lizbona

Poslabšanje položaja na Vzhodnem Timorju
02. 09. 1999 18.46
Z novi napadi proindonezijskih oboroženih skupin na Vzhodnem Timorju se je danes položaj v tej nekdanji portugalski koloniji poslabšal. Med drugim naj bi v Diliju napadli nek hotel, kjer prebivajo tuji novinarji. Ti poskušajo skupaj z mednarodnimi opazovalci referenduma zapustiti Vzhodni Timor. Človekoljubne organizacije so že začele s pripravami za evakuacijo.

Septembra novi pogovori med Portugalsko, Indonezijo in ZN
30. 08. 1999 17.18
Portugalski zunanji minister Jaime Gama je danes v Lizboni napovedal, da se bo konec septembra v New Yorku začel novi krog pogovorov med Portugalsko, Indonezijo in ZN. Na srečanju bodo razpravljali o prihodnosti Vzhodnega Timorja, v primeru da so se njegovi prebivalci na današnjem referendumu odločili za neodvisnost otoka.

Portugalska zahteva izredno zasedanje VS
26. 08. 1999 19.32
Portugalska je zaradi nasilja na Vzhodnem Timorju, kjer naj bi bil v ponedeljek referendum, na katerem se bodo prebivalci odločali o prihodnosti te nekdanje portugalske kolonije, zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN.

Papež ne bo obiskal Macaua
13. 08. 1999 09.29
Papež Janez Pavel II. je zavrnil povabilo vlade v Macauu, naj obišče to portugalsko kolonijo, preden bo decembra letos prešla pod kitajsko oblast, je danes poročala portugalska tiskovna agencija Lusa. Razloga za papeževo zavrnitev niso navedli.

Slovenci tokrat izgubili
09. 08. 1999 20.05
Po dveh fantastičnih zmagah nad Norveško in Rusijo je slovenska kadetska rokometna reprezentanca na evropskem prvenstvu na Portugalskem tokrat izgubila. S 33:27 (17:13) so jih premagali Danci.

Slovenci nadigrali prvega favorita
07. 08. 1999 21.06
Na kadetskem evropskem prvenstvu v rokometu v portugalski prestolnici je Slovenija zabeležila še drugo zaporedno zmago. Po uspehu nad Norvežani so z 31:28 (14:13) premagali še prvega favorita prvenstva, moštvo Rusije. Jutri so Slovenci prosti, v ponedeljek pa se bodo pomerili z Dansko.

Lizbona namerava kandidirati za OI leta 2008
06. 08. 1999 18.38
Mestni svetniki glavnega portugalskega mesta Lizbone so sporočili, da bo njihovo mesto kandidiralo za letne olimpijske igre leta 2008. Kdaj bodo svojo kandidatouro uradno potrdili, zaenkrat še niso povedali.

Španci mladinski svetovni košarkarski prvaki
26. 07. 1999 09.32
Košarkarji Španije so v Lizboni osvojili naslov mladinskih svetovnih prvakov. V finalu so s 94:87 premagali reprezentanco Združenih držav Amerike.

Schmeichel v prihodnji sezoni za Sporting
20. 06. 1999 17.58
Dosedanji vratar letošnjih evropskih klubskih nogometnih prvakov iz Manchestra, Peter Schmeichel, je podpisal dveletno pogodbo s portugalskim prvoligašem Sportingom iz Lizbone. Novico je potrdil tudi predsednik lizbonskega moštva Jose Roquette.

Portugalska ne prodaja perutnine in jajc iz Belgije
02. 06. 1999 09.05
Portugalska vlada je s tržišča že umaknila ''praktično vso'' količino perutnine in jajc, uvoženih iz Belgije, ki bi utegnila biti zastrupljena z dioksinom, je v torek dejal generalni direktor državne službe za nadzor kakovosti živil Joao Ribas. Poudaril je, da za zdaj ne kaže, da bi Portugalska uvažala perutnino, za katero sumijo, da je zastrupljena, da pa se je država za ta ukrep odločila iz preventivnih razlogov.

V vojaškem udaru v Gvineji Bisao več kot sto mrtvih
09. 05. 1999 07.16
V vojaškem udaru v zahodnoafriški državi Gvineji Bisao je bilo verjetno ubitih več kot sto ljudi. Portugalski radio je danes poročal, da se je položaj znova umiril.

Vojaški udar v Gvineji Bissao
07. 05. 1999 22.40
V Gvineji Bissao so uporniki danes strmoglavili predsednika Joaja Bernarda Vieiro, ki se je zatekel na portugalsko veleposlaništvo. V napadu upornikov na predsedniško palačo, ki se je začel včeraj, je umrlo najmanj 70 oseb.

Portugalska lani zabeležila 3,5 odstotno gospodarsko rast
03. 05. 1999 22.58
Portugalsko gospodarstvo je v letu 1998 zabeležilo 3,5-odstotno gospodarsko rast. S tem je Portugalska že drugo leto zapored zabeležila približno enako gospodarsko rast, je sporočil portugalski statistični urad.

Portugalska praznuje 25. obletnico konca diktature
25. 04. 1999 13.28
Dan svobode, s katerim se na Portugalskem spominjajo 25. obletnice t.i. nageljnove revolucije, s katero se je na današnji dan leta 1974 končala štiridesetletna diktatura, so danes zabeležili predvsem s slovesnim zasedanjem parlamenta in vojaško parado na Aveniji svobode v portugalski prestolnici.

Stopnje inflacije na Portugalskem in v Španiji
19. 04. 1999 07.54
Potrošniške cene so bile marca na Portugalskem v primerjavi s februarjem višje za 0,5 odstotka, stopnja letne inflacije pa se je povečala z 2,8 na 3 odstotke. Ribe, rastlinsko olje, sadje in zelenjava so izdelki, katerih cene mesečno najbolj poskakujejo. Mesečno se dvigujejo tudi stroški odvažanja smeti, vodne oskrbe in nekaterih storitev v zdravstvu. Padec cen pa na Portugalskem beležijo pri prodaji obutve in oblačil ter telekomunikacijske opreme in storitev. Potrošniške cene so bile v Španiji marca za 0,4 odstotka višje kot mesec prej. Letna stopnja inflacije se je tako povečala z 1,8 na 2,2 odstotka.

Heynckes v Benfici
15. 04. 1999 11.55
Jupp Heynckes, nekdanji trener Bayerna in Reala iz Madrida, s katerim je lani osvojil naslov evropskega prvaka, bo v naslednji sezoni vodil moštvo Benfice, so sporočili iz lizbonskega kluba.

Aprilski stotnik - najdražji portugalski film
03. 04. 1999 13.02
V Cap Espichelu, na jugu Lizbone, so včeraj začeli snemati najdražji film portugalske kinematografije vseh časov. Aprilski stotnik predstavlja dogodke na Portugalskem 25. aprila leta 1974, ko je vojska izvedla revolucijo v državi. Film režira mednarodno najbolj znana portugalska igralka Maria de Medeiros, soproducirale so ga tudi druge države, med njimi Španija, Francija in Italija. Za portugalsko kinematografijo je to doslej največji finančni zalogaj, film bo predvidoma stal 900 milijonov escudov (4,49 milijona evrov). Kamere so sicer prvič stekle konec marca v pokrajini Santarem. Tu je filmska ekipa prenovila krajevno vojašnico, odkoder je leta 1974 odkorakala kolona stotnika Salguiera Maia, enega izmed herojev portugalske revolucije. Na Portugalskem se prav zdaj pripravljajo na praznovanje 25-letnice revolucije. Maria de Medeiros, ki v filmu tudi igra, je želela prikazati vlogo civilnega upora in predvsem vlogo, ki so jo imele soproge vojakov. Po njenem mneju so predvsem žene častnikov možem predstavile ideje razumnikov in uporniškega gibanja, kar jih je prepričalo za upor.

Schroeder začel turnejo po evropskih prestolnicah
15. 03. 1999 11.12
Deset dni pred vrhunskim srečanjem Evropske unije (EU) v Berlinu se je nemški kancler Gerhard Schroeder danes odpravil na turnejo po prestolnicah držav članic petnajsterice. V petih dneh naj bi Shroeder kot predsedujoči EU pri vladah poskušal doseči dogovor glede sporne Agende 2000. O prihodnjem financiranju EU, izdatkih za kmetijstvo ter subvencioniranju regij namreč obstaja še veliko razlik v stališčih. Prva postaja Schroderjeve turneje je Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom, nato bo odpotval v Stockholm na pogovore s predsednikom švedske vlade Goeranom Perssonom. Zvečer pa so predvideni še pogovori s finskim predsednikom Marttijem Ahtissarijem in ministrskim predsednikom Paavom Liponnenom. V torek nemškega kanclerja pričakujejo v Haagu, Bruslju in Londonu, v sredo pa na Dunaju, Atenah in Rimu. Lizbona, Madrid in Luksemburg so na programu v četrtek, ob koncu turneje pa se bo Shroeder v petek v Bruslju sestal z evropsko komisijo ter predsednikom irske vade Bertiejem Ahernom.

NATO svari Miloševiča: ''Zadnja priložnost za popuščanje''
12. 03. 1999 20.54
Tako generalni sekretar zveze NATO Javier Solana, kot Poveljnik sil zveze NATO v Evropi ameriški general Wesley Clark , sta jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pozvala, naj popusti v kosovski krizi in mu dala vedeti, da zavezništvo razpolaga z obsežnimi zračnimi enotami, ki so pripravljene izvesti zračne napade.

NATO ne namerava vojaško posredovati na Kosovu
10. 03. 1999 17.37
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes povedal, da zavezništvo krize na Kosovu ne namerava reševati z vojaškim posredovanjem.

Luksemburg podpira stališče Portugalske o Agendi 2000
03. 03. 1999 16.07
Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je med današnjim krajšim obiskom v Lizboni podprl stališče Portugalske o Agendi 2000. Premier Juncker je po pogovorih s portugalskim kolegom Antoniom Guterresom ocenil, da so predlogi nemškega predsedstva Evropske unije nezadostni. Po mnenju luksemburškega premiera bi moral na primer dogovor o reformi skupne kmetijske politike EU upoštevati realni razvoj kmetijstva v različnih državah unije.

Nova bilanca brodoloma na Azorih: 7 mrtvih in eden poogrešani
01. 03. 1999 19.38
V sinočnjem brodolomu neke tovorne ladje na odprtem morju v bližini Azorov je po najnovejših podatkih poveljstva pomorskih sil tega območja umrlo sedem od skupno enajstih članov posadke, enega pa pogrešajo.

Chirac in Guterres predvsem o financiranju EU
05. 02. 1999 15.48
V Lizboni sta se danes srečala portugalski premier Antonio Guterres in francoski predsednik Jacques Chirac, ki sta največ pozornosti namenila vprašanjem Evropske unije, posebej pogajanjem o tem, kako naj bi se unija financirala po načrtovani širitvi na vzhodno- in srednjeevropske države.

Umrl veliki portugalski cineast Manuel Costa e Silva
28. 01. 1999 11.49
V Lizboni je v ponedeljek zaradi srčnega napada v 61. letu starosti umrl eden največjih portugalskih direktorjev fotografije Manuel Costa e Silva, poroča portugalsko časopisje. Manuel Costa e Silva, eden od protagonistov gibanja prenove portugalskega filma, je bil od 60-ih let nepogrešljiv pri vseh pomembnejših filmih nove generacije, v zadnjih letih pa se je posvetil tudi dokumentarnemu filmu. Režiserji Manoel de Oliveira, Ferando Lopes in Joao Cesar Monteiro so ga, poleg številnih drugih, hvalili kot čudežnega stvarnika luči, ki jo je znal čudovito prilagoditi scenariju. Ob kratkih in celovečernih filmih se bodo ljubitelji filma vedno spominjali tvorca ''najlepše črnobele fotografije portugalskega filma,'' se je umetniku poklonil režiser filma Čebela na dežju (Uma albelha na chuva) Fernando Lopes.

V portugalskih zaporih petina zapornikov okuženih s HIV
22. 01. 1999 08.10
V Portugalskih zaporih je kar petina od skupaj 15.000 zapornikov okuženih z virusom HIV. Kot je še ugotovilo portugalsko pravosodno ministrstvo, sta virus HIV in tuberkuloza najpogostejša vzroka smrti med zaporniki, število okuženih pa nenehno narašča. V bolnišnici zapora v Caxiasu je lani umrlo 84 zapornikov, med njimi 48 zaradi aidsa, 25 pa zaradi tuberkuloze. V povprečju so imeli tako vsak peti dan smrtni primer zaradi ene od teh bolezni. Kar 70 odstotkov zapornikov na Portugalskem prestaja kazen zaradi kaznivih dejanj povezanih s preprodajo ali uživanjem mamil.

Svetovno razstavo EXPO '98 v Lizboni obiskalo prek 12 milijonov ljudi
27. 11. 1998 11.20
Svetovno razstavo EXPO '98, ki je od konca maja do konca septembra potekala v Lizboni, je obiskalo prek 12 milijonov ljudi oziroma povprečno 77.000 na dan. Večina obiskovalcev je bilo Portugalcev, sledili pa so jim Španci, Francozi, Brazilci, Belgijci in Nemci. Na tokratni svetovni razstavi, zadnji v tem stoletju, njena osrednja tema pa so bili Oceani-dediščina prihodnosti, se je predstavilo 160 držav in mednarodnih organizacij, obiskalo pa jo je tudi 38 predsednikov držav in 35 premierov.

Nemčija je država v katero je najboljše vlagati
10. 11. 1998 07.57
Po anketi podjetja z nepremičninami Healey & Baker bo Nemčija v prihodnjih petih letih država z najboljšimi gospodarskimi pogoji v Evropi, saj ima Nemčija po mnenju 515 izbranih podjetij iz devetih držav EU, pet mest, ki so med prvimi 30 gospodarsko (vlagateljsko) najprivlačnejšimi v Evropi. Na prvem in drugem mestu sta sicer nenemški mesti, London in Pariz, na tretjem pa Frankfurt. Sledijo Bruselj, Amsterdam, Barcelona, Madrid, Zurich, Dublin, Milano, Muenchen, Berlin, Ženeva, Manchester, Lizbona, Duesseldorf, Hamburg, Stockholm, Glasgow, Lyon, Kopenhagen, Dunaj, Rim, Praga, Varšava, Budimpešta, Torino, Oslo, Atene in Moskva. Po mnenju manegerjev anketiranih podjetij bo uvedba Evra najbolj koristila Frankfurtu in Parizu.

Portugalci zavračajo regionalizacijo
09. 11. 1998 10.24
Na Portugalskem je propadel včerajšnji referendum o regionalizaciji Portugalske. Po uradnih podatkih je 64 odstotkov volilnih upravičencev proti razdelitvi države na osem avtonomnim regij, za pa je bilo le 36 odstotkov vprašanih. Socialistični ministrski predsednik Antonio Guterres, čigar stranka je bila pobudnica referenduma, je že priznal poraz, a je še pred referendumom napovedal, da neuspeh reforme ne bo vzrok za odstop.

Portugalci odločajo o regionalni ureditvi
08. 11. 1998 10.37
Na Portugalskem se je začel referendum, na katerem bo približno 8,7 milijona portugalskih volilcev odločalo o razdelitvi države na osem regij. Z novo ureditvijo, ki jo označujejo kot reformo stoletja, želi socialistična vlada decentralizirati upravo in uvesti avtonomne regije z lastnimi parlamenti in vladami. Komunisti projekt podpirajo, konzervativne stranke pa mu nasprotujejo.

Sedem kandidatov za SP 2001
04. 11. 1998 08.05
Mednarodna atletska zveza (IAAF) je prejela sedem kandidatur za svetovni prvenstvi leta 2001. Lizbona, Budimpešta in Delarna, kraj pri Stockholmu, se zanimajo za dvoransko prvenstvo, Stanford v Kaliforniji, kanadski Edmonton, Pariz in New Delhi pa kandidirajo za prvenstvo na prostem.