mednarodno kazensko

Izetbegović pred haaškim sodiščem?
07. 02. 2001 00.00
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je prejelo kazensko ovadbo proti nekdanjemu članu predsedstva BiH Aliji Izetbegoviću, ki jo je poslal Sklad za resnico o Srbih, piše beograjski časnik Politika. Na skladu so sporočili, da je ta ovadba "v strokovnem smislu do sedaj najbolje obdelana zadeva", zato jo je haaški tribunal "sprejel kot izjemno pomemben dokument za morebitno sprožitev postopka proti voditelju Bošnjakov za zločine med vojno v BiH".

KVIAZ podprl Kučanove kandidate
23. 01. 2001 00.00
Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je brez razprav in glasu nasprotovanja (13:0) za odločanje na bližnjem zasedanju državnega zbora pripravila predlog predsednika države Milana Kučana za določitev treh kandidatov za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice, izmed katerih bodo v Strasbourgu izvolili predstavnika, ki bo v omenjeni ustanovi naslednjih šest let predstavljal Slovenijo. Na listi kandidatov, o kateri bo DZ po napovedih odločal še ta teden so dr. Arne Mavčič, dr. Anton Perenič in dr. Boštjan M. Zupančič.

Novi spopadi na Bližnjem vzhodu
01. 01. 2001 00.00
Na Bližnjem vzhodu so Palestinci in Izraelci vstopili v novo leto z novimi vojaškimi spopadi, ki so še oddaljili prizadevanja ameriškega predsednika Billa Clintona, da bi končno vzpostavili mir na kriznih območjih.

ZDA ne bodo izvzete iz postopkov
01. 07. 2000 11.39
Približno 120 držav je včeraj sklenilo kompromis z ZDA, ki so se za vsako ceno hotele izogniti, da bi njene državljane preganjalo mednarodno kazensko sodišče, ki naj bi začelo delovati čez dve leti. Pogajanja so trajala tri tedne, ameriški strani pa na njih ni uspelo doseči, da bi svoje vojake in državljane izvzeli iz morebitnih postopkov sodišča. Dogovorili so se še o pravilih sodnega postopka in dokazovanja.

Na Kosovu izkopali 83 pohabljenih trupel žensk
26. 05. 2000 10.38
Švicarski raziskovalci na Kosovu, ki delajo za mednarodno kazensko sodišče za nekdanjo Jugoslavijo, so leta 1999 v tej pokrajini izkopali 83 pohabljenih trupel žensk, je včeraj sporočil eden od vodij raziskovalcev Pierre Jordan.

Mednarodno kazensko sodišče nared do leta 2002?
27. 03. 2000 10.04
Na sedežu OZN v New Yorku že od 13. marca poteka 4. zasedanje pripravljalne komisije Mednarodnega kazenskega sodišča, katerega ustanovitveni statut je bil podpisan 26. julija leta 1998 v Rimu. V Pripravljalni komisiji sodelujejo predstavniki držav, ki so sodelovale na ustanovitveni konferenci v Rimu. Slovenijo v New Yorku zastopata Ondina Blokar iz oddelka za mednarodno pravo pri ministrstvu za zunanje zadeve ter svetovalec vlade pri ministrstvu za notranje zadeve Goran Klemenčič.

Haaško sodišče zanikalo stike z Arkanom
14. 07. 1999 16.04
Haaško Mednarodno kazensko sodišče za zločine v nekdanji Jugoslaviji je danes sporočilo, da ni kontaktiralo z voditeljem srbskih paravojaških enot Željkom Ražnjatovićem - Arkanom ali z njegovim posrednikom v zvezi z njegovo predajo.

Minister Frlec v Bergnu na konferenci o človekovi varnosti
20. 05. 1999 16.36
Zunanji minister Boris Frlec se je na povabilo norveškega kolega Knuta Vollebaeka v Bergnu udeležil dvodnevnega neformalnega ministrskega sestanka skupine 11 držav ter predstavnikov mednarodnih in nevladnih organizacij, namenjenega človekovi varnosti.

Pravosodni minister odpotoval v Rim na podpis statuta MKS
06. 10. 1998 13.01
Slovenski minister za pravosodje Tomaž Marušič in državni podsekretar na ministrstvu Boštjan Penko sta danes odpotovala v Rim, kjer bo minister jutri v imenu Slovenije podpisal statut Mednarodnega kazenskega sodišča (MKS), so sporočili iz kabineta ministrstva za pravosodje.

Mednarodno kazensko sodišče (MKS) je ustanovljeno
18. 07. 1998 09.47
V Rimu so v noči s petka na soboto uro pred polnočnim uradnim koncem pettedenske konference diplomatske konference za ustanovitev MKS udeleženci sprejeli statut prvega stalnega mednarodnega sodišča za kaznovanje najhujših zločinov. Sodišče s sedežem v Haagu bo imelo splošno pristojnost za sojenje zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov zoper človeštvo - sprožilo bo lahko postopek zoper vsakogar, tudi državljane držav, ki ne bodo sprejele in ratificirale statuta sodišča. Pravnomočno bo postalo, ko bo statut ratificiralo 60 držav. Za ustanovitev MKS je glasovala velika večina udeleženk - 120 držav -, med njimi Slovenija, sedem jih je glasovalo proti, med njimi ZDA in Izrael, 21 se jih je vzdržalo. Dvanajst držav se ni udeležilo glasovanja.

Unicef zahteva obravnavo rekrutiranja otrok kot vojnega zločina
14. 04. 1998 16.37
Unicef se je danes zavzel, da bi novo mednarodno sodišče rekrutiranje otrok obravnavalo kot vojni zločin. Gre za stalno mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je še v ustanavljanju, pristojno pa naj bi bilo za zločine proti človeštvu, genocid in vojne zločine.