mednarodni denarni sklad

Walter Mondale v Indoneziji
02. 03. 1998 09.46
Posebni odposlanec ameriškega predsednika v Indoneziji, bivši podpredsednik ZDA Walter Mondale je danes prispel v Džakarto, kjer naj bi indonezijskemu voditelju Suhartu posredoval "odločno in jasno" sporočilo predsednika Billa Clintona. Ameriški predsednik je v zadnjem času v več telefonskih pogovorih pozval Suharta k uresničevanju programa gospodarskih reform v zameno za pomoč mednarodne skupnosti v višini več kot 40 milijard dolarjev. Indonezijski predsednik pa je včeraj ocenil, da je program reform, ki ga je oblikoval Mednarodni denarni sklad (IMF), pomanjkljiv in bi ga bilo treba ponovno preučiti, določena pomoč pa prenizka.

Južni Koreji še dve milijardi dolarjev stabilizacijskih sredstev
18. 02. 1998 09.49
Mednarodni denarni sklad (IMF) je Južni Koreji v torek odobril še dve milijardi dolarjev stabilizacijskih sredstev, ki jih bo država lahko začela črpati takoj. IMF je ob tem izrazil zadovoljstvo nad izvajanjem priporočenih reform v tej azijski državi.

Suharto in Clinton o reformah v Indoneziji
16. 01. 1998 09.59
Indonezijski predsednik Suharto je sinoči telefoniral ameriškemu kolegu Billu Clintonu, da bi se pogovorila o načrtu gospodarskih reform, ki jih je pripravil Mednarodni denarni sklad, Indonezija pa že podpisala. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Suharto izrazil odločenost izvesti omenjene reforme in povrniti zaupanje v denarni trg. Clinton pa je pozdravil "konstruktivne ukrepe" za rešitev krize.

Indonezija zagotovila izvajanje gospodarskih reform
14. 01. 1998 10.24
Ameriški obrambni sekretar William Cohen je po srečanju z indonezijskim predsednikom Suhartom danes povedal, da mu je Suharto zagotovil odločno izvajanje gospodarskih reform za premostitev hude finančne krize v njegovi državi. Kot je dejal Cohen, je prepričan, da je indonezijski predsednik odločen, da na konstruktiven način sodeluje z ZDA. Cohen je izrazil prepričanje, da Suharto z reformami, ki jih zahteva Mednarodni denarni sklad (IMF), misli resno.

IMF: Slovenija naj pospeši strukturne reforme
12. 01. 1998 18.22
Minister za finance Mitja Gaspari je na novinarski konferenci predstavil poudarke iz poročila, ki ga je za Slovenijo pripravil Mednarodni denarni sklad (IMF). Kot je povedal, odbor direktorjev washingtonske institucije Sloveniji med drugim priporoča, da pospeši strukturne reforme, ki po mnenju IMF zamujajo za eno leto, zaustavi poslabševanje v davčnem sektorju in zmanjša letošnji proračunski primanjkljaj. Tega naj bi po priporočilu IMF odpravili najkasneje v letu 1999. Poleg tega IMF na področju denarne politike priporoča predvsem hitrejšo odpravo ukrepov, ki omejujejo kapitalske tokove, pospešen postopek deindeksacije, večjo stopnjo konkurenčnosti v bančnem sektorju ter sprostitve v luči večjega pritoka predvsem neposrednih tujih investicij v Slovenijo.

Berger pozval Indonezijo naj sprejme program reform, ki ga je pripravil IMF
12. 01. 1998 10.11
Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je v nedeljo pozval Indonezijo, naj sprejme program reform, ki ga je predlagal Mednarodni denarni sklad (IMF), da bi rešili gospodarsko krizo v državi. Indonezija se trenutno sooča z velikimi gospodarskimi težavami ter hkrati poudaril, da so Indonezijci sprejeli paket ukrepov IMF, ki urejejo razmere v bančnem sektorju, v infrastrukturnih projektih ter vprašanja v zvezi s korupcijo v državi.

Mitja Gaspari odpotoval v Washington
07. 01. 1998 16.20
Finančni minister Mitja Gaspari je s sodelavci odpotoval na pogovore v Mednarodni denarni sklad (MDS) v Washington. S strokovnjaki sklada se bodo pogovarjali predvsem o poročilu misije MDS o posvetovanjih po 4. členu statuta MDS za leto 1997, ki ga bo obravnaval svet direktorjev MDS, in o proračunski in davčni politiki Republike Slovenije.

Južni Koreji odobreno posojilo za premagovanje krize
24. 12. 1997 09.33
Svetovna banka je v torek odobrila posojilo Južni Koreji v višini treh milijard dolarjev. Gre za prvega med ukrepi za premagovanje južnokorejske finančne krize. Posojilo je del mednarodnega svežnja pomoči azijskim državam v skupni vrednosti skorajda 60 milijard dolarjev. Od tega Svetovna banka prispeva 10 milijard, Mednarodni denarni sklad pa 21 milijard dolarjev.

Bolgarija mora prodati državne banke do konca leta 1998
22. 12. 1997 08.16
Mednarodni denarni sklad (IMF) vztraja, da je treba lastninjenje državnih bank v Bolgariji končati do konca prihodnjega leta, kot določa sporazum med IMF in bolgarsko vlado. Stalni predstavnik IMF v Sofiji Peter Stella je ob tem poudaril, da daje IMF prednost spoštovanju roka in ne prodajni ceni. Stella je tako zavrnil vztrajne prošnje bolgarskega finančnega ministra Muraveja Radeva, naj rok za privatizacijo bank podaljšajo do konca leta 1999.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.