med letom

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih
23. 11. 2022 07.44
Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Hoška Magna v ponedeljek vendarle nadaljuje proizvodnjo
23. 11. 2022 09.32
Potem ko so bili od začetka septembra na čakanju, se delavci Magnine hoške lakirnice v ponedeljek vračajo na delo. V času božično-novoletnih praznikov odhajajo na kolektivni dopust, ali se bodo po njih spet vrnili na delo, pa za zdaj še ni jasno.

Sto otokov v koralnem trikotniku vzhodne Indonezije gre na dražbo
23. 11. 2022 08.32
Skupina indonezijskih otokov, znanih kot rezervat Widi, gre decembra na dražbo, kar bi lahko bila ena najbolj osupljivih nepremičninskih prodaj v Aziji. Več kot 100 otokov v koralnem trikotniku vzhodne Indonezije se razprostira na 10.000 hektarih, kar je približno enako velikosti otočja Bora Bora v Francoski Polineziji.

Bruselj poziva Slovenijo, naj bo spremenjen proračun skladen s priporočili EU
22. 11. 2022 18.56
Evropska komisija je objavila jesenski sveženj evropskega semestra, v okviru katerega je države članice pozvala k usklajevanju javnofinančnih politik pri soočanju z energetsko krizo in visoko inflacijo. Slovenska javnofinančna politika v 2023 je po oceni Evropske komisije ekspanzivna v kontekstu visoke inflacije. V Bruslju menijo, da rast tekoče porabe ni skladna s spomladanskimi priporočili.

Poročilo: Slovenija po zaupanju javnosti v cepljenje na repu EU
22. 11. 2022 09.55
Evropska komisija je objavila poročilo o stanju zaupanja v cepljenje v EU za leto 2022, ki kaže, da se je to na ravni Unije vrnilo na raven pred pandemijo. Slovenija na lestvici zaupanja splošne javnosti zaseda šele 23. mesto in je v primerjavi z letom 2020 nazadovala za tri mesta, medtem ko je bila še leta 2018 na 11. mestu.

Golob: Vse bolnike smo že poklicali in uvrstili nazaj na seznam
21. 11. 2022 15.03
Premier Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje o izbrisanih terminih zdravstvenih storitev pojasnil, da so takoj pristopili k reševanju napake in da je pri popravljanju napake ključna hitrost. Zatrdil je, da so vse bolnike že poklicali in uvrstili nazaj na seznam. "Verjamem, da so celo bližje posegu, kot so bili prej," je ocenil. Predstavniki Ministrstva za zdravje, ZZZS in Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije pa so na Brdu pri Kranju izvajalcem zdravstvenih storitev predstavili novosti iz novih zakonov za stabilizacijo zdravstva. Med drugim so se dotaknili vprašanja dodatnega plačila za zaposlene s podjemnimi pogodbami.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje
21. 11. 2022 12.44
Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

3,2 milijarde evropskih sredstev – kako do njih?
21. 11. 2022 00.15
Z letom 2023 Slovenija vstopa v novo obdobje črpanja evropskih sredstev. Prvi javni razpisi za skupaj približno 3,2 milijarde evrov že v prvi polovici leta 2023.

10 potencialnih poklicev prihodnosti, ki ta hip (še) ne obstajajo
20. 11. 2022 10.39
V naslednjem desetletju bo kar devet od 10 delovnih mest zahtevalo znanje digitalnih veščin. Britanski futurolog meni, da bo umetna inteligenca v naši prihodnosti igrala pomembno vlogo. In to se bo odražalo tudi na bodočih delovnih mestih. Arhitekt za Metaverzum, načrtovalec prometa brez emisij CO2 in inženir umetne inteligence v kmetijstvu so le nekateri poklici, ki jih trenutno še ne poznamo, a bodo to lahko že v prihodnjih letih postali eni najbolj iskanih kadrov.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30
Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Flick z 19-letnim Jamalom Musialo poskuša ponovno zagnati nemški stroj
20. 11. 2022 07.00
Nemčija je po izpadu v skupinskem delu svetovnega prvenstva leta 2018 in osmini finala Eura 2020 prvič po drugi svetovni vojni na dveh zaporednih velikih tekmovanjih izpadla že pred četrtfinalom. Pred domačim evropskim prvenstvom leta 2024 je nalogo popolne prenove pregovorno neuničljivega nemškega stroja prevzel Hansi Flick. Nekdanji Bayernov trener se v osrčju svojega moštva zanaša na komaj 19-letnega Jamala Musialo, ki letos blesti v dresu njegovega nekdanjega kluba.

Varnostni svet v svetu nevarnosti
19. 11. 2022 17.12
Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

30 let DMP: Glasbeno potovanje od duše do telesa in nazaj
19. 11. 2022 15.27
Skupina Društvo mrtvih pesnikov je po treh desetletjih od izdaje prvega albuma Iskanje izdala svojo prvo vinilno ploščo Društvo mrtvih pesnikov 30 – Izštekani z godalnim kvartetom Corcoras. Več o tem in obletnici sta nam povedala Alan Vitezič in Tomaž Koncilija.

Ali kandidati treh mestnih občin navajajo pravilne podatke?
18. 11. 2022 20.43
Na POP TV je potekalo predvolilno soočenje županskih kandidatov treh mestnih občin: Ljubljane, Maribora in Kopra. Je Koper pod Bržanom res nazadoval, kot trdi Popovič? Je Koper res najbolj čista občina?

Multipla skleroza – bolezen tisočerih obrazov
19. 11. 2022 07.00
"Vsak dan znova moraš sprejeti dejstvo, da je to zaenkrat kronična neozdravljiva bolezen." To so besede Tadeje Polanšček, bolnice z multiplo sklerozo, ki zarežejo v srce. Način, na katerega govori o bolezni, ki jo je v zadnjih letih prikovala na invalidski voziček, je namreč tako subtilen, da človek v njenih besedah občuti vse, od upanja do žalosti, ki se na njenem obrazu riše predvsem zato, ker njeno telo zmore vse manj.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01
V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?
18. 11. 2022 15.21
Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Kljub umirjanju gospodarstva na trgu dela in rasti izvoza še brez poslabšanja
18. 11. 2022 10.25
BDP v Sloveniji se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na drugo zmanjšal za 1,4 odstotka, medletna rast (3,4 odstotka nedesezonirano) pa je bila nižja kot v prvi polovici leta in v okvirih pričakovanj jesenske napovedi gospodarskih gibanj Umarja, kjer so za celotno leto 2022 napovedali 5-odstotno rast BDP. Medletna rast potrošnje gospodinjstev se je ob upadanju zaupanja potrošnikov in realnem znižanju dohodkov v poletnih mesecih umirila. Izhajala je iz trgovine z neživili in potrošnje storitev. Investicijska dejavnost je v tretjem četrtletju ostala močna, zlasti se je krepila aktivnost v gradbeništvu.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00
Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Berlusconi oproščen v enem od sodnih postopkov zaradi spornih zabav
17. 11. 2022 20.41
Se še spomnite spornih zabav z mladimi ženskami, do katerih naj bi prišlo pred več kot desetimi leti v Berlusconijevi vili? Takrat je nekdanji italijanski premier močno škodoval ugledu Italije, zaradi t. i. bunga bunga zabav pa se mora zagovarjati na sodišču. Eno od sodnih bitk je Berlusconi dobil, a ga čakajo še druge.

Igralki Kate Hudson se ne mudi pred oltar
16. 11. 2022 15.00
Poročni zvonovi ne bodo kaj kmalu zadoneli za igralko Kate Hudson in njenega zaročenca Dannyja Fujikawo. Kot je pred kratkim povedala zvezdnica, se ji ne mudi pred oltar, razlog pa so druge prioritete, je še razkrila 43-letnica. Par se je začel sestajati decembra 2016, oktobra 2018 pa sta dobila prvega skupnega otroka, hčerko Rani Rose.

DZ bo določil nove člane SDH, obravnavali bodo tudi dohodninski predlog
16. 11. 2022 09.49
Kolegij predsednice DZ se je dogovoril o izredni seji, na kateri bodo obravnavali vladni predlog novele zakona o dohodnini ter odločali o treh novih članih Slovenskega državnega holdinga. Zahtevo za sejo so vložile poslanske skupine koalicije.

Dohodninski predlog NSi končal svojo pot v državnem zboru
14. 11. 2022 22.14
DZ je na drugi izredni seji sklenil, da predlog novele zakona o dohodnini, ki jo je v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina NSi, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Odločitev sledi glasovanju minuli teden, ko se poslanci niso odločili za posvetovalni referendum na to temo.

Notranja ministrica Tatjana Bobnar prestala interpelacijo
14. 11. 2022 06.39
Po več kot 12-urni seji so poslanci v državnem zboru sprejeli odločitev. Notranja ministrica Tatjana Bobnar je prestala interpelacijo, ki so jo zoper njo vložili v stranki SDS. V njej so ministrici med drugim očitali zlorabo funkcije, zavajanje javnosti in opustitev dolžnostnih ravnanj. Proti interpelaciji ministrice je naposled glasovalo 50 poslancev, za 24 poslancev. Koalicija je sicer v večurni razpravi ministrico podprla, delu kritik pa so se poleg SDS pridružili tudi poslanci NSi.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?
13. 11. 2022 17.50
Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

Ivan Zak o slovenski publiki: Ljubezen je obojestranska
13. 11. 2022 14.00
Priljubljeni hrvaški pevec Ivan Zak se po epidemiji ponovno več mudi v Sloveniji. Po nedavnem koncertu v Mariboru in Novem mestu je navdušil tudi občinstvo v ljubljanski Cvetličarni. Ivana smo ujeli pred koncertom in zaupal nam je, kakšno je slovensko občinstvo, kako je preživel poletje, katera pesem ga najbolj spominja na Slovenijo in kaj pripravlja v prihodnosti.

Načrt za boljšo prihodnost
13. 11. 2022 12.28
Poznega oktobrskega jutra sva se s sodelavko podali na pot proti Štajerski. Z našim "Voljamobilom", kot ljubkovalno imenujemo svoje službeno vozilo, sva se opremljeni s paketi prehrane in higienskih pripomočkov odpravili na terenske obiske k družinam, vključenim v program humanitarne pomoči Veriga dobrih ljudi. Pot naju je vodila skozi različne dele Slovenije, ki so bili obsijani s soncem in odeti v čudovite barve jeseni, topel veter pa je uprizoril plesno predstavo obarvanega listja. Vreme je poskrbelo za optimistično počutje, ki je pri našem delu še kako pomembno, saj si od vsega najbolj želimo, da žalostne in tragične zgodbe, v katerih starši in njihovi otroci pogosto ostanejo brez upanja za boljši jutri, dobijo svoj srečen konec.

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'
12. 11. 2022 12.03
Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja
12. 11. 2022 09.02
Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Lastno zdravje ostaja prioriteta, ne glede na občasne nezdrave navade
11. 11. 2022 08.09
Delež ljudi, ki zase menijo, da so zdravi, se je v letu 2021 glede na leto prej na globalni ravni nekoliko znižal, v Sloveniji pa se je splošno dojemanje zdravja v omenjenem obdobju izboljšalo, kaže raziskava o zdravju in navadah, povezanih z zdravjem, ki sta jo opravila združenje za tržne in javnomnenjske raziskave WIN International in Mediana.