med letom

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore
14. 06. 2001 00.00
Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

Češki Lek praznuje
13. 06. 2001 00.00
Ljubljanska farmacevtska družba Lek letos praznuje kar nekaj obletnic delovanja na svojih ključnih trgih v tujini, med njimi je tudi 10. obletnica delovanja družbinega podjetja na Češkem. Po besedah direktorja Leka za srednjo in vzhodno Evropo Andreja Prade je češki trg z več kot 10 milijoni prebivalcev zahteven trg, zato si bo ljubljanska družba prizadevala za zvišanje svojega tržnega deleža na omenjenem trgu. To pa naj bi dosegli s krepitvijo navzočnosti na češkem trgu, povezovanje z drugimi češkimi farmacevtskimi družbami in z nekaterimi novimi investicijami. Lek trenutno z 1,7-odstotnim tržnim deležem zaseda 14. mesto, med 300 farmacevtskimi podjetji, ki so navzoči na češkem trgu.

ZLSD nasprotuje šolninam
08. 06. 2001 00.00
Za Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) je uvedba šolnin za redne študente v visokem šolstvu nesprejemljiva, še posebej, ker niso bile narejene analize, ali bi to povečalo kvaliteto študija in uspešnost študentov, je dejala poslanka ZLSD Majda Potrata. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Staša Baloh Plahutnik pa je dejala, da stranka nasprotuje tudi obdavčitvi socialnih prejemkov in da študentsko delo ni predmet pogajanj med Slovenijo in Evropsko unijo.

Zapornik našel svojo ljubezen
06. 06. 2001 00.00
Zapornik, ki se je poimenoval Charles Bronson in za katerega pravijo, da je najnevarnejši v Veliki Britaniji, je končno našel ljubezen svojega življenja, ko se je v petek poročil z 31-letno ločenko.

Vaja članic Nata in SV
05. 06. 2001 00.00
Danes se začenja tridnevna vojaška vaja Veneto Rescue, ki jo bodo izvajale članice Severnoatlantske zveze v sodelovanju s Slovensko vojsko na območju Slovenije. Vaja bo potekala na poligonu Poček, v vojašnici in na letališču Cerklje ob Krki in v vojašnicah Postojna ter Pivka.

Center okoljskih tehnologij
28. 05. 2001 00.00
Celjsko podjetje Javne naprave je ob podpori Mestne občine Celje pristopilo k ustanovitvi raziskovalnega razvojnega centra okoljskih tehnologij, ki bi kot zavod združeval vse potencialne znanstveno raziskovalne institucije, industrijske proizvajalce in uporabnike tovrstnih tehnologij. V vodstvu Javnih naprav poudarjajo, da ustanovitev omenjenega centra, katerega delovanje bi bilo neprofitno, narekujeta na eni strani prilagajanje okoljskih standardov Slovenije standardom Evropske unije, na drugi strani pa potreba po čim hitrejšem reševanju nastajajočih okoljskih problemov.

Tretja peticija za mejo v Istri
28. 05. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) zahteva, da se pravična meja med Slovenijo in Hrvaško utemeljuje z vsemi dokazili, saj je pri predvideni mednarodni arbitraži pomembno, da predstavimo vse argumente, ki lahko vplivajo na ugodne odločitve, je na novinarski konferenci v Izoli povedal predsednik CDSMI Frane Goljevšček. Predsednik CDSMI, slednja šteje 150 članov, je predstavil tudi peticijo številka 3, v kateri so našteta dejstva, za katera menijo, da jih mora slovenska politika in diplomacija predstaviti mednarodni arbitraži, da bo lahko razsodila o poteku pravične meje.

Tožilci o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Milošević ukazal uničiti dokaze
25. 05. 2001 00.00
Namestnik načelnika Uprave kriminalistične policije Srbije Dragan Karleus je danes izjavil, da naj bi nekdanji jugoslovanski predsednik Milošević nekdanjemu notranjemu ministru Stojiljkoviću ukazal uničiti vse sledi zločinov, ki so jih jugoslovanske sile leta 1998 in 1999 zagrešile na Kosovu. Dragan Karleusa je na tiskovni konferenci povedal, da so 50 trupel s področja Kosova, ki so jih pred dobrim letom našli v Donavi, za državno tajno razglasili prav na podlagi ukaza tedanjega predsednika Slobodana Miloševića. Milošević je ukaz o uničenju vseh sledov o zločinih na Kosovu izdal konec marca 1999.

Hanžek izročil letno poročilo
25. 05. 2001 00.00
Ombudsman Matjaž Hanžek je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil letno poročilo in pri tem izrazil zadovoljstvo glede dobrega sodelovanja med varuhom človekovih pravic in državnim zborom, ki bo poročilo obravnavalo na julijski redni seji. Hanžek je dejal, da se je vodstvo državnega zbora in poslanci odzvali odgovorno, saj so pokazali, da so pripravljeni sodelovati pri obravnavanju in še zlasti pri preprečevanju kršitev človekovih pravic. Pahor pa je ombudsmanu zagotovil, da bo vlado pozval, naj aktivno sodeluje pri obravnavi poročila in pri reševanju problematike s področja človekovih pravic.

Selškova ostaja na čelu SKB
24. 05. 2001 00.00
Lastniki SKB banke, največji je z 96,46 odstotka francoska banka Societe Generale, so na skupščini razrešili stari in imenovali novi šestčlanski nadzorni svet banke. Člani nadzornega sveta SKB banke so postali Jean-Louis Mattei, Jacques Tournebize, Alexis Raymond Juan, Bernard Coursat, Andrej Lasič in Milan Jelenc. Po skupščini so se člani nadzornega sveta sestali na ustanovni seji, na kateri so za predsednika nadzornega sveta izvolili Jean-Louisa Matteia, za njegovega namestnika pa Jacquesa Tournebiza. Imenovali so tudi dvočlansko upravo, ki jo bo vodila dosedanja predsednica uprave SKB banke Cvetka Selšek, njen član pa bo še Bernard Koenig.

Vlada sprejela novelo zakona o azilu
24. 05. 2001 00.00
Vlada je sprejela novelo zakona o azilu, ki bo bistveno poenostavila postopke za pridobitev azila. S tem zakonom bo Slovenija korak bližje schengenskim standardom, ki jih moramo vzpostaviti na prihodnji južni evropski meji. Vse načrte bomo izpolnili v štirih letih, zakonodajo pa moramo z evropsko uskladiti najkasneje do konca leta 2002.

Podelili prve licence
23. 05. 2001 00.00
Agencija za energijo Republike Slovenije, ki kot neodvisna institucija izvaja nadzor nad delovanjem in liberalizacijo energetskega trga v državi, je danes podelila prve listine licenc za opravljanje energetske dejavnosti. Prejelo jih je 14 različnih podjetij, za 43 energetskih dejavnosti, ki jih opravljajo. Energetski zakon namreč določa, da morajo pravne in fizične osebe pridobiti licenco za vsako od energetskih dejavnosti, ki jih opredeljuje pred poldrugim letom sprejet omenjeni zakon.

Terme Čatež želijo na Hvar
22. 05. 2001 00.00
Terme Čatež naj bi odkupile večinski delež hrvaškega sklada za privatizacijo v hotelsko-turističnem podjetju Sončni Hvar. Direktor za finance in marketing v čateškem turističnem podjetju Matjaž Tavčar je povedal, da je hrvaška vlada dovolila njihovim strokovnjakom pregledati poslovanje Sončnega Hvara ter da bodo ponudbo za nakup posredovali do konca tega meseca.

Ženske pilotirajo previdneje
22. 05. 2001 00.00
Nedavno objavljena študija je pokazala, da so nesreče z manjšimi letali, podobno kot nezgode na cesti, pogostejše, ko je za krmilom moški. Nesreče, ki jih povzročijo moški z letalom, so tudi za 50 odstotkov hujše, kot tiste, ki jih povzročijo ženske, še navaja študija zdravstvene šole John Hopkins Bloomberg v Baltimoru. Raziskava je še pokazala, da pilotke nesrečo povzročijo zaradi pomanjkanja izkušenj, predvsem pri vzletu in pristajanju, medtem ko so pri moških vzroki za nezgodo predvsem neprimerna odločitev, tvegan manever in neprevidnost.

Vse več supermikrobov
21. 05. 2001 00.00
Vsak deseti otrok v Veliki Britaniji je nosilec "supermikrobov", ki so odporni na enega ali več antibiotikov, odstotek odraslih, ki imajo "supermikrobe", pa utegne biti še večji. Študija, ki jo je izvedel Michael Miller, svetovalec za mikrobiologijo na Kraljevi medicinski fakulteti v Londonu in je zajela 539 otrok iz Bristola med 7. in 8. letom starosti, je pokazala, da ima 11 odstotkov otrok bakterije, ki so odporne na kloramfenikol, zdravilo, ki ga sicer otrokom le redko predpisujejo. Še bolj pa je zaskrbljujoče dejstvo, da so trije odstotki otrok nosilci bakterij, odpornih na ceftazidim, antibiotik, ki ga uporabljajo za zdravljenje cistične fibroze. Študija je še pokazala, da lahko bakterije, odporne na najbolj pogosto predpisane antibiotike, istočasno postanejo odporne tudi proti redko uporabljenim zdravilom. Supermikrobi za nosilce ne predstavljajo neposredne grožnje, vendar pa bi utegnili po operativnih posegih izzvati nevarne in neozdravljive infekcije, prav tako pa lahko nosilci teh mikrobov okužijo tudi druge.

Ob obletnici rojstva Ferda Vesela
20. 05. 2001 00.00
Kulturno društvo likovnikov Ferda Vesela je v Likovni galeriji v Šentvidu odprlo razstavo del na lani razpisani temi: portret slikarja Ferda Vesela in študija njegovih del. V avli osnovne šole, ki nosi slikarjevo ime, pa bo zaključna slovesnost, na kateri bodo predstavili slikarjevo življenje in delo. O slikarju bo spregovoril prof. dr. Mirko Juteršek in župan občine Ivančna Gorica Jernej Lampret.

Našli najstarejše kavbojke
16. 05. 2001 00.00
Eden najstarejših primerkov kavbojk Levi's na svetu, ki jih je sedanji lastnik našel v blatu v nekem zapuščenem rudarskem mestecu v Nevadi, lahko po nekaterih ocenah na dražbi internetne avkcijske hiše eBay doseže tudi vrednost 25.000 dolarjev. Strokovnjaki podjetja Levi Strauss and Company so hlače že preučili in potrdili, da gre za kavbojke sešite med letoma 1880 in 1885. Podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 1873, sicer v svoji muzejski kolekciji hrani več primerkov hlač iz prejšnjega stoletja, vendar noben par teh hlač ni bil izdelan pred letom 1890. To bi lahko pomenilo, da so hlače iz Nevade resnično najstarejše kavbojke na svetu. Hlače, ki se bodo kmalu znašle na dražbi, so bile po svojem sešitju pred več kot stotimi leti vredne približno 1,25 dolarja.

ZDA za sklad proti aidsu
10. 05. 2001 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan naj bi od ameriškega ministra za zdravstvo in socialo Tommyja Thompsona dobil zagotovilo, da bodo ZDA letos namenile 200 milijonov dolarjev v svetovni sklad za boj proti aidsu, katerega ustanovitev je predlagal sam Annan. Poleg Thompsona se je sestanka udeležil tudi državni sekretar Colin Powell, ki vodi delovno skupino administracije za boj proti aidsu. Poleg uvodnih 200 milijonov pa ZDA razmišljajo, da bi naslednje leto plačale še 500 milijonov dolarjev. Uradna objava ameriške donacije naj bi prišla na vrsto v petek med obiskom nigerijskega predsednika Oleseguna Obasanja v ZDA. Namen globalnega sklada proti aidsu je združitev različnih pobud v ta namen in s tem učinkovitejše ukrepanje v boju proti tej bolezni, ki grozi, da bo zdesetkala prebivalstvo Afrike.

Gorenjska banka bo izplačala dividende
10. 05. 2001 00.00
Delničarji Gorenjske banke so na skupščini, na kateri je bila navzoča velika večina delničarjev, sprejeli letno poročilo o lanskem poslovanju, podprli so predlagano poslovno politiko za letošnje leto, sprejeli pa so tudi predlog za imenovanje revizorja za revidiranje poslovanja banke za leto 2001. Skupščina se je med drugim tudi odločila, da bo del nerazporejenega dobička iz preteklih let v višini 659,1 milijona tolarjev namenila za dividende in za udeležbo članov nadzornega sveta pri dobičku. Dividenda na delnico bo tako znašala 2100 tolarjev.

Ukinitev spornih glasovnic
05. 05. 2001 00.00
Senat v ameriški zvezni državi Florida je včeraj z veliko večino, 38 glasovi za in dvema proti, sprejel zakon, ki v tej zvezni državi z letom 2002 odpravlja uporabo luknjičastih volilnih lističev in uvaja elektronsko preštevanje glasovnic. Luknjičasti volilni lističi so bili namreč na lanskih ameriških predsedniških volitvah zaradi težav pri preštevanju glasov v središču polemik in zapletov, ko več tednov ni bilo znano, kdo je zmagovalec volitev. Predstavniški dom je opustitev luknjičastih volilnih lističev z veliko večino izglasoval že 25. aprila.

Colarič v brazilski Rio
03. 05. 2001 00.00
V brazilskem Riu de Janeiru se začenja združitveni kongres Svetovne federacije pobratenih mest (UTO) z Mednarodno zvezo lokalnih oblasti (IULA). Splošni svetovni trend je urbanizacija, decentralizacija ter krepitev vlog lokalnih oblasti v globalnem merilu. V tem kontekstu pa je nujno potrebno zagotoviti povezanost lokalnih skupnosti v trdno mednarodno organizacijo, ki bo promovirala načela lokalne demokracije, lokalne samouprave, izmenjavo mnenj in izkušenj med članicami ter sodelovanje na področju decentralizacije, je le nekaj izmed poglavitnih razlogov, zakaj sta se upravni telesi obeh organizacij pred letom dni odločili pogajati za združitev. Kongresa se v imenu ljubljanske mestne občine udeležuje ljubljanski podžupan Anton Colarič.

Ločitve v Savdski Arabiji
01. 05. 2001 00.00
Čeprav je poligamija v Savdski Arabiji sicer dovoljena, pa je kljub temu med glavnimi razlogi za ločitve tamkajšnjih parov. Raziskava, ki jo je nedavno objavila katedra za sociologijo univerze kralja Sauda v Rijadu je razkrila, da je kar 55 odstotkov vprašanih razlog za ločitev pripisalo prav poligamiji. Med razlogi za ločitev so še vmešavanje staršev v življenje zakoncev in razlike v letih.

Je Kjotski protokol ogrožen?
21. 04. 2001 00.00
Okoljski ministri in strokovnjaki za podnebje iz 40 držav bodo danes v New Yorku določili teme za naslednjo svetovno konferenco o varovanju podnebja, ki je sklicana za 16. julij v Bonnu. Enodnevno srečanje v New Yorku je prvo tovrstno po konferenci o podnebju v Haagu decembra lani. Strokovnjaki za podnebje se bojijo, da so se možnosti za izvajanje Kjotskega protokola od srečanja v Haagu še poslabšale, saj ZDA niso pripravljene izvajati njegovih določil. Namesto tega naj bi ZDA predstavile nov predlog za zmanjšanje emisij škodljivih snovi, ki povzročajo globalno segrevanje. Srečanja se udeležujejo predstavniki "treh taborov": Evropske unije, tabora Dežnik, ki so ga do zdaj vodile ZDA, vanj pa so vključene tudi Kanada, Japonska in Avstralija, ter skupina držav v razvoju G-77.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

40 let kubanske revolucije
17. 04. 2001 00.00
Na Kubi slavijo 40 let kubanske socialistične revolucije in spodletelo ameriško invazijo v Prašičjem zalivu. V ta namen se bodo v prihodnjih dneh zvrstila številna praznovanja.

Zrušil se je del Avrelijevega zidu
16. 04. 2001 00.00
Mestne oblasti v Rimu so danes sporočile, da se je včeraj popoldne zrušil del Avrelijevega zidu, pri tem pa ni bilo žrtev. Gre za obzidje, ki so ga okoli 3. stoletja pr. n. št. v času vladavine cesarja Avrelija zgradili okoli Rima. Zid se je zrušil v dolžini kakih 20 metrov med Latinskimi vrati in vrati San Sebastiano na jugu mesta.

Vivendi Universal namerava kupiti EMusic
06. 04. 2001 00.00
Drugi največji svetovni medijski in komunikacijski koncern, francoski Vivendi Universal, namerava kupiti ameriško podjetje EMusic, ki se ukvarja s trgovanjem z glasbo preko interneta. Iz podjetja EMusic s sedežem v San Franciscu so že v četrtek sporočili, da so podpisali neobvezujoče pismo o nameri za prodajo v vrednosti okoli 24 milijonov dolarjev, vendar pa med interesenti niso omenjali francoskega giganta Vivendi Universal. Ameriški mediji pa v današnjih izdajah kot možnega kupca podjetja EMusic omenjajo francoski Vivendi Universal.

Fantkov dan v LGL
06. 04. 2001 00.00
V ljubljanskem Lutkovnem gledališču je bila premiera avtorskega projekta Urške Hlebec, otroška lutkovna predstava Fantkov dan. Avtorica, sicer diplomirana igralka ljubljanske AGRFT, se v predstavi prvič pojavlja kot igralka, avtorice besedila in režiserka. Predstava, v kateri uporablja ročno lutko in masko, je primerna za otroke med tretjim in sedmim letom starosti.

Kmetje in Ljubljanske mlekarne dosegli dogovor
03. 04. 2001 00.00
Pozno sinoči so člani kmečkega sindikata umaknili zapore, s katerimi so minule dni blokirali vse dovozne poti v Ljubljanske mlekarne. Pridelovalci mleka so namreč na sinočnjih pogajanjih z Ljubljanskimi mlekarnami dosegli dogovor o odkupni ceni mleka. Po novem bodo vse mlekarne kmetom za liter mleka plačale 2 tolarja in pol več od dosedanje cene, ki bo tako znašala 56,44 tolarja, veljala pa bo od 1. aprila.