manjšina

Fico ob dnevu spomina na fojbe tudi o prisilni italijanizaciji Slovanov

10. 02. 2021 14.43

V italijanskem parlamentu so dopoldne slovesno obeležili dan spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Predsednik poslanske zbornice Roberto Fico je poudaril, da je treba ohraniti spomin, opozoril pa je tudi na nasilno italijanizacijo slovanskih ljudstev. Tradicionalna slovesnost je potekala tudi blizu Bazovice pri Trstu.

Demokrati vložili predlog ustavne obtožbe proti Trumpu

11. 01. 2021 06.48

Demokrati so v predstavniškem domu ameriškega kongresa uradno sprožili že drugo ustavno obtožbo zoper predsednika ZDA Donalda Trumpa, potem ko so republikanci blokirali resolucijo s pozivom podpredsedniku Miku Penceu in kabinetu, da Trumpa odstavijo po 25. amandmaju k ameriški ustavi. Povod za ustavno obtožbo je Trumpovo podžiganje privržencev, ki je privedlo do njihovega nasilnega vdora v Kapitol. Medtem so ameriški diplomati prvič v zgodovini pozvali k odstavitvi predsednika ZDA.

Logar in Di Maio za čimprejšnje tristransko srečanje o izključni gospodarski coni

10. 12. 2020 07.47

Slovenski in italijanski zunanji minister Anže Logar in Luigi di Maio sta se na srečanju na daljavo dogovorila, da se bodo glede izključne gospodarske cone, ki jo nameravata v Jadranu razglasiti Italija in Hrvaška, v najkrajšem možnem času s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom osebno sešli na tristranskem srečanju.

Nadzor upoštevanja odlokov: na Štajerskem tudi fizični napad na inšpektorje

16. 11. 2020 17.57

Inšpektorji so v tednu od 1. do 8. novembra opravili 2459 nadzorov, pri čemer so izrekli 59 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti dobrih 53.000 evrov, 183 obvestil o prekrških ter 101 upravni ukrep. Pogosto pa so inšpektorji tudi 'tarča' manjšine, ki se ne strinja s sprejetimi vladnimi ukrepi. Neprimerna komunikacija, zmerjanje, žaljenje, verbalni napadi in grožnje s sodišči so tako že skorajda stalnica, poleg tega pa so jeseni zabeležili tudi primer fizičnega napada. "Opravljanje nadzorov in pisanje glob nista nikogaršnji hobi," je jasna Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata.

V ambulantah primarnega zdravstva izboljšali odzivnost za bolnike

30. 10. 2020 11.07

Dostopnost zdravnikov na primarni ravni oz. njihova odzivnost na klice bolnikov se je v zadnjem času izboljšala. To ugotavljajo tako na ZZZS, ki je opravil nadzor nad odzivnostjo ambulant, kot tudi zastopnika pacientovih pravic Duša Hlade Zore ter Avgust Rebič, ki prejemata manj pritožb zaradi neodzivnosti.

Ljudje umirajo, zdravstvo je pred zlomom, 'bojevniki svetlobe' pa pozivajo na protest

29. 10. 2020 06.00

Očitno so opozorila stroke, da bomo že konec naslednjega tedna potrebovali tisoč postelj za bolnike s covidom-19, če se epidemija ne bo umirila, pa dva tisoč in več, pri čemer bo prej ali slej zmanjkalo tako postelj kot osebja, za "bojevnike svetlobe" povsem nepomembna. Govorimo o skupini ljubiteljev teorij zarote in psevdoznanosti, ki na Facebooku kot reklame za 80.000 evrov vredne avtomobile širijo poziv, naj se Slovenija zbudi in 5. novembra protestira proti "največji zaroti na svetu" – novemu koronavirusu.

Trump: Izid volitev bom sprejel le, če bodo poštene

13. 10. 2020 06.00

Vsaka štiri leta, na torek, ki sledi prvemu ponedeljku v mesecu novembru, Američani izbirajo novega predsednika. A kdo bo sedel v Ovalni pisarni, je odvisno tudi od volilnega sistema – ki se v marsičem razlikuje od našega. Ob že zdaj napetih razmerah v ZDA, olje na ogenj prilivajo obtožbe o domnevnih nepravilnostih pri glasovanju po pošti. Trump pravi, da bo izid volitev sprejel le, če bodo te poštene, a da lahko izgubi le, če bo prišlo do prevare. Da z obtožbami spodkopava demokracijo ter si tlakuje pot za obstanek v Beli hiši, trdijo njegovi nasprotniki. Poznavalci pa pravijo, da zmagovalca volitev verjetno ne bo mogoče razglasiti do konca novembra.

KOMENTAR: Naši politiki kot biciklisti, ampak nesimpatični

10. 10. 2020 08.21

'Prekleti Jankovič', tako so pred več kot desetletjem vzklikali obupani vrtičkarji in vrtičkarice, ko se je župan odločil, da bo počistil vrtičke, ki so se razrasli ob ljubljanskih Žalah. Takrat je bilo joka, žalosti in gneva, ampak vrtički so šli. Akcija, ki je Ljubljani prinesla celo nekakšno trenutno spravo, saj so jo podprli tudi tako iskreni Jankovićevi nasprotniki, kot je bil etnolog Damjan Ovsec. Pristni ljubljanski meščani, ki jim, vsaj po mojem, niso šle toliko v nos Jankovićeve morebitne denarne mahinacije, pa tudi njegovih sinov, ampak bolj dejstvo, da beli Ljubljani načeluje nekdo, ki je doma iz vasi Saraorci v Srbiji.

Raznolikost volivcev obljubljene dežele

09. 10. 2020 06.00

Volivci v ZDA se bodo 3. novembra odločili, ali bo Donald Trump v Beli hiši ostal še štiri leta. Republikanskemu predsedniku nasproti stoji demokratski kandidat Joe Biden, najbolj znan kot podpredsednik administracije Baracka Obame, ki je v ameriški politiki prisoten že od sedemdesetih let. Trenutni javnomnenjski rezultati kažejo na zmago Bidna, saj si z aktualnim predsednikom nasproti stojita z razmerjem 43 proti 51 odstotkov glasov.

Janša: Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem

03. 10. 2020 12.58

Od spoštovanja zaščitnih ukrepov pred širjenjem novega koronavirusa je odvisno, kako normalno bomo lahko živeli v prihodnjih mesecih, je danes v Ljubljani na okrogli mizi poudaril predsednik vlade Janez Janša. Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem, je pozval.

Ikono Ruth Bader Ginsburg bo nasledila konservativna mati sedmih otrok

27. 09. 2020 07.52

Ameriški predsednik Donald Trump je v skladu s pričakovanji na slovesnosti pred Belo hišo imenoval 48-letno konservativno prizivno sodnico Amy Coney Barrett na položaj vrhovne sodnice ZDA. Republikanska večina v senatu jo namerava potrditi do splošnih volitev 3. novembra. Demokratski strani izbira ni niti najmanj po godu. Menijo, da je z njenim imenovanjem ogrožena pravica Američank do splava, zdravstvena reforma Obame, skrbi jih tudi za pravice manjšin in homoseksualcev.

Pogrešani Ujguri: muslimanska manjšina, ki na Kitajskem izginja

21. 07. 2020 21.22

Ujguri so turško ljudstvo, največ pa jih živi v avtonomni pokrajini Šindžang na skrajnem severozahodu Kitajske. Oblasti to manjšino obtožujejo terorizma, mnogi med njimi pa so pogrešani. Tisti Ujguri, ki so prebegnili v Turčijo, pripovedujejo o tem, da so izginile tudi celotne družine, za katere velja, da so v centrih za urjenje nekje na Kitajskem. Tam jih želijo "preobraziti in prevzgojiti".

Avstrijski parlament za uradno priznanje nemško govoreče skupnosti v Sloveniji

09. 07. 2020 12.24

Avstrijski parlament se je na sredini seji z glasovi vseh petih poslanskih skupin zavzel, da naj Slovenija tam živečo nemško govorečo skupnost uradno prizna kot narodno skupnost. V sklepu parlament poziva avstrijskega zunanjega ministra Alexandra Schallenberga k prizadevanjem v tej smeri tako na dvostranski kot evropski ravni.

Nova hrvaška vlada z manj ministrstvi

08. 07. 2020 14.08

Po zanesljivi zmagi vladne HDZ na parlamentarnih volitvah je predsednik hrvaške vlade in HDZ Andrej Plenković začel pogovore o oblikovanju vlade. Zaenkrat je znano, da bo druga Plenkovićeva vlada imela manj kot 20 ministrstev, kolikor jih ima sedanja. Začela so se tudi ugibanja, kateri od sedanjih ministrov bodo dobili nov mandat.

Prvič v hrvaški sabor izvoljena tudi predstavnica slovenske manjšine

06. 07. 2020 05.55

Hrvaške parlamentarne volitve je s prepričljivo zmago dobila stranka HDZ, ki je dobila 68 poslanskih mandatov. Levosredinski koaliciji Restart na čelu s SDP so predvolilne raziskave napovedovale relativno zmago, na koncu pa so dobili le 43 poslancev. Predsednik stranke Davor Bernardić je zato odstopil s svojega položaja. Pripadnica slovenske skupnosti na Hrvaškem Barbara Antolić Vupora pa je kot članica SDP na nedeljskih parlamentarnih volitvah postala prva poslanka iz vrst slovenske manjšine na Hrvaškem v 30-letni zgodovini sabora.

52 odstotkov Američanov podpira posredovanje vojske proti nasilnim protestnikom

07. 06. 2020 08.26

Medtem ko so sobotni protesti proti policijskemu nasilju, ki so vzniknili po nasilni smrti temnopoltega Georgea Floyda, v ameriških mestih potekali večinoma mirno, so v Berlinu policisti aretirali skoraj sto ljudi, v Hamburgu pa so proti protestnikom uporabili vodni top. V Londonu je bilo napeto pred Downing Streetom, kjer so posamezniki metali pirotehnična sredstva na policiste. Eden od policijskih konjev je poskočil, policistka pa je padla z njega in z glavo udarila ob semafor. Njeno življenje ni ogroženo. Medtem pa raziskava javnega mnenja, ki jo je opravila televizija ABC kaže, da več kot polovica Američanov podpira aktivacijo vojske proti tistim, ki protestirajo nasilno.

Z ustavno presojo želijo zavarovati zeleno Slovenijo

01. 06. 2020 09.32

Zeleni Slovenije in Stranka mladih - Zeleni Evrope napovedujejo vložitev ustavne presoje novele zakona o ohranjanju narave, in sicer takoj, ko bo zakon, ki ga je DZ sprejel minuli teden, objavljen v uradnem listu. S tem želijo 'zavarovati zeleno Slovenijo'. Zakon namreč omejuje sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih in sodnih postopkih.

Slovenske organizacije v Italiji ustanavljajo fundacijo Narodni dom

29. 05. 2020 14.10

Ob bližajoči se stoti obletnici požiga, ko naj bi Narodni dom v Trstu 13. julija vrnili slovenski skupnosti v Italiji, so predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveza (SKGZ) Ksenija Dobrila, predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Walter Bandelj ter generalni konzul v Trstu Vojko Volk obiskali tržaškega župana Roberta Dipiazzo. SKGZ in SSO sicer pripravljata statut fundacije Narodni dom.

Raziskava evropskega združenja pediatrov: covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki

07. 05. 2020 06.00

Znani so prvi izsledki anketne raziskave Evropske respiratorne skupnosti, ki je preverjala potek bolezni covid-19 pri otrocih. V raziskavo so bili vključeni tudi otroci s kroničnimi boleznimi dihal. Iz ankete sklepajo, da covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki. Novi koronavirus pri bolnikih s kroničnimi boleznimi dihal ni povzročil težje oblike bolezni, je pa bil potek bolezni težji pri bolnikih z drugimi pridruženimi stanji.

Hrvaška nacionalna televizija volitve na Kosovu pospremila s srbsko zastavo

08. 10. 2019 14.46

Hrvaška nacionalna televizija je prispevek o volitvah na Kosovu pospremila s sliko srbske zastave. S tem so poskrbeli za razburjenje. Vodilni so se s predstavnico albanske manjšine v saboru in kosovskim veleposlanikom v Zagrebu dogovorili, da napako popravijo na, glede na pisanje hrvaških medijev, škandalozen način.

'Ne smemo samo zamahniti z roko, češ da gre za provokacijo'

07. 06. 2019 14.23

Na predlog o spremembi zaščitnega zakona, ki jih predlaga italijanski poslanec desnosredinske stranke Naprej Italija, sta se odzvala tudi predsenika krovnih organizacij Slovencev v Italiji. "Zaščita manjšin v Italiji temelji na principu avtohtonosti, ne pa na principu številčnosti neke manjšine," poudarja Dobrila.

Italijanski poslanec za spremembe zaščitnega zakona: omejitev slovenske manjšine?

06. 06. 2019 10.33

Italijanski poslanec desnosredinske Naprej Italija predlaga spremembe zaščitnega zakona, ki predvideva tudi popis prebivalstva, v katerem bi se morali prebivalci opredeliti, kateri jezikovni skupnosti pripadajo.

S posnetkom opozoril na neenakovreden položaj italijanske in slovenske manjšine

12. 02. 2019 17.45

"Če bi vsak Slovenec na tržaškem ozemlju zahteval, kar zahtevam jaz, zdaj ne bi bil nikakršen hit," pravi Tržačan David Danev. Posnetek njegove 'borbe s predstavniki italijanske oblasti za slovenščino', je namreč postal pravi spletni hit. Ta se je uprl italijanskima redarjema in policistoma, ki so v Trstu od njega v italijanščini zahtevali dokumente.

Šarec: Shod neofašistov je sol na rane primorskih Slovencev

02. 11. 2018 15.20

Člani društva Tigr Primorske so v zvezi s sobotnim shodom neofašističnega gibanja CasaPound v Trstu predsednika republike Boruta Pahorja pozvali, naj italijanskega predsednika Mattarello opozori na nevarnost podžiganja sovraštva. Medtem pa se je na jutrišnji dogodek v mestu, kjer živi tudi slovenska manjšina, vendarle odzval tudi premier Šarec.

'Trenutno je treba največ truda, da oblast na manjšino ne pozabi'

16. 10. 2018 21.35

Josef Rutar se je od prve, majhne trgovine iz leta 1961 povzpel med največje. Celo v času krize je v Sloveniji odprl dve trgovini, in če marsikateri Slovenec ne ve, da za uspešno skupino že od vsega začetka stoji slovenska družina, je na naši strani meje še manj znano, da gre za enega največjih pokroviteljev kulture in športa na avstrijskem Koroškem.

Vojislav Šešelj v vojvodinski vasi Hrtkovci kupil hišo

19. 05. 2018 12.53

Vodja Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj je kupil hišo v vasi Hrtkovci, ki je sinonim za pregon Hrvatov v Vojvodini med zadnjo vojno. V vasi, kjer živi hrvaška manjšina, je imel Šešelj leta 1992 hujskaški govor, zaradi katerega je bil v Haagu obsojen na deset let zapora, saj je pozival k deportaciji vojvodinskih Hrvatov.

Šešelj: Prišel sem provocirat režim, ne Hrvatov

06. 05. 2018 14.13

Srbska policija je vodji srbskih radikalcev Vojislavu Šešlju preprečila organizacijo prepovedanega shoda v vasi Hrtkovci. V kraju, kjer živi hrvaška manjšina, je imel Šešelj leta 1992 hujskaški govor, zaradi katerega je bil v Haagu obsojen na deset let zapora, saj je pozival k deportaciji vojvodinskih Hrvatov.

Na avstrijskem Koroškem zmaga socialdemokratov pod vodstvom glavarja Kaiserja

04. 03. 2018 21.40

Na deželnozborskih volitvah na avstrijskem Koroškem so slavili socialdemokrati z 47,7 odstotka glasov podpore. Za socialdemokrati so se na drugo mesto z 23,38 odstotka podpore uvrstili svobodnjaki. Tretja je ljudska stranka s 15,35 odstotka.

Vegani: ozaveščena manjšina, ki obožuje živali, naravo, ali modna muha?

16. 01. 2018 14.12

To je filozofija, življenjski slog, ne le prehrana brez mesa, rib, mleka, jajc, medu, pravijo vegani, ki to najpogosteje postanejo prav zaradi etike do živali, okolja, bolj zdravega načina življenja. Vegani bi radi konec mesojedstva, kar je za mesojedce smešno, celo sprevrženo. Prepričani so, da so vegetarijanci in vegani zaradi svoje prehrane anemični.

Slovenska manjšina od nove avstrijske vlade ne pričakuje sprememb v manjšinski politiki 

17. 12. 2017 12.23

"Na dunajskem nivoju ne pričakujem kakšnih spektakularnih preobratov v manjšinski zaščiti. Mislim, da je kancler Sebastian Kurz dokaj pragmatičen in da se bo dalo na tem ali kakšnem drugem področju najti nove rešitve," je komentiral predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem Marjan Sturm. Medtem pa je do nove vlade kritična Turčija.