lipa zelenela je

Poklon ameriškega vojaškega pevskega zbora, zapeli Lipa zelenela je
28. 03. 2020 11.41
Pevski zbor ameriške vojske se je te dni poklonil tudi Sloveniji, saj so zapeli znano slovensko ponarodelo pesem Lipa zelenela je.

'Slovenija nikoli ne bo druga Švica, ampak vedno prva Slovenija'
29. 06. 2019 16.02
Pozivi, da moramo imeti radi svojo državo in jo bolj ceniti, so bili rdeča nit današnjega srečanja pod mogočno Najevsko lipo nad Črno na Koroškem, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik vlade Marjan Šarec. Poudaril je, da politiki pridejo in gredo, država pa ostane. Dan pod lipo tako mineva v razmisleku o položaju in prihodnosti Slovenije.

VIDEO: 'Italijani v taborišču smrti Rab niso imeli plinskih celic, imeli so močvirje'
05. 05. 2015 07.37
Dr. Anton Vratuša je letos praznoval 100 let. Njegova zgodba je polna preobratov. Otrok Goričkega je šel študirat v Ljubljano, ko se je ob koncu študija začela vojna. S kolegi je koval upor proti Italijanom, sledila je aretacija, pot v Gonars in nato na Rab. Trpljenje ga ni zlomilo, bil je eden ključnih mož v OF.

FOTO: Janša na srečanju pevskih zborov
22. 06. 2008 14.10
Ljubiteljski pevci so se zbrali v Šentvidu pri Stični na 39. taboru slovenskih pevskih zborov. Prireditve se je udeležil tudi Janša.

Za kresnika v igri kar 46 romanov
17. 05. 2000 18.20
Za milijon tolarjev vredno Delovo nagrado kresnik se letos, v desetem letu merjenja pisateljskih moči, poteguje 46 slovenskih romanov z letnico izida 1999. Pet finalistov bo žirija v sestavi Andrej Inkret kot predsednik in člani Ignacija Fridl, Drago Bajt, Miloš Mikeln in Ženja Leiler sporočila 23. maja, nagrajenca pa bodo razglasili 23. junija ob kresovanju na ljubljanskem Rožniku.

Sedma knjiga sage - o Slovencih v drugi svetovni vojni
03. 03. 1999 18.43
Sedma knjiga cikla romanov Lipa zelenela je, s katerim namerava pisatelj Bogdan Novak v obliki sage leposlovno, a obenem ''kulturno-dokumentarno'' zaobjeti življenje slovenskega naroda od 80. let prejšnjega do konca tega stoletja, seže že v dogajanje druge svetovne vojne. V osrednjem delu predstavlja pomadžarjevanje Prekmurja, zapiranje knjižnic in uničevanje slovenskih knjig po ukazu madžarske vojaške uprave. Roman z naslovom Ugasla ognjišča se začenja s prihodom prekmurskega profesorja Vanča Godine v Ljubljano, potem ko mu je na porodu umrla žena, in srečanjem z lepo Primorko Vito, konča pa z Godinovim pregnanstvom in učiteljevanjem v Senti (Bačka, Srbija), leta 1942, med Madžari, Srbi, Hrvati in drugimi narodnostmi. Knjiga je pravzaprav prva novost nadaljevanja sage, potem ko je izdajanje zbirke prešlo v okrilje založbe Mladinska knjiga.