mehanizmi

'Aretiranih pet oseb, a jasno je, da je krog osumljencev še precej večji'

27. 08. 2022 11.20

V javnost kaplja vse več informacij akcije urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) in hrvaške policije zaradi oškodovanja Ine. Zaradi suma zlorabe in pranja denarja pri trgovanju s plinom ter oškodovanja podjetja Ina so v soboto dopoldan aretirali pet oseb, "a precej jasno je, da je krog osumljencev še precej večji", je dejal nekdanji vodja Uskoka Željko Žganjer. Petim, ki jih sumijo omenjenih kaznivih dejanj, so zamrznili več kot milijonov evrov sumljivih sredstev na bančnih računih in v investicijskih skladih. Škoda, ki naj bi jo povzročili podjetju, pa naj bi bila domnevno oškodovana za veliko več, kot so predvidevali sprva.

Formalnost in demokracija

13. 08. 2022 11.49

20. stoletje je bilo kljub vzponom in padcem izjemno z vidika napredka individualnih pravic in svoboščin. To je predvsem posledica liberalizma, ki se je še posebej razširil v 2. polovici 20. stoletja in ki je z izjemnim prodajnim pitchem prepričal številne, zagrizene nasprotnike, ki so svoje argumente za nasprotovanje, tako kot zagovorniki, črpali iz preteklosti, a iz drugih zornih kotov. Prodaja liberalizma v paketu je prinesla pravico do svobodnega oblačenja, obedovanja in diskurza. Prinesla je pravico do vsakdanje izbire vsega oz. z drugimi besedami – uspešna prodaja liberalizma je povečala moč udobja (konformizem).

Ljubljanska avtopralnica: 62 ur na teden, grožnje in odvzem dokumentov?

10. 08. 2022 09.42

Iz znane ljubljanske avtopralnice prihajajo huda pričevanja o izkoriščanju delavcev iz Indije in nasilju nad njimi. Tujim delavcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov na mesec, naj bi ob prihodu v Slovenijo odvzeli potne liste. V družbi Amonte očitke zanikajo. Pristojni organi so ločene preglede opravili konec julija. Inšpektorji, ki so se odzvali dan po prijavi, na mestu niso zaznali nobenih kršitev. Če delavec dela 62 ur na teden in inšpekcija ne ugotovi nepravilnosti, je problem v inšpekciji, ne pa v delavcih, izpostavlja Goran Lukić iz Delavske svetovalnice. Potem ko je minister Mesec opozoril, da bi morala takšne nepravilnosti zaznati inšpekcija, je glavni inšpektor Jadranko Grlić odstopil.

Vlada omejila cene plina, letni prihranki za gospodinjstva do 675 evrov

22. 07. 2022 06.02

Začela je veljati uredba o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema, po kateri bodo določene najvišje maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev. Uporabljati se bo začela 1. septembra, veljala pa bo do 31. avgusta 2023. Del uredbe, ki zagotavlja dobavo tem odjemalcem, se že uporablja. Zaradi omejitve cen plina bodo povprečni gospodinjski odjemalci prihranili od 90 do 675 evrov.

Zaslišanja ministrskih kandidatov: Arčonu, Hanu, Duhovi, Papiču in Jevšku zelena luč

28. 05. 2022 07.11

Pred pristojnimi delovnimi telesi v DZ so se začela zaslišanja kandidatov za ministre. Prva sta se predstavila kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han in za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, oba sta uspešno prestala zaslišanje. Po zaslišanju je člane odbora prepričal tudi kandidat za ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Aleksander Jevšek. Uspešna sta bila tudi Emilija Stojmenova Duh in Igor Papič.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?

27. 05. 2022 20.54

Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več

25. 05. 2022 22.53

Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Po izreku prepovedi približevanja, kako varne so sploh žrtve nasilja?

10. 05. 2022 19.33

"Čeprav nasilnežem sodišča odredijo prepoved približevanja, žrtve nismo varne in nismo zaščitene," pravi sogovornica, ki je tako psihično kot fizično nasilje trpela več let. Ko je zbrala pogum in partnerja končno prijavila, mu je bila za pol leta odrejena prepoved približevanja. V tem času je bila v kriznem centru, kjer se je počutila varno, ko je prišla domov, pa so se pritiski partnerja kljub prepovedi približevanja nadaljevali. Policija naj bi redno opravljala nadzor na naslovu, kjer se je nasilje dogajalo, je v luči dogajanja na Koroškem povedal policist Policijske postaje Celje. A žrtve pravijo, da tega niso deležne.

Strokovnjaki na področju skrivanja revščine

01. 05. 2022 16.06

Dan začnem z radijskimi novicami, kjer poročajo o grozotah, ki se odvijajo okoli nas. Četudi se težave svetovnega merila ne odvijajo na sončni strani Alp, se nas večinoma tako ali drugače dotaknejo ter največkrat postanejo tudi naša realnost. A žal na težave, ki se ne dogajajo pred našim pragom, večkrat prehitro pozabimo, sploh če nas ne prizadenejo direktno. Takrat se vedno spomnim na pregovor "daleč od oči, daleč od srca".

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano

27. 04. 2022 00.15

Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Iz česa je narejen vaš telefon in kaj potrebuje za brezhibno delovanje?

26. 04. 2022 11.40

Število telefonov na svetu je v zadnjih letih skokovito naraslo. Čeprav naš stari telefon še ni za proč, ga pogosto hitro zamenjamo z novim, boljšim in hitrejšim, stari pa pristane v kakšnem predalu.

Solidarna EU?

23. 04. 2022 16.22

Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Golob: Uživam v tem, da nemogoče spreminjam v mogoče

20. 04. 2022 19.19

Smo v zadnjih dneh volilne kampanje, ko nas z vseh strani nagovarjajo politični obrazi in nas prepričujejo, da so oni tisti, ki bodo Slovenijo popeljali v lepšo prihodnost. O tem, kakšno prihodnost si za našo državo predstavlja Robert Golob, smo razglabljali prek videopovezave, saj je predsednik Gibanja Svoboda obležal zaradi koronavirusa.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?

01. 03. 2022 16.50

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Lani največ primerov sladkorne bolezni pri slovenskih otrocih

02. 02. 2022 10.02

V lanskem letu so v Sloveniji pri mladoletnikih odkrili največ primerov sladkorne bolezni tipa ena doslej. Potrdili so jo pri 84 otrocih in mladostnikih, kar je po opozorilih otroškega diabetologa z UKC Ljubljana Tadeja Battelina deset več primerov kot kadar koli prej v enem letu. Ob tem so zasledili veliko več diabetičnih ketoacidoz ob začetku bolezni – to je hudo stanje, ki lahko brez zdravljenja vodi tudi v smrt. Starši namreč zaradi covidnih razmer odlašajo z obiskom izbranega pediatra, opozarja Battelino.

UKOM in STA podpisala Pogodbo o opravljanju javne službe v letu 2022

01. 02. 2022 16.42

Direktor Urada Vlade RS za komuniciranje Uroš Urbanija in direktor STA Igor Kadunc sta, v skladu z Zakonom o STA in Uredbo o opravljanju javne službe Slovenske tiskovne agencije, podpisala pogodbo za opravljanje javne službe STA v letu 2022, so sporočili iz Ukoma. Pogodba upošteva zahteve, ki jih od STA predvideva Zakon o STA, med drugim tudi brezplačen dostop do fotografij. Predstavniki zaposlenih na STA pa kljub podpisu pogodbe opozarjajo na sistemsko nesprejemljiv način financiranja.

Tesla zaradi težav s programsko opremo odpoklicala skoraj 54.000 vozil

01. 02. 2022 17.10

Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla bo v ZDA odpoklical 54.000 vozil, da bi odpravil funkcijo, ki avtomobilom omogoča vožnjo skozi znak stop, ne da bi se popolnoma ustavili. Pri ameriški Nacionalni upravi za varnost v cestnem prometu menijo, da takšna funkcija lahko poveča tveganje za nastanek nesreče.

Inštitut 8. marec vložil začasno odredbo zoper poslanki SDS in sekretarko Godčevo

26. 01. 2022 16.04

V Inštitutu 8. marec so se zaradi vse več žaljivih sporočil in neupravičenega obsojanja odločili za pravno ukrepanje. Zaradi očitkov o vpletenosti inštituta v pošiljanje grozilnih pisem nekaterim vidnim predstavnikom vladne koalicije so vložili začasno odredbo zoper poslanki SDS Mojco Škrinjar in Alenko Jeraj ter državno sekretarko Jelko Godec.

Bronja Žakelj: Človek se še nikoli ni tako bal smrti, kot se je boji danes

23. 01. 2022 08.00

Bronja Žakelj s prvencem Belo se pere na devetdeset niza uspehe že od samega začetka, ko je leta 2018 prišel na knjižne police. V knjigarnah je leta kraljeval na lestvicah najbolje prodajanih knjig, v knjižnicah pa ga je še danes težko dobiti. Leta 2019 je pisateljica zanj prejela prestižno literarno nagrado kresnik, letos pa je dosegla nov mejnik – roman je postal najbolje prodajana Beletrinina knjiga vseh časov. O tem izjemnem dosežku sem se pogovarjala z avtorico, ki je med drugim spregovorila tudi o pisanju scenarija za film, ki nastaja po njeni knjižni predlogi.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Ura na Rotovžu znova bije

16. 01. 2022 14.27

Ura na stolpu 507 let stare Mestne hiše Rotovž znova bije. Kot so sporočili z Mestne občine Maribor, so uri povrnili njen zgodovinski značaj in ji namestili nov mehanizem. Obnova je stala približno 30.000 evrov.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba

14. 01. 2022 11.19

100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence

14. 12. 2021 11.18

Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

Slovenija bo kandidirala za nestalno članico Varnostnega sveta OZN

09. 12. 2021 14.43

Slovenija bo v New Yorku tudi uradno najavila kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov za obdobje 2024–2025. Kandidatura za nestalno članico Varnostnega sveta OZN, ki je ključni organ za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti, predstavlja nadaljevanje aktivne zunanje politike Slovenije po uspešno izvedenem predsedovanju Svetu EU. "V Varnostnem svetu bo Slovenija delovala kot povezovalni dejavnik in prispevala k njegovemu učinkovitejšemu delovanju," ob tem sporočajo z Ministrstva za notranje zadeve.

Edinstvena raziskava o propadanju človeškega telesa v vesolju: 20 žensk bo lebdelo na vodi

20. 11. 2021 14.44

Kako hitro propade človeško telo v vesolju? Ker se raziskave, v kateri bi iskali odgovor na to vprašanje, v vesolju ne da izvesti, so raziskovalci pripravili najboljši približek bivanja v vesolju oziroma mikrogravitaciji – lebdenje na vodi. Raziskava bo kot prva preučevala ženske, 20 jih bo v okviru raziskave kar pet dni lebdelo na vodi. Znotraj raziskave bodo med drugim preučevali upadanja mišične mase in spremembe mišične presnove. Raziskava bo potekala šest mesecev, pri njej pa bo sodeloval tudi slovenski inštitut za kineziološke raziskave.

Janša o Vizjaku: V zadevi, o kateri govorite, davki niso bili osnovni problem

15. 11. 2021 14.05

Vlada namenja veliko pozornosti temu, da so davki pravični, odpravila je veliko nepotrebnih birokratskih ovir za davčne zavezance, še nekaj bolj obsežnih predlogov je v postopku, je v DZ povedal premier Janez Janša. Poudaril je tudi, da ne podpira pozivov k izogibanju plačevanja davkov. Osrednje težave države danes izhajajo iz tega, da v njej udbomafija ali, kot je to v zadnjem času nov uveljavljen termin, vzporedni mehanizem brez volitev in brez legitimitete obvladuje velike dele sistemov in podsistemov, pa je odgovoril na poslansko vprašanje glede korupcije in mafijskega upravljanja z državo.

Prijeli štiri osebe, ki so članom kriminalnih združb posredovale tajne podatke

10. 11. 2021 09.49

Kriminalisti so v torek opravili hišne preiskave na Specializiranem državnem tožilstvu in aretirali uslužbenko, ki je imela dostop do tajnih podatkov o izdanih odredbah za hišne preiskave in prikrite preiskovalne ukrepe. Seznanjala se je z vsebino dokumentov, jo fotografirala in posredovala osebam, ki do nje niso bile upravičene. Informacije naj bi tako prek še treh osumljencev odtekale neposredno k mednarodni kriminalni združbi – neuradno naj bi šlo za slovensko podružnico zloglasnega kavaškega klana. Najpomembnejša slovenska člana tega klana naj bi se tako z njeno pomočjo izognila aretaciji.

Cena dizla v Sloveniji ob avtocestah na rekordno visoki ravni

15. 10. 2021 09.52

Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

Na Kosovu izbruhnili spopadi, več deset ranjenih

13. 10. 2021 12.52

Na severu Kosova so v Kosovski Mitrovici in Zvečanu izbruhnili spopadi med Srbi in kosovsko policijo, v katerih je bilo po poročanju srbskih medijev ranjenih več deset ljudi, ena oseba, 36-letnik, pa je zaradi strelnih ran na oddelku intenzivne terapije v KBC Kosovska Mitrovica. Spopadi med kosovsko policijo in lokalnim prebivalstvom so izbruhnili, potem ko so pripadniki enote za gospodarski kriminal in carine zaprli več prodajaln v severnem delu Kosovske Mitrovice.