lun

Kitajska vojaška raziskovalna ladja se je zasidrala v šrilanškem pristanišču
16. 08. 2022 06.32
Kitajska ladja Yuan Wang 5 se je zasidrala v šrilanškem pristanišču Hambantota. Gre za ladjo, ki je že dalj časa jabolko spora med med Indijo in Kitajsko, saj se Indija boji, da bo ta svetovna velesila pristanišče v bližini glavne pomorske poti med Azijo in Evropo uporabila kot vojaško bazo. Napeto pa je še vedno med Kitajsko in Tajvanom. Po tem, ko je Kitajska objavila posnetek strateških otokov Penghu, na katerih leži tudi glavno tajvansko letalsko oporišče, je Tajvan svetovno velesilo obtožil izvajanja "trikov". S posnetkom naj bi Kitajska namreč želela pokazati, kako blizu je bila otokom, kar pa Tajvan zavrača.

Kadeti začenjajo nastope na EP, cilj je drugi del
03. 08. 2022 13.39
V črnogorski prestolnici Podgorici se v četrtek začenja letošnje evropsko prvenstvo za rokometaše do 18 let. Mlade Slovence, ki jih vodi selektor Sandi Markl, uvodoma čaka nastop v zahtevni skupini prvega dela z Dansko, Srbijo in Norveško.

Mišić okrepil Radomlje, Olimpija mladeniča poslala v Ajdovščino
24. 01. 2022 16.52
Slovenski nogometni prvoligaš Kalcer Radomlje je pripeljal novo okrepitev. Kot so sporočili iz kluba, bo v prihodnje trenerju Nerminu Bašiću na voljo Darko Mišić.

'Krvava' super luna navdušila opazovalce
26. 05. 2021 15.15
Na nebu bomo lahko opazovali neverjeten pojav "super lune". Luna bo videti večja, svetlejša in bolj rdeča kot običajno, saj bo v nekaterih delih sveta prišlo do sočasnega pojava super lune in luninega mrka. V Avstraliji so imeli opazovalci že možnost videti ta spektakularni pojav, zvečer pa ga bomo lahko opazovali tudi pri nas.

Majska 'krvava' super luna bo najbolj spektakularna v zadnjih letih
20. 05. 2021 09.40
Ta mesec bo polna luna videti večja, svetlejša in bolj rdeča kot običajno, saj bo 26. maja v nekaterih delih sveta prišlo do sočasnega pojava super lune in luninega mrka. Majska polna luna bo druga od dveh super lun leta 2021, prejšnja je bila aprila.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19
06. 04. 2021 19.17
Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Zvezdni prah: našli kar 7,5 milijarde let star material
14. 01. 2020 08.30
Meteorit, ki je pred 50 leti padel v bližino avstralske vasi Murchison, je s seboj prinesel "zvezdni prah", več milijard let starejši od našega osončja. S 7,5 milijarde let je najstarejši znan material na Zemlji. A znanstveniki so prepričani, da obstaja še starejši, le najti ga je treba.

KOMENTAR: Od žejne koale do goreče cerkve. Smo v zadnjem času res postali bolj neumni?
01. 01. 2020 13.24
Ljubek prizor, tako so ponekod zapisali ob novici, ki je obkrožila svet med prazniki, da je v Avstraliji žejna koala zaustavila rekreativne kolesarje in prosila za vodo. Srečna koala, ki je postala vest, je danes v Avstraliji redkost, večina koal je tam namreč ob zadnjih požarih umrla v grozljivih mukah.

Saturn prehitel Jupiter in postal planet z največ lunami
07. 10. 2019 21.41
Če je bil do sedaj Jupiter znan kot planet z največ lunami v našem osončju, ga je sedaj prehitel Saturn, trdijo ameriški znanstveniki, ki so s pomočjo teleskopa Subaru na Havajih odkrili 20 novih lun, ki obdajajo Saturn.

Ana Dolinar Horvat sina rodila doma
31. 07. 2019 07.57
Ana Dolinar Horvat, ki je že komaj čakala, da rodi, se je po dveh deklicah razveselila sina. 36-letna igralka je izjemno izkušnjo poroda, kot ga je sama poimenovala, doživela kar na svojem domu.

Poglejte v nebo: osvetlila ga bo rožnata luna
19. 04. 2019 10.59
Aprilsko polno luno imenujemo tudi rožnata. A če bi morda pričakovali, da bo (sodeč po imenu) obarvana rožnato, se motite. Tako se namreč imenuje po barvi cvetov rožnate plamenke (divjega floksa), ki zacveti pomladi. Ponekod jo imenujejo tudi potonikina luna.

Zelen božič, bela velika noč?
18. 04. 2019 19.20
Začenjajo se velikonočni prazniki in pogosto vprašanje v teh dneh je, ali bo tudi vreme praznično? Če prisegamo na vremenske pregovore, lahko pričakujemo hladno in belo veliko noč, saj je bil božič zelen, a letošnje vreme bo to ljudsko modrost postavilo na glavo. Pričakujemo lahko sončno in zelo toplo vreme s temperaturami do 25 stopinj Celzija. Kako pa je bilo v preteklosti?

Znanstveniki: Pluton bi moral spet 'postati' planet
11. 09. 2018 17.34
Pluton, ki so ga leta 2006 izbrisali s seznama planetov, bi morali znova uvrstiti nanj, so si enotni znanstveniki floridske univerze. Odločitev za tak korak - češ da ni izpolnjeval zahtev za to, da se ga obravnava kot planet - namreč že v prvi vrsti ni imela tehtne osnove, menijo.

Fascinantno odkritje v Osončju: 12 novih Jupitrovih lun
18. 07. 2018 10.00
Ameriški znanstveniki so odkrili 12 novih Jupitrovih lun, s čimer se je število znanih lun okoli tega planeta povzpelo na 79, so sporočili astronomi z ameriškega Carnegie Institution for Science. Jupiter je planet z največ lunami v našem osončju.

FOTO: Zadnja letošnja je bila največja in najsvetlejša, pogled nanjo pa magičen
04. 12. 2017 07.57
Ste se zazrli v tokratno polno luno, ki je razsvetljevala jasno nočno nebo? Če se vam je zdela nekoliko večja kot običajno, potem se niste zmotili. Zadnja polna luna letošnjega leta je bila namreč superluna. To je pojav, pri katerem se polna luna znajde bližje Zemlji kot običajno ter je zato videti večja in svetlejša.

FOTO in VIDEO: Veliko odkritje: opazovali zlitje dveh nevtronskih zvezd in ob tem zaznali gravitacijske valove
16. 10. 2017 16.02
Znanstveniki pri ESO so razkrili, da so bili priča gravitacijskim valovom in vidnemu delu le-teh iz istega izvora - oboje so opazili ob trčenju dveh nevtronskih zvezd. Prej so gravitacijske valove zaznali le ob zlitju črnih lukenj. Ob združitvi zvezd so zaznali izbruh smrtonosnih žarkov gama, ob kilonovi pa se je v vesolje sprostilo več elementov - selen, rutenij, barij, platina, zlato ...

Cassini po načrtih vstopil v atmosfero, deloval še slabo minuto in nato popolnoma zgorel
15. 09. 2017 15.59
Vsak začetek ima svoj konec. Sonda Cassini je z Zemlje odletela 15. oktobra 1997, skoraj 20 let kasneje je postala del Saturna. Sondi je namreč zmanjkalo goriva in da ne bi nenadzorovana sama 'tavala' okoli planeta in njegovih lun, so jo s spustom v atmosfero načrtovano uničili.

FOTO: Cassini razkrival Saturnove skrivnosti. Največja presenečenja so ga čakala pri Saturnovih lunah
14. 09. 2017 06.30
Po 20 letih se končuje ena najbolj plodnih vesoljskih misij Cassini - Huygens, katere tarča so bili Saturn in njegove lune. Misija je poskrbela za vzemirljive novice o jezerih in morjih metana in etana na Titanu, vodni pari na Enkeladu in pogojih, primernih za razvoj življenja. Sonda je razkrila vso lepoto šestkotnika na severnem polu in obročev, odkrila je nove lune in še veliko več …

Saturnovi obroči morda mlajši, kot so menili do zdaj. Je planet 'raztrgal' kakšno luno?
30. 08. 2017 13.49
Sonda Cassini skuša v zadnjih dneh delovanja stehtati Saturnove obroče, da bi tako določili njihovo starost. Zdaj kaže, da so morda precej lažji od prejšnjih ocen, kar bi pomenilo, da so tudi relativno mladi. Sonda bo sicer čez dobra dva tedna načrtovano strmoglavila v atmosfero planeta.

FOTO in VIDEO: 40 let Voyagerjev: Bo kdaj kdo našel in prebral sporočila, ki ju nosita?
20. 08. 2017 06.30
Potnik se je 20. avgusta 1977 odpravil na vznemirljivo potovanje, 5. septembra mu je sledil njegov brat dvojček in dosegel, da je od Zemlje najbolj oddaljen predmet, ki ga je ustvarila človeška roka. V marsičem sta bila prva, v marsičem (za zdaj) tudi edina. K zvezdam sta ponesla zlati plošči, na katerih so človeške sledi. Za nami bodo morda zaradi njiju ostale, ko nas že dolgo ne bo več. To sta Voyager 1 in 2 …

So odkrili orjaško eksoluno?
28. 07. 2017 08.19
Astronomi so odkrili okoli 3500 potrjenih eksoplanetov, to je planetov izven našega Osončja. Ni pa znano, ali okoli teh planetov krožijo tudi lune, saj jih je veliko težje zaznati. Astronomi menijo, da so morda našli prvi objekt, ki bi se lahko izkazal za eksoluno.

FOTO: Tako čudovita je naša Zemlja
22. 04. 2017 06.30
Glede na vse, kar počnemo, se zdi, da Zemlje ne cenimo, saj nam je samoumevna. A je naš dom, čudovit in edinstven. Od zelo daleč smo le majhna zvezda na obzorju, nekoliko bližje – okoli 400 kilometrov nad planetom – pa se razkrije vsa lepota.

Nasino neverjetno odkritje - na Saturnovi luni pogoji, ki bi lahko omogočali življenje
13. 04. 2017 20.38
Nasa je javnosti predstavila presunljivo odkritje. Na eni od Saturnovih lun - Encaladusu - so namreč našli vse elemente, ki bi lahko omogočali življenje. Luna ima tekočo vodo, organski material in vir toplote, ki bi lahko podpirali ekosistem. Je to dokaz, da v vesolju vendarle nismo sami?

VIDEO: Začenja se zadnje poglavje 20-letnega Cassinijevega popotovanja
05. 04. 2017 08.41
Plovilo Cassini že od leta 2004 kroži okoli Saturna in njegovih lun. V vesolje je poletel že leta 1997 in zdaj mu primanjkuje goriva. Tako se njegova misija končuje, a še pred koncem bo poskrbel za vznemirljivo potovanje po prostoru med planetom in njegovimi obroči.

VIDEO: Malček ni bil navdušen ob srečanju z britansko kraljico
09. 03. 2017 19.38
Britanska kraljica Elizabeta II. je odkrila spominsko vojaško obeležje, ko bi ji šopek rož moral predati tudi 2-letni sin ene od vojakinj. A Alfie očitno ni imel preveč potrpljenja v prisotnosti kronane glave. Oglejte si posnetek!

Presaditev glave, virtualna realnost, vzlet rakete Falcon Heavy, Cassinijev konec in popolni Sončev mrk ...
06. 01. 2017 06.30
Letos bomo po napovedih videli neverjeten razmah virtualne realnosti, še bolj se bo povečala avtomatizacija, vse več bo storitev na zahtevo, povečala se bo prodaja električnih vozil, na področju medicine se pričakuje presaditev glave, nekaj vesoljskih plovil naj bi opravilo krstne polete …

FOTO in VIDEO: Nebo krasi največja superluna od leta 1948
14. 11. 2016 10.55
V želji, da bi videli superluno, po vsem svetu zrejo v nebo. Tokratna superluna je namreč nekaj posebnega – zadnjič smo ji bili v takšni velikosti in sijaju priča leta 1948. Pri nas imajo zaradi jasnega vremena najbolj spektakularen pogled na Primorskem. Skozi oblake pa jo lahko opazujejo tudi drugje po Sloveniji.

VIDEO: Ko polna luna postane superluna ...
11. 11. 2016 06.30
Superluna 14. novembra bo prav posebna, saj bo največja polna luna od januarja 1948. Superluna je videti 30 odstotkov večja in svetlejša od najmanjše možne polne lune, od navadne lune pa je videti svetlejša le za okoli 16 odstotkov.

Leto se končuje s tremi superlunami: ena je že za nami, pred nami pa super superluna
05. 11. 2016 06.30
Zadnje tri polne lune v letošnjem letu - že pretekla oktobrska, novembrska in decembrska - so superlune. Novembrska bo največja od leta 1948, decembrska pa bo pokvarila predstavo meteorskega roja Geminidov.

Žalostna potrditev je prišla: sonda Rosetta pristala in 'umrla' na kometu
30. 09. 2016 08.05
Misija Rosetta se je končala. Sonda je strmoglavila na komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko, na katerem je novembra 2014 pristal tudi lander Philae. Njena ekipa je v nadzornem centru obnemela, ko od sonde niso dobili nobenega signala več, saj je to potrdilo njen konec.