lokacija

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00
Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

'Če ne bo večinskega dogovora glede lokacije, bo Melamin ostal tam, kjer je'
01. 02. 2023 09.34
Mnenja o prihodnosti tovarne Melamin v Kočevju se med občani razhajajo. Na torkovi precej živahni predstavitvi najprimernejše potencialne lokacije za selitev podjetja so nekateri celo menili, da bi moralo to ostati v mestu. Kočevski župan Vladimir Prebilič je zbranim zagotovil, da nobena odločitev ne bo sprejeta mimo volje ljudi.

Ruski vojni ujetniki zaprti na tajni lokaciji
30. 01. 2023 13.26
Nekje na zahodu Ukrajine stoji zapor, ki so ga zgradili nemški nacisti in vanj zapirali ujetnike iz Sovjetske zveze. Zdaj je rezerviran za Ruse, ki na frontah padejo v roke ukrajinskim vojakom. Ukrajinske oblasti so v kazensko ustanovo na skrivni lokaciji spustile norveške novinarje. Namen pa nič kaj skriven: svetu pokazati, da se z ruskimi ujetniki ravna v skladu z ženevsko konvencijo.

Ambulanta za osebe brez osebnega zdravnika tudi v enoti Moste-Polje
27. 01. 2023 11.29
Po Sloveniji je v tem mesecu predvidenih 12 ambulant za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, in sicer v Ljubljani, Mariboru, Izoli, Celju, Kočevju, Ribnici, Kopru in Velenju. V ponedeljek 30. januarja bodo prvo takšno ambulanto odprli tudi v enoti Moste-Polje, je naznanil Igor Krunić, predstojnik enote Moste-Polje.

Za slovenski film eno najbolj uspešnih let
26. 01. 2023 17.54
Slovenski film je leto 2022 sklenil z evropsko filmsko nagrado za Babičino seksualno življenje Urške Djukić, kratki film, ki je zdaj prejel še nominacijo za francoskega cezarja, pa je dobra popotnica za leto 2023, ki bo spet ustvarjalno bogato. Direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar (SFC) upa, da se bo uspeh kljub izzivom nadaljeval.

Tožilstvo je zavrglo prijavo KPK zaradi projekta avtocestne policije
23. 01. 2023 07.27
Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel prijavo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se je nanašala na sume kaznivih dejanj pri projektu avtocestne policije. Po opravljeni reviziji domnevno spornih praks pri ustanovitvi in financiranju avtocestne policije je zadevo obravnavala tudi KPK in ugotovila, da obstajajo razlogi za sum kaznivih dejanj, zato so zadevo predali tožilstvu. Tam pa menijo, da ne gre za kazniva dejanja, zato so prijavo zdaj zavrgli. O nepravilnostih sta bila sicer obveščena tudi Urad RS za nadzor proračuna in Državno odvetništvo.

Nova pridobitev za študente pomorstva: tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon
21. 01. 2023 20.25
V Portorožu nova pridobitev pred Fakulteto za pomorstvo, in sicer tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon za študente. Ti so doslej tovrstno praktično usposabljanje opravljali na hrvaški Reki. Nekatere domačine pa moti lokacija, saj nova betonska platforma z reševalno opremo namreč stoji na koncu 170 let starega kamnitega pomola iz časa Avstro-Ogrske.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45
Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Krški nuklearki okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja
16. 01. 2023 09.42
Ministrstvo za okolje in prostor je Nuklearni elektrarni Krško (Nek) izdalo okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja. S tem je zaključen postopek presoje vplivov na okolje, ki so ga v Neku opravili po lanskem remontu, s katerim so elektrarno pripravili na obratovanje za dodatnih 20 let, do leta 2043.

Iz hrvaške marine skrivnostno izginila jahta ruskega oligarha
14. 01. 2023 15.38
Jahta, ki je v lasti ruskega oligarha in prijatelja Vladimirja Putina, je izginila. Gre za jahto Irina VU Ališerja Usmanova in njegove žene Irine, ki je zaradi ruske agresije na Ukrajino pristala pod sankcijami Evropske unije, ZDA in Velike Britanije. Da je izginila iz marine Betina na otoku Murter, pa so oblasti ugotovile šele po treh mesecih. A zgodba je še bolj nenavadna, saj je v času izginotja Irine VU v pristanišče vplula skoraj enaka druga jahta.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'
14. 01. 2023 10.23
Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Mariborčani so bili letos doma manj kot 15 ur
08. 01. 2023 21.34
"V Kranjsko Goro smo se takoj 1. januarja praktično preselili," pravijo Štajerci. Pod streho je bilo namreč treba spraviti Zlato lisico, ki je spet smuknila iz domačega brloga. To jim je tudi uspelo, toda še preden so do konca pospravili letošnjo progo, že zrejo proti prihodnjemu letu, ko legendarno smučarsko tekmovanje praznuje 60. jubilej. Odločeni so, da ga bo izmuzljiva lisička praznovala doma. Višje na Pohorju urejajo rezervno progo, načrtujejo pa tudi skladiščenje snega.

Namesto slovenskih vihrale slovaške zastave
06. 01. 2023 20.24
Od daleč se je že zdelo, da visoko plapolajo naše trobojnice in pogled na toliko belo-modro-rdečih zastav pod odrom v Kranjski Gori, je bil res lep. Toda po še nekaj korakih bližje prizorišču javnega žrebanja za sobotni veleslalom Zlate lisice smo zaman iskali Triglav na sredini grba v obliki ščita. Tam je stal srebrni dvojni križ, simbol Slovaške. Petra Vlhova je bila tako tista smučarka, ki je požela daleč največji aplavz, ko je stopila na oder. Slovenskih smučark tam namreč ni bilo.

Bes Rusov po napadu, ki je zdesetkal njihove vojaške vrste, narašča
03. 01. 2023 14.00
Ruski državljani in nekateri zakonodajalci so zahtevali kazen za poveljnike, ki so jih obtožili, da so prezrli nevarnost, ki je grozila ruskim četam. Jeza po enem najsmrtonosnejših napadov na ruske čete, v katerem je umrlo več deset ruskih vojakov, po poročanju Ukrajine celo več sto, namreč močno narašča.

Je Andrewa Tata izdala škatla za pico?
30. 12. 2022 15.34
Je bila za vse skupaj kriva škatla za pico? To se sprašujejo mediji in uporabniki na družbenih omrežjih po tem, ko je romunska policija pridržala brata Tate na podlagi preiskave trgovine z ljudmi in posilstva. Na družbenih omrežjih so se medtem pojavile lažne informacije, da se je Tate že vrnil domov, a ta ostaja pridržan v Romuniji.

Zasuk v kranjskogorskem turizmu? Nova županja ga ne namerava uničiti
26. 12. 2022 14.17
V Kranjski Gori pri delu domačinov že nekaj časa raste nezadovoljstvo zaradi trum obiskovalcev, ki se ob turističnih vrhuncih množično zgrnejo v ta košček Slovenije in povzročijo prometni kolaps, omejitve gibanja med epidemijo covida-19 pa so z naraščanjem števila začasnih prebivalcev razprtije še poglobile. Na lokalnih volitvah je večina tistih s stalnim prebivališčem v občini jasno povedala, da si želijo spremembo, saj v županski bitki niso podprli dolgoletnega direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra, pač pa njegovo protikandidatko Herniko Zupan, ki prihaja iz lokalnega gospodarstva.

UNICEF-ove punčke iz cunj na pravljičnem Ljubljanskem gradu
25. 12. 2022 00.15
Do 29. decembra na Ljubljanskem gradu ponovno gostuje eden od najbolj priljubljenih dobrodelnih projektov v Sloveniji. Unikatne in ročno izdelane UNICEF-ove punčke iz cunj so srčno praznično darilo, predstavljajo pa otroke v državah v razvoju, ki potrebujejo pomoč.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico
18. 12. 2022 11.25
Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

5 razlogov za obisk Rovinja med letošnjim adventom
06. 12. 2022 00.15
Letošnji advent v Rovinju je nova obvezna lokacija, ki jo morate uvrstiti v svoj koledar potovanj za december.

Vodnik po Sloveniji: Kaj morate obiskati in kaj poiskusiti
12. 12. 2022 10.21
Slovenija je morda majhna državica sredi Evrope, a ponuja neskončno osupljivih znamenitosti.

Furs pojasnjuje: sledili bi le blagu, ne pa ljudem
09. 12. 2022 11.25
Finančna uprava RS (Furs) je predstavila predlog zakonske spremembe za uporabo tehničnih pripomočkov za pridobivanje podatkov o položaju in gibanju blaga. Po novem bi lahko uslužbenci Fursa tako namestili sledilno napravo na zunanji del prevoznega ali prenosnega sredstva, pri tem pa ne bi več potrebovali privolitve. Sprememba je, kot so pojasnili, potrebna predvsem zaradi vedno večje količine nelegalno sproščenega tobaka na naš trg, ki predstavlja tveganje za javno zdravje in okolje. Kot zatrjujejo, je sprememba namenjena le sledenju blaga, ne pa ljudi. Očitke, da bi šlo za pretirana pooblastila, odločno zavračajo.

Amber Heard vložila pritožbo na odločitev sodišča v sagi Heard-Depp
06. 12. 2022 12.00
Amber Heard in Johnny Depp se bosta očitno spet srečala na sodišču. Igralka, ki se z odločitvijo sodišča ne more sprijazniti, je znova vložila tožbo proti nekdanjemu možu. Nekaj mesecev po razsodbi zahteva ponovno sojenje, saj je prepričana, da je bila porota pri pregledovanju dokumentov o njenem zdravstvenem stanju omejena z informacijami, zato je odločitev nepoštena.

V Kranju bodo prihodnje leto gradili sosesko s skoraj 400 stanovanji
01. 12. 2022 13.30
Prihodnje leto bo v Kranju stekla gradnja stanovanjske soseske Kranjska iskrica. Na približno 30.000 kvadratnih metrov površin na degradiranem območju nekdanjih mlekarn bo zraslo deset večstanovanjskih objektov. V prvi fazi bo zgrajenih 263 stanovanj, v drugi pa še 133, so snovalci projekta povedali na današnji predstavitvi v Kranju.

V Braziliji zemeljski plaz terjal dve žrtvi, na desetine pogrešanih
01. 12. 2022 06.53
Zemeljski plaz, ki je zasul avtocesto v južni Braziliji, je terjal najmanj dve žrtvi, na desetine ljudi je pogrešanih. Plaz je zasul avtocesto v zvezni državi Parana, zadel pa je najmanj 16 vozil. Reševanje in iskanje morebitnih preživelih je močno oteženo zaradi slabega vremena in oddaljene lokacije, verjetnost novih plazov pa je izjemno velika.

Na Havajih po 38 letih izbruhnil največji aktivni ognjenik na svetu
28. 11. 2022 14.25
Po 38 letih je na Havajih izbruhnil vulkan Mauna Loa, ki je največji aktivni vulkan na svetu. Trenutno ognjenik prebivalcev ne ogroža, a v geološkem zavodu prebivalce kljub temu opozarjajo, naj aktivno spremljajo obnašanje vulkana. "Glede na pretekle izkušnje vemo, da so lahko zgodnje faze izbruha Mauna Loa zelo dinamične. Lokacija in napredovanje tokov lave pa se lahko hitro spreminjata," so opozorili.

Utrip na voliščih na referendumsko nedeljo
27. 11. 2022 19.57
Bili smo v središču in okolici Ljubljane in v Mariboru, večje gneče ni bilo nikjer. Nekateri so pohiteli in svoj glas oddali že v jutranjih urah, drugi kasneje, tretji, ki niso bili v kraju stalnega prebivališča, so svoj glas oddali na volišču omnia. Nekateri pravijo, da je referendum pomembnejši kot katero koli drugo glasovanje v letošnjem letu.

Velenje je nova lokacija festivala MetalDays
20. 11. 2022 16.00
Po dolgih letih iskanja nove lokacije, ki bi ustrezala metalskemu dogodku, kot je MetalDays, so organizatorji festivala zdaj potrdili, da se v letu 2023 selijo na lokacijo parka Vista ob Velenjskem jezeru.

V Melaminu našli lokacijo za selitev dela proizvodnje
14. 11. 2022 11.46
Pol leta po nesreči v kočevskem Melaminu, ki je zahtevala sedem življenj, so v podjetju našli lokacijo, kamor bi preselili del proizvodnje. Za najbolj primernega se je izkazalo območje Kočevje - sever, ki je dovolj oddaljeno od bližnjih naselij in hkrati dovolj veliko, so sporočili.

Katarina Benček v Katarju zaradi svetovnega prvenstva v nogometu
14. 11. 2022 06.00
Vplivnica Katarina Benček se te dni mudi v Katarju. Svoje sledilce je na družbenem omrežju Instagram obvestila, da je sprejela nov karierni izziv, ki je popolnoma drugačen temu, česar je bila vajena do sedaj. Postala je del organizacijske ekipe, ki skrbi za zabavni del programa na svetovnem prvenstvu v nogometu Katar 2022.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra
10. 11. 2022 17.04
22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.