lokalno

Obravnava proračunskega predloga
24. 10. 2001 00.00
Državni svetniki in svetnice so na današnji seji obravnavali predloga državnih proračunov za leti 2002 in 2003.

Odprta prva e-šola
18. 10. 2001 00.00
V okviru projekta E-šola so svoja vrata za brezplačen dostop do interneta javnosti odprle prve štiri e-šole.

Slovenija razdeljena na tri regije
15. 10. 2001 00.00
Na delovnem sestanku pri premierju Drnovšku so oblikovali predlog, da se Slovenija razdeli na tri regije. Do te odločitve so vladni uslužbenci prišli tudi v povezavi s pripravo dodatnih pogajalskih izhodišč za vključevanje v Eu.

Nesreča avtobusa v ZDA
04. 10. 2001 00.00
V prometni nesreči avtobusa v ameriški državi Tennesse je umrlo 10 oseb, več kot 30 pa je bilo ranjenih.

Zagotovljen denar za sanacijo plazu
26. 09. 2001 00.00
Vlada je na dopisni seji v okviru programa za sanacijo plazov za lansko in letošnje leto zagotovila še dodatnih 370 milijonov tolarjev.

Mercatorjevi načrti
20. 09. 2001 00.00
Po mnenju Zorana Jankovića, prvega moža Mercatorja, bi bila razdelitev na tri enake deleže idealna lastniška struktura podjetja. Tretjino delnic bi imeli menedžerji, drugo tretjino glavni dobavitelji, tretjino delnic pa bi prodali tujemu strateškemu partnerju.

Koalicija Slovenija proti Kopaču
12. 09. 2001 00.00
Ljubljana Poslanska skupina SDS je sprejela predlog strankinega izvršilnega odbora, da se v državnem zboru začneta postopka za interpelacijo proti ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču.

Juri podpira sporazum o meji
10. 09. 2001 00.00
Poslanec v parlamentu in član odbora DZ za zunanjo politiko Aurelio Juri je izrazil podporo sporazumu o meji s Hrvaško.

Družine žrtev Kurska za preiskavo
06. 09. 2001 00.00
Družine umrlih članov posadke ruske podmornice Kursk od vojnega tožilstva zahtevajo posebno preiskavo, ker so prepričani, da bi njihove bližnje lahko rešili.

Konec Herminatorjeve kariere?
25. 08. 2001 00.00
Herman Maier je po petkovi prometni nezgodi uspešno prestal operacijo golenice, je pa zelo vprašljiva njegova udeležba na zimskih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityu.

Napredek na pogajanjih
12. 07. 2001 00.00

Zavrnjeni predlogi albanskih strank
11. 07. 2001 00.00
Pogovori o spremembah makedonske ustave so se končali brez uspeha, potem ko vodje najpomembnejših makedonskih strank niso pristali na predloge albanskih strank o radikalni reformi ustave. Voditelji albanskih strank vztrajajo pri zahtevi, da se albanski manjšini v ustavi prizna status naroda, albanščina pa razglasi za uradni jezik. Albanska skupnost prav tako zahteva svojo lokalno policijo, služenje vojaškega roka v rojstnem kraju in visokošolsko izobraževanje v materinem jeziku.

Nato avgusta v Makedoniji
07. 07. 2001 00.00
Vojaki zveze NATO naj bi predvidoma avgusta začeli z razoroževanjem albanskih upornikov v Makedoniji, je v petek povedal veleposlanik zveze NATO v Makedoniji, nemški diplomat Hans-Jörg Eiff. Vendar morata biti najprej izpolnjena dva pogoja: trajno premirje in napredek v pogovorih med makedonskim in albanskim političnim vodstvom o mirni rešitvi krize. Eiff je ob tem poudaril, da ni gotovo, da se bodo uporniki držali premirja. Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je dejal, da bo Nemčija pri morebitnem posredovanju zveze NATO v Makedoniji prispevala 400 do 500 vojakov. Vojaki nemške vojske naj bi po načrtih v Makedonijo odšli v okviru nemško-francoskega bataljona, ki naj bi bil eden izmed štirih bataljonov zveze NATO.

Pobude ne izpolnjujejo kriterijev
06. 07. 2001 00.00
Po podatkih službe za lokalno samoupravo v okviru ministrstva za notranje zadeve je do izteka zakonskega roka za preoblikovanje obstoječe občinske mreže v državni zbor prispelo 53 predlogov in pobud za ustanovitev novih občin. Končno število še ni znano, saj se nekatere pobude oz. predlogi podvajajo ali pa si celo nasprotujejo, je na današnjem srečanju z župani gorenjskih občin povedala državna sekretarka na notranjem ministrstvu, zadolžena za področje lokalne samouprave, Astrid Prašnikar. Sedaj pristojni organi DZ proučujejo zakonitost prispelih pobud, vendar pa je po prvih ocenah razvidno, da nobena od pravilno vloženih pobud ne izpolnjuje osnovnega zakonskega kriterija za ustanovitev občin na novih območjih

Brez odločitve o maloobmejnem sporazumu
29. 06. 2001 00.00
Odbor za zunanjo politiko je včeraj popoldne začel izredno sejo, na kateri naj bi nadaljevali razpravo o predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju.

Z Ropom o financiranju občin
20. 06. 2001 00.00
Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Volitve v svete četrtnih skupnosti
14. 06. 2001 00.00
V nedeljo bodo na območju ljubljanske mestne občine potekale prve volitve v svete 17 četrtnih skupnosti. Tisti volivci, ki se nedeljskega glasovanja ne morejo udeležiti, so od torka lahko na edinem predčasnem volišču v mestu v Kresiji oddali svoj glas ter volili. Po podatkih mestne volilne komisije je v treh dneh volilo nekaj več kot 3000 volivcev. Sočasno so se lahko tudi izrekli na referendumu o zakonski noveli o zdravljenju neplodnosti. Sicer so danes pred nedeljskimi volitvami predstavniki ljubljanske občine na novinarski konferenci predstavili še nekatere podrobnosti. Tako morajo, kot določajo roki, prve seje svetov 17 četrtnih skupnosti sklicati že v 20 dneh po volitvah. Po napovedih naj bi tako v 12 dneh, od 28. junija do 13. julija, potekale vse seje novih četrtnih svetov.

Salonit dobil dovoljenje za predelavo odpadkov
13. 06. 2001 00.00
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je Salonitu iz Anhovega v torek izdalo dovoljenje za predelavo živalskih maščob, odpadnih avtomobilskih gum in odpadnih olj. Salonit sme omenjene odpadke uporabljati kot gorivo v rotacijski peči za proizvodnjo klinkerja na lokaciji Skale, dovoljenje pa velja do dneva, ko bo podjetje uporabilo vso količino posameznih vrst odpadkov, ki je predmet tega dovoljenja oz. do 30. junija 2002. Krajani, združeni v okoljevarstvenem društvu Skalnik, predelavi omenjenih odpadkov ostro nasprotujejo. Po besedah novoizvoljenega predsednika društva Iva Hvalice bodo krajani najprej skušali doseči, da bi občina Kanal ob Soči postala stranka v postopku in tako imela možnost sodelovati pri podeljevanju dovoljenj. Če bo potrebno, pa se bo društvo poslužilo tudi državljanske nepokorščine, "poskušali bomo to preprečiti fizično, z zaporo ceste," je povedal Hvalica.

Oracle širi mrežo v Sloveniji
12. 06. 2001 00.00
V sodelovanju s podjetjem Oracle Slovenija je podjetje Aster pridobilo možnost prodaje Oraclovih izdelkov, ki temeljijo na ASP rešitvah. To jim omogoča status Generic Technology hosting, ki so ga dobili tri leta po pridobitvi statusa Oracle Certified Solution Partner. Prve tovrstne rešitve so v podjetju Aster že pripravljene za eno izmed večjih slovenskih investicijskih bank.

Trupla s Kosova v okolici Beograda
07. 06. 2001 00.00
Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je potrdil, da je množično grobišče albanskih žrtev iz tovornjaka-hladilnika, ki so ga marca 1999 izvlekli iz Donave pri Kladovu, "na območju Beograda". V njem naj bi bile poleg tistih iz tovornjaka tudi druge žrtve. "Vse to je bilo grozljivo. Ni šlo samo za en tovornjak-hladilnik, ampak so trupla sistematično odvažali s Kosova," trdi Mihajlović. Po njegovih besedah obstaja na omenjeni lokaciji po presoji policije pet ali šest množičnih grobišč, trupla kosovskih Albancev pa naj bi bila celo pod avtocesto.

Vojno stanje ni rešitev
07. 06. 2001 00.00
Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Češki parlamentarci v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Na štiridnevnem obisku v Sloveniji se mudi delegacija odbora za javno upravo, regionalni razvoj ter okolje in prostor češkega parlamenta pod vodstvom Liborja Kratkyja. Gostitelj, predsednik odbora DZ za notranjo politiko Maksimilijan Lavrinc, je češkim gostom predstavil lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Sloveniji. Češka delegacija je včeraj obiskala Ormož, danes pa je češke parlamentarce sprejel tudi predsednik DZ Borut Pahor. Beseda je tekla o vstopu Slovenije in Češke v Evropsko unijo ter slovenski kandidaturi za članstvo v zvezi NATO.

Ob 10. obletnici pekrskih dogodkov
23. 05. 2001 00.00
Mariborčani so ob pekrskih dogodkih pokazali izjemno odločenost, da ubranijo voljo slovenskega naroda in vseh državljanov in državljank Slovenije, izraženo na plebiscitu, je na slavnostni seji mestnega sveta ob 10. obletnici pekrskih dogodkov in vojne za Slovenijo, na kateri so sodelovali najvidnejši predstavniki političnega, gospodarskega, vojaškega in kulturnega življenja v mestu ter predstavniki borčevskih in veteranskih organizacij, dejal mariborski župan Boris Sovič. Po njegovih besedah so prebivalci Maribora takšno odločenost za obrambo nacionalnih interesov kot leta 1991 pokazali že v času, ko je Anton Martin Slomšek prenesel sedež škofije v Maribor, po prvi svetovni vojni leta 1918 ter v letih od 1941 do 1945. Ob pekrskih dogodkih so Mariborčani zgodovinsko tradicijo nadaljevali, na kar so lahko ponosni.

IBM izboljšuje brezžično strategijo
21. 05. 2001 00.00
Korporacija IBM je napovedala načrte za brezžično strategijo, ki bo tako vsem svojim ključnim strežnikom kot tudi prenosnim sistemom in dlančniškim napravam omogočila boljše brezžično upravljanje in diagnostiko. V okviru hitre razširitve brezžične ponudbe na mobilne platforme bo IBM integriral lokalno brezžično tehnologijo 802.11B v celotno linijo komercialnih izdelkov ThinkPad. Dodatno bo tudi za linijo dlančnikov WorkPad oblikoval brezžično dodatno spojko (obojko), podobno brezžični spojki Compaqovega dlančnika iPaq. Glede programske opreme bo IBM sodeloval z dobavitelji in sistemskimi integratorji v cilju preoblikovanja in razširitve sedanjih strežniških aplikacij za uvajanje brezžičnih storitev. Brezžična programska oprema bo prav tako omogočila upravljavcem omrežij, da mobilne naprave upravljajo in diagnosticirajo na daljavo.

Sestanek organizacije evropskih mest
20. 05. 2001 00.00
V Ljubljani se začenja dvodnevni sestanek predstavnikov organizacije evropskih mest, ki se ga bodo udeležili predstavniki mest iz Evropske unije in območja jugovzhodne Evrope. Največ pozornosti na sestanku bo namenjeno projektu SEE Network, ki naj bi

Javna razprava o telekomunikacijah in medijih
14. 05. 2001 00.00
Podjetje Infos d.o.o. iz Ljubljane in Elektrotehniška zveza Slovenije sta na Gospodarski zbornici Slovenije organizirala javno razpravo z naslovom Konvergenca telekomunikacij in medijev. Razprava je bila uvod v teden telekomunikacij, ki bo potekal od 14. do 18. maja.

Eksplozija v predmestju Manile
29. 04. 2001 00.00
V eksploziji sredi množice nakupovalcev v predmestju filipinske prestolnice Manile je bilo ranjenih najmanj 32 ljudi, je sporočil lokalni radio. Po podatkih tamkajšnje policije naj bi eksplodirala granata, vendar zaenkrat še ni znano, ali je napad povezan z demonstracijami v podporo nekdanjemu predsedniku Estradi, ki so ga zaradi obtožb o korupciji aretirali v sredo. Ranjene, med katerimi je tudi nekaj otrok, so odpeljali v lokalno bolnišnico.

Korak bližje ustavnim spremembam
19. 04. 2001 00.00
Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Završnik pri celjskem županu
17. 04. 2001 00.00
Poveljnik 3. operativnega poveljstva Slovenske vojske (SV), brigadir Alojz Završnik, se je dopoldne v Celju sestal s tamkajšnjim županom Bojanom Šrotom. V ospredju njunega pogovora so bile posledice reorganizacija poveljstva za širšo lokalno skupnost. Po Završnikovih besedah se bo 23. aprila v okviru reorganizacije t.i. miroljubnega dela SV, ki naj bi se na Celjskem končala zadnje dni junija, logistična baza 3. operativnega poveljstva SV iz Maribora preselila v Celje, kjer je sicer sedež poveljstva. Selitev logistične baze naj ne bi vplivala na zaposlovanje v SV.

Kdaj maloobmejni sporazum s Hrvaško?
08. 04. 2001 00.00
Pred sredinim srečanjem slovenskega predsednika vlade Janeza Drnovška in njegovega hrvaškega kolega Ivice Račana se na Hrvaškem sprašujejo, kdaj bo Slovenija ratificirala maloobmejni sporazum. Pred srečanje se je o sporih med Slovenijo in Hrvaško razpisal tudi hrvaški časnik Vjesnik. Razrešitev že leta nerešenih vprašanj naj bi bila po mnenju časnika pomembna predvsem za Slovenijo, saj naj bi ta kot pogoj za sprejem v EU morala urediti odnose s sosedami. Vjesnikov komentator pravi, da vidi večino razlogov za zastoj v pogajanjih v razhajanjih slovenskih politikov. Še posebej pa opozarja na novo oviro v odnosih, ki bo nastala s članstvom Slovenije v Uniji in bo slovensko-hrvaška meja postala zunanja meja združene Evrope.