mejnik

64-bitni Windowsi

14. 07. 2000 15.37

Na konferenci Microsoft Professional Developer Conference sta Microsoft in Intel na ogled postavila 64-bitni operacijski sistem Windows, ki bo v prvi fazi namenjen procesorjem Intel Itanium. 64-bitni Windowsi tako predstavljajo mejnik v razvoju 64-bitne programske in strojne opreme. Novi operacijski sistem je tako že na voljo razvijalcem računalniške opreme nove generacije.

Osrednja prireditev ob dnevu državnosti

25. 06. 2000 14.23

Pred dnevom državnosti, 25. junijem, je sinoči potekala slavnostna seja DZ, nato pa še osrednja državna prireditev. Predsednik DZ Janez Podobnik je na slavnostnem parlamentarnem zasedanju posebej izpostavil dejstvo, da je ravno v tej dvorani pred devetimi leti s takratno parlamentarno odločitvijo, ki je odražala plebiscitno voljo ljudi in vzdušje celotne Slovenije - postavljen nov evropski mejnik. ''Z njim smo Slovenci na zemljevid Evrope pogumno in odločno vrisali svoj življenjski prostor - prostor, ki smo ga z veliko nacionalnega navdiha, zveste navezanosti in žilave vztrajnosti ohranjali in obvarovali skozi dolga stoletja'', je poudaril slavnostni govornik.

10 let Kanala A

07. 06. 2000 16.16

Kanal A praznuje letos deseti rojstni dan. Delovati je začel kot v vseh pogledih angažirana, alternativna, drugačna televizija, se pred približno tremi leti začel uveljavljati kot sproščujoča, zabavna in družinska televizija, pred kratkim pa so se na tej prvi slovenski komercialni televiziji v skladu s svetovnim trendom odločili za povezovanje interneta in televizije. Ledino so zaorali s spletno stranjo svojega kviza Življenjska priložnost, ki je v dveh tednih postala ena od petih najbolj obiskanih spletnih strani v Sloveniji. Ta uspeh jih je spodbudil, da so pospešili priprave za vzpostavitev spletnih strani še za druge oddaje, tako naj bi prihodnji teden začela delovati stran za Moj film, je v pogovoru za STA povedala direktorica marketinga pri Kanalu A Mirjana Jarc.

Srečanje predsednikov držav kandidatk za EU

18. 04. 2000 21.48

Udeleženci srečanja predsednikov parlamentov držav kandidatk za Evropsko unijo s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so se na današnjem plenarnem zasedanju v Ljubljani zavzeli za ohranitev zagona procesa širitve EU na vseh ravneh. Predstavniki šesterice, ki je prva začela pogajanja za vstop v EU, so izrazili prepričanje, da bo medvladna konferenca o reformi institucij EU končana do konca letošnjega leta, tako da bi se pogajanja z najbolj pripravljenimi kandidatkami končala v prvi polovici leta 2001 in bi se širitev unije začela leta 2003. Obenem so se zavzeli, da bi državljani kandidatk za članstvo sodelovali na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Čestitke zavezniku opozicije

28. 03. 2000 15.19

Ameriški predsednik Bill Clinton je v telefonskem pogovoru čestital novoizvoljenemu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu za zmago na volitvah. Čestitkam se je pridružil tudi podpredsednik Al Gore, oba s Clintonom pa sta v izjavah za javnost poudarila, da so bile nedeljske volitve pomemben mejnik v razvoju demokratične Rusije. Clinton je poudaril velik pomen, ki ga ima utrjevanje ruske demokracije in poglabljanje njenih mednarodnih odnosov.

Daimler Chrysler prevzel 34 odstotkov Mitsubishija

27. 03. 2000 10.43

Daimler Chrysler je v japonskem proizvajalcu avtomobilov Mitsubishi prevzel 34-odstotni lastniški delež, so danes v Stuttgartu sporočili iz nemško-ameriškega koncerna. Podjetji bosta sodelovali na področju razvoja, proizvodnje ter prodaje osebnih avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil.

Prva generacija diplomantov Visoke šole za turizem

16. 02. 2000 11.45

Minister za šolstvo in šport Pavel Zgaga je ob 5. obletnici Visoke šole za turizem ter podelitvi diplom prvi generaciji 38 diplomantov Visoke šole za turizem - Turistica povedal, da je razvoj tega visokošolskega zavoda pomemben mejnik za stroko, saj ob osamosvojitvi nismo imeli izobraženega kadra v turizmu kot eni strateških gospodarskih usmeritev. Tako minister Zgaga kot minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek sta na slovesnosti podprla razvoj tretje Univerze na Primorskem. Kot je povedal minister Zgaga, je razvoj visokošolskih središč na Primorskem, ki jih je ob osamosvojitvi obiskovalo 500 študentov, danes pa že 5000, potrdil potrebo po oblikovanju še ene univerze.

Zmaga Dallasa, remi Detroita v NHL

01. 01. 2000 13.13

V severnoameriški hokejski ligi NHL so sinoči odigrali dve tekmi. Trenutno najboljša ekipa lige Detroit Red Wings in moštvo Chicago Blackhawks sta se kljub podaljšku razšla z neodločenim rezultatom 4:4, ekipa Dallas Stars pa je ugnala Anaheim Mighty Ducks s 5:4.

Stevardese British Airways brez klobukov

19. 12. 1999 10.07

Stevardese letalske družbe British Airways (BA) smejo končno sneti svoje klobuke, znane tudi kot ''leteči krožniki''. V prihodnje se bodo lahko same odločile, ali bodo nosile klobuke, je povedala tiskovna predstavnica BA v Londonu. Mornarsko modri slamnati klobučki krasijo sedaj glave kakih 20.000 uslužbenk BA.

Tomaž Humar spet doma

11. 11. 1999 21.48

V Slovenijo se je popoldne vrnila slovenska alpinistična odprava na čelu s <a href= http://humar.live.over.net/ target=_new>Tomažem Humarjem</a>, ki je uspešno preplezal južno steno Daulagirija (8167 m) v Himalaji. Na brniškem letališču jo je pričakalo več sto Humarjevih prijateljev in ljubiteljev alpinizma, med njimi je bil tudi največji alpinist tega stoletja Reinhold Messner.

DDV mejnik gospodarskih gibanj

10. 09. 1999 18.18

Pričakovane posledice uvedbe DDV bodo letošnja gospodarska gibanja prek učinkov na domače povpraševanje, trgovinsko menjavo in cene razdelile na dve povsem različni obdobji, pišejo strokovnjaki Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) v poletni številki publikacije Gospodarska gibanja. Tako ocene za julij in avgust na področju trošenja kažejo hiter in močan zasuk navzdol, še maja in junija pa je bilo opaziti rekordno povečanje. Ob tem pa zaradi povečanja uvoza niti preobrat v drugi polovici leta ne bo preprečil velikega letnega primanjkljaja v blagovni menjavi.

Novi nemiri in katastrofe

25. 07. 1999 10.20

Po ocenah starega indijskega nauka ''djotiču'' o računanju vremenskih trendov je letošnje leto obdobje velikih družbenih nemirov in naravnih katastrof. Do novih ''težav'' naj bi prišlo ob avgustovskem sončnem mrku, ki je po mnenju pristašev tega indijskega nauka velik mejnik v človeški zgodovini. Takrat naj bi namreč prišlo do novih napetosti na Kosovu in drugih kriznih področjih, obstaja pa tudi možnost velikih naravnih nesreč. Po nemirnem avgustu nas sicer čakajo mirnejši meseci, kriza pa naj bi dosegla svoj vrhunec maja leta 2000. Pristaši ''djotiča'' svetujejo, da v dneh od 9. do 13. avgusta živimo čim bolj mirno ter da se izogibamo različnim konfliktom in napetostim. Priporočljivo je branje duhovne ali verske literature ter meditiranje in pogoste molitve.

Intel Corp postavil ključni mejnik v moderni tehnologiji

25. 02. 1999 08.13

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji; razvili so namreč izjemno hiter mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil. Največji svetovni izdelovalec čipov za osebne računalnike naj bi množično proizvodnjo nadzmogljivih čipov Pentium III začel konec prihodnjega leta oziroma v prvi polovici leta 2001. Sprva bodo te čipe vgrajevali v poslovne računalnike, osebne računalnike s hitrimi mikroprocesorji pa bodo po mnenju strokovnjakov trgu ponudili konec leta 2001. Pentium III z zmogljivostjo enega gigahertza, ki ga je predstavil Intel, je dvakrat hitrejši od njegove komercialne različice, ki bo naprodaj konec tega tedna in bo zamenjala Pentium II. Večja hitrost bo najdražjemu Intelovemu čipu omogočila bolj realistične tridimenzionalne računalniške igre, boljše odzivanje na govor in druge posebne sposobnosti. Tudi druga računalniška podjetja so sicer že predstavila enogigaherčne mikroprocesorje, vendar pa je Intelov izdelek prvi čip, ki je tako hiter in hkrati namenjen široki uporabi v osebnih računalnikih.

Intel predstavil super hiter mikroprocesor

24. 02. 1999 09.35

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji, razvili so namreč izjemno hiter nov mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil.

''Deklaracija iz Lausanne'' temelj za boj proti dopingu

05. 02. 1999 17.36

''Deklaracija iz Lausanne'', ki jo je v četrtek ob zaključku svetovne konference Doping v športu z odobravanjem sprejelo več kot 600 delegatov, je po mnenju predsednika Nacionalne antidoping komisije (NAK) dr. Joška Osredkarja mejnik in temelj za usklajevanje različnih meril, raziskav in izobraževanja na področju dopinga ter usklajevanja zakonodaje, ki se dotika tega področja. Osredkar je s tem nakazal tudi delo, ki čaka NAK po sprejemu deklaracije.

BiH dobila posojilo za reformo javnih financ

06. 06. 1998 10.12

Svetovna banka je Bosni in Hercegovini odobrila 63 milijonov dolarjev posojila za izvedbo ključnih reform v upravljanju javnih financ. To je zadnje od osmih posojil, ki jih je Svetovna banka v tem fiskalnem letu - od julija 1997 do julija 1998 - namenila za obnovo gospodarstva BiH, so sporočili s sedeža Svetovne banke.

Premier Drnovšek: Vključitev v GATT pomemben mejnik za Slovenijo

19. 05. 1998 17.47

Vključitev v Splošni sporazum o carinah in trgovini (GATT) je bil pomemben mejnik v zgodovini slovenskega gospodarstva. Omogočil je potrditev gospodarske neodvisnosti Slovenije in pridobitev polnopravnega članstva v mednarodnih trgovinskih tokovih, je v današnjem govoru na popoldanskem plenarnem zasedanju ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije (WTO), na kateri so med drugim obeležili 50-letnico GATT, poudaril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. V svojem nastopu je med drugim opozoril na prispevek nekdanjega GATT oz. sedanje WTO k izjemni rasti svetovne trgovine, zaposlovanja ter socialnega napredka po svetu ter poudaril, da je WTO temeljni forum široko zastavljene trgovinske liberalizacije.

Finska je najbolj razvita na področju mobilne telefonije

09. 12. 1997 08.09

Na Finskem je imelo novembra mobilni telefonski aparat že več kot 40 odstotkov prebivalcev, je povedal Mikael Akermarck iz finskega ministrstva za promet. S tem je Finska kot prva država na svetu dosegla tako visoko stopnjo. Gre za mejnik, ki po Akermarckovih besedah predstavlja nov zagon za brezžične telekomunikacije. Vprašanje mobilnosti na Finskem pa istočasno že izgublja svoj pomen, vse bolj namreč postajajo pomembne blagovne znamke, oblika in funkcije telefonov, ki morajo biti čimbolj prilagojene življenjskemu slogu posameznega uporabnika. Mobilni telefoni, ki so bili prvotno namenjeni predvsem poslovnežem, so že postali vsakdanji pripomoček večine ljudi.

Rekordna prodaja zbirke Microsoft Office 97

03. 12. 1997 09.21

Kot je sporočil Microsoft, je zbirka Microsoft Office 97 najhitreje prodajana poslovna aplikacija v zgodovini računalnikov PC. V manj kot enem letu so prodali več kot 20 milijonov licenc Office 97, kar je približno 60.000 na dan. Ta prodaja presega povpraševanje po katerikoli aplikaciji za poslovno storilnost, prodaja licenc pa je tudi dvakrat večja kot pri katerikoli prejšnji različici Office.