mednarodno

Ivanov: Končna rešitev za kosovsko krizo je lahko le politična
13. 04. 1999 16.43
Na tokratnem srečanju v Oslu nisva govorila le o kosovski krizi, ampak tudi o prihodnjih ameriško-ruskih odnosih in drugih temah. ''Končna rešitev za kosovsko krizo je lahko le politična, najpomembnejšo vlogo pri tem pa naj bi imela mednarodna skupnost,'' je po današnjem sestanku z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright v norveški prestolnici dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Sestanek, ki je namesto predvidenih dveh ur trajal tri ure in pol, je bil po besedah vodje ruske diplomacije ''koristen in ob primernem času''. Po zagotovilih Albrightove je bil na današnjem sestanku v Oslu dosežen znaten napredek, za rešitev krize na Kosovu pa je ponovila znane zahteve o takojšnji ustavitvi nasilja, umiku srbskih oboroženih sil iz pokrajine in pristanek Beograda v mednarodno navzočnost na Kosovu. Na novinarski konferenci, ki jo je prenašala televizijska mreža CNN, je med drugim dodala, da imajo ZDA in Rusija veliko skupnih ciljev.

Zbor Ave na tekmovanje na Rodos
13. 04. 1999 11.06
Komorni zbor Ave iz Ljubljane pod vodstvom Andraža Hauptmana bo jutri, 14. aprila, odpotoval na drugo mednarodno zborovsko tekmovanje na grškem otoku Rodos.

NATO bo napade na ZRJ nadaljeval, dokler Milošević ne izpolni zahtev
12. 04. 1999 16.47
Zunanji ministri zveze NATO so danes na zasedanju v Bruslju v skupni izjavi poudarili, da bo zavezništvo letalske napade na cilje v ZR Jugoslaviji nadaljevalo, dokler jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević ne bo izpolnil zahtev mednarodne skupnosti.

Pulitzerjeva nagrada za Michaela Cunninghama
12. 04. 1999 07.28
V New Yorku so danes podelili letošnje Pulitzerjeve nagrade. Nagrado za prozno delo je prejel Michael Cunningham za knjigo The Hours, nagrado za dramatiko pa je prejela Margaret Edson za delo Wit. V kategoriji novinarstva je nagrado za obveščanje prejel Washington Post, nagrada za mednarodno poročanje pa je pripadla časniku Wall Street Journal za prispevke o ruski finančni krizi.

Več kot 200 žrtev epidemije meningitisa v Gvineji Bisao
11. 04. 1999 19.45
V več tednov trajajoči epidemiji meningitisa v Gvineji Bisao je umrlo več kot 200 oseb, zabeležili pa so približno tisoč primerov bolezni, so danes sporočili medicinski viri v Bisau.

Zunanji ministri NATO jutri izredno o Kosovu
11. 04. 1999 11.08
Na izrednem zasedanju o razmerah na Kosovu in posredovanju proti ZR Jugoslaviji se bodo jutri v Bruslju sešli zunanji ministri devetnajstih članic zveze NATO.

VS razočaran nad iraško reakcijo
10. 04. 1999 10.08
Varnostni svet ZN je v petek razpravljal o poročilu treh odborov, ustanovljenih za oblikovanje predlogov nadaljnje politike do Iraka, ki ga je predstavil predsednik odborov, veleposlanik Brazilije Celso Amorim.

Robinsonova o množičnih pobojih na Kosovu
09. 04. 1999 19.24
Mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je prejelo številna poročila o množičnih pobojih in organiziranih posilstvih na Kosovu, je danes v Ženevi dejala visoka komisarka za človekove pravice Mary Robinson.

V Moskvi poteka Rahmaninov glasbeni festival
07. 04. 1999 19.09
V Moskvi te dni poteka festival z naslovom Bela lilija, imenovan po najljubši cvetlici skladatelja Sergeja Rahmaninova.

Megra v prihodnji torek odpira svoja vrata
07. 04. 1999 09.47
Pod pokroviteljstvom ministrstev za gospodarske dejavnosti ter za okolje in prostor bo od 13. do 17. aprila letos potekal 12. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov - Megra. Na sejmu se bo na 25.500 kvadratnih metrih razstavnih površin predstavilo 530 razstavljalcev iz 25 držav. Organizator Pomurski sejem pričakuje, da si bo letošnji sejem Megra ogledalo preko 28.000 obiskovalcev.

Obisk delegacije MZT v Nemčiji
06. 04. 1999 18.25
Pod vodstvom državne sekretarke za mednarodno sodelovanje Verice Trstenjak je na večdnevni obisk v Zvezno republiko Nemčijo danes odpotovala delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT), kjer se bo pogovarjala o nadaljevanju in izboljšanju znanstveno-tehnološkega sodelovanja med Slovenijo in Nemčijo. Slovenska delegacija MZT bo na obisku v Nemčiji do 9. aprila, so sporočili iz MZT.

Dini odpotoval v Libijo
06. 04. 1999 16.22
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je danes odpotoval v Libijo, potem ko je ta v ponedeljek vendarle izročila dva osumljenca za atentat nad Lockerbijem.

Umrl fotograf Lucien Aigner
05. 04. 1999 11.19
V starosti 97. let je umrl eden od pionirjev portretne in reportažne fotografije Lucien Aigner. Aigner, po rodu Madžar, je vrsto let delal v Parizu, leta 1939 pa se je preselil v ZDA. Med njegova najbolj znana dela sodijo fotografija Alberta Einsteina v žametnih hlačah in puloverju pred tablo univerze v Princetonu ter Mussolinija, kako si med neko mednarodno konferenco leta 1935 vrta po nosu. V zadnjih letih se je ukvarjal predvsem s katalogizacijo več kot 100.000 negativov, ki jih je ponovno odkril leta 1970 v nekem starem kovčku, ki ga je nekoč v Parizu v varstvo zaupal svojemu bratu Etiennu, znanemu oblikovalcu.

Liechenstein bo dobil lastno mednarodno številko
05. 04. 1999 07.32
Majhna kneževina Liechenstein bo imela od 5. aprila 1999 lastno mednarodno klicno številko in tako na področju mednarodnega telefonskega prometa ne bo več odvisna od Švice. Pri klicih iz tujine bo potrebno zavrteti oziroma odtipkati številko 423, medtem ko je bilo doslej za sklenitev neposredne telefonske zveze s kneževino treba najprej zavrteti švicarsko medkrajevno klicno številko 41-75.

Prvi konvoj humanitarne pomoči Slovenije na prizadeta območja prihodnji teden
04. 04. 1999 11.32
Na Rdečem križu Slovenije se kljub praznikom pospešeno pripravljajo na konvoje humanitarne pomoči za Črno goro, Albanijo in Makedonijo. Po sklepu vlade bo Slovenija v prizadete države v prihodnjih dneh poslala po šest vlačilcev osnovnih živil, zdravil in predmetov za osebno preskrbo, še zlasti za otroke, v skupni vrednosti približno 50 milijonov SIT.

Ruska izvidniška ladja vplula v Sredozemlje
03. 04. 1999 20.08
Ruska izvidniška ladja Liman, ki je včeraj odplula iz Sevastopola proti Jadranu, je prešla ožini Bospor in Dardanele ter vplula v Sredozemsko morje, so sporočili iz generalštaba ruske črnomorske flote.

Aprilski stotnik - najdražji portugalski film
03. 04. 1999 13.02
V Cap Espichelu, na jugu Lizbone, so včeraj začeli snemati najdražji film portugalske kinematografije vseh časov. Aprilski stotnik predstavlja dogodke na Portugalskem 25. aprila leta 1974, ko je vojska izvedla revolucijo v državi. Film režira mednarodno najbolj znana portugalska igralka Maria de Medeiros, soproducirale so ga tudi druge države, med njimi Španija, Francija in Italija. Za portugalsko kinematografijo je to doslej največji finančni zalogaj, film bo predvidoma stal 900 milijonov escudov (4,49 milijona evrov). Kamere so sicer prvič stekle konec marca v pokrajini Santarem. Tu je filmska ekipa prenovila krajevno vojašnico, odkoder je leta 1974 odkorakala kolona stotnika Salguiera Maia, enega izmed herojev portugalske revolucije. Na Portugalskem se prav zdaj pripravljajo na praznovanje 25-letnice revolucije. Maria de Medeiros, ki v filmu tudi igra, je želela prikazati vlogo civilnega upora in predvsem vlogo, ki so jo imele soproge vojakov. Po njenem mneju so predvsem žene častnikov možem predstavile ideje razumnikov in uporniškega gibanja, kar jih je prepričalo za upor.

Scharping za okrepitev enot za posredovanje nemške zvezne vojske
03. 04. 1999 09.35
Nemški obrambni minister Rudolph Scharping je v pogovoru za berlinski Tagesspiegel menil, da bi morali glede na dogajanja na Kosovu okrepiti enote nemške zvezne vojske za mednarodno posredovanje.

Članice zveze NATO pomagajo beguncem v Makedoniji
02. 04. 1999 21.43
Nemška vojska bo prevzela organizacijo begunskega centra v Makedoniji. Poleg pošiljk s pomočjo beguncem, ki jo bodo z letali pošiljali neprekinjeno, bodo dali na voljo tudi šotore, je danes v Bonnu dejal nemški obrambni minister Rudolf Scharping.

Holbrooke: Beograd naj Rugovi omogoči neposredne stike z mednarodno skupnostjo
02. 04. 1999 07.53
Ameriški posebni odposlanec za Balkan Richard Holbrooke je sinoči v pogovoru za CNN pozval jugoslovanske oblasti, naj zmernemu voditelju kosovskih Albancev Ibrahimu Rugovi omogočijo srečanje z ameriškim veleposlanikom v Makedoniji Christopherjem Hillom. Napovedal je, da bo Beograd pozval, naj Rugovi dovoli zapustiti državo in oditi v Skopje.

Jugoslovanski košarkarji pozivajo k miru
01. 04. 1999 21.45
Na zračne napade v Jugoslaviji so se odzvali tudi najboljši jugoslovanski košarkarji. Sedem košarkarjev, ki se je poimenovalo ''Skupina 7'' in v kateri so Žarko Paspalj, Zoran Savič, Vlade Divac, Aleksander Djordjevič, Saša Danilovič, Željko Rebrača in Dejan Bodiroga, je mednarodno skupnost opozorilo na strahote, ki se dogajajo v njihovi državi.

Annan ''ogorčen'' zaradi etničnega čiščenja na Kosovu
31. 03. 1999 00.35
Generalni sekretar ZN Koffi Annan je danes dejal, da je ''izredno ogorčen'' ob vesteh o etničnem čiščenju, ki ga srbske sile izvajajo na Kosovu.

SE sprejel resolucijo o krizi na Kosovu in položaju v ZRJ
30. 03. 1999 19.06
Stalni odbor Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE), ki zaseda v Rimu, je na današnji seji sprejel resolucijo o krizi na Kosovu in položaju v Zvezni republiki Jugoslaviji. V resoluciji, ki jo je podprl tudi vodja slovenske delegacije Borut Pahor, skupščina podpira prizadevanja kontaktne skupine in sporazum iz Rambouilleta, so sporočili iz državnega zbora.

Človekoljubne organizacije zahtevajo ustavitev pobojev na Kosovu
30. 03. 1999 19.05
Mednarodna helsinška federacija za človekove pravice (IHF) in Helsinški odbor za Kosovo sta mednarodno skupnost pozvala, ''naj z vsemi sredstvi nemudoma ustavi poboje na Kosovu''. Mednarodno skupnost so pozvali, ''naj uporabi vsa vojaška, diplomatska in politična sredstva'', je danes na Dunaju dejal direktor IHF Aaron Rhodes.

LDK za ustanovitev neodvisne države Kosovo
30. 03. 1999 18.49
Stranka kosovskih Albancev Demokratska liga Kosova (LDK), ki deluje v tudi tujini, je mednarodno skupnost pozvala, naj sprejme ustanovitev neodvisne države Kosovo. Predsedujoči LDK Hafiz Gagica je danes v Bonnu dejal, da je sedaj prepozno govoriti o mirovnem načrtu iz Rambouilleta, ki ga je 18. marca podpisala le delegacija kosovskih Albancev.

Alois Mock na obisku v Sloveniji
30. 03. 1999 17.07
Nekdanji avstrijski zunanji minister in avstrijski podkancler dr. Alois Mock velja za očeta avstrijskega vstopa v Evropsko unijo, kot predsednik evropske demokratične zveze pa se je uveljavil kot politik načel in zdravega pragmatizma v evropskem in v svetovnem merilu, je na novinarski konferenci poudaril njegov gostitelj, predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle. Zatem pa izpostavil Mockovo dobro poznano vlogo pri slovenskem osamosvajanju in njegove zasluge za mednarodno priznanje Slovenije.

V napadih na letališče Surčin ranjeni in velika gmotna škoda, trdi srbski minister
29. 03. 1999 18.00
Letala zveza NATO so v sinočnjih napadih povzročila ''veliko gmotno škodo'' na beograjskem civilnem letališču Surčin, nekaj ljudi pa je bilo ranjenih, je danes izjavil srbski minister za promet in zveze Dragan Todorovič.

ZRJ zanika etnično čiščenje na Kosovu
29. 03. 1999 08.27
Jugoslovanski predstavnik pri Združenih narodih Vladislav Jovanovič je v pogovoru za CNN zanikal obtožbe Zahoda, da ZRJ izvaja etnično čiščenje Albancev na Kosovu.

Nemška katoliška cerkev podpira napade zveze NATO
27. 03. 1999 16.28
Nemška katoliška cerkev ''priznava humanitarni namen'' zračnih napadov zveze NATO proti vojski ZR Jugoslavije, je za nedeljsko izdajo dnevnika Bild povedal vodja nemške katoliške cerkve Karl Lehmann.

Tistim, ki so odločili o napadih na ZRJ, bi moralo soditi sodišče v Haagu, meni Moskva
27. 03. 1999 03.58
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je v pogovoru za današnji ruski dnevnik Kommersant dejal, da bi po mnenju Moskve moralo vsem, ki so sodelovali v odločitvi o napadih na ZRJ, soditi mednarodno sodišče v Haagu.