matični odbor

Še zadnja razprava pred koncem sage: družinski zakonik v DZ

30. 09. 2022 10.04

Poslanci so v razpravi o predlogu sprememb družinskega zakonika, ki istospolnim parom omogoča sklenitev zakonske zveze in posvojitev otrok, dodatno pojasnili stališča svojih poslanskih skupin. Po mnenju koalicije je skrajni čas, da istospolni dobijo enake pravice kot raznospolni, po mnenju opozicije pa to ni v skladu z "naravnimi zakonitostmi".

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični

23. 09. 2022 17.22

DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o RTVS

20. 07. 2022 14.43

Državni svet je odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija in ga tudi podprl. Za je glasovalo 16 državnih svetnikov, proti 15. O vetu so odločali na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom. Poslanci bodo zato na izredni seji v četrtek ponovno odločali o omenjeni noveli. Še pred izredno sejo bo zahtevo za ponovno odločanje o zakonu obravnaval matični odbor.

Veto državnega sveta na zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

20. 07. 2022 18.40

Državni svet je poleg novele zakona o RTV izglasoval tudi veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države. Za je glasovalo 17 državnih svetnikov, proti 13. Predlagatelje tega veta je zmotilo predvsem poseganje v gradbeni zakon. Zahtevo za ponovno odločanje o zakonu bo zdaj najprej obravnaval matični odbor, v četrtek pa gre omenjeni zakon na izredni seji spet pred poslance na izredno sejo.

Izredna seja DZ se bo začela v sredo, nadaljevala pa 6. aprila

25. 03. 2022 16.34

DZ se bo v četrtek sestal na izredni seji, ki se bo nato nadaljevala še v sredo, 6. aprila. Med drugim bodo na seji obravnavali predlog poroštvenega zakona za obveznosti Darsa, predlog za vzpostavitev družbe za upravljanje javnega potniškega prometa in predlog, ki bi uvedel popolno prepoved hidravličnega lomljenja oz. frackinga.

Zakonu o preprečevanju pranja denarja zelena luč na Odboru DZ za finance

22. 03. 2022 14.56

Odbor DZ za finance je z 11 glasovi za in osmimi proti podprl predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. DZ zakon obravnava po nujnem postopku, saj se z njim v slovenski pravni red prenaša več evropskih direktiv, opozicijo pa skrbi, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Novela zakona o praznikih neuspešno končala zakonodajno pot

16. 12. 2021 13.00

Novela zakona o praznikih in dela prostih dnevih je končala zakonodajno pot. Z novelo bi se v primerih, ko dva koledarsko zaporedna praznika, ki sta prosta dneva, prideta na soboto in nedeljo, en dan prenesel na prihodnji delovni dan, torej na ponedeljek. A je predlog zavrnil že matični odbor, DZ pa se je le seznanil s koncem postopka.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Zelena luč matičnega odbora DZ kasnejšemu začetku izdajanja biometričnih osebnih izkaznic

03. 12. 2021 14.44

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je soglasno potrdil predlog novele zakona o osebni izkaznici, po katerem bi biometrične osebne izkaznice začeli izdajati 28. marca, ne pa že 3. januarja 2022. Do takrat bo mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic.

Matični odbor potrdil spremenjeno lekarniško novelo

30. 09. 2021 22.05

Parlamentarni odbor za zdravstvo je podprl predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, pri čemer so besedilo zakona z dopolnili pomembno predrugačili. Medtem ko so večino členov prvotnega besedila novele črtali, pa so sprejeli dopolnilo, s katerim bi se lahko v lekarniški mreži ohranile vertikalne povezave.

Izvršni odbor DeSUS ni odločal o izključitvi poslancev iz stranke

14. 05. 2021 07.43

Ob zasedanju organov stranke DeSUS, na katerih sicer obravnavajo priprave na junijski kongres, je znova odmevalo vprašanje odločanja o predlogu za izključitev poslancev iz stranke. Nekateri naj bi želeli tudi zamenjavo oziroma razrešitev predsednika sveta DeSUS Antona Urha, a ta je napovedal, da bo v primeru odločanja o tem sam odstopil. Začasna predsednica stranke Brigita Čokl pa je nato sporočila, da glasovanja o izključitvi poslancev iz stranke danes ne bo – ker, da to formalno podpirata le dva pokrajinska odbora. "Ne napenjamo loka, ampak iščemo najmanjše skupne interese," je zatrdila.

Bo DZ pred odločanjem o ustavni obtožbi zahteval še Pahorjevo mnenje?

14. 05. 2021 11.38

O predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše bo DZ odločal v torek, dan prej pa bodo poslanci odločili, ali bodo zahtevali mnenje predsednika republike Boruta Pahorja na to temo. Glasovanje o predlogu za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča je za zdaj predvideno v petek, v SDS pa si želijo, da bi ga prestavili na sredo.

Izvršilni odbor DeSUS naj bi v petek odločal tudi o predlogu za izključitev poslancev

13. 05. 2021 13.57

Izvršni odbor DeSUS bo po pričakovanjih v petek odločal tudi o predlogu za začetek postopkov za izključitev poslancev DeSUS iz stranke. Takšne so danes informacije poslanske skupine. Poslanec Ivan Hršak je v izjavi v DZ pojasnil, da naj bi nekateri želeli zamenjati tudi predsednika sveta Antona Urha.

Čezmejnim delavcem se zaradi brezposelnosti obeta višje nadomestilo kot zaposlenim v Sloveniji

02. 03. 2021 12.33

DZ se je seznanil s predlogom novele zakona o urejanju trga dela, po kateri bi bili čezmejni delavci v primeru brezposelnosti začasno upravičeni do višjega nadomestila kot delavci, zaposleni v Sloveniji. Predlog je v postopek vložila skupina volivcev in ga bo DZ predvidoma izglasoval, saj mu v poslanskih skupinah skoraj ne nasprotujejo.

Učitelji: Način, kako nas je vladni govorec nagnal na testiranje, je nedopusten

28. 12. 2020 12.47

V sindikatu SVIZ so ogorčeni nad načinom komuniciranja vladnega govorca Jelka Kacina, ki je nedavno sporočil, da se bodo morali učitelji in vzgojitelji pred vrnitvijo na delovna mesta, kar naj bi se zgodilo predvidoma 4. januarja, obvezno testirati. Prav tako opozarjajo, da se z njimi o tem, kako naj bi bila vrnitev v šole in vrtce sploh videti, ni pogovarjal še nihče. Šolsko ministrstvo pa je najavilo tudi, da je pred vrnitvijo v šolske klopi predvideno testiranje 4800 otrok s posebnimi potrebami. Državna sekretarka Marija Magajne zdaj sicer pravi, da se o testiranju otrok oziroma učencev - kot pogoju za vrnitev v šolo - nikoli ni razmišljalo.

Prižgali zeleno luč pogajanjem z Madžari o drugem tiru

09. 12. 2020 15.10

Odbor DZ za zunanjo politiko je sprejel sklep, s katerim je pogajalski skupini oz. ministrstvu za infrastrukturo dal zeleno luč za pogajanja z Madžarsko o sodelovanju pri projektu drugi tir. Večji del opozicije in koalicija sicer glede načrtovanega sodelovanja ostajata na različnih bregovih. Neuradno izhodišča predvidevajo, da bi Madžarska kot družbenica v projekt vstopila z 200-milijonskim kapitalskim vložkom v 2TDK. Slovenija bi v zameno za vložek Madžarski pomagala tudi pri pridobivanju zemljišča v Luki Koper ali ob njej.

V koaliciji za umik izenačitve mature iz šestega protikoronskega zakona

20. 11. 2020 19.56

Vladna koalicija pred obravnavo šestega protikoronskega zakona na odboru DZ za finance soglaša, da se pomoč verskim uslužbencem prestavi iz šestega v sedmi protikoronski zakon. V tem bodo sicer denimo pomagali tudi upokojencem. Uskladili so se še, da iz šestega svežnja pomoči umaknejo izenačitev vpisnih pogojev poklicnih in splošnih maturantov.

'Pogovoriti se je treba o kukavičjih jajcih, ki jih vnašajo v PKP 6'

19. 11. 2020 16.03

Opozicijske LMŠ, Levica, SD in SAB zahtevajo sklic nujnih sej odborov DZ za izobraževanje, delo in pravosodje, na katerih bodo obravnavali predlog šestega protikoronskega zakona. Matični je sicer odbor za finance, a v opoziciji opozarjajo, da PKP 6 vsebuje rešitve, ki niso povezane z epidemijo in terjajo razpravo še na drugih odborih.

Taksisti proti prihodu Uberja: Prinesel bo stečaje in odpuščanja

06. 11. 2020 18.27

Podjetje Net informatika in večja taksi podjetja nasprotujejo rešitvam, ki jih v predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu predlaga ministrstvo za infrastrukturo. Ta bi namreč omogočil vstop ameriškemu ponudniku Uber na slovenski trg, kar bo za mnoga taksi podjetja v trenutnih razmerah pomenilo stečaj oz. odpuščanje, so sporočili.

Opozicija Janševi vladi očita 424, koalicija pa Šarčevi vladi 252 kadrovskih menjav

02. 11. 2020 15.16

Poslanci so na pobudo opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB na izredni seji razpravljali o vladnem kadrovanju v državnih institucijah in gospodarskih družbah. Opozicija vladi očita "brutalno kadrovanje" in spodjedanje neodvisnosti organov, vlada pa zagotavlja, da so bile menjave zakonite in da je za učinkovito delo vlade nujno, da določene položaje zasedajo ustrezni kadri. Predstavniki koalicije in opozicije so si izmenjali tudi podatke o številu kadrovskih menjav v času Šarčeve in Janševe vlade. Koalicija jih Šarčevi vladi očita 252, opozicija pa Janševi 424.

Posveti o spremembah medijske zakonodaje: Štrukelj pozval k ponovnem razmisleku

26. 08. 2020 17.49

Na komisiji DS za kulturo, znanost, šolstvo in šport so danes prisluhnili različnim stališčem o predlaganih osnutkih nove medijske zakonodaje, ki je v javni razpravi. Sklepov komisija ni sprejemala, se je pa njen predsednik Branimir Štrukelj ob koncu zavzel, da se sveženj zakonov umakne iz procedure in opravi ponoven razmislek.

Nov državni praznik: dan slovenskega športa bo 23. september

18. 06. 2020 07.49

Poslanci so na seji DZ obravnavali predlog dopolnitve zakona o praznikih in dela prostih dnevih, na seznam pa so umestili tudi dan slovenskega športa. Nov državni praznik bo padel na 23. septembra. To je dan, ki se je z zlatimi črkami zapisal v zgodovino slovenskega športa, saj je bila tedaj na podelitvi olimpijskih odličij prvič zaigrana slovenska himna, in to kar dvakrat. Prvo zlato medaljo za samostojno Slovenijo je priboril veslaški dvojni dvojec Iztok Čop in Luka Špik, drugo pa Rajmond Debevec z malokalibrsko puško v trojnem položaju.

Z letom 2021 višja starševska nadomestila, a ne za vse

18. 12. 2019 20.11

Državni zbor je z 51 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Ta dviguje najnižje izplačilo materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila ter starševski dodatek na 402 evra. To bo veljalo za starše otrok, ki bodo rojeni po 1. januarju 2021.

Le en poslanski glas proti dodatnemu dnevu dopusta za starše prvošolcev

18. 12. 2019 20.20

DZ je potrdil predlog Levice za dopolnitev zakona o delovnih razmerjih, s čimer so vsem zaposlenim staršem, tudi v zasebnem sektorju, zagotovili pravico do dodatnega prostega dne v primeru spremstva otroka prvošolca v šolo na prvi šolski dan.

Šarec ob obletnici NSKS: Vsi smo del enega naroda

24. 11. 2019 18.27

V Pliberku na avstrijskem Koroškem je potekala prireditev ob 70. obletnici ustanovitve Narodnega sveta koroških Slovencev. Zbrane je nagovoril premier Šarec, ki je spomnil, da tam živeči Slovenci niso gostje, ampak smo vsi del enega naroda, ki ga je v preteklosti ločevala meja, danes pa smo združeni v Evropski uniji.

'Koalicija komplicira pri financiranju, za ostale bedarije pa se vedno najde denar'

24. 10. 2019 11.46

Novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero je SDS znova želela izenačiti financiranje zasebnega in javnega šolstva, je končala zakonodajno pot. Tako je propadel še en poskus uresničitve odločbe ustavnega sodišča o financiranju šolstva.

Židan koaliciji in Levici: Pamet v roke, partnerstvo se lomi na pomoči najbolj ranljivim

05. 10. 2019 10.47

Prvak SD Dejan Židan poziva k srečanju med koalicijo in Levico, kjer bi se dogovorili, kako pereča vprašanja "na zmeren in trezen način zapreti". Koalicija in partnerstvo z Levico se po njegovem namreč lomita na pomoči najbolj ranljivim. "Obnašanje političnih strank, kakor da bodo jutri volitve, je škodljivo," je zapisal na Facebooku.

Vladna stran za nadgradnjo plačnega sistema, ne pa njegovo uničenje

17. 05. 2019 13.06

DZ je na izredni seji razpravljal o enotnem plačnem sistemu javnega sektorja. Zahteva za sejo je prišla iz SDS, kjer so pozvali k temeljiti spremembi sistema, tudi z izstopom posameznih poklicnih skupin. Posebej so opozorili na področji zdravstva in obrambe. Na vladni strani so poudarili, da je sistem vsekakor treba nadgraditi, ne pa uničiti.

Poslanci o domnevnih zlorabah in pritiskih v pravosodju

13. 05. 2019 06.46

DZ na izredni seji razpravlja o predlogu priporočila SDS, s katerim bi DZ pristojnim organom priporočil analizo pritiskov v pravosodju ter pripravo zakonskih sprememb. V SDS so v razpravi opozarjali na sprijetost politike s sodstvom, v koaliciji in Levici pa na nedopusten poseg v sodno vejo oblasti z razpravo o odprtem sodnem postopku.

Šabedru matični odbor prižgal zeleno luč

26. 03. 2019 16.31

Aleš Šabeder je dobil zeleno luč matičnega odbora državnega zbora. Njegov prvi korak na položaju ministra bo reševanje problematike družinskih zdravnikov, pri vprašanju morebitne ukinitve dopolnilnega zavarovanja pa je Šabeder mnenja, da "v tej državi ni junaka, ki bi imel dovolj kvalitetno podlago za odločitev, kaj je najboljša opcija".