manjšina

Izginjanje: Kaj umre skupaj z jezikom? Spomin? Lastna zgodovina?

17. 05. 2023 17.25

Število koroških Slovencev se je s 65 tisoč leta 1920 zmanjšalo na uradno 13 tisoč, kot je številka dandanes. To pomeni, da jih je ostalo okoli dvajset odstotkov in je jasni pokazatelj, kam to pelje. Slovenci in slovenščina izginjajo. Problematiko je v dokumentarnem filmu Izginjanje razdelala režiserka Andrina Mračnikar.

Orban, 'proruski politiki', Bolsonaro in Janša

29. 04. 2023 10.34

Madžarski premier Viktor Orban je nekdanjega slovenskega predsednika vlade Janeza Janšo povabil, da kot eden od govorcev spregovori na konservativni konferenci CPAC. Tam bosta med drugim bosta spregovorila tudi sin nekdanjega brazilskega predsednika Eduardo Bolsonaro in nekdanji češki premier Andrej Babiš, ki je sicer tako kot Orban Rusiji bolj naklonjen politik. Janša pravi, da se bo največjega srečanja konservativnih strank udeležil, ker je bil nanj povabljen, proruski politiki pa da so v konservativnem taboru manjšina.

Po okužbi s koronavirusom 40 odstotkov navaja slabšo kakovost življenja

25. 04. 2023 15.31

Nacionalni inštitut za javno zdravje v 26. izvedbi raziskave o vplivu epidemije covida-19 ugotavlja, da približno 40 odstotkov oseb, ki so bile okužene z novim koronavirusom in so imele težave po preboleli okužbi, trenutno še vedno občuti težave in navaja slabšo kakovost življenja v primerjavi z osebami, ki teh težav nimajo več.

Nadzor na meji: 'Upam, da bomo do poletja našli rešitev, ki bo izvedljiva'

24. 04. 2023 13.20

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in njen avstrijski kolega Alexander Van der Bellen sta po pogovorih na Dunaju izrazila upanje, da bosta Slovenija in Avstrija našli rešitev glede nadzora na meji še pred poletjem. Zagotovila sta tudi, da si bosta prizadevala za pravice slovenske manjšine v Avstriji.

Bećiri: Mladi Romi ne želijo živeti na račun države, radi bi delali, otroci pa se šolali

08. 04. 2023 17.41

Romi po vsem svetu praznujejo svoj dan. Njihov položaj je pri nas – glede na druge države EU – relativno dober, obstajajo pa tudi področja, ki jim bo veljalo posvetiti več pozornosti, opozarjata predsednik Zveze Romov Jožek Horvat Muc in direktor Urada Vlade RS za narodnosti Stanko Baluh. Tudi predstavnik mariborskih Romov Fatmir Bećiri meni, da se njihov položaj zadnja leta izboljšuje.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov

31. 03. 2023 20.26

Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

Netanjahu preložil sprejetje reforme: 'Protesti ogrožajo narodno enotnost'

27. 03. 2023 06.23

V Izraelu je, potem ko je predsednik vlade Benjamin Netanjahu odstavil obrambnega ministra Joava Galanta, na ulice stopilo več 10.000 ljudi. V Jeruzalemu je policija in vojska nad demonstranti, ki so se zbrali v bližini Netanjahujeve hiše, uporabila vodne topove. Minister za gospodarstvo Nir Barkat je Netanjahuja opozoril, da je državo pripeljal na rob državljanske vojne. Dodal je tudi, da je reforma, ki ji Galant nasprotuje, nujna ter da jo bodo izvedli, a ne za ceno "državljanske vojne". Izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je nato napovedal preložitev sprejetja sporne pravosodne reforme, Netanjahu pa je poudaril, da protesti predstavljajo resno grožnjo narodni enotnosti.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'

19. 03. 2023 07.00

"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

Družinski zakonik v veljavi. Pirc Musarjeva: Človekove pravice niso ne leve ne desne

31. 01. 2023 06.27

Spremembe družinskega zakonika, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki omogočajo posvojitev otroka tudi istospolnemu paru, so začele veljati. V skladu s spremembami zakonska zveza ni več življenjska skupnost moža in žene, ampak življenjska skupnost dveh oseb. Tudi zunajzakonska skupnost je po pojasnilu ministrstva za delo dalj časa trajajoča življenjska skupnost dveh oseb, ne pa več moškega in ženske. Človekove pravice niso ne leve ne desne, so univerzalne in jih imamo vsi, je poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

'Jacinda se je ves čas srečevala z gnusnimi grožnjami'

23. 01. 2023 10.48

Novozelandska premierka v odstopu Jacinda Ardern se je v času svojega mandata srečevala z grožnjami, ki so v zadnjih letih postajale pogostejše. Njen naslednik Chris Hipkins je grožnje, ki jih je prejemala Ardernova, označil za 'gnusne' in jih obsodil.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Srbi v Vukovarju ostali brez pravice do uradne uporabe srbskega jezika

30. 12. 2022 11.57

Vukovarski mestni svet je iz statuta mesta odstranil odredbo o uradni uporabi srbskega jezika in cirilice na območju mesta Vukovar. Predstavniki srbske narodnostne manjšine v Vukovarju so odločitev o odpravi dvojezičnosti v tem mestu označili za velik korak nazaj v odnosih med Hrvati in Srbi.

Atletska zveza Slovenije ima novega predsednika

12. 12. 2022 20.20

Primož Feguš je bil na današnji izredni volilni skupščini izvoljen za predsednika Atletske zveze Slovenije (AZS). Glasovanje je potekalo po tem, ko je Roman Dobnikar 25. oktobra na upravnem odboru zveze nepreklicno odstopil z mesta predsednika, Feguš pa je odtlej deloval kot v. d. predsednika.

Po srečanju s Pahorjem se je avstrijski predsednik sestal še s Pirc Musarjevo

09. 12. 2022 11.57

Po srečanju z Borutom Pahorjem se je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen sestal še z novoizvoljeno predsednico Natašo Pirc Musar. Pahor in Van der Bellen sta v pogovorih v Ljubljani izpostavila odlične odnose med državama in tudi osebne prijateljske odnose. Sta se pa strinjala, da bi Avstrija morala narediti več glede uresničevanja pravic slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem.

Orban na nogometno tekmo prišel ovit v šal z zemljevidom Velike Madžarske

22. 11. 2022 15.30

Madžarski premier Viktor Orban se je po nedeljski nogometni tekmi Madžarske proti Grčiji, na kateri se je pojavil z navijaškim šalom z zemljevidom Velike Madžarske, znašel na udaru številnih kritik. Razburjenje je med drugim povzročil v Romuniji, Srbiji in Ukrajini, medtem ko se je hrvaški predsednik Zoran Milanović potezi smejal.

Pirc Musarjeva pojasnila izjavo o manjšinskih pravicah v Avstriji

17. 11. 2022 10.57

Novoizvoljena predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska v Trstu v sredo pojasnila, da z izjavo o zgledno urejenih manjšinskih pravicah v Avstriji, ki je razburila koroške Slovence, ni mislila nič slabega. "Zavedam se dejstva, da nikoli ni tako dobro, da ne bi moglo biti še bolje," je dodala.

Cepljeni proti covidu-19 občutijo olajšanje, necepljeni dvom in jezo

21. 10. 2022 16.48

Na NIJZ so v 20. valu spletne raziskave o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi ugotovili, da med vprašanimi, ki so bili cepljeni proti covidu-19, prevladujeta čustvi upanje in olajšanje, med necepljenimi pa dvom in jeza. Med trenutno veljavnimi epidemiološkimi priporočili vprašani največ podpore namenjajo priporočilu prezračevanja. V primeru znakov okužb dihal ali prehladnih znakov jih je 75 odstotkov odgovorilo, da bi se samotestirali na novi koronavirus. Četrtina anketiranih se ne namerava cepiti, najbolj jih skrbi varnost cepiv.

O morali in ženskem užitku

16. 10. 2022 13.30

Nedavno nazaj je ena izmed šol pri nas učenkam prepovedala mini krila, v še toplih dneh tudi majčke s tankimi, kot je rekla ravnateljica, špageti naramnicami. Ker da se fantje sicer ne morejo zbrati, so polni hormonov, punce pa jih s svojim domnevno izzivalnim oblačenjem še dodatno vznemirjajo. Kakšno sporočilo je to fantom?

Referendum? 'Ljudska volja ni pet kričačev pred parlamentom'

04. 10. 2022 21.37

Poslanci vladajoče koalicije so z 48 glasovi za in 29 proti izglasovali, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb, kar pomeni, da tudi istospolni pari lahko posvojijo otroka. V Gibanju za otroke in družine, ki ga vodi Aleš Primc, pa so takoj po glasovanju napovedali, da začenjajo zbiranje podpisov za razpis referenduma. A to bo težko, ker je ustavno sodišče že odločilo, da je bila prejšnja ureditev, ki je zakonsko zvezo definirala kot življenjsko skupnost moža in žene, neustavna, saj je diskriminatorna do istospolnih parov.

Bezenšek in Senčarjeva o protestih, RTV prispevku in cepljenju

29. 09. 2022 22.46

Oba s podporo volivcev, ena tudi s podporo stranke. V zadnjem soočenju ta teden smo soočili mnenja kandidatke stranke Resni.ca in ginekologinje Sabine Senčar ter glasbenika Gregorja Bezenška. O zdravstvu, covidu-19 in cepljenju, pa tudi o protestih in medijskem poročanju. Ali podpirata obvezen RTV prispevek? Kakšno pa je njuno mnenje o odstranjevanju žice na naši južni meji? Oba pravita, da bi bila predsednika vseh ljudi in ne le določene skupine.

O devicah in gospodi, ki nadzoruje rojstva

06. 08. 2022 15.15

Ženska telesa od nekdaj predstavljajo vir vznemirjanja, strahu in izživljanja, zato (največkrat) moškim nudijo veliko možnost nadzorovanja in najbolj učinkovito sredstvo ohranjanja njihove pomembnosti in nadrejenosti. Zgodovina je polna zlitij religij, medicine in seksizmov v poskuse tolmačenja delovanja ženskih teles, ženske seksualnosti in ženske narave kot stanj odstopanja, bolezni in nevarnosti, ki jo je treba na vsakem koraku kontrolirati. Kako dolga je pot od histerije, ki je spodbudila razvoj vibratorjev in je – poimenovana po maternici (grško jo imenujemo hystera) – postala izključno ženska bolezen, do dojemanja deviških kožic kot svetih delov ženskih teles ... teles, ki živijo v resnični Deklini zgodbi?

Ljudje kopičijo električne grelnike in želijo (nove) nuklearke

05. 08. 2022 10.09

Cene energije v Nemčiji rastejo in politiki se ubadajo s tem, kako se na ta trend kar najbolje odzvati. Burna razprava poteka o prihodnosti preostalih treh nemških jedrskih elektrarn, ki naj bi jih zaprli konec leta. A če so to nekoč želeli tudi državljani, je zdaj drugače. Pri ARD so izmerili, da si tega želi le še 15 odstotkov vprašanih.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev

03. 07. 2022 07.00

Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

Veterani Def Leppard so karamelizirali

29. 05. 2022 11.01

Divje jezero vestno iščejo, kar so si skrili

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

V Parizu in Bruslju prepovedali protestni konvoj svobode

10. 02. 2022 08.03

Pred novozelandskim parlamentom je izbruhnil konflikt med policijo in protestniki, ki nasprotujejo ukrepom za zajezitev okužb z novim koronavirusom in cepljenju proti covidu-19. Policija, ki je proti protestnikom uporabila solzivec, je aretirala več kot 120 ljudi. Medtem je kanadska policija udeležencem protesta, ki ga vodijo tovornjakarji, zagrozila z aretacijami, premier Trudeau pa je proteste označil za nesprejemljivo početje, ki ogroža gospodarsko okrevanje države po pandemiji. Pariška policija je protestni konvoj svobode prepovedala, enako so storile oblasti v Bruslju.

O zvonjenju v vasici pri Trstu odločilo sodišče, župnik: To je žaljivo

07. 02. 2022 13.14

Oglasil se nam je Klemen Zalar, župnik iz Doline pri Trstu, kjer so jim pred kratkim zaplenili zvonove v tamkajšnji cerkvi svetega Urha. Zdaj je o tem, kdaj in koliko minut na dan zvonovi lahko zvonijo, odredilo sodišče. Zvonovi se tako lahko oglasijo ob 8., 12. in 20. uri ter pred mašo, vsakič le za eno minuto. Prav tako ni dovoljeno, da bi zvonili med obredi, kot je denimo pogreb. "To je žaljivo do pokojnikov in njihovih svojcev," je prepričan župnik.

'Teater na seji občinskega sveta začetek predvolilne kampanje'

01. 02. 2022 12.33

Na koprski seji občinskega sveta so padale ostre besede, ki so po mnenju nekaterih začetek predvolilne kampanje. Iskrilo se je med svetnikoma italijanske narodne manjšine, v ozadju pa naj bi bila možna kandidatura ene izmed njih na državnozborskih volitvah.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.