ljudske

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja
06. 11. 2024 09.12
Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

Madžarska opozicijska stranka v anketah prvič prehitela Fidesz
06. 11. 2024 08.53
Na Madžarskem je opozicijska stranka Tisza, ki jo vodi nekdanji član vlade, evroposlanec Peter Magyar, v javnomnenjski raziskavi prvič prehitela stranko Fidesz premiera Viktorja Orbana, je pokazala anketa madžarskega raziskovalnega inštituta Median.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Kronskima draguljema' se pridružuje še tretje. A za kakšno plovilo sploh gre?
02. 11. 2024 10.25
Kitajska naj bi zgradila novo in malce nenavadno letalonosilko. Plovilo naj bi bilo precej manjše od prejšnjih kitajskih letalonosilk, vendar to ne pomeni, da bi bilo slabše. Če gre res za letalonosilko, si s tem Kitajska precej povečuje pomorsko moč, pravijo strokovnjaki.

Število mrtvih v Španiji preseglo 200, ponovno izdali opozorilo pred padavinami
01. 11. 2024 09.20
Številni prebivalci Valencie, ki so v grozljivih poplavah izgubili svoje domove in svoje bližnje, so besni, saj so prepričani, da so jih pristojni na nevarnost opozorili prepozno. SMS-sporočila so številni prejeli po tem, ko je voda že vdrla v njihove domove, čeprav je nacionalna meteorološka agencija že prej izdala rdeče opozorilo. Po najnovejših podatkih je umrlo najmanj 200 oseb, številne pogrešane še iščejo. Kot kaže, pa se katastrofa še ni končala, saj je agencija za danes za več delov države ponovno izdala opozorila pred obilnimi padavinami.

Ukrajina ponuja barako in hrano. 'Ni vam treba umirati'
29. 10. 2024 10.56
Ukrajina ponuja "udobne postelje in tople obroke" severnokorejskim vojakom, ki se odločijo predati. "Ni vam treba brezsmiselno umirati v tuji državi," jim sporoča ukrajinska vojaška obveščevalna agencija.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'
25. 10. 2024 08.57
Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Evropska komisija podprla Tajvan: 'Potrebujemo jasno razlago resolucije'
24. 10. 2024 15.07
Evropska komisija je ostro obsodila kitajske dejavnosti okoli Tajvana, ki "povečujejo napetosti med obema stranema". Ob tem so se pridružili stališču Washingtona in Tajpeja, da je treba jasno pojasniti resolucijo ZN 2758, na podlagi katere Kitajska zahteva suverenost nad Tajvanom.

Nihče ne želi sodelovati s stranko, ki je na volitvah prejela največ glasov
22. 10. 2024 15.26
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je mandat za sestavo vlade podelil vodji Ljudske stranke (ÖVP) Karlu Nehammerju. Obenem ga je zaprosil, naj nemudoma začne pogajanja s socialdemokrati (SPÖ). Za to se je odločil, ker da skrajno desni svobodnjaki (FPÖ), ki so sicer na volitvah zmagali, ne najdejo koalicijskega partnerja.

Kongres NSi Toninu podelil še četrti mandat na čelu stranke
19. 10. 2024 07.31
Kongres NSi je dosedanjemu predsedniku Mateju Toninu z 235 glasovi za podelil še en dvoletni mandat na čelu NSi. Glasovnice je oddalo 274 članov, 39 je bilo neveljavnih. Vnovična izvolitev ni presenečenje, Tonin namreč pri prizadevanjih za nov mandat tudi tokrat ni imel izzivalca.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58
Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Se Logar res politično osamosvaja?
11. 10. 2024 20.08
Kakšno politično usodo Anžetu Logarju napoveduje Gregor Virant, edini politik, ki se je politično osamosvojil od Janeza Janše in postal pomemben faktor na domačem političnem prizorišču? Virant ocenjuje, da s tem rastejo možnosti za oblikovanje desne vlade po naslednjih volitvah. Pa verjame, da Logar res nima zakulisnega dogovora z dolgoletnim šefom SDS? Se bo projektu pridružil še en odpadniški poslanec največje opozicijske stranke? Kaj pravi Dejan Kaloh?

Kandidati za komisarje dobili zeleno luč, zaslišanje Marte Kos bo 7. novembra
10. 10. 2024 11.55
Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (Juri), ki je preverjal morebiten konflikt interesov pri kandidatih za bodoče člane Evropske komisije, je vsem kandidatom prižgal zeleno luč za zaslišanje pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, so sporočili iz parlamenta. V političnih skupinah Zelenih in Levice so bili sicer kritični do postopka. Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal v četrtek, 7. novembra, so odločili predsednica parlamenta Roberta Metsola in vodje političnih skupin.

Orban v Evropskem parlamentu o spremembi EU, poslanci zapeli Bella Ciao
09. 10. 2024 11.46
Madžarski premier Viktor Orban je v Evropskem parlamentu poudaril, da se mora EU spremeniti. V govoru v Strasbourgu je kot glavne teme izpostavil konkurenčnost, migracije in krizo schengna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in številni evropski poslanci so bili medtem kritični do Budimpešte.

V Avstriji zmagali svobodnjaki, v parlament vstopa tudi koroška Slovenka
30. 09. 2024 08.30
Na parlamentarnih volitvah v Avstriji so tudi glede na uradne izide slavili svobodnjaki (FPÖ), ki so prejeli 29,2 odstotka glasov. Po besedah njihovega vodje Herberta Kickla so s tem odprli vrata novi dobi. Druga je ljudska stranka (ÖVP), tretji pa socialdemokrati (SPÖ). Vstop v parlament je uspel tudi koroški Slovenki Olgi Voglauer.

V Avstriji prvič doslej zmagali skrajno desni svobodnjaki
29. 09. 2024 17.46
Na parlamentarnih volitvah v Avstriji so glede na projekcije z 29,1 odstotka glasov zmagali skrajno desni svobodnjaki (FPÖ), s čimer so zabeležili svojo prvo zmago na nacionalni ravni. Ljudska stranka (ÖVP) je druga s 26,2 odstotka glasov, kažejo projekcije ob zaprtju volišč.

Država se je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov
24. 09. 2024 21.22
Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih še drugič povečala izdajo 10-letne evrske obveznice z zapadlostjo 10. marca 2034, tokrat za 750 milijonov evrov. S tem je skupni izdani obseg obveznice z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke, povečala na 2,75 milijarde evrov.

Na predsedniških volitvah v Šrilanki zmagal vodja marksistične stranke
22. 09. 2024 16.26
Na predsedniških volitvah v Šrilanki je zmagal vodja marksistične Ljudske osvobodilne fronte (JVP) Anura Kumara Dissanayaka, ki je prejel nekaj več kot 42 odstotkov glasov, je danes sporočila volilna komisija otoške države. Aktualni predsednik Ranil Wickremesinghe je zasedel tretje mesto. Novi predsednik naj bi prisegel v ponedeljek.

Draghi: Skrbi me, da bomo v Evropi manj svobodni pri izbiri svoje usode
17. 09. 2024 20.02
Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je v predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU v Evropskem parlamentu posvaril, da je Evropa v nevarnosti, da bo izgubila svobodo. Da bi ostala svobodna, bi morala biti bolj neodvisna, je dejal. Številni poslanci so se strinjali z njegovo oceno, da mora gospodarstvo EU spremeniti smer.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30
Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

SDS nad Kosovo; vlada DZ zaprosila za čim hitrejšo obravnavo kandidatke
13. 09. 2024 09.10
Umik Tomaža Vesela in imenovanje Marte Kos za slovensko kandidatko za evropsko komisarko še naprej odmeva na domačem in evropskem političnem parketu. Ali je pomembno ali ni, da javnost vidi pismo, s katerim naj bi predsednica Evropske komisije zahtevala menjavo kandidata, je še naprej eno od pomembnih vprašanj. Vendar pa slovenska vlada poudarja, da državni zbor in pristojen odbor DZ razpolagata z vso dokumentacijo za oblikovanje mnenja o predlagani kandidatki. Zato so institucijo znova pozvali, naj čim prej obravnava kandidatko, ki je sicer postala tarča napadov SDS. Kosova vse njihove očitke zavrača.

Breznik pisal von der Leynovi, da želi njeno pismo o Veselu
12. 09. 2024 14.11
Premier Robert Golob je pojasnil, da je vlada o novi kandidatki za evropsko komisarko Marti Kos odločala le na podlagi izjave Tomaža Vesela o umiku kandidature. To je po njegovih besedah vsa dokumentacija, ki so jo tudi posredovali državnemu zboru. SDS pa zahteva še pismo, v katerem naj bi predsednica Evropske komisije od Slovenije zahtevala menjavo kandidata. Predsednik parlamentarnega odbora za evropske zadeve Franc Breznik iz vrst omenjene stranke je tako dejal, da za petek ne more sklicati seje odbora o novi kandidatki, ker ni dobil gradiva, za katerega je prosil. Je pa pisal Ursuli von der Leyen.

Europark 24. rojstni dan praznoval v velikem slogu
10. 09. 2024 00.15
V mariborskem Europarku so prejšnji teden ob 24. obletnici obiskovalcem ponudili pester program, poln zabave, glasbenih nastopov in številnih presenečenj. Med 2. in 7. septembrom so obiskovalci uživali v brezplačnih koncertih priljubljenih slovenskih glasbenikov, mladi in stari pa so se lahko preizkusili tudi v ustvarjanju z LEGO kockami.

Za komisarko predlagana Marta Kos. Golob: Dobro bo zastopala Slovenijo
09. 09. 2024 06.42
Vlada je soglasno potrdila nominacijo Marte Kos za evropsko komisarko. Predlog bo zdaj obravnaval pristojni odbor DZ, nato bo vlada na dopisni seji kandidaturo še uradno potrdila in posredovala v Bruselj. Premier Robert Golob verjame, da bo s svojim ugledom in izkušnjami Slovenijo tam dobro zastopala. "Vesela in počaščena sem," pa je v odzivu dejala Kosova, ki je leta 2022 sicer izstopila iz Golobove stranke Gibanje Svoboda. Rušenja svoje kandidature s strani opozicije ne pričakuje. V Bruslju menjave kandidatov za komisarja iz Slovenije ne komentirajo.

Ob milijardni gradnji TEŠ napovedovali milijonske dobičke, danes beležijo izgubo
04. 09. 2024 20.13
Ob torkovi napovedi ministra Bojana Kumra, da TEŠ neizogibno drvi proti stečaju, so brez argumentov ostali verjetno še zadnji zagovorniki spornega projekta, TEŠ 6 smo davkoplačevalci krepko preplačali in je nasedla naložba. A pri milijardo in pol vrednem projektu so bili poleg tako levi kot desni, napovedovali so milijonske dobičke, danes pa beležijo rdeče številke, ki bi lahko v nekaj letih bile milijardne. In politika je spet enotna. Tokrat pri sklepu, da gre za nasedli projekt. In da je treba zaščititi prebivalce Šaleške doline, ki bi ostali brez velikega zaposlovalca in ogrevanja. Manj enotna pa je politika pri tem, kako reševati prihodnost termoelektrarne. Prvi odzivi Šaleških prebivalcev pa: Šoštanj, z njim pa vsa Savinjsko-Šaleška dolina, je spet žrtev apetitov slovenskega energetskega lobija, pravljice o transparentnosti naj prodajajo nekomu drugemu. "Ne glede na razplet nas pozimi zeblo zagotovo ne bo," so prepričani prebivalci, ki strašenje pred mrkom edinega ogrevalnega vira razumejo predvsem kot sadistične tendence politike.

Kdo je kriv za trk filipinske in kitajske ladje?
31. 08. 2024 15.59
Po zadnjem trku kitajske in filipinske ladje ni še jasno kdo je krivec, a državi že vesta. Obtožujeta namreč druga drugo, vsaka od njiju trdi, da je druga izvajala nevarne manevre na spornem območju morja.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00
Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

'Spektakularen' pobeg Puigdemonta. Kako mu je uspelo?
09. 08. 2024 09.01
Katalonski separatistični voditelj Carles Puigdemont se je po sedmih letih izgnanstva v Belgiji čudežno pojavil v Barceloni, nagovoril večtisočglavo množico, nato pa nenadoma izginil, preden bi ga policisti lahko aretirali. Kako mu je v mestu, kjer je kar mrgolelo policije, to uspelo?

Ameriške letalske sile uspešno potopile ladjo z 'nevidnim bombnikom'
29. 07. 2024 08.53
Države vse bolj razvijajo in poizkušajo različna orožja, drone, zdaj pa tudi bombnike. V začetku tega meseca so namreč ZDA in zavezniki prvič preizkusili z bombnikom B-2 ameriških zračnih sil uničiti ladjo. Šlo je sicer le za vajo, a pomembno vajo, ki so jo pozorni spremljali vsi, še posebej pa ameriška tekmica, ki se trenutno ponaša z največjo mornarico na svetu, Kitajska.