manca turk

Zdravstveni dom v Ajdovščini sam dokupil določeno število hitrih testov

16. 02. 2021 19.29

Zaradi množičnega hitrega testiranja splošne populacije, zdaj pa še zaposlenih v gospodarstvu, zaloge hitrih testov hitro kopnijo. Zadnje pošiljke je ministrstvo zdravstvenim domovom in bolnišnicam razdelilo konec prejšnjega tedna, direktorji zdravstvenih ustanov pa ocenjujejo, da bo to zadostovalo še za kakšen teden, največ dva.

Potrdilo o prebolelosti bi lahko bilo plačljivo, kako pa je zdaj s hitrimi testi?

12. 02. 2021 17.12

S ponedeljkom prihaja novost – vsem, ki so covid-19 že preboleli ali so že bili cepljeni z dvema odmerkoma, hitrih testov ne bo treba opravljati. Dovolj bo potrdilo o cepljenju ali pa potrdilo o pozitivnem rezultatu testiranja oziroma o prebolelem covidu-19. To vam lahko izda vaš osebni zdravnik, a ti navodil, kako sploh izdajati potrdila o prebolelosti, še vedno nimajo. Potrdilo je sicer plačljivo, saj ga osnovno zdravstveno zavarovanje ne krije. Cena naj bi bila okoli 20 evrov, kot kaže, pa ga vsi le ne bodo zaračunavali. Kako pa je s hitrimi antigenskimi testi – kje so plačljivi in kje ne ter kakšne bodo cene za tiste, ki se bodo odločili za samoplačniško testiranje?

Mladi športniki mesece brez treningov, vlada gluha za vse pozive

10. 02. 2021 18.57

"Že mesece se borimo, da bi mladi športniki lahko začeli trenirati. Pošiljamo apele, pogovarjamo se z odločevalci, a se očitno borimo z mlini na veter," pravi pet podpisnikov odprtega pisma, ki so ga v imenu mladih športnikov in njihovih staršev naslovili na predsednika države in domala vse pristojne institucije. Vladni semafor je tako očitno pozabil, da imamo v državi tudi otroke in mladino, ki se ukvarja s športom.

Bližamo se rdeči fazi, stroka 'napredek' pripisuje tudi hitrim testom

18. 01. 2021 18.16

Epidemija se umirja, Slovenija se približuje rdeči fazi. Prvo mejo od dveh za sproščanje omejitev smo dosegli. Kaj to pomeni – bo vlada še ta teden otroke poslala nazaj v šolske klopi? V Slovenijo je medtem prišlo pol manj cepiva kot pretekli teden, zato bodo z njim cepili le tiste, ki so že bili cepljeni. Infektologinja Bojana Beović poudarja, da izračuni kažejo, da bo aplikacija drugega odmerka še vedno lahko izvedena pravočasno.

Kaj je razlog, da je v DSO-jih prišlo do okužb po cepljenju?

06. 01. 2021 18.44

Potem ko so prvo pošiljko cepiva proti covidu-19 skoraj v celoti porabili za cepljenje stanovalcev in zaposlenih v domovih za starejše, so nekateri izmed njih nekaj dni po cepljenju zboleli. Tako o tovrstnih primerih poročajo iz Novega mesta, pa koroškega doma starostnikov v Črnečah, tudi v ajdovskem domu starejših, kjer so prvo okužbo nasploh potrdili šele pred tednom dni, imajo obolele stanovalce, ki so bili že cepljeni. K sreči stanovalci kažejo le blage znake okužbe ali pa jih sploh nimajo.

Novogoriški DSO omogočil obiske. 'Samota je včasih hujša od prebolevanja covida'

18. 12. 2020 18.34

Medtem ko vlada ukrepe počasi rahlja, večina domov za starejše po vsej državi še vedno ostaja zaprta za obiske. A samota je včasih veliko hujša kot pa prebolevanje covida-19, priznavajo starostniki, zato so v nekaterih domovih naredili vse, da bi se s svojci spet lahko srečali. "Res je, potrebne je več logistike in organizacije, da poskrbimo za varnost vseh, a da se," pravijo v Domu upokojencev Nova Gorica. Svojci lahko starostnike po več mesecih izolacije srečajo v varni sobi, tiste, ki so covid-19 že preboleli, kar v avli, v skafandrih pa lahko gredo celo v rdečo cono.

'Hitro testiranje za vstop v trgovino je teoretično in praktično popolnoma neizvedljivo'

07. 12. 2020 18.50

So trgovci vendarle prepričali gospodarskega ministra, da na vladi izposluje odprtje? In kako realno je, da bi pred vstopom v trgovino opravili hitri test? Praktično nemogoče, saj za to ni kadra. Kdo bo nadzoroval, kam boste s tem rezultatom šli, kje boste čakali rezultat in kdo bo to plačal? Že vprašanja kažejo, da hitrih testov pred vstopom v trgovine zagotovo še ne bo.

Težave Srednje šole Črnomelj, ki jih povečuje lokalna politika

29. 11. 2020 07.00

'Šolo imamo radi, a odnosi se morajo spremeniti’, je v marcu o slabih odnosih na Srednji šoli Črnomelj poročala kolegica Manca Turk. Devet mesecev kasneje je stanje večinoma nespremenjeno, eden najboljših učencev je klonil pod pritiski in se prepisal v Ljubljano, zapustila pa jo je tudi dolgoletna učiteljica.

Policija opozarja, da bo morebitne shode nadzorovala

26. 11. 2020 12.58

Po nasilnih izgredih v začetku novembra, na katerih so bili ranjeni številni policisti, novinarji in mimoidoči, se je govorilo, da se bodo ponovili 26. novembra. Policija pa je sporočila, da bo spoštovanje odlokov nadzorovala ter da bodo postopki s policisti videonadzorovani. V centru prestolnice je ta četrtek, tri tedne po nasilnih protestih 5. novembra, mirno.

Kdo skrbi za starostnike, ki ostanejo sami, in preveri, ali so sploh še živi?

25. 11. 2020 19.09

67-letni sin v Savskem naselju več let ni prijavil smrti svoje mame. Šele policija, ki je nasilno vdrla v stanovanje, je ugotovila, da je gospa, ki bi morala imeti 97 let, mrtva. Posredovanje policije je bila posledica klica sorodnikov, ki so povedali, da gospe že več let niso videli. Lahko so družine skregane in komunikacija med družinskimi člani ne deluje. Ampak kaj pa kdo drug? Kdo skrbi za starostnike, ko ostanejo sami? Kdo preveri, ali so dobro, če kaj potrebujejo, ali so sploh še živi?

Ali veste, kaj ste podpisali ob izpolnitvi obrazca za prehajanje občin?

28. 10. 2020 19.04

Naše življenje in gibanje je že drugi dan zapored omejeno na domačo občino. Tisti, ki želijo potovati med občinami, morajo imeti s seboj podpisano izjavo, zakaj mejo prehajajo, in potrdilo, da so zdravi. A pozor: s potrdilom ste podpisali tudi, da se zavedate kazenske in odškodninske odgovornosti zaradi neupoštevanja predpisov in ukrepov za preprečevanje nalezljivih boleznih. Kaj to pomeni? Ali nas lahko doletijo pravne posledice in kakšne?

Po nesreči v Murski Soboti: nezakonite dirke z avtomobili še vedno priljubljene

08. 09. 2020 19.03

Potem ko se je v Murski Soboti zbrala večja množica ljudi, ki je opazovala dirkanje z avtomobili na parkirišču pred eno od trgovin, policija organizatorja dirke še vedno išče. Med dirkanjem je namreč eden od voznikov izgubil nadzor nad vozilom, trčil v pločnik in lažje poškodoval dva gledalca. Čeprav naj bi se v zadnjih letih število tovrstnih nezakonitih dirk pri nas zmanjšalo, pa se pojavljajo informacije, da jih organizirajo tudi v Ljubljani, zanje pa se dogovorijo v strogo zaprtih skupinah na družbenih omrežjih.

Divja bitka na Twitterju za naziv pravega moškega med Breznikom in Bandellijem

04. 09. 2020 19.39

Poslanec SDS Franc Breznik, ki je zaradi vožnje pod vplivom alkohola izgubil mesto sekretarja in poslanec SAB Marko Bandelli, ki je zaradi groženj preko e-pošte izgubil funkcijo ministra, bijeta bitko o moškosti. Tekmujeta namreč, kdo ima lepše in bolj izklesano telo. V zmago je povsem prepričan Franc Breznik, ki je objavil svojo fotografijo v rožnatih hlačkah: če lahko ruski predsednik Putin pozira zgoraj brez na konju, zakaj tudi sam ne morem, pravi Breznik, Bandelli pa, da imajo eni telo, drugi pa karizmo.

Pretresljive zgodbe z vlaka: 'Žrtev nima možnosti umika'

03. 09. 2020 20.00

Po našem prispevku o domnevnih spolnih zlorabah na vlakih Slovenskih železnic, ki so jih ženske anonimno pošiljale na Instagram profil Železnice zlom, so na tem profilu objavili: 'Neverjetno, kakšen odziv, v sporočilih je polno novih zgodb, ki jih bomo objavili v prihodnjih dneh.' Ali je torej spolnega nadlegovanja in spolnih zlorab na vlakih Slovenskih železnic tako zelo veliko? Kako je potem možno, da tam niso dobili niti ene prijave v zadnjem letu, na policiji pa lani in predlani po dve?

Prostovoljca v DSO Hrastnik: 'Na kaj takega se ne moreš pripraviti, a to je najino poslanstvo'

17. 08. 2020 19.03

Ste se kdaj vprašali, kaj vse doživljajo zdravstveni delavci v prvi bojni liniji v času koronavirusa? Kako je delati v domu starejših, ki je glavno žarišče okužb v Sloveniji? "To je dobesedno kot vojno stanje," pravita 19-letni Žiga in 22-letna Ana Ritonja, brat in sestra iz Veržeja, oba sicer zdravstvena delavca. Letošnje poletje sta namreč počitek in zabavo zamenjala za prostovoljno 12-urno delo v skafandrih v glavnem žarišču koronavirusa pri nas, v Domu starejših Hrastnik.

56 vzorcev brisov, vzetih v Domu starejših Novo mesto, negativnih

10. 08. 2020 10.12

V Domu starejših občanov Novo mesto so po v petek potrjeni okužbi tamkajšnje delavke z novim koronavirusom danes vzeli brise 57 stanovalcem negovalnega oddelka, kjer je ta delala. Po zvečer prejetih izidih so pristojni pregledali 56 brisov in za te ugotovili, da so negativni. Kako je s 57. brisom, bodo še preverili.

Neurja po Sloveniji povzročala škodo, v Piranu sunki vetra do 122 kilometrov na uro

03. 08. 2020 16.54

Nad Slovenijo so se razbesnela neurja z močnim vetrom in nalivi. Najhuje je bilo na Obali, kjer je podiralo drevesa, ponekod pa so ostali brez elektrike. V Piranu je najmočnejši sunek vetra dosegel hitrost kar 122 kilometrov na uro. Najhujši nalivi so se sicer zgodaj popoldne pojavljali na Ilirskobistriškem, kjer je v kratkem času padlo do 70 litrov dežja na kvadratni meter. Zaradi napovedanih neurij so večji trgovski centri omogočili brezplačno nočno parkiranje.

Na katerem seznamu se Slovenija nahaja v drugih evropskih državah?

24. 07. 2020 18.34

Pogosto poročamo, katere države so pri nas na zelenem, rumenem in rdečem seznamu, vendar, ali vemo, na katerih seznamih je v drugih državah Slovenija? Finska, denimo, je napovedala, da bo Slovenijo uvrstila na rdeči seznam, kar pomeni, da boste morali ob prihodu v to državo za 14 dni v karanteno. Preverili smo, v katerih državah, ki so lahko za Slovence zanimive, je Slovenija še na rdečem seznamu.

Pred sodnico prvič stopil Andrej Vrščaj, ki je februarja letos s sekiro ubil soseda

16. 07. 2020 18.54

Prvič je pred sodnico stopil Andrej Vrščaj, ki je februarja letos na domačem dvorišču na Polzeli materi in njenemu prijatelju, sicer sosedu, pomagal cepiti drva, ko se je med obtožencem in sosedom vnel prepir. Mati je spor poskušala umiriti, a jo je 43-letni sin odrinil, nato pa s sekiro soseda večkrat močno udaril po glavi. Po grozovitem dejanju je zbežal v Avstrijo, kjer je tamkajšnjim policistom povedal, kaj je storil. Krivde ni priznal, ključno pa bo vprašanje, ali je bil med kaznivim dejanjem prišteven.

Ulice prestolnice samevajo, zaščitni ukrepi v trgovinah in gostinskih lokalih popuščajo

10. 07. 2020 20.01

Ker so v zadnjih tednih eden glavnih virov okužb druženja in zabave, smo v središču prestolnice preverjali nočno dogajanje. Ulice so bile bolj kot ne prazne, tudi v barih se je brez težav našlo prosto mizo, le tu in tam smo srečali manjšo skupino mladih. S kamero pa smo v nekaj trgovinah in lokalih preverjali, kako gostinci in trgovci upoštevajo zaščitne ukrepe.

300 maturantov na izlet na Hrvaško, stroka svari: to je neodgovorno

08. 07. 2020 19.30

300 maturantov treh slovenskih gimnazij se je z avtobusi odpravilo na zaključni izlet na zasebni hrvaški otok. Organizator sicer zatrjuje, da bodo upoštevali vsa navodila, stroka pa svari: takšno ravnanje je neodgovorno.

300 maturantov se kljub koronavirusu odpravlja na maturantski izlet

06. 07. 2020 20.01

Da se zabavati še vedno da, bodisi doma na zasebnih zabavah bodisi v barih, pravijo tudi mladi. Na enotedensko zabavo pa se odpravlja kar okoli 300 maturantov novogoriške, kočevske in škofjeloške gimnazije. V načrtu je bil sicer maturantski izlet v Grčijo, zdaj bo na hrvaškem zasebnem otoku Obonjan. Stroka ob tem opozarja, da bi bilo bolje, če takega maturantskega izleta sploh ne bi bilo.

NPU zaslišal Tonina glede poročila o arbitraži

02. 07. 2020 18.53

V treh dneh že drugi minister pred preiskovalci NPU. Zaslišali so obrambnega ministra Mateja Tonina, ki ga je zaradi suma izdaje tajnih podatkov v poročilu o arbitraži ovadila Sova, ko je bil Tonin še predsednik Knovsa. Po naših informacijah je bilo zaslišanje kratko, a vroče. Ministru in njegovi odvetnici naj bi po 15 minutah ''počil film''. Zdaj naj bi kriminalisti Tonina dolžili opustitve dolžnega ravnanja, ker je v tajni del poročila o arbitraži vključil tajne podatke Sove, a ni o tem vnaprej seznanil drugih članov Knovsa.

Dan po razkritju mučnega odvzema otrok sodišče trdi, da so delali v korist otrok

27. 05. 2020 18.05

Dan po naši objavi posnetkov odvzema otrok materi, ki se je zgodil marca in naj bi trajal kar štiri ure, se je odzvalo okrožno sodišče v Ljubljani. Sodnica je ravnala v korist otrok, pravijo, čeprav posnetki kažejo, da so bile razmere tako mučne, da je hotel odvzem prekiniti tudi sodni izvršitelj, pa mu sodnica tega ni dovolila.

Sodni izvršitelj v dolgem in mučnem postopku materi odvzel tri otroke

26. 05. 2020 16.56

Sodni izvršitelj je ob pomoči štirih socialnih delavk, policije in še dveh pomočnikov po mučnem in travmatičnem postopku materi odzvel tri otroke. Ali je bilo ravnanje sodnice okrožnega državnega sodišča v Ljubljani, ki je vztrajala, da se odvzem otrok zaključi, pa čeprav je trajal kar štiri ure, in se je iz njega, kot smo videli, hotel umakniti celo izvršitelj, pravilno, preverja tudi ministrstvo za pravosodje.

Število spletnih igralcev iger na srečo narašča: Slovenec zadel 130 tisočakov

02. 05. 2020 17.54

Slovenci smo se na nekaterih področjih, kot kaže, hitro pripravljeni prilagoditi novi realnosti. Denimo pri igrah na sreči - vse več je namreč spletnih igralcev Lota, Eurojackpota in drugih iger. Sinoči si je srečnež pri nas na Eurojackpotu priigral 130 tisočakov, glavni dobitek, vrtoglavih 90 milijonov evrov, pa je šel v Nemčijo.

Poroka v času epidemije: odpovedati, prestaviti ali upati, da se bodo razmere umirile?

20. 04. 2020 06.00

V primežu koronavirusa in epidemije so se znašli tudi bodoči mladoporočenci. V tem pomladnem času je ponavadi sezona porok že v polnem teku, letos pa so do nadaljnjega odpovedane. Vse več nevest je v skrbeh, kaj storiti. Poroko prestaviti, jo odpovedati ali enostavno upati, da se bodo razmere umirile in da bodo lahko sanjsko poroko izpeljali tako, kot so načrtovali? Kako je zdaj s stroški, se bo cena poroke zaradi prestavljanja zvišala? In kaj storiti glede svatov, ki so morda iz tujine, meje pa so zaprte?

Odvetnica: Človekove pravice lahko omejimo, a je bil način tokrat napačen

15. 04. 2020 20.09

17. dan mineva, odkar so Slovenci lahko gibamo le znotraj svoje domače občine, če ne štejemo izjem, kot so delo v drugi občini ali skrb za domače. Pa vendar se porajajo vprašanja, ali je ta ukrep smiselen, še več, celo neustaven. O tem bo odločalo tudi ustavno sodišče. Kdaj lahko pričakujemo odločitev, še ni jasno, prav tako nam na sodišču niso mogli razkriti pobudnika, ki je zadevo vložil. Vlada pa je sodišču že poslala svoje argumente, ki, kot pravijo, držijo vodo.

Motoristi tradicionalni blagoslov letos spremljali na daljavo

13. 04. 2020 20.16

V Mirni Peči bi se na tradicionalnem 22. Blagoslovu motorjev, če bi šlo za navaden velikonočni ponedeljek, srečale množice motoristov. A v času epidemije, ni nič običajno. Tudi blagoslov ne. Mirnopeški blagoslov je tako prvič potekal brez prisotnosti motoristov, ki so kljub lepemu vremenu duhovnikove besede spremljali na daljavo.

Izdelava butaric tudi v času epidemije

04. 04. 2020 20.35

Letos bo zaradi epidemije velika noč potekala malce drugače. Čeprav verniki v cerkev ne bodo mogli in bodo maše lahko spremljali le preko spleta ali televizije, so vseeno marsikje pripravljali butarice, ki so del slovenske krščanske velikonočne simbolike.