maloobmejni sporazum

Tomac vztraja pri sredinski črti
20. 08. 2002 00.00
Hrvaška bo še naprej spoštovala mednarodno pravo in branila svojo suverenost do sredine Piranskega zaliva, je v odziv na ponedeljkove izjave slovenskega zunanjega ministra izjavil predsednik odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora Zdravko Tomac.

Račan o Piranskem zalivu
16. 08. 2002 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je na novinarski konferenci v Zagrebu dejal, da se položaj v Piranskem zalivu izboljšuje in izrazil upanje, da bo tako tudi ostalo.

Mesićev odziv na ribiške incidente
15. 08. 2002 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v odzivu na nedavne incidente v Piranskem zalivu ocenil, da se vse pogostejši incidenti pojavljajo "očitno dozirano" in da ne koristijo ne eni ne drugi strani.

Lukman: Ribolov bo kmalu dovoljen
14. 08. 2002 00.00
Po srečanju med slovensko in hrvaško delegacijo na gradu Mokrice smo se v studiu 24 ur pogovarjali z dr. Benjaminom Lukmanom, sopredsednikom mešane komisije za izvajanje maloobmejnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško. Tema pogovora je bilo reševanje zapleta zaradi onemogočanja ribolova za slovenske ribiče v Piranskem zalivu.

SDS nad vlado glede morja
11. 08. 2002 00.00
Občinski odbori SDS-a iz Izole, Kopra in Pirana so v izjavi za javnost ostro protestirali proti "mlačnemu odzivu slovenske vlade na dogajanja v Piranskem zalivu". SDS od vlade pričakuje odgovornejše ravnanje za preprečitev konfliktov s Hrvaško.

Pičla bera ribiških pogovorov
27. 05. 2002 00.00
Po več "ribiških" incidentih, ki so se v zadnjem času pripetili v Piranskem zalivu, so se srečali predstavniki slovenskih in hrvaških ribičev, da bi se pogovorili o težavah.

Slovenija v Nato, Bela Krajina iz Slovenije
02. 08. 2002 00.00
Skupina belokranjskih študentov se je odločila za svojevrsten protest. Zahtevajo, da se v primeru vključitve Slovenije v Nato, Bela Krajina odcepi od Slovenije.

Schengen ni nov berlinski zid
12. 06. 2002 00.00
V Evropsko unijo bo Slovenija vstopila že naslednje leto, v schengensko skupino držav pa naj bi bili vključeni leta 2005, je na torkovi javni tribuni v Adlešičih v Beli Krajini o schengenski meji in zakonu o pokrajinah dejal notranji minister Rado Bohinc.

Maloobmejni sporazum v veljavi
18. 03. 2002 00.00
Z današnjim dnem so na obeh straneh slovensko-hrvaške meje začeli izvajati sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju med državama. Sporazumu nasprotujejo hrvaški ribiči.

Zasedanje o Videmskem sporazumu
07. 03. 2002 00.00
Na petem zasedanju stalne mešane slovensko-italijanske komisije za uresničevanje določb Videmskega sporazuma so za prekategorizacijo nekaterih maloobmejnih prehodov v mednarodne mejne prehode sprejeli kompromisno rešitev.

Svet v letu 2001
24. 12. 2001 00.00
Leto 2001 so najbolj zaznamovali samomorilski teroristični napadi v ZDA. 11. septembra sta v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku treščili dve letali, tretje je strmoglavilo na ameriško obrambno ministrstvo v Washingtonu, četrto pa se je zrušilo v Pennsylvaniji.

Višji zaostanki ustavnega sodišča
20. 12. 2001 00.00
Ob 10. obletnici delovanja Ustavnega sodišča RS je število njegovih nerešenih zadev letos prvič preseglo tisoč.

Poslanska vprašanja za premiera
23. 10. 2001 00.00
Poslanci državnega zbora so torkovo sejo pričeli s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Janezu Drnovšku. Drnovšek je odgovarjal na vprašanja povezana s pomisleki poslancev o vladnem letalu in na Jelinčičevo vprašanje o delu Sove.

Priprave na zunanjo mejo EU
30. 09. 2001 00.00
Na zunanji meji EU se je pričela velika policijska akcija High Impact Operation, ki vključje 35 držav in več tisoč policistov, v akcijo pa je vključena tudi Slovenija.

Sporazum o meji je najboljši kompromis
21. 09. 2001 00.00
Premier Janez Drnovšek je za hrvaško televizijo dejal, da je sporazum o meji med Slovenijo in Hrvaško najboljša rešitev za obe strani ter izrazil upanje, da bo Hrvaška sporazum zelo kmalu podpisala in ratificirala.

Civilna družba napoveduje referendum
13. 09. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri je napovedala, da bo ob morebitnem podpisu sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško sprožila pobudo za referendum.

Dogovor že v prihodnjih dneh
14. 07. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je potrdil napoved slovenskega premiera Janeza Drnovška, da bo mejno vprašanje med Slovenijo in Hrvaško rešeno že v nekaj dneh.

SNS proti sporazumu
29. 06. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Ratifikacija maloobmejnega sporazuma
19. 06. 2001 00.00
Poslanci DZ naj bi danes po več odložitvah in presoji pred ustavnim sodiščem dokončno odločili o predlogu za ratificiranje slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu. Ustavno sodišče je namreč zavrnilo predlog poslanca Jelinčiča za oceno ustavnosti slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu.

SLS+SKD vložila resolucijo o meji
07. 06. 2001 00.00
Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

Račan pričakuje napredek
04. 06. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je v Zagrebu izrazil pričakovanje, da bo na prihodnjem srečanju s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom dosežen napredek pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Ponovil je, da se bosta s premierom Drnovškom v soboto, 9. junija, sestala na hrvaškem ozemlju. Račan verjame, da naj bi bistven napredek dosegli vsaj pri reševanju enega od treh odprtih vprašanj. Hrvaški premier ni želel povedati, ali bo ta napredek dosežen pri reševanju vprašanj JE Krško, Ljubljanske banke ali Piranskega zaliva.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča
23. 05. 2001 00.00
Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Maloobmejni sporazum je ustaven
22. 05. 2001 00.00
Ustavno sodišče republike S lovenije je s šestimi glasovi za in tremi proti ugotovilo, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo. Točneje –

Kdaj maloobmejni sporazum s Hrvaško?
08. 04. 2001 00.00
Pred sredinim srečanjem slovenskega predsednika vlade Janeza Drnovška in njegovega hrvaškega kolega Ivice Račana se na Hrvaškem sprašujejo, kdaj bo Slovenija ratificirala maloobmejni sporazum. Pred srečanje se je o sporih med Slovenijo in Hrvaško razpisal tudi hrvaški časnik Vjesnik. Razrešitev že leta nerešenih vprašanj naj bi bila po mnenju časnika pomembna predvsem za Slovenijo, saj naj bi ta kot pogoj za sprejem v EU morala urediti odnose s sosedami. Vjesnikov komentator pravi, da vidi večino razlogov za zastoj v pogajanjih v razhajanjih slovenskih politikov. Še posebej pa opozarja na novo oviro v odnosih, ki bo nastala s članstvom Slovenije v Uniji in bo slovensko-hrvaška meja postala zunanja meja združene Evrope.

Rupel s predstavniki slovenske Istre
24. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.

Bomo danes dobili novo koalicijo?
09. 11. 2000 00.00
LDS in njene morebitne koalicijske partnerice imajo časa za sestavo nove

DSHP za ratifikacijo maloobmejnega sporazuma
13. 03. 2000 12.42
Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva (DSHP) je pobudnik za skupno zahtevo vseh občin, ki mejijo s Hrvaško, da slovenski državni zbor znova obravnava zakon o ratifikaciji sporazuma o obmejnem in prometnem sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško. Sestanek obmejnih občin in DSHP bo danes v Čatežu, kjer želijo sprejeti skupno zahtevo, naj državni zbor znova obravnava in sprejme omenjeni zakon.

Slovensko-hrvaški maloobmejni sporazum še na čakanju?
08. 03. 2000 18.53
Po besedah Toneta Anderliča (LDS), enega od podpisnikov predloga za izrek mnenja o ustavnosti slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju, podpisniki še niso dobili nikakršnega potrdila oz. namiga, da bi ustavno sodišče ta predlog v kratkem obravnavalo. Prav tako pa tudi vlada na jutrišnji redni seji najverjetneje še ne bo oblikovala svojega mnenja do omenjenega predloga. Anderlič je med drugim dejal, da je čudno, da se s to zadevo zavlačuje tako na vladi kot na ustavnem sodišču.

Podobnik se je sestal s Hotižani
06. 03. 2000 15.52
Podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik se je v okviru današnjega obiska v Prekmurju najprej ustavil v Hotizi, kjer se je pogovoril s predstavniki domačinov in občine Lendava ter si ogledal kraj zadnjega incidenta. Hotižani so Podobniku ponovili svoje zahteve - vzpostavitev stanja pred osamosvojitvijo, meja na reki Muri, ojačitev obrambnega nasipa in odprava dvolastniških izkaznic.

Ukinitev vizumov v pristojnosti zvezne vlade
24. 02. 2000 10.14
Jugoslovanska vlada pripravlja odgovor na potezo črnogorskega ministra za turizem, ki je Slovencem sporočil, da lahko v Črno goro potujejo brez vizumov, piše danes beograjski zasebni časnik Blic.