manjšina

Pismo italijanskemu predsedniku
02. 11. 2001 00.00
Skupno predstavništvo slovenske manjšine je v zvezi z zapleti s popisnimi obrazci za letošnji popis prebivalstva v Italiji sestavilo protestno pismo, ki ga bodo lahko predstavniki manjšine podpisali in poslali italijanskemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju.

Protestna akcija zaradi popisa
01. 11. 2001 00.00
Skupno predstavništvo slovenske manjšine v Italiji je sklenilo začeti akcijo s protestnim pismom predsedniku italijanske republike Carlu Azegliu Ciampiju, ker obrazci za popis prebivalstva niso na voljo tudi v slovenščini.

Proti popisu prebivalstva
22. 10. 2001 00.00
Predstavniki slovenske manjšine v Italiji so pozvali tamkajšnje Slovence, naj pri popisu prebivalstva ne oddajajo popisnih obrazcev, če ne bodo zapisani v slovenskem jeziku. Zaradi popisnih obrazcev, ki so sestavljeni le v italijanščini, se nameravajo pritožiti tudi italijanskemu predsedniku in premierju.

Vse hujši protiameriški protesti
14. 10. 2001 00.00
Pakistanska policija je streljala na protiameriške protestnike v pakistanskem mestu Džakobabad. V spopadih v nigerijskem mestu Kano pa je bilo ubitih najmanj 200 ljudi.

Denar za slovensko manjšino
13. 10. 2001 00.00
Deželna vlada Furlanije-Julijske krajine je v petek nepričakovano odobrila sklep o porazdelitvi sredstev javnih prispevkov kulturnim organizacijam in ustanovam slovenske manjšine.

Priprave na kopenski spopad
11. 10. 2001 00.00
Talibanski veleposlanik v Pakistanu Zaef trdi, da se bo vojna v Afganistanu začela šele s prihodom ameriških vojakov. Oblasti v Kabulu so na mejo z Uzbekistanom napotile 10.000 vojakov.

Srečanje manjšin na Koroškem
12. 10. 2001 00.00
Državna sekretarka za Slovence v zamejstvu in po svetu Magdalena Tovornik se je na avstrijskem Koroškem prvič na delovnem srečanju sestala s predstavniki vseh slovenskih narodnih manjšin.

Pritiski Zahoda na Skopje se stopnjujejo
06. 10. 2001 00.00
Kljub tem, da je Eu odpovedala predvideno donatorsko konferenco, si zahodne delegacije v Skopju podajajo kljuko. Makedonski politiki opozarjajo na stopnjevanje pritiska mednarodne skupnosti, da čimprej uresničijo vse točke mirovnega dogovora z Ohrida.

Izredni kongres bosanske HDZ
06. 10. 2001 00.00
Pod geslom "Odgovor na hrvaško vprašanje" se je začel izredni kongres Hrvaške demokratske skupnosti v BiH, na katerem razpravljajo o prihodnosti BiH in vlogi hrvaške etnične skupnosti v Bosni.

Kučan na avstrijskem Koroškem
28. 09. 2001 00.00
V Globasnici na avstrijskem Koroškem sta se sestala slovenski predsednik Milan Kučan in predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Bernard Sadovnik. Sadovnik je Kučanu predstavil status koroških Slovencev.

5 milijonov šilingov kot plebiscitno darilo
25. 09. 2001 00.00
Koroške oblasti so slovenskim manjšinskim organizacijam in ustanovam po dobrem letu zavlačevanje izplačala t. i. plebiscitno darilo v skupni vrednosti pet milijonov šilingov.

Ne sme iz Italije v Slovenijo
24. 09. 2001 00.00
Gibanje 23. december od slovenskega zunanjega ministrstva pričakuje posredovanje pri italijanskih oblasteh zaradi diskriminacije znanega zamejskega Slovenca Sama Pahorja.

Obisk predstavnikov slovenske manjšine
10. 09. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel in državna sekretarka Magdalena Tovornik sta danes sprejela predstavnike slovenske manjšine v Avstriji, s katerimi sta se pogovarjala o njihovem položaju.

Krščansko-muslimanski spopadi
09. 09. 2001 00.00
V nigerijskem mestu Jos v osrednjem delu države so izbruhnili spopadi med kristjani in muslimani, v katerih naj bi umrlo vsaj 50. Oblasti so uvedle policijsko uro.

Skrajneži predali 400 kosov orožja
28. 08. 2001 00.00
V Makedoniji poteka drugi dan operacije Nujna žetev. Natovi častniki upajo, da bodo do jutri zbrali tretjino od približno 3300 kosov orožja.

Posodobljen mejni prehod
06. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schuessel sta opoldne na meddržavnem mejnem prehodu Pavličevo sedlo nad Logarsko dolino odprla posodobljeno cesto v dolžini dobrih sedmih kilometrov. Vrednost celotne naložbe je ocenjena na 930 milijonov tolarjev. Ker je bil projekt, ki je bil dokončan prejšnji mesec, uvrščen v program Evropske unije čezmejnega sodelovanje Phare, je kot tak dobil tudi del nepovratnih finančnih sredstev za drugo fazo izgradnje v višini okoli 110 milijonov tolarjev. Prek programa Phare je bila sofinancirana tudi izgradnja mejnega kontrolnega objekta, katerega skupna vrednost znaša 224,5 milijona tolarjev.

Protest prebivalcev Štandreža in Jeremitišča
03. 07. 2001 00.00
Slovenski prebivalci Štandreža in zaselka Jeremitišče so sinoči zasedli dvorano občinskega sveta v Gorici in ostro protestirali proti razpravi o novem urbanističnem in regulacijskem načrtu, ki ga pripravlja goriška občinska uprava. Občinska uprava v Gorici namerava namreč v zaselku Jeremitišče pri Štandrežu, kjer živijo predvsem slovenski kmetje, razlastiti nekaj tamkajšnjih lastnikov in podreti osem domačij ter na tistem mestu razširiti tovorno postajališče za tovornjake.

Hindujci odslej s posebnimi oznakami
22. 05. 2001 00.00
Afganistanski minister za vero je sporočil, da bodo morali Hindujci v Afganistanu poslej nositi posebne oznake na oblačilih. Talibanska vlada, ki nadzira 95 odstotkov Afganistana, je še sporočila, da bo odlok začel veljati takoj, ko bo mogoče.

Podpisan kulturni sporazum z Avstrijo
30. 04. 2001 00.00
Po treh letih in pol pogajanj sta zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Dimitrij Rupel in Benita Ferrero-Waldner, v Ljubljani podpisala tako imenovani kulturni sporazum. S tem se zaključuje eno od pomembnejših poglavij v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj.

Svetovni dan Romov
08. 04. 2001 00.00
Ob današnjem mednarodnem dnevu Romov je generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Walter Schwimmer opozoril na težak položaj romske manjšine v državah članicah te panevropske orgaizacije. Scwimmer se je zavzel za nadaljnja aktivna prizadevanja evropskih držav, da bi izboljšale položaj Romov in se borile proti diskriminaciji. Dodal je, da bi morali Romom pomagati, da bi se lahko popolnoma vključili v družbo.

Pet milijonov šilingov za koroške Slovence
03. 04. 2001 00.00
Koroška deželna vlada je razdelila sredstva v višini 55 milijonov šilingov, ki jih je država tej avstrijski deželi podarila ob praznovanju 80. obletnice koroškega plebiscita. Levji dežel sredstev, 45 milijonov šilingov, bodo dobile občine takratnega plebiscitnega ozemlja, po pet milijonov šilingov pa bosta dobili slovenska manjšina na Koroškem in nemško govoreča skupina v Sloveniji, je po zasedanju koroške vlade povedal deželni glavar Jörg Haider.

Debata o slovenski skupnosti
16. 03. 2001 00.00
Predsednik izvršnega odbora Unije Italijanov Maurizio Tremul in predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudi Pavšič bosta nocoj gosta debatnega srečanja z naslovom Italijanska manjšina, slovenska manjšina v luči sprejetja zakona o zaščiti slovenske skupnosti v Italiji v prostorih Italijanske skupnosti Giuseppe Tartini v Piranu. Namen soočenja je osvetlitev prihodnosti obeh narodnih skupnosti, njunih skupnih interesov in možnosti za medsebojni dialog.

Pohod makedonskih Albancev v Skopju
14. 03. 2001 00.00
Na glavnem trgu v središču Skopja se je v torek na pohodu z geslom za mir in pravičnost zbralo več tisoč v Makedoniji živečih etničnih Albancev. Pohod je organizirala Demokratska stranka Albancev (DPA), ki jo vodi Arben Xhaferri. DPA je pozvala vse Albance, da nastopijo proti tistim, ki trdijo, da je albanska manjšina odgovorna za destabilizacijo razmer v Makedoniji. S pohodom so želeli opozoriti tudi na uničujoče posledice trenutnih razmer in na položaj Albancev v Makedoniji.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Drnovšek na obisku v Rimu
19. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je prispel na dvodnevni uradni obisk v Rim. V vladni palači se je srečal z gostiteljem, italijanskim kolegom Giulianom Amatom. Med srečanjem, ki ga je Drnovšek označil kot pogovor med dobrima sosedama, sta oba izrazila zadovoljstvo nad dejstvom, da je italijanski parlament prejšnji teden sprejel zaščitni zakon za slovensko manjšino. Drnovšek je ocenil, da bo sedaj, ko je to pomembno vprašanje rešeno, manjšina še bolj postala dejavnik povezovanja in ne ločevanja med narodoma. Amato pa je napovedal, da bo italijanska vlada zakon začela v kratkem tudi uresničevati in sicer z ustanovitvijo paritetnega odbora, ki bo skrbel za njegovo izvajanje.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona
14. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Rupel o položaju Slovencev na Hrvaškem
13. 02. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Ljubljani sestal s predstavniki Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, s katerimi se je pogovarjal tudi o dvostranskih odnosih med državama. Po njegovih besedah sta osrednja problema s katerima se trenutno srečujejo Slovenci na Hrvaškem finančne težave in neurejen status slovenskih državljanov na Hrvaškem. Kljub temu pa lahko na tem področju v prihodnosti pričakujemo "pozitivno spremembo".

Za pravice manjšine
12. 02. 2001 00.00
Osrednja prireditev ob dnevu slovenske kulture z naslovom Neiztrohnjeno srce, ki so jo v Trstu pripravile krovne kulturne organizacije Slovencev v Italiji pod pokroviteljstvom osrednjih manjšinskih krovnih organizacij, je minila v znamenju zaščitnega zakona, o katerem poteka razprava v italijanskem senatu. Osrednji govorniki na proslavi so izrekli prepričanje, da bodo italijanski senatorji vendarle našli voljo za odobritev zakona. Zakon namreč manjšina potrebuje, bistveno je priznanje in bistvena so jamstva, ki jih daje. Številni pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki so se udeležili proslave, so ob tej priložnosti imeli tudi možnost podpisovati peticijo v zvezi s pravicami evropskih manjšin.

Senat potrdil tudi Ashcrofta
02. 02. 2001 00.00
Ameriški senatorji so z 58 glasovi za in 42 proti nekdanjega kolega iz zvezne države Missouri Johna Ashcrofta potrdili za novega pravosodnega ministra ZDA, s čimer je zaključeno najbolj sporno poglavje nove administracije predsednika Georga Busha. Ashcroft je zaradi svoje konservativnosti vzbujal nasprotovanje liberalnih skupin v ZDA, zato je proti njemu glasovala tudi večina demokratskih senatorjev. Ashcroftova potrditev je bila sicer pričakovana, saj je vseh 50 republikanskih senatorjev napovedalo, da bodo glasovali zanj, v primeru enotnosti demokratskega nasprotovanja pa bi odločilni glas prispeval podpredsednik ZDA Dick Cheney.

Razprava o zaščitnem zakonu
01. 02. 2001 00.00
Italijanski senat je končal plenarno razpravo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki bo na dnevnem redu spet 6. februarja. Po prekinitvi so najprej nastopili predstavniki desničarskih strank Nacionalnega zavezništva in Naprej Italija, ki so napovedali glasovanje proti zakonu. Ob tem so med drugim omenjali povojno tragedijo fojb in 400 tisoč italijanskih beguncev iz Istre in Dalmacije.