m2

1124 novih okužb. Silvestrovanj na prostem ne bo
23. 12. 2021 09.50
Vlada je zaradi hitrega širjenja nove koronavirusne različice v času praznikov omejila določene dejavnosti. Sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Polona Rifelj je sporočila, da silvestrovanj na prostem ne bo, dovoljene so le silvestrske večerje. Delovni čas oz. čas, ko je dovoljena strežba hrane in pijače, to noč ne bo omejen z odlokom. Med drugim so skrajšali tudi veljavnost testov in omejili zbiranja. Pristojni so sicer v sredo opravili 4929 testov PCR, s katerimi so potrdili 1124 novih okužb s koronavirusom, kar je 131 okužb manj kot dan prej.

Skupni izkupiček tretje dražbe hišk na Cresu dober milijon evrov
08. 12. 2021 18.31
Odvila se je že tretja dražba hišk v počitniškem naselju Stara Gavza na Cresu. Na voljo so bile štiri samostojne hiše in ena počitniška enota v dvojčku. Zanimanja tudi tokrat ni manjkalo. Skupno je bilo vplačanih 448 varščin, izkupiček prodaje pa je znašal 1,073 milijona evrov.

Sloveniji od prodaje rezidence nekdanje SFRJ v Bernu nekaj več kot milijon evrov
07. 12. 2021 14.21
Slovenija je podpisala kupoprodajno pogodbo o prodaji solastniškega deleža na objektu v Bernu, v katerem sta bila veleposlaništvo in rezidenca nekdanje SFRJ. Za nepremičnino so države naslednice iztržile 7,47 milijona evrov. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je Sloveniji pripadlo nekaj več kot milijon evrov.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Dvorec Fala: na dražbo eden največjih grajskih kompleksov pri nas
14. 11. 2021 19.07
Dvorec Fala – eden največjih grajskih kompleksov pri nas – v ponedeljek roma na dražbo. Novega lastnika bo iskal prek spleta, novodobni graščak pa bo za pet parcel v skupni izmeri 2,2 hektarja moral odšteti najmanj dobrih 491 tisočakov (toliko je izklicna cena), pri čemer je vrednost nepremičnine ocenjena še na dobrih 200.000 evrov več. Dosedanji lastnik Milan Slavič, ki je dvorec kupil leta 2006 in ga tudi deloma obnovil, sicer še vedno upa, da se to ne bo zgodilo. Graščina se je na dražbi znašla zaradi domnevnih dolgov. Slavič je ob nakupu nepremičnine namreč zadržal 52.000 evrov kupnine, ker nekdanji lastnik ni popolnoma izpraznil kompleksa, njegov dedič pa je to terjatev zdaj prodal.

Neprofitni projekt za mlade družine: s 50.000 evri do lastne hiše
12. 09. 2021 13.52
V Sloveniji mlade družine izjemno težko pridejo do lastniškega stanovanja, zato jim na pomoč želijo priskočiti na Inštitutu Back To The Village s projektom Hiše za mlade družine. Njihova ideja zajema naselje s 50 montažnimi hišami v velikosti od 65 kvadratnih metrov, ki jih bodo lahko kupile mlade družine po ceni približno 50.000 evrov za hišo. K sodelovanju vabijo vse župane, ki bi jih to zanimalo, kot potencialna lokacija pa se že omenja Severna Primorska.

Bujna in gosta trava
10. 05. 2021 00.15
Nasveti za čudovito zelenico

Ideje za zeleni raj
05. 04. 2021 00.15
Že v začetku leta načrtujte svoj vrt

Hrvaška v celoti zelena, v gostinskih obratih brez zaščitnih mask
30. 06. 2021 14.46
Vlada je Nemčijo in Hrvaško v celoti uvrstila na zeleni seznam držav, kar pomeni, da bo od sobote dalje vstop v Slovenijo mogoč brez negativnega testa oziroma le z dokazilom, da ste pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivali na območju z zelenega seznama. Od ponedeljka dalje se odpravlja tudi pogoj razdalje najmanj treh metrov med robovi miz in obveznost nošenja zaščitne maske v notranjosti gostinskega obrata.

Luka Koper: Daljša obala omogoča večji pretovor kontejnerjev
23. 06. 2021 13.43
Na južnem delu prvega pomola koprskega pristanišča so za sto metrov podaljšali kontejnersko obalo in jo ob prisotnosti ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca tudi slovesno otvorili. Podaljšana obala z novim priveznim mestom, ki so ga poimenovali vez 7D, je le del obsežne investicije, saj v zaledju obale nadaljujejo z gradnjo skoraj 25.000 m2 velike površine za odlaganje kontejnerjev.

Veliko sproščanje koronskih omejitev: katere še veljajo?
17. 06. 2021 17.37
Delovanje gostinskih obratov se vrača na predkoronske tirnice, vrata odpirajo tudi nočni klubi in diskoteke, katerih obratovalni čas pa je omejen od 5. do 24. ure, pogoj PCT pa je zahtevan tudi za potrošnike. To je le nekaj omejitev, ki jih tokrat sprošča vlada glede na boljšo epidemiološko sliko.

Vlada podaljšala odloke, spremembe na rdečem seznamu
19. 05. 2021 21.39
Vlada je na seji obravnavala obvladovanje pandemije covida-19. Podaljšala je večino odlokov. Sprejela je ukinitev kontrolne točke tudi na meji z Madžarsko, dodana je izjema za vstop brez karantene ali testa za prebolevnike, ki so se v najkasneje v osmih mesecih po pozitivnem PCR-testu oziroma začetku simptomov cepili vsaj z enim odmerkom cepiva, ki ga priznava Slovenija. Ustrezna zaščita za prebolevnike se vzpostavi takoj po cepljenju.

Šef iz Estonije prišel na posebno misijo – postati očka
30. 04. 2021 13.17
V Živalskem vrtu Ljubljana so se te dni razveselili novega samca sibirskega tigra, ki je na posebni naravovarstveni misiji. Očarati bo poskušal sibirsko tigrico Vito, za katero v živalskem vrtu upajo, da bo kmalu, z Bosovo pomočjo, prvič postala mamica.

Birma v Velikih Laščah brez mask in zadostne razdalje, v župniji dogodek obžalujejo
27. 04. 2021 12.53
V soboto je v župniji Velike Lašče potekala slovesnost svete birme. Po koncu obreda so na spletu objavili fotografije, na katerih pa župnik in birmanci ne nosijo zaščitnih mask, čeprav so te v zaprtih prostorih, kot je cerkev, obvezne. Zbrani prav tako niso upoštevali predpisane razdalje. V župniji dogodek obžalujejo in poudarjajo, da vladnega odloka niso kršili namenoma.

Tako Modrijan Blaž Švab ogreva svoj dom
29. 03. 2021 00.15
Orca energija je eden od vodilnih slovenskih proizvajalcev ogrevalnih in sanitarnih toplotnih črpalk. Je sinonim za visoko kakovost in zanesljivost, prisotni pa niso samo na slovenskem trgu, ampak tudi širom Evrope.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?
08. 03. 2021 07.51
Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

Petram Resort & Residences Savudrija
08. 03. 2021 00.15
Petram resort & Residences ponuja priložnost nakupa 252 prvovrstnih nepremičnin za bivanje ali oddih., od apartmajev in stanovanj pa vse do luksuznih vil s svojimi lastnimi strešnimi infinity bazeni.

Poziv potrošnikom: Ravnajte odgovorno, da bodo trgovine lahko še naprej odprte
22. 02. 2021 16.39
Epidemiološka slika v državi se izboljšuje, ukrepi se sproščajo, večina trgovin je spet odprtih. Zaposleni se morajo sicer tedensko testirati, TZS in MZ pa organizirata brezplačna testiranja za zaposlene v trgovinski dejavnosti po več krajih v Sloveniji. Trgovinska zbornica in gospodarsko ministrstvo poleg izvajalcev k odgovornemu ravnanju ob obisku prodajaln pozivata tudi vse potrošnike. "Razumemo, da želijo po več kot šestmesečnem zaprtju znova kupiti blago, ki do pred kratkim ni bilo dostopno, a le odgovorno ravnanje lahko prepreči vnovično zaostrovanje ukrepov in zaprtje prodajaln," so jasni.

Policisti med uporom pri nekdanji tovarni Rog pridržali najmanj deset oseb
19. 01. 2021 07.39
Na območju nekdanje tovarne Rog, kjer že več let živijo in ustvarjajo pripadniki avtonomne skupnosti, se je zjutraj začela evikcija stanovalcev in obiskovalcev. Nekaj oseb se je varnostnikom uprlo in želelo preskočiti ograjo, v policiste so metali bakle, dimne bombe, steklenice in jajca. Zaradi kršitev javnega reda in miru so policisti uporabili prisilna sredstva – potiskanje množice s telesno silo, ščiti in palico, ter plinski razpršilec. Prijeli so najmanj deset oseb. Uporabniki so popoldne pripravili protest pred objektom. Zbralo se jih je okrog 200.

Vladne izjeme: pod kakšnimi pogoji bodo delovali fitnes centri?
03. 01. 2021 12.49
Januar je tradicionalno mesec gneče v vadbenih centrih. Letos tekmovanj za proste naprave v fitnesih zagotovo ne bo. Je pa vlada na dopisni seji zadnji dan leta 2020 z odlokom omogočila vadbo rekreativnih športnikov v zaprtih prostorih pod novimi pogoji. Posamezniki bodo morali ohranjati pet metrov razdalje, vadila bo lahko ena oseba na 50 kvadratnih metrov prostora.

Smučanje po novem letu le z negativnim testom, do takrat žičnice stojijo
23. 12. 2020 21.12
Na dopisni seji vlade so sprejeli odlok, ki prepoveduje obratovanje žičniških naprav do 1. januarja. Z začetkom naslednjega leta bo obratovanje teh naprav dovoljeno, če bo upravljalec zagotovil hitro testiranje na vstopni točki na smučišče. Uporaba žičniških naprav in prog bo z novim letom dovoljena ljudem, ki predložijo negativni test za covid-19, opravljen v zadnjih 24 urah, ter otrokom do 12. leta starosti v spremstvu staršev.

Katoliška cerkev poravnala globo za avgustovsko sveto mašo na Brezjah
23. 12. 2020 16.02
Katoliška cerkev v Sloveniji je poravnala globo za mašo, ki se je na praznik Marijinega vnebovzetja odvila na Brezjah. Tam je zdravstveni inšpektorat ugotovil prekoračitev dovoljenega števila vernikov in izdal plačilni nalog v višini 4000 evrov za pravno osebo in 400 evrov za zakonitega zastopnika. SŠK je izdala tudi navodila za potek svetih maš v času božičnih praznikov.

Načrt ukrepov, ki bodo veljali v času prihajajočih praznikov
22. 12. 2020 12.34
Četrtek prinaša ponovno zaostritev ukrepov, ki bodo veljali med prazniki. "Ostaja omejitev gibanja v nočnem času, tudi za božič in novo leto," je ponovil minister Hojs, a kljub temu je vlada za dva dni omogočila prehajanje občin brez omejitev za namen obiska. "Vse, kar morajo povedati policistu, je, da gredo na obisk zasebne narave," je pojasnil Hojs. Hkrati se ponovno zapira vse, kar se je odprlo prejšnji torek in soboto. Industrija bo sicer ostala odprta, a Zajc je podjetja pozval, naj, v kolikor je to mogoče, zaposlenim dodelijo kolektivni dopust.

Okrevanje trga po prvem valu epidemije. Bo tudi po drugem tako?
20. 11. 2020 12.01
Polletno poročilo o stanju na nepremičninskem trgu razkriva, da ga je močno zaznamovala epidemija. Normalno trgovanje z nepremičninami je spomladi za dva meseca povsem zaustavila, kar pa ni vplivalo na cene nepremičnin. Čeprav bi pričakovali, da bodo cene nepremičnin nekoliko padle, pa so se – nasprotno – še zvišale. Kaj bo prinesel drugi val? Vse je močno odvisno od tega, kako dolgo bo trajal.

UKC Ljubljana pripravlja nedograjene prostore, UKC Maribor pa ginekološko kliniko
29. 10. 2020 16.38
Neslutene razsežnosti epidemije presegajo bolnišnične kapacitete, zato UKC Ljubljana pripravlja prostore nedograjene Diagnostično-terapevtske službe za namestitev covid-bolnikov. V prvi fazi bodo v prvem nadstropju vzpostavili 50 postelj. Dela bo opravilo podjetje Remont. UKC Maribor pa za covid bolnike pripravlja prostore Klinike za ginekologijo.

Kot zadnja je rdeča postala še obalno-kraška regija
22. 10. 2020 16.01
14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je presegla mejo 140 okužb tudi v obalno-kraški regiji. To pomeni, da bo tudi ta regija še kot zadnja v državi uvrščena na seznam rdečih regij. Spremembo so že objavili v Uradnem listu, zato začne veljati v petek, 23. oktobra.

'Vlada bo glede na razmere zagotovo podaljšala veljavnost turističnih bonov'
21. 10. 2020 11.47
Minister za gospodarstvo je predstavil nove spremembe odloka glede omejitev ponudbe ter prodaje blaga in storitev. Poleg diskotek in nočnih klubov je ponujanje storitev zdaj prepovedano tudi v kinematografih in kulturnih ustanovah. Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponudbe, prodaje blaga in storitev potrošnikom, se omeji na 20 m2 na stranko ali na eno stranko, če je prostor manjši od 20 m2. Počivalšek je zatrdil, da bo vlada glede na trenutne razmere zagotovo podaljšala veljavnost turističnih bonov.

Nekateri fitnes centri v rdečih regijah še vedno vabijo stranke
19. 10. 2020 12.12
Potem ko so v veljavo stopili strožji ukrepi za zamejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom in so lastniki fitnesov in zaprtih športnih objektov v rdečih statističnih regijah s težkim srcem zaprli svoja vrata, tisti v oranžnih pa so svoje delovanje omejili na eno stranko na 20 kvadratnih metrov, je tudi na tem področju zavladala zmeda. Nekateri fitnesi v rdečih regijah namreč še vedno poslujejo. Razlog je v zapisu vladnega odloka, ki si ga vsak lahko tolmači po svoje.

Porušili bodo rastlinjak, kam z rastlinami, še ne vedo: 'Kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke'
06. 09. 2020 08.00
"Rastline nimajo oči in ne jokajo, zato se jih preprosto lahko pusti zmrzniti, ne bodo protestirale pred parlamentom," opozarjajo v Botaničnem vrtu v Ljubljani. Tam bodo namreč porušili rastlinjak, v katerem bi moralo prezimiti 300 rastlin izjemne vrednosti. Če izgubimo te rastline, je, kot ponazori dr. Jože Bavcon, direktor Botaničnega vrta, kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke. Gre lahko tudi za mednarodni škandal, saj smo jih dobili z izmenjavo iz tujih vrtov in se jih ne sme prodati niti podariti.