manjši

Majhna udeležba na demonstracijah proti brezposelnosti

05. 02. 1998 18.14

Na poziv k demonstracijam proti brezposelnosti se je danes odzvalo občutno manj kot 40.000 ljudi v približno 70 mestih po vsej Nemčiji. To so pokazale številke, ki jih je pri organizatorjih demonstracij in policiji zbrala nemška tiskovna agencija DPA. S tem je bil obseg akcije znatno manjši kot pri podobnih demonstracijah v Franciji.

Zaprtje jedrskega reaktorja v Franciji

03. 02. 1998 09.51

Francija namerava zapreti jedrski reaktor Superphenix v Creys-Malvilleu v jugovzhodni Franciji, je povedal minister za gospodarstvo Dominique Strauss-Kahn. Razgradnja reaktorja Superphenix bo trajala več let, Francija pa naj bi ponovno usposobila manjši reaktor Phenix, kjer bodo nadaljevali raziskave o predelavi radioaktivnih odpadkov.

Manjši zunanjetrgovinski presežek Švedske

14. 01. 1998 08.25

Zunanjetrgovinski presežek Švedske se je novembra v primerjavi z oktobrom zmanjšal za slabo četrtino oz. za 23,4 odstotka. Medtem ko se je Stockholm še oktobra lahko pohvalil z 12,4 milijardami švedskih kron presežka, je ta novembra uplahnil na približno 9,5 milijarde kron. Po podatkih centralnega statističnega urada je novembrski izvoz Švedske znašal 55,8 milijarde kron, uvoz pa 46,3 milijarde kron.

Uvoz še vedno presega izvoz

09. 01. 1998 16.48

Slovenija je novembra lani izvozila za 743,5 milijona dolarjev blaga, v lanskih prvih enajstih mesecih pa za 7,67 milijarde dolarjev blaga. V lanskem novembru je Slovenija uvozila za 797,4 milijona dolarjev blaga, v prvih enajstih mesecih pa za 8,59 milijarde dolarjev blaga.

Nike ob četrtletju z manjšim dobičkom

20. 12. 1997 09.29

Ameriški proizvajalec športne opreme Nike je v drugem četrtletju poslovnega leta 1997/98 ob porastu prodaje zabeležil manjši dobiček kot v enakem obdobju lani. Nike je med septembrom in novembrom ustvaril 141,05 milijona ameriških dolarjev čistega dobička, kar je za 20 odstotkov manj kot v enakem obdobju leto prej, so v Beavertonu v ameriški zvezni državi Oregon sporočili iz podjetja. Hkrati se je obseg prodaje povečal za sedem odstotkov na 2,26 milijarde dolarjev.

Manjši zunanjetrgovinski primanjkljaj Avstrije

19. 12. 1997 08.46

Zunanjetrgovinski primanjkljaj Avstrije je v prvih devetih mesecih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani znatno upadel. Znašal je 62,97 milijarde avstrijskih šilingov, kar je za 17,77 milijarde šilingov manj kot lani, je sporočil državni statistični urad. V obdobju od januarja do septembra je Avstrija izvozila blago v vrednosti 519,44 milijarde šilingov, uvoz pa je dosegel 582,41 milijarde šilingov.

742 milijonov DEM prometa v oktobru v menjalnicah

01. 12. 1997 00.00

Slovenske menjalnice so oktobra opravile za 742,5 milijona mark prometa, pri čemer je nakup deviz znašal 400,1 milijona mark, prodaja pa 342,4 milijona mark. V primerjavi s septembrom je bil skupni promet manjši za 22 milijonov mark, glede na lanski oktober pa večji za 64,3 milijona mark. Na skupaj 330 menjalnih mestih po vsej državi so oktobra odkupili za 57,8 milijona mark več deviz kot pa prodali. Srednji tečaj za nemško marko je letošnjega oktobra znašal 94,43 tolarja, enak lanski mesec pa 90,45 tolarja, še kažejo podatki Banke Slovenije.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Primanjkljaj v blagovni menjavi se zmanjšuje

11. 09. 1997 00.00

Slovenska podjetja so po predhodnih podatkih julija izvozila za 759 milijonov dolarjev blaga, uvozila pa za 820,7 milijona dolarjev, tako da je bila pokritost uvoza z izvozom 92,5-odstotna, so sporočili iz državnega urada za statistiko. Primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino je julija znašal 61,7 milijona dolarjev, kar je najmanjši mesečni primanjkljaj v minulih petih mesecih (nižji le še januarski). Julija je namreč v primerjavi z junijem izvoz porasel za 1,8 odstotka in je vrednostno najvišji mesečni izvoz letos, uvoz pa je upadel za 2,5 odstotka. Vendar pa so podatki o julijski blagovni menjavi manjši v primerjavi z enakim mesecem lani: izvoz je nižji za 1,9 odstotka, uvoz pa za 2,8 odstotka