mesece

Decembra lani v EU 17,7 milijona brezposelnih
09. 02. 1998 15.23
Decembra lani je bilo po ocenah Eurostata v državah Evropske unije brezposelnih 17,7 milijona ljudi.

Dražba predmetov pokojne Janis Joplin in Jimmyja Hendrixa
08. 02. 1998 09.25
Na dražbi pop-suvenirjev so v tem tednu v New Yorku prodali kitaro legende country glasbe Hanka Williamsa za 112.500 dolarjev, medtem ko so za hlače na trapez slavne ameriške pevke Janis Joplin in motoristično jakno Jimmyja Hendrixa iztržili celo več, kot so sprva pričakovali. Od predmetov, ki so pripadali pokojni Janis, so vijoličasto srajco prodali za 4830 dolarjev, par bombažnih trapezastih hlač pa za 10.350 dolarjev. Omenjeno obleko je na dražbi prodajala oboževalka ameriške pevke Miriam Vermes, ki se ji je junija 1970 (štiri mesece pred Janisino smrtjo), da bi prišla z njo v stik, predstavila kot novinarka. Dekleti sta se očitno ujeli in skupaj preživeli nekaj dni, pri čemer sta si izmenjavali obleko. Enega od Janisinih dolgih šalov - pevkin zaščitni znak - so prodali za 5175 dolarjev, medtem ko je avkcijska hiša Christie pričakovala le 3000 dolarjev. Jakna Jimmyja Hendrixa je zamenjala lastnika za 13.800 dolarjev.

Sodišče kaznovalo poškodovanko v prometni nesreči
23. 01. 1998 08.38
Sodišče v Antwerpnu je poškodovanko v prometni nesreči oglobilo in kaznovalo na tri mesece pogojne kazni, ker je udarila voznika avta, ki jo je zbil s ceste. Do nesreče, v kateri je bila ženska po poročanju belgijskih medijev bolj prestrašena kot poškodovana, je prišlo decembra leta 1996, ko je z osemletnim sinom prečkala cesto. Po nesreči je prišlo do besednega obračuna med peško in voznikom, v razburjenju pa je ženska udarila voznika, izpulila vzvratno ogledalo na avtomobilu in ga po poročanju belgijskega radia razbila na drobne kose.

Zaradi ljubezni na vrh radijskega stolpa
21. 01. 1998 09.04
Indijec Ašraf Džamal Khan (22) že pet dni čepi na nekem radijskem stolpu v New Delhiju, kjer namerava ostati tako dolgo, dokler se k njemu ne vrne žena, ki je sicer hindujka, ugrabili pa naj bi jo njeni starši. Khan, ki prav tako odklanja hrano, je za pomoč zaprosil tudi indijskega predsednika Narayanana. Predsednika je brez uspeha poskušal dobiti po brezžičnem telefonu, a mu je nazadnje zmanjkalo baterij.

Milošević se je vselil v Titovo vilo
26. 12. 1997 13.54
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević se je s soprogo Miro Marković vselil v obnovljeno vilo v rezidenčni četrti Dedinje nad Beogradom, ki je bila nekoč last maršala Tita.

Ameriški astronavt v politiko
15. 12. 1997 09.06
Jerry Linenger, ameriški astronavt, ki je letos štiri mesece raziskoval v ruski orbitalni znanstveni postaji Mir, razmišlja zdaj o karieri politika.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih
18. 11. 1997 00.00
Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

<i>Umetni cikloni</i> v Maleziji
13. 11. 1997 00.00
Malezija bo dobila rusko tehologijo za izzivanje <i>umetnih ciklonov</i>, ki naj pregnali smog zaradi ogromnih gozdnih požarov v sosednji Indoneziji. Malezijski minister za znanost, tehnologijo in zaščito okolja Law Hieng Ding je povedal, da tehnologija, ki jo Rusija namerava dati Maleziji, ustvarja velikanske ciklone, ki razženejo dim in prinesejo dež. Upravljajo jo prek satelita in je cenejša od umetnega dežja. Smog zaradi gozdnih požarov že tri mesece ogroža prebivalce jugovzhodne Azije. Malezija je v Indonezijo septembra poslala več kot tisoč gasilcev in več kot 250-krat izzvala umetni dež v malezijskem in indonezijskem zračnem prostoru.