majhna

'Mitja je bil največkrat tepen, a nikoli ni vedel, zakaj'
23. 08. 2020 07.00
Letošnje izkušnje nekaterih srčnih spremljevalcev otrok v vseh počitniških programih, ki smo jih organizirali zanje na ZPM Ljubljana Moste - Polje, so odražale preštevilne stiske otrok. Spomnim se Mitje, ki je zelo odstopal od svojih vrstnikov. Čeprav težko, se je na koncu izpovedal. Njegov oče se je zaradi nesreče spremenil – začel je pretepati družino. Otroci potrebujejo varnost, človeški stik, gibanje in druženje. Zato toplo pozdravljamo, da se ob spoštovanju priporočil stroke v šole vrnejo vsi otroci.

V poletnih mesecih je Velenjsko jezero osrednja točka šaleškega turizma
20. 08. 2020 20.29
Šaleška dolina je majhna, toda zanjo si morate vzeti čas. Je ena najbolj zelenih in razgibanih v Sloveniji, s številnimi posebnostmi. Bogata, z rudarstvom zaznamovana kulturna krajina, sodobna arhitektura ... Velenje je najmlajše mesto v Sloveniji. Narava je na dosegu roke, kamorkoli se podate, lahko tudi globoko pod zemljo, kjer boste spoznali življenje knapov, ali preprosto na Velenjsko jezero.

Slovenija pristala v samem vrhu največjih onesnaževalcev morij in oceanov
19. 08. 2020 18.47
Ste vedeli, da Slovenija v svetovna morja odvrže največ plastične embalaže na prebivalca med vsemi državami Evropske unije? To nas pravzaprav uvršča v neslavni vrh onesnaževalcev morij in oceanov. Tako vsaj ugotavljajo irski znanstveniki. Gre za odpadno plastiko, ki jo države Evropske unije ne reciklirajo ali sežgejo, ampak izvozijo v Azijo, od tam pa končajo na prenatrpanih odlagališčih in v morju. Zakaj Slovenija prednjači in kakšni so primeri dobre prakse, da ta odtis zmanjšamo?

Na Obali in v Moravskih Toplicah kot oreh debela toča
17. 08. 2020 07.01
Gasilci imajo spet polne roke dela. Močan veter v občini Šentrupert je deloma razkril tri strehe stanovanjskih hiš in dveh gospodarskih poslopij. Najdebelejša toča, tudi v velikosti kokošjega jajca, je padala v okolici Moravskih Toplic ter na območju med Dravogradom in Muto. V Sevnici je podrlo več dreves in semafor. Na območju Mute je brez elektrike ostalo 70 odjemalcev, v okolici Ptuja pa je voda zalila več cest.

Kosić pred kvalifikacijami Lige prvakov opozarja na previdnost
14. 08. 2020 19.20
Slovenske državne prvake, nogometaše Celja, čaka uvodni evropski obračun. Z irskim prvakom Dundalkom se bodo v madžarskem Ujpestu na eni tekmi pomerili v 1. krogu kvalifikacij Lige prvakov. Celjani so v tem dvoboju v vlogi favorita, a trener celjske zasedbe Dušan Kosić opozarja, da lahko izgubiš od vsakogar, če pristop ni pravi.

Strela udarila v stanovanjsko hišo, veter podiral drevesa
13. 08. 2020 11.08
Pred nami je nekaj nestanovitnih vremenskih dni. Severovzhod Slovenije so dosegle nevihte, ki so se povezale v nevihtno linijo. Gasilci imajo polne roke dela. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o udarih strel in podrtem drevju na cestišču.

'Večina novih primerov vnesena iz Hrvaške, težava zabave, ki se jih udeležujejo mlajši'
13. 08. 2020 10.22
V Sloveniji smo v sredo potrdili 29 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 19 ljudi, dva bolnika s covidom-19 potrebujeta intenzivno nego. Včeraj potrjene okužbe so sicer znova precej razpršene – v 21 občinah, od tega so jih v dveh potrdili prvič. Spet je največ novih okužb med mladimi – starostna skupina od 15 do 34 let. Okužbe pa so potrdili tudi pri zaposlenih v Telekomu Slovenije, a kot so zatrdili v podjetju, je šlo za posamične primere, brez nadaljnjih prenosov na delovnem mestu. Prav tako so izvedli vse postopke, skladno s priporočili NIJZ.

'Ob pol štirih zjutraj sem opazil vrsto luči, ki so se zelo hitro premikale'
08. 08. 2020 16.59
Ameriško podjetje SpaceX je v petek izstrelilo več deset satelitov, ki so ponoči razsvetlili nebo tudi nad našimi kraji. Medtem ko podjetje v vesolje pošilja vse več satelitov, okoli Zemlje jih kroži že več kot 500, pa astronomi opozarjajo na porast vesoljskih smeti.

Medved v dresu Slovana celo po poti Šporarja?
08. 08. 2020 09.23
Mladi slovenski napadalec Žan Medved vse bolj opozarja nase. V začetku leta je iz ravenskega Fužinarja, kjer je nastopal kot posojen nogometaš ljubljanske Olimpije, prestopil k slovaškemu prvoligašu Slovanu iz Bratislave, kjer bo v novi sezoni, že na uvodni tekmi Fortuna lige, zaigral v udarni enajsterici.

Gajser v divjem ritmu nadaljevanja sezone po tretji naslov
06. 08. 2020 09.27
Najboljši motokrosisti se bodo ta konec tedna prvič po skoraj natanko petih mesecih podali na steze. V Kegumsu v Latviji bo skušal pot do tretjega naslova svetovnega prvaka v razredu MXGP tlakovati slovenski zvezdnik Tim Gajser, ki je na prvih dveh dirkah zasedel drugi mesti. V razredu MX2 bo nastopil še en slovenski dirkač Jan Pancar.

Lažno negativni testi na koronavirus niso pogosti, se pa pojavijo
03. 08. 2020 15.07
Lažno negativni testi na novi koronavirus niso pogosti, se pa vseeno občasno pojavijo, pravi infektologinja Mateja Logar. Tako so na infekcijski kliniki UKC Ljubljana v zadnjih nekaj mesecih imeli nekaj bolnikov, pri katerih je bil prvi bris negativen, pozneje pa se je ob ponavljanju testiranja izkazalo, da so bolniki okuženi. Vzrokov za to je več.

Ribiči po dobrem mesecu izlovili 10.000 rib iz Dvojnega triglavskega jezera
01. 08. 2020 18.16
Obiskali smo strokovnjake Zavoda za ribištvo Slovenije, ki so se od sredine junija pa vse do konca septembra preselili v Kočo pri Triglavskih jezerih. Država je namreč po skoraj 30 letih le pristopila k problemu reševanja Dvojnega triglavskega jezera, ki je začelo propadati zaradi posledic naselitve invazivnih rib. Ribiči jih zdaj z različnimi metodami izlavljajo in načrtujejo, da jih bodo iztrebili po treh letih. Kako uspešni so po dobrem mesecu in kaj vse so že dognali?

Vročinski val se bo poslovil s prehodom izrazite hladne fronte
01. 08. 2020 07.01
Letošnji prehod iz julija v avgust zaznamuje vroče poletno vreme. Temperature so sicer še daleč od rekordov, a prenašanje vročine zaradi tega ni nič lažje, saj je v zraku veliko vlage. Ob vlažnem in vročem vremenu znoj iz našega telesa izhlapeva počasneje, zato občutimo višjo temperaturo, kot jo kažejo termometri. Prvi vročinski val letošnjega poletja se bo končal s prehodom izrazite hladne fronte na začetku prihodnjega tedna. Že pred fronto pa bodo od nedeljskega popoldneva naprej spet možna krajevna neurja z močnimi nalivi in tudi debelejšo točo.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah
30. 07. 2020 06.22
Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.

'Sedem let gospodarskega napredka izginilo v treh mesecih'
30. 07. 2020 11.47
Nemško gospodarstvo se je v drugem četrtletju leta 2020 skrčilo za 10,1 odstotka v primerjavi s prvim četrtletjem. Kot navaja časnik Welt, je sedem let gospodarskega napredka izginilo v treh mesecih. Kljub nekaterim optimističnim napovedim in spodbudnim številkam v zadnjem času gre za največji padec vodilnega evropskega gospodarstva od konca druge svetovne vojne.

Bobby Brown: Na peto obletnico smrti me je obiskala hči Bobbi Kristina
28. 07. 2020 08.47
Brown se je z objavo na družbenem omrežju Instragram poklonil preminuli hčeri, ki je pred petimi leti umrla stara le 22 let. Bobbi Kristina je bila hči Bobbyja ter pevke Whitney Houston, ki je umrla tri leta prej. Pevec je povedal, da hčer močno pogreša ter da ima občutek, da ga je obiskala v obliki goloba, ki je sedel na kamnito ograjo.

Po Ischglu še St. Wolfgang? V Avstriji strah pred novim žariščem v turističnem kraju
27. 07. 2020 21.17
V sosednji Avstrija narašča zaskrbljenost, da bi turistično priljubljenem St. Wolfgang lahko postal novi Ischgl - smučarsko središče, ki je postalo eno največjih žarišč v Avstriji, od tu pa se je virus širil tudi po Evropi. Zgolj od srede so v St. Wolfgangu potrdili 53 primerov, predvsem med praktikanti, ki so zaposleni v turizmu.

Časovna kapsula razkrila skrivnosti bistriškega župana pred 100 leti
26. 07. 2020 06.58
V Ilirski Bistrici razkrivajo zgodovinske zgodbe, ki so bile več kot sto let ujete v Čenarjevi hiši, kjer je z družino prebival Franc Starec, ki je županoval Bistrici, ko je bila leta 1911 povzdignjena v trg. Vnukinja Gabrijela, ki je hišo podedovala, in njen mož Alojz Fatur sta jo zdaj prodala, a je Fatur pred tem na podstrešju v zazidanem oknu našel list z zapisi, ki ga je župan skril. A ne zgolj listine, vse, kar je v hiši ostalo, je prava časovna kapsula, ki razkriva življenje družine in tistega časa.

'Mama je počakala, da je zaključila šolo, da je ne bi bremenila njena smrt ob najpomembnejšem izpitu'
26. 07. 2020 06.57
Jutra so moj najlepši del vsakdana in rada jih imam. Vzbujajo mi tisti notranji občutek življenja, čeprav se v nadaljevanjih dni prepogosto vanje vpletajo tako zelo žalostne in težke zgodbe otrok, mladih in družin od vsepovsod.

Če bo število okuženih eksponentno raslo, bo spet potrebno zaostrovanje ukrepov
24. 07. 2020 11.55
Direktor NIJZ Milan Krek in vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović ob projekciji Instituta Jožef Stefan glede širjenja novega koronavirusa pozivata državljane k odgovornemu ravnanju. Sicer bo uvedba nekaterih ukrepov za zamejitev širjenja virusa neizbežna. Katerih in kdaj, še ni jasno.

Spravljivi toni: Zaščitne opreme v Hrastniku dovolj, pogovori o gradnji novega doma
23. 07. 2020 09.53
V Sloveniji smo potrdili 27 novih okužb s koronavirusom. V Domu starejših Hrastnik je pozitivnih še devet oskrbovancev in dva zaposlena, tako da je skupno 39 okuženih. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po obisku doma zagotovil, da imajo dovolj zaščitne opreme, zdravstveni minister Gantar pa miril, da potrebe po izolaciji občine Hrastnik ni. V celjski bolnišnici je okužen zdravstveni delavec z oddelka za intenzivno interno medicino, v celjskem vrtcu Tončke Čečeve v enoti Center pa strokovna delavka.

Demi Lovato zaročena po štirih mesecih zveze
23. 07. 2020 09.49
Ameriško pevko in igralko je njen partner Max Ehrich le po nekaj mesecih zveze zaprosil za roko in ji ob romantični zaroki na plaži obljubil, da jo bo večno ljubil. Demi je v zadnjih nekaj letih preživela zelo turbulentne trenutke, med drugim predoziranje z drogami, zato so oboževalci veseli, da je končno našla stabilnega partnerja.

Ne drži: s testom za covid-19 vam bodo prodrli v možgane in vstavili čip
22. 07. 2020 16.42
Slediti vsem teorijam zarote, povezanimi s pojavom novega koronavirusa, je precej težko, saj rastejo kot gobe po dežju. Lastniki platform, kot je Facebook, pa vsakič znova dokazujejo, da so – kljub vsem obljubam – nezmožni kakršnega koli nadzora nad deljenimi vsebinami, čeprav vseskozi zatrjujejo, da skrbijo, da imajo ljudje dostop do verodostojnih informacij. Namesto tega še širijo teorije zarote, ki pri ljudeh vzbujajo nelagodje in škodljivo vplivajo na javno zdravje. Ena od teorij, ki je te dni spet dobila zagon, je, da je testiranje za covid-19 v resnici namenjeno čipiranju.

Koronavirus ni oslabel, je pa manj žrtev, ker so zdravniki vse bolj učinkoviti pri zdravljenju
19. 07. 2020 16.02
Medtem ko nekaj strokovnjakov trdi, da je novi koronavirus oslabel, drugi pa, da postaja vse bolj dominanten in se lažje prenaša, strokovnjakinja za genetiko pri projektu Nextstrain Emma Hodcroft meni, da se virus od izbruha ni bistveno spremenil – da ni ne manj smrtonosen ne lažje prenosljiv. Ekipa strokovnjakov, ki je ugotovila, da zaradi covid-19 umira manj ljudi, pa pravi, da lahko to pripišemo bolj uspešnemu zdravljenju.

Kako učinkovita je obramba pred točo?
18. 07. 2020 14.15
Aktivno obrambo pred točo v Sloveniji izvaja Letalski center Maribor, ki pokriva le severovzhodni del države. Od maja do septembra z letalom v potencialno nevarne nevihtne oblake vnaša srebrov jodid, ki preprečuje nastanek večje in uničujoče toče. Izvajalci obrambe zatrjujejo, da so pri tem zelo uspešni, a mnenje stroke, ki temelji na znanstvenih poskusih, se že nekaj časa s tem ne strinja.

'Najboljša rešitev je, da bi virus kar izginil in ne bi potrebovali zdravil in cepiva'
18. 07. 2020 07.00
Raziskovalne ekipe v laboratorijih po vsem svetu bijejo bitko s časom. Čimprej skušajo razviti varno cepivo proti covid-19 oziroma učinkovita zdravila. Trenutno je največ pozornosti namenjene ekipi znanstvenikov z univerze Oxford in družbe AstraZeneca, kjer upajo, da bi bilo lahko cepivo, če bo šlo vse po načrtih, na voljo že oktobra. Na univerzi Oxford pa raziskovalci pospešeno iščejo tudi nova, učinkovita zdravila za covid-19.

Evolucija emotikonov: pred desetimi leti smo začeli komunicirati s smeški, srčki in jajčevci
17. 07. 2020 15.29
Na današnji dan praznujemo neuradni praznik – svetovni dan emotikonov oziroma čustvenih simbolov. Ti so postali pomemben del naše komunikacije. Pogledali smo pomembnejše mejnike v "evoluciji" čustvenih simbolov, ki odražajo tudi čas in družbo, v kateri živimo.

Italijani v Divačo nelegalno pripeljali več ton smeti, prebivalci čakajo na ukrepanje pristojnih
16. 07. 2020 08.33
Kako je mogoče, da nelegalno pripeljani kup več ton smeti po štirih mesecih še vedno ogroža prebivalce Divače? Dogodek smo prijavili okoljskemu inšpektoratu, a se v vsem tem času ni spremenilo še nič, pravi županja. Prebivalci se namreč bojijo, da so med smetmi mogoče tudi nevarni odpadki.

Prvi potrjen primer okužbe s koronavirusom v maternici
15. 07. 2020 10.27
V bolnišnici Antoine Beclere v Parizu so marca sprejeli visoko nosečo 23-letnico s simptomi, značilnimi za novi koronavirus. Test je potrdil okužbo, tri dni kasneje je s carskim rezom rodila fantka, pri katerem so prav tako potrdili prisotnost virusa. Zdravniki so po številnih preiskavah prepričani, da se je okužil že v maternici, in sicer se je virus prek materine krvi razširil v posteljico, kjer se je podvojil in povzročil infekcijo pri plodu.

Ihan: Ob znosnih 10 primerih ali manj se bomo do prehlada lahko obnašali, kot da je prehlad
14. 07. 2020 18.40
Čeprav večina respiratornih virusov poleti usahne, je koronavirus očitno drugačen, saj se divjanje okužb ne umiri. Kaj lahko potemtakem pričakujemo v hladnejših jesenskih in zimskih mesecih, ko so respiratorni virusi v polnem zamahu? Kakšne posledice dolgoročno na našem zdravju pušča okužba? V kakšnem primeru, če sploh, smo nanjo lahko imuni? Ker cepiva še ni, je jasno, da bomo z virusom morali še nekaj časa živeti, a kako dolgo? Je vendarle učinkovito zdravilo na poti, ali še zmeraj ne?