mars. sonda

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo
13. 08. 2024 14.18
Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10
Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Iz globokega vesolja poslali prvi visoko ločljivi video: v glavni vlogi mucek
19. 12. 2023 17.51
Oranžni maček Taters bo nekoč pomagal pripeljati ljudi na Mars. No, ne dobesedno. Je pa svojo tačko ponudil pri testiranju nove Nasine opreme, ki bo nekoč vodila do tega velikega vesoljskega popotovanja. Taters je namreč postal glavna zvezda kratkega 15-sekundnega posnetka z visoko ločljivostjo, ki so ga prvič v zgodovini do Zemlje poslali iz globokega vesolja.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu
01. 10. 2023 15.30
Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni
23. 08. 2023 15.04
Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

V živo z Marsa: sonda, ki živi že 18 let preveč
04. 06. 2023 11.17
Dve desetletji sta minili, odkar je Evropska vesoljska agencija proti Marsu poslala sondo Express. To je prva sonda, ki je iz Evrope poletela proti rdečemu planetu. Ob tej posebni priložnosti pa Express postala tudi prva sonda, ki je na Zemljo v živo prenašala posnetek četrte krogle našega Osončja.

Spomin na dom: satelit Juice posnel 'selfie' z Zemljo
17. 04. 2023 11.05
V petek se je na osemletno pot proti Jupitru podala evropska raketa s sondo Juice. Ta bo na lunah največjega planeta v našem osončju iskala pogoje za življenje. A delo Juice se je začelo že v trenutku, ko je zapustila Zemljino orbito – v prvih treh dneh je na Zemljo namreč že poslala nekaj fotografij.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru
14. 04. 2023 14.51
Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev
28. 10. 2022 07.07
"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega
04. 01. 2022 17.47
Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

Kitajski rover na Zemljo poslal nove fotografije Marsa
11. 06. 2021 14.47
Na Kitajskem so navdušeno pozdravili nove fotografije, ki jih je z Marsa poslalo njihovo raziskovalno vozilo. Na eni od njih se je 1,85 metra visoki Žurong tudi sam postavil pred objektiv daljinsko vodene kamere. Kitajska, ki se vse bolj profilira kot vesoljska velesila, je šele druga država, ki ji je uspel pristanek na rdečem planetu.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa
15. 05. 2021 10.29
Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Nasa objavila zvočne posnetke instrumenta, ki zbira vzorce kamnin
11. 03. 2021 13.30
Nasa je objavila zvočne posnetke, ki jih je na Marsu posnel instrument SuperCam, ki je pritrjen na Nasin rover Vztrajnost. Ta visokointenzivna svetlobna sonda s pomočjo laserja prepozna kamnine na daljavo. Gre za tehniko, ki jo je uporabil tudi Nasin prejšnji rover Radovednost, toda pri Vztrajnosti so vpeljali nekaj izboljšav, vključno z mikrofonom, ki omogoča, da se dejansko sliši laser pri delu.

Kitajska sonda poslala videoposnetek Marsa
12. 02. 2021 14.14
Kitajska vesoljska agencija je objavila videoposnetek kitajske sonde Tianwen-1 (Vprašanja nebu), ki kroži okrog Marsa. Na njem je videti površje Marsa s kraterji, barva površja planeta pa se spreminja od bele do črne, ko sonda preleti planet v enem Marsovem dnevu, ki traja nekaj minut več kot na Zemlji.

Po 493 milijonih kilometrov si je Upanje utrlo pot v Marsovo orbito
09. 02. 2021 08.27
Združeni arabski emirati pišejo zgodovino. Po sedmih mesecih in 493 milijonih kilometrov je v Marsovo orbito prispelo njihovo Upanje, prva arabska medplanetarna misija. Sonda Združenih arabskih emiratov je uspešno dosegla orbito Marsa.

Kitajska sonda poslala svojo prvo fotografijo Marsa
06. 02. 2021 10.27
Kitajska sonda v okviru misije Tianwen-1 (Vprašanja nebu) je na Zemljo poslala prvo fotografijo Marsa. Črno-bela fotografija, ki jo je objavila kitajska vesoljska agencije CNSA, prikazuje geološke značilnosti, vključno z Marsovim kraterjem Schiaparelli in sistemom kanjonov Valles Marineris.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13
Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?
02. 01. 2021 17.43
Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Prvič po letu 1976 na Zemljo prišli vzorci z Lune
16. 12. 2020 20.31
Kitajska vesoljska sonda z dvema kilogramoma Luninih vzorcev je pristala v stepi Notranje Mongolije na severu Kitajske. Kitajska je s tem za ZDA in Rusijo postala tretja država sveta, ki ji je uspelo na Zemljo prinesti vzorce z Lune.

Tekma za Mars: Kitajski Tianven-1 poletel proti rdečemu planetu
23. 07. 2020 08.20
Tekmovanje med ZDA in Kitajsko se je že pred časom preselilo tudi na medplanetarno področje. Kitajska je proti Marsu v sklopu misije Tianven-1 izstrelila raketo Long March 5, ki bo na rdeči planet dostavila roverja za raziskovanje površine. Pred dnevi so se proti Marsu podali Združeni arabski emirati, konec meseca pa jim bodo sledile še Združene države Amerike.

Združeni arabski emirati uspešno izstrelili Upanje proti Marsu
20. 07. 2020 08.11
Začela se je prva arabska medplanetarna misija. Proti rdečemu planetu je z japonskega otoka Tanegašima uspešno poletela sonda Združenih arabskih emiratov (ZAE) Upanje oziroma Hope. Gre za prvo od treh odprav, ki bodo ta mesec poletele proti Marsu.

InSight posnel svoj prvi selfie
13. 12. 2018 18.18
Sonda InSight je na Marsu s kamero na svoji robotski roki posnela svoj prvi selfie. Na podlagi fotografije se bodo znanstveniki in inženirji odločili, kam bodo položili instrumente. Nato pa bodo robotski roki naročili, da na površje Marsa položi instrumenta za merjenje potresov in temperature.

Tako je 'slišati' Mars: sonda InSight na rdečem planetu posnela zvoke vetra
08. 12. 2018 10.37
Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila zvoke, ki jih je na Marsu posnela sonda InSight. Na zvočnih posnetkih je slišati globoko bobnenje vetra na rdečem planetu.

Kitajska želi pristati na temni strani Lune
21. 05. 2018 11.28
Kitajska je v vesolje uspešno izstrelila satelit Queqiao, ki bi lahko omogočil komunikacijo med Zemljo in sondo, ki jo nameravajo še letos poslati na nam nevidno, oddaljeno stran Lune.

Bomo že čez nekaj mesecev izvedeli resnico o Marsu?
01. 05. 2018 16.54
Marca 2016 je proti rdečemu planetu poletela evropsko-ruska sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, ki bo skušala razvozlati skrivnost metana, ki so ga zaznali na površju in atmosferi. Vprašanje je, ali je ta metan posledica geoloških ali bioloških procesov, torej, da so metan proizvedla živa bitja?

FOTO: Tako čudovita je naša Zemlja
22. 04. 2017 06.30
Glede na vse, kar počnemo, se zdi, da Zemlje ne cenimo, saj nam je samoumevna. A je naš dom, čudovit in edinstven. Od zelo daleč smo le majhna zvezda na obzorju, nekoliko bližje – okoli 400 kilometrov nad planetom – pa se razkrije vsa lepota.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30
Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Esa uspešno utirila satelit, usoda plovila Schiaparelli žal ostaja neznana
19. 10. 2016 06.30
Evropska vesoljska agencija še vedno ne ve, ali je plovilo Schiaparelli uspešno pristalo na rdečem planetu. Prvega radijskega signala namreč niso prejeli, kar pa še ne pomeni, da pristanek na Marsu ni uspel. A vendarle vse ni tako črnogledo. Esi je namreč uspelo v orbito Marsa utiriti še en satelit.

Esa in Roskozmos pristajata na Marsu: pred misijo ključni trenutki
16. 10. 2016 06.30
Orbiter ExoMars Trace Gas je skupaj z landerjem Schiaparellijem prispel do Marsa in zdaj je čas, da se ločita. Dan D bo v sredo, ko bo Schiaparelli začel pristajati, Trace Gas Orbiter pa se bo vtirl v orbito rdečega planeta. Misija je namenjena iskanju življenja.

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …
20. 07. 2016 06.30
Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?