sestankoval z Milanovićem, Plenković o slovensko-hrvaških odnosih
26. 04. 2022 14.02
Hrvaški premier Andrej Plenković je v ponedeljek dejal, da je v tem trenutku težko reči, kako se bodo po volitvah v Sloveniji in odhodu vlade Janeza Janše odvijali slovensko-hrvaški odnosi, ki so se v zadnjih dveh letih, v času Janševe vlade otoplili. Da so se odnosi v zadnjih dveh letih izboljšali, meni tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović, s katerim se je popoldan na delovnem obisku v Zagrebu sestal slovenski predsednik Borut Pahor.

'Največja zmaga liberalne demokracije se ni zgodila v Franciji'
26. 04. 2022 12.26
"Volitve v Evropi, ki so potekale minuli konec tedna, so predstavljale pomemben test za krepitev demokratičnih institucij in idealov. Odmevna ponovna izvolitev Emmanuela Macrona v boju s skrajno desno protikandidatko Marine Le Pen zasluženo polni naslovnice medijev po svetu, vendar so volilni rezultati v Sloveniji najboljše, kar se je lahko zgodilo za liberalno demokracijo v zadnjem času," piše kolumnist Washington Posta Jason Rezaian.

Evropa v pričakovanju slovenskih volitev: 'Tesna tekma med Janšo in opozicijo'
22. 04. 2022 12.43
Parlamentarne volitve v Sloveniji so pritegnile tudi pozornost mednarodnega tiska, ki piše o tesni tekmi med "konservativno vlado Janeza Janše in liberalno opozicijo". Financial Times piše, da je Janez Janša odigral vlogo evropskega državnika ob obisku Ukrajine, a hkrati opozarja na njegov "antagonizem" in tesno tekmo z novo opozicijsko stranko.

Znani Slovenci o volitvah: 'Le z udeležbo lahko gradimo zrelo in funkcionalno državo'
21. 04. 2022 08.00
24. aprila se obetajo parlamentarne volitve. Ob katerih koli volitvah vedno potekajo razprave o nizki udeležbi, zato se je (sploh letos) začel pojavljati trend pozivanja k udeležbi na volitve na različnih družbenih omrežjih. Tako kot v tujini so se tudi pri nas aktivirali znani obrazi in svoje sledilce oziroma oboževalce poznali k udeležbi, za naš portal pa so povedali, zakaj je ta po njihovem mnenju tako zelo pomembna.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'
16. 04. 2022 07.12
Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.

Umrl ruski politik Vladimir Žirinovski, znan po svojih skrajnih stališčih in provokacijah
06. 04. 2022 13.57
V 75. letu starosti je umrl ruski skrajno desni politik in poslanec ruske dume Vladimir Žirinovski. S svojo pikro retoriko in provokacijami, uperjenimi predvsem proti Zahodu, se je prikupil ruski javnosti. Umrl je po dolgi in hudi bolezni, so sporočili iz ruskega parlamenta.

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'
03. 04. 2022 06.00
Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

'Moral bi pasti najmanj kak minister, morda tudi vlada'
26. 03. 2022 08.48
Predsednik DZ Igor Zorčič je ta teden odvodil svojo zadnjo redno plenarno sejo. Bil je prvi opozicijski predsednik DZ, po volitvah ga v DZ ne bo več. Konec mandata ocenjuje, da so z izzivi opravili dobro. A dodaja, da če bi v DZ bolj ponotranjili demokracijo in ustavo, bi moral v določenem trenutku pasti najmanj kak minister, morda tudi vlada.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00
Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Povežimo Slovenijo: na volitve z zavezami v dobro gospodarstva, ljudi in narave
02. 02. 2022 12.58
Stranke SLS, Konkretno, Zeleni Slovenije, NLS in Novi socialdemokrati so slovesno podpisale pogodbo o skupnem nastopu na državnozborskih volitvah pod imenom Povežimo Slovenijo. Programska izhodišča se bodo vrtela okrog treh načel – kaj je dobro za gospodarstvo, za ljudi in naravo. Prepričani so v dober rezultat na volitvah.