mesečna plača

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Četrtina evropskih poslancev dobro služi še z dodatnim delom
14. 10. 2021 12.16
Več kot četrtina od 705 poslancev Evropskega parlamenta služi še z drugimi dejavnostmi, vrednost njihovih zaslužkov pa je skupno od 3,9 milijona do 11,5 milijona evrov, kaže najnovejša raziskava nevladne organizacije Transparency International EU (TI EU). Organizacija pri tem opozarja na morebitno navzkrižje interesov.

Dostojno delo zagotavlja tudi organizacijo zasebnega življenja
07. 10. 2021 08.24
Trg dela po pandemiji, ki je načela leto 2020, počasi okreva. V Sloveniji že osem mesecev zapored beležimo padec brezposelnosti, stopnja brezposelnosti je 4,3 odstotna. Na današnji dan obeležujemo svetovni dan dostojnega dela. Kaj dostojno delo sploh pomeni? Poleg dostojnega plačila mora delo prinašati tudi socialno stabilnost in varnost. Minister za delo poudarja, da se moramo vsi zavedati negativnih posledic netrajnostnega dela, na problem izgorelosti pa je opozoril evropski komisar za delovna mesta.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00
Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Letos 30 let praznuje 24.111 prebivalcev Slovenije
25. 06. 2021 10.12
V Sloveniji v letu 2021, ko obeležujemo 30 let samostojne države, 24.111 prebivalcev in prebivalk praznuje 30 let. Delovno aktivnih je nekaj manj kot 20.000 30-letnikov, njihova povprečna mesečna bruto plača pa je za skoraj 350 evrov nižja od povprečne mesečne bruto plače vseh zaposlenih, ugotavljajo na Statističnem uradu RS (Surs).

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'
12. 05. 2021 14.20
12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Kim Džong Un svari pred 'težko krizo'
09. 04. 2021 09.31
Po opozorilih skupin za človekove pravice, da se Severna Koreja sooča s hudim pomanjkanjem hrane in gospodarsko nestabilnostjo, je državni voditelj Kim Džong Un pozval državljane, naj se pripravijo na "težko" krizo. Na konferenci stranke je Kim situacijo primerjal z zloglasno smrtonosno lakoto v devetdesetih letih.

Ob mednarodnem dnevu žensk nekaj zanimivih dejstev o Slovenkah
07. 03. 2021 07.00
Ob prihajajočem mednarodnemu dnevu žensk, ki ga praznujemo 8. marca, je Statistični urad RS postregel z nekaj zanimivimi podatki o Slovenkah. Ste vedeli, da je število moških v letu 2019 prvič v 160-letni zgodovini preseglo število žensk? Da so ženske sicer na vodilnih mestih še vedno v manjšini, a da se ta delež počasi povečuje? Združeni narodi letos ob tem dnevu izpostavljajo prav vlogo žensk na vodstvenih položajih v "covidnem svetu".

'Starši otrok z redkimi boleznimi zaslužijo višje nadomestilo'
28. 02. 2021 07.00
Skrb za otroka s težko redko boleznijo ali posebnimi potrebami je zahtevno delo, ki traja 24 ur na dan, vse dni v letu. Ponavadi se zato eden od staršev odloči, da bo ostal doma in skrbel za otroka, za kar je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek zaradi nege otroka. Višina slednjega že več let ostaja nespremenjena, zato v Društvu Viljem Julijan pristojnega ministra pozivajo k uskladitvi z minimalno plačo.

Zaskrbljeni zaposleni na STA: Urbanija je človek nad državo in zakoni
25. 02. 2021 08.36
Potem ko je Ukom sporočil, da je konec januarja poravnal vse zapadle obveznosti do STA, računa za januarja opravljene storitve pa ne bo plačal, ker niso sklenili pogodbe, kar je direktor STA Veselinovič označil za novo ofenzivo napadov, so se zdaj odzvali še zaposleni na STA. Kot pravijo, so zaskrbljeni zaradi samovolje Uroša Urbanije – "človeka, ki je nad zakoni". Zanima jih, zakaj Urbanija ni problematiziral višine plač svojih novinarskih kolegov leta 2008, ko je njegova takratna plača močno presegala njihove.

V trgovinah z živili lahko znova kupite tudi nogavice in perilo
30. 01. 2021 07.57
Odslej lahko prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, znova ponujajo tudi nogavice in spodnje perilo. Tako je namreč v sredo odločila vlada. Hkrati so se zaradi slabše epidemiološke slike danes zaprle nenujne trgovine ter kulturne ustanove v obalno-kraški in zasavski regiji.

Vlada potrdila predlog osmega protikoronskega zakona
25. 01. 2021 16.53
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu. PKP 8 med drugim predvideva podaljšanje subvencioniranega čakanja na delo, del bremena za dvig minimalne plače pa bi prevzela država.

Največje napake, ki se jim morate izogniti, če želite zaslužiti
25. 01. 2021 00.15
Ne sklepajte naložbenih polic s slovenskimi skladi. Ta odločitev je ena najdražjih, opozarjajo v Finančni hiši. Katerim najhujšim napakam se še izogniti? Preberite.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu
18. 01. 2021 06.00
Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov
30. 12. 2020 07.48
DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Ugrabljena državna podjetja
17. 12. 2020 05.20
Pogodba o sponzoriranju Gazel, izbora najboljših hitrorastočih podjetij časnika Dnevnik ne bo podpisana zaradi – kot smo izvedeli neuradno – "negativne publicitete Dnevnika o Holdingu slovenskih elektrarn". To naj bi dejala nova vodja korporativnega komuniciranje skupine HSE, sicer dolgoletna medijska svetovalka premierja Janeza Janše, Ksenija Koren. Zmotil naj bi jih članek, da je novi direktor Viktor Vračar obiskal sedež stranke SDS. To je konkreten primer posledic političnega nameščanja svojih ljudi v gospodarstvu in prikaz, kako se moč pozicije nevarno zažira v pore družbe, ki si jih podjarmi politika. V devetih mesecih Janševe vlade smo samo v gospodarstvu našteli 55 posrednih imenovanj in 33 razrešitev.

STA: Ukom je s svojimi vprašanji posegel tudi v uredniško avtonomijo
03. 12. 2020 18.05
V Slovenski tiskovni agenciji so zapisali, da Ukom nima pravice do celovitega vpogleda v informacije o delovanju STA, saj ima to pravico po zakonu o STA le vlada, ki izvaja pravice družbenika. Dodali so, da je Ukom s svojimi vprašanji posegel tudi na področje uredniške avtonomije in presegel svoja zakonska ter pogodbena pooblastila. Direktor STA Bojan Veselinovič pa je zavrnil navedbe o višini svoje plače in pojasnil, da je bila njegova povprečna izplačana mesečna neto plača v letu 2019 3.409,26 EUR.

Robinho podpisal s Santosom, plača tik nad brazilsko minimalno
13. 10. 2020 13.03
Nekdanji zvezdnik Real Madrida, Manchester Cityja in AC Milana, brazilski napadalec Robinho, je podpisal petmesečno pogodbo z "matičnim" Santosom, kjer bo njegova mesečna plača znašala 1.500 brazilskih realov ali 230 evrov.

Minimalna plača v Ženevi bo od zdaj znašala skoraj 3800 evrov na mesec
30. 09. 2020 20.46
Zaradi naraščajoče revščine v enem najdražjih mest na svetu so volivci tokrat na referendumu potrdili ukrep lokalnih oblasti, ki določa, da minimalna plača znaša najmanj 3784 evrov na mesec. Neodvisne organizacije ob tem opozarjajo, da je omenjeni znesek minimalna vsota, s katero prebivalec Ženeve še lahko preživi skozi mesec. Ukrepa pa se predvsem veselijo Francozi, ki živijo ob francosko-švicarski meji, kruh pa si služijo ravno v Švici.

Madžarski zunanji minister: Dopust na tajkunski jahti je moje zasebno življenje
26. 08. 2020 09.59
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je v torek, potem ko so ga pred več kot tednom dni fotografirali na jahti vladnega tajkuna, zavrnil obtožbe o korupciji in poziv k odstopu.

Bale razočaran: Kljub odločilnim zadetkom mi navijači Reala še naprej žvižgajo
03. 08. 2020 12.13
Da je ljubezen med Garethom Baleom in navijači Reala že lep čas stvar preteklosti, ni nobena skrivnost. Toda velški zvezdnik ne razume, zakaj mu privrženci belih kljub odločilnim zadetkom, ki jih je prispeval ob osvojitvah najprestižnejših lovorik, še naprej žvižgajo. "Ko se mi je to zgodilo prvič, sem bil povsem iz sebe, kasneje pa sem se že sprijaznil s tem," med drugim pravi reprezentant Walesa.

Država marca in aprila poravnala za 302 milijona evrov prispevkov
01. 06. 2020 11.27
Država je od razglasitve epidemije do konca aprila poravnala za 75,1 milijona evrov prispevkov za delavce na čakanju ter še dodatnih 226,9 milijona evrov za delavce, ki so v času epidemije delali. Skupaj gre za 302 milijona evrov. Podatkov za maj še ni.

V sredo brez smrtnih žrtev. Vlada podaljšala prepoved druženja na javnih krajih
07. 05. 2020 08.47
V zadnjem dnevu smo v Sloveniji potrdili eno novo okužbo s koronavirusom, smrtnih žrtev ni bilo. Plačilo prispevkov za socialno varnost je državo od razglasitve epidemije stalo 90 milijonov evrov. Mariborska vstopna točka za bolnike s sumom na okužbo s covidom-19, kjer opravljajo testiranja z brisom, se seli iz šotora na Cesti proletarskih brigad na Taboru v prostore Zdravstvene postaje Tezno. Medtem pa je vlada na dopisni seji podaljšala prepoved druženja na javnih mestih.

Razpad plačnega sistema v javnem sektorju
22. 04. 2020 23.09
Kako je mogoče, da direktor javnega podjetja, ki so ga odslovili zaradi nesposobnosti, prejme še 10 tisoč evrov odpravnine? Osnovna plača direktorjev ni odvisna od delovne uspešnosti ali poslovnih rezultatov družbe. V letih 2016 in 2017 je povprečna mesečna bruto plača v družbah v lasti Republike Slovenije znašala 6.926 evrov, v lasti lokalne skupnosti pa 3.800. Tedaj je povprečna bruto plača v državi znašala 1.605 evrov, plača predsednika vlade pa 5.288 evrov.

Podjetja že lahko začnejo oddajati vloge za pomoč
11. 04. 2020 13.39
V veljavo je stopil zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije novega koronavirusa in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Podjetja, ki so napotile delavce na čakanje, morajo vložiti vlogo v osmih dneh od napotitve. Če so pošiljala delavce na čakanje že pred uveljavitvijo zakona, pa morajo to storiti v osmih dneh od uveljavitve zakona, torej do 18. aprila. Zavod bo nadomestila izplačeval mesečno v sorazmernem deležu.

Furs odgovarja: ste upravičeni do temeljnega dohodka, kako do povračila nadomestila plače...
07. 04. 2020 12.16
Finančna uprava je pripravila odgovore na številna aktualna vprašanja glede vladnih ukrepov na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa. Izpostavljamo nekatera izmed njih.

Med Slovenci v karanteni v Dolgi vasi sedem okuženih
30. 03. 2020 06.04
V Sloveniji velja prepoved gibanja zunaj meja občine – vladni odlok ob tem določa nekaj izjem, kot so prihod na delo, opravljanje kmetijskih dejavnosti in nego družinskih članov. Upokojenci lahko nakupujejo le še od 8. do 10. ure zjutraj, ta termin pa je rezerviran še za invalide in nosečnice. Pri nas imamo 26 novih okužb s koronavirusom (skupno 756), hospitaliziranih pa je 118 ljudi.

Komu še pomoč zaradi epidemije, vlada obljublja: Nikogar ne bomo pozabili
29. 03. 2020 15.37
Vlada je razširila nabor upravičencev do pomoči zaradi epidemije novega koronavirusa: rednim študentom pripada krizni dodatek v višini 150 evrov, izplačan bo do 30. aprila. Velike družine s tremi otroki bodo poleg dodatka, ki ga že prejemajo, po predlogu prejele še dodatnih 100 evrov, družine s štirimi ali več otroki pa 200 evrov. Do enkratnega dodatka v višini 150 evrov bodo upravičeni tudi prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.

Po čem izstopajo Slovenke?
08. 03. 2020 07.00
V Sloveniji živi 1.045.000 žensk, njihovo najpogostejše ime je Marija (5 %), njihova povprečna starost je skoraj 45 let (kar je 3 leta več od povprečne starosti moških). Visoke so povprečno 165 cm, tehtajo pa povprečno skoraj 68 kg. Med sto ženskami jih je povprečno 52 normalno hranjenih, 30 čezmerno, 13 je debelih.