mednarodne vode

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars

17. 03. 2022 14.37

Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje

04. 03. 2022 10.40

Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Begunci iz Ukrajine: 'Vsi, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi'

02. 03. 2022 11.06

Evropska komisija je kot pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo predlagala sploh prvo uporabo evropske zakonodaje, ki omogoča takojšnjo začasno zaščito beguncev. Gre za uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001, sprejete v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Po predlogu direktive bodo tisti, ki bežijo pred vojno, dobili začasno zaščito v EU, kar pomeni, da bodo dobili dovoljenje za prebivanje, imeli bodo dostop do izobraževanja in trga dela.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

20. 02. 2022 10.18

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Vse bolj napeto: kam vse je Rusija namestila enote in opremo

14. 02. 2022 18.58

Medtem ko ZDA opozarjajo na skorajšnjo rusko invazijo na Ukrajino, ruski predsednik Vladimir Putin vztraja, da invazije ne načrtuje. Pogajanja z Zahodom imajo še vedno možnosti za uspeh, je nedavno dejal njegov zunanji minister Sergej Lavrov. A strah pred agresijo obstaja, zato marsikatera država budno spremlja, kje so te dni nameščene ruske enote.

Nemec: Želimo drugačno zunanjo politiko, ki bo krepila zavezništva

28. 01. 2022 06.20

Za zaprtimi vrati je potekala nujna seja Odbora DZ za zunanjo politiko. Z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem so obravnavali domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu in napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko. Pred začetkom zaprte seje je poslanec SD Matjaž Nemec dejal, da si z današnjim dnem želijo postaviti drugačne temelje zunanje politike, s katerimi bo Slovenija ustvarila več priložnosti za gospodarstvo ter krepila zavezništva. Kot so sporočili po seji, Slovenija in Taipei nameravata odpreti gospodarsko-kulturni predstavništvi.

Nova Zelandija poslala izvidniško letalo, da oceni škodo na Tongi

17. 01. 2022 09.55

Nova Zelandija je v Tongo poslala letalo, da oceni škodo po velikem vulkanskem izbruhu, ki je sprožil cunami. Izbruh je prekril pacifiške otoke s pepelom, prekinil elektriko in komunikacije. Po podatkih Mednarodne zveze društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) bi lahko bilo prizadetih do 80.000 ljudi. Novozelandska premierka Jacinda Ardern je dejala, da je cunami povzročil znatno škodo.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike

11. 01. 2022 08.59

Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Tadej Pogačar – šampion, a v prvi vrsti človek

02. 01. 2022 11.58

Dvakratni zmagovalec dirke po Franciji. Najuspešnejši kolesar leta 2021 na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI). Športnik leta 2021. Vse to je Tadej Pogačar, rezident Monaka, ki nam je v kneževini omogočil pogled v zakulisje vsakdana.

Število žrtev po tajfunu na Filipinih narašča, umrlo več kot 140 ljudi

19. 12. 2021 07.44

Potem ko je v četrtek Filipine zadel super tajfun Rai, se prebivalci s pristojnimi službami še vedno trudijo najti preživele. Svoje domove je sicer izgubilo okoli 300.000 ljudi, število žrtev pa iz ure v ure narašča. Mrtvih je najmanj 142 ljudi, žrtev bi lahko bilo še več, saj veliko oseb še vedno pogrešajo.

Rokometni zvezdnik Rutenka na čelu beloruske teniške zveze

01. 12. 2021 14.44

Nekdanji slovenski rokometni reprezentant Sergej Rutenka je novi predsednik Teniške zveze Belorusije, krovne organizacije, pod okriljem katere nastopata tudi številka dve svetovnega ženskega tenisa, Arina Sabalenka, in nekdanja številka ena, Victoria Azarenka. Njegov cilj je beloruskim tenisačem zagotoviti še boljše razmere.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Raketa SpaceX štiri astronavte z ISS pripeljala na Zemljo

09. 11. 2021 08.17

Kapsula vesoljskega podjetja Space X Dragon je štiri astronavte po šestih mesecih v vesolju z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) pripeljala nazaj na Zemljo. V morju ob obali Floride so pristali okrog 4.30 po srednjeevropskem času.

'Naravnih nesreč ne moremo preprečiti, lahko pa se nanje dobro pripravimo'

01. 11. 2021 17.36

Da bi vojska okrepila veščine in bila še bolj učinkovita pri pomoči in sodelovanju v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, je organizirala skupno mednarodno vojaško vajo Zaščita, reševanje in vojaška mobilnost. V vaji je sodelovalo več kot 900 udeležencev iz 20 držav članic EU in pridruženih partneric.

Laboratorij za preučevanje človeške ribice bi radi odprli tudi za obiskovalce

29. 10. 2021 15.47

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je obiskal jamski laboratorij Tular v Kranju. V edinem laboratoriju za preučevanje človeške ribice v Sloveniji so ministra seznanili s projektom informacijskega centra, ki ga želijo urediti v sodelovanju z Mestno občino Kranj.

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko

25. 09. 2021 21.45

Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

Pahor v ZN: Vsi večji izzivi so globalni in jih lahko rešimo le skupaj

24. 09. 2021 17.19

Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 76. zasedanja Generalne skupščine ZN poudaril, da so vsi glavni izzivi globalni in jih je možno rešiti le skupaj. Pri tem je izpostavil covid-19, podnebne spremembe ter mir in varnost. Kriza covida-19 je poslabšala položaj najbolj ranljivih, je opozoril. "V številnih družbah opažamo krčenje prostora za svobodo izražanja. Polno uveljavljanje človekovih pravic mora biti sestavni del okrevanja."

Iz pepela in prepirov zrasel razcvet

11. 09. 2021 13.00

Dvajset let po zloščenem jutru zgodnje jeseni 2001, ko sta se iz modrine neba izluščili letali in treščili v newyorška dvojčka, je mesto skoraj povsem preraslo brazgotino. Obnova je bila dolga, draga in včasih skoraj dramatična, toda sprožila je renesanso nekoč močno utrujene metropole ZDA.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza

11. 09. 2021 07.07

Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Hrvaška policija obtožena kraje in nasilnega zavračanja afganistanskih beguncev

31. 08. 2021 18.31

Medtem ko so se zavezniške sile trudile evakuirati na tisoče beguncev iz Kabula, naj bi hrvaška policija domnevno okradla in v Bosno nezakonito vrnila več deset Afganistancev, ki so svojo državo zapustili zaradi strahu pred talibansko represijo.

Skomina zaključil sodniško kariero

30. 08. 2021 12.04

Kar se je napovedovalo v zadnjem obdobju, je na današnji novinarski konferenci Nogometne zveze Slovenije na Brdu pri Kranju dobilo tudi uradno potrditev. Najboljši slovenski nogometni sodnik zadnjih let Damir Skomina zaradi poškodbe kolena končuje svojo uspešno kariero.

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo

18. 08. 2021 08.53

Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

Moskva od Kijeva terja odgovore o sestreljenem letalu in 'smrti mirnega prebivalstva'

22. 07. 2021 20.58

Rusija je na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) vložila tožbo proti Ukrajini. Moskva Kijev med drugim krivi za usodo letala družbe Malaysia Airlines nad vzhodno Ukrajino leta 2014, ko je umrlo skoraj 300 ljudi. V tožbi mu očitajo še diskriminacijo rusko govorečega prebivalstva, pa tudi odgovornost za smrti na protestih leta 2014.

Gremo s tokom. Zelena dolina Soče.

22. 06. 2021 00.15

Dolina Soče je ena od 10 NAJ evropskih destinacij za letošnji obisk po izboru European Best Destination. Gremo s tokom po energijo Soče in doživetja doline.

V Omanskem zalivu potonila iranska vojaška ladja

02. 06. 2021 11.02

V Omanskem zalivu je v nejasnih okoliščinah najprej zagorela in se nato potopila največja vojaška ladja iranske mornarice. Kljub prizadevanju jim ni uspelo rešiti podporne ladje Kharg, poimenovane po otoku, ki je glavni iranski naftni terminal.

Slovenska mesta pri rabi drog večinoma pod mednarodnim povprečjem

18. 05. 2021 11.08

Mednarodna raziskava o uporabi prepovedanih drog za leto 2020, opravljena z analizo odpadnih vod, kaže, da je med šestimi slovenskimi mesti najvišja uporaba kokaina, ekstazija in metamfetamina v Ljubljani, amfetamina pa v Velenju. Večina obremenitev biomarkerjev v slovenskih mestih je bila sicer pod povprečjem mednarodne raziskave.

Z bakterijami v boj nad mikroplastiko

28. 04. 2021 11.39

Mikrobiologi so zasnovali trajnosten način odstranjevanja mikroplastike iz okolja in za to delo želijo uporabiti bakterije. Omenjeni izum bi lahko dolgoročno odprl pot trajnostnemu zniževanju ravni onesnaženja s plastiko s preprosto uporabo nečesa, kar najdemo v naravi.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Kroos: Bojkot SP 2022 ne bi preveč pomagal delavcem

31. 03. 2021 15.30

Vezist nemške reprezentance in madridskega Reala Toni Kroos je pred naslednjo reprezentančno preizkušnjo v kvalifikacijah za SP 2022, ki ga bo gostil Katar, dejal, da je bila dodelitev prihajajočega mundiala tej zalivski državi "napaka". V isti sapi je Kroos vseeno dodal, da bi z bojkotom turnirja nogometaši storili bore malo za izkoriščane delavce.