metana

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30
Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003
21. 01. 2025 08.13
Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06
Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23
Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

Danska kot prva na svetu uvaja davek na ogljik pri živinoreji
10. 07. 2024 14.04
Danska bo kot prva država na svetu uvedla davek na ogljik pri živinoreji, ki ga bodo morali kmetje plačevati od leta 2030 naprej. Ukrep, ki ga mora potrditi še parlament, naj bi skandinavsko državo približal cilju ogljične nevtralnosti do leta 2045. Okoljevarstvenikom se zdi ukrep premil, kmetje pa v njem vidijo grožnjo prehranski varnosti.

Ogromna hobotnica pozivala k zgodovinski zaščiti oceanov
09. 07. 2024 21.05
Aktivisti Greenpeacea Slovenija so zunanjo ministrico Tanjo Fajon in predsednika vlade Roberta Goloba pozvali k sprožitvi procesa ratifikacije sporazuma ZN o oceanih, ki ga je Slovenija podpisala septembra lani. Ob tem so v Ljubljani napihnili ogromno hobotnico, ki simbolno opozarja na problematiko zaščite oceanov.

SpaceX dosega nove mejnike, raketa tokrat med pristankom ni eksplodirala
06. 06. 2024 19.24
Raketa Starship, ki jo je zasnovalo podjetje SpaceX Elona Muska, je zabeležila svoj prvi popolnoma uspešen testni let. Največja in najmočnejša raketa na svetu je vzletela z izstrelišča Starbase v kraju Boca Chica na jugu Teksasa. Po dobri uri letenja je uspešno pristala v Indijskem oceanu, za razliko od prejšnjih poskusov pa tokrat ni eksplodirala.

Naša prvoaprilska šala preplavila splet, nasedli tudi tuji mediji
04. 04. 2024 10.11
Na dan za potegavščine smo si na naši spletni strani privoščili šalo, ki se je kot blisk razširila po družbenih omrežjih. Povzeli so jo celo tuji mediji, med njimi britanski Daily Mail, ki ni opazil, da je dražba Ronaldove postelje v resnici prvoaprilska šala. Na to smo jih opozorili, zato so vsebino umaknili s spletne strani, še vedno pa so z objavami preplavljena družbena omrežja. Kako nekritični so v takšnih primerih uporabniki družbenih omrežij in zakaj so naši šali nasedli tudi tuji mediji?

Odkop v Premogovniku Velenje spet poteka, eden od rudarjev ostaja v bolnišnici
21. 02. 2024 09.05
Odkop v Premogovniku Velenje, kjer je v torek zvečer na odkopu C v jami Pesje prišlo do povečane koncentracije plina, spet poteka. Eden od štirih rudarjev, ki so bili izpostavljeni povečani koncentraciji plina, ostaja preventivno v celjski bolnišnici, trije so bili odpuščeni.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?
13. 12. 2023 07.19
"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Slovenija v EU na prvem mestu po škodi zaradi podnebnih sprememb
12. 12. 2023 15.05
In to prvo mesto zaseda brez konkurence. Kar dvakrat več škode je utrpela kot potem druga naslednja država. Pri tem gre za ocene škode glede na naš bruto družbeni proizvod.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv
11. 12. 2023 10.01
Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00
Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Leto 2023 bo najbolj vroče leto: izgubljamo tekmo s časom za reševanje ledenikov
30. 11. 2023 13.07
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in zahtevala nujno ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev globalnega segrevanja. Prav tako je organizacija opozorila na porast toplogrednih plinov ter rekordne temperature morske površine in dvig morske gladine.

Največja raketa v zgodovini eksplodirala deset minut po vzletu
18. 11. 2023 15.35
Raketni sistem Starship podjetja SpaceX tudi v drugo ni prestal testnega poleta. Za razliko od prvega testa sta se dela raketnega sistema tokrat v skladu z načrti ločila, raketa je nato letela še nekaj časa, nato pa so izgubili stik z njo in končali prenos v živo. Pri SpaceX so test vseeno označili kot uspešen.

Število smrtnih žrtev požara v kazahstanskem rudniku naraslo na 45
29. 10. 2023 14.53
Število mrtvih v požaru, ki je v soboto izbruhnil v rudniku jekla podjetja ArcelorMittal v Kazahstanu, je naraslo na 45, je sporočila tamkajšnja služba za nujne primere. En rudar je še vedno pogrešan. Šlo naj bi sicer za najhujšo nesrečo v postsovjetski zgodovini te srednjeazijske države. Vzrok požara še vedno ni znan.

IEA: Takojšnje zmanjšanje emisij metana je nujno
11. 10. 2023 13.20
Emisije metana iz fosilnih goriv je treba takoj zmanjšati, če želimo omejiti globalno segrevanje ozračja, je poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Znatna zmanjšanja naj po navedbah agencije ne bi bila draga, dosežemo pa jih lahko z že obstoječo tehnologijo.

Greenpeace: S ploščadi Ine odteka plin v severni Jadran
06. 07. 2023 20.15
Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so pred sedežem naftne družbe Ina v Zagrebu zahtevali preiskavo možnega odtekanja plina na vseh njihovih priobalnih plinskih ploščadih v severnem Jadranu. V Greenpeaceu trdijo, da so v morju okoli nekaterih ploščadi visoke koncentracije metana. Ina obtožbe zanika.

Morska gladina narašča dvakrat hitreje kot v prejšnjih desetih letih
21. 04. 2023 14.33
Kazalniki podnebnih sprememb dosegajo rekordne vrednosti. Poročilo Svetovne meteorološke agencije je razkrilo črno statistiko naše podnebne prihodnosti, med katerimi je tudi hitro taljenje ledenikov.

Raketa Starship eksplodirala med testnim poletom
20. 04. 2023 16.18
Ameriško vesoljsko podjetje SpaceX je izstrelilo raketo Starship, najmočnejšo v zgodovini. Ta je poletela do višine 37 kilometrov, nato pa bi se morala zgornja in spodnja stopnja plovila ločiti, a do tega ni prišlo. Plovilo se je začelo nenadzorovano obračati in je kmalu zatem eksplodiralo. SpaceX je polet kljub temu ocenil kot uspešen.

Bodo britanske krave kmalu z zaviralci metana?
05. 04. 2023 11.57
Britanska vlada se bo omejevanja emisij toplogrednih plinov, ki jih proizvaja kmetijstvo, lotila povsem drugače kot Nizozemska in Belgija. Da bi dosegli cilj ničelne neto emisije metana do leta 2050, bo kmetom predlagala, da v krmo za krave začnejo dodajati tako imenovane zaviralce metana.

Manj metana, alternativne beljakovine: kako bi finančni sektor preobrazil prehrano
27. 03. 2023 18.35
Preobrazba globalnih prehranskih sistemov je nujna, pravijo strokovnjaki, ki menijo, da je ključnega pomena za zmanjšanje svetovnih emisij. Koristi pa naj na koncu ne bi imelo le okolje. Preobrazba naj bi namreč prinesla tudi 1,4 bilijona evrov gospodarskih koristi, zatrjuje poročilo Planet Tracker.

Izstrelitev prve 3D-rakete v zgodovini: po treh minutah začela izgubljati višino
23. 03. 2023 14.53
V sredo zvečer se je z Zemljinega površja proti vesolju podala prva raketa, sestavljena iz 3D natisnjenih delov. A še preden je moderni leteči predmet dosegel orbito, se je zalomilo. Po treh minutah v zraku je 11 milijonov evrov vredna raketa začela padati proti tlom.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro
19. 12. 2022 06.10
Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Uhajanje plina iz Severnega toka je posledica močne eksplozije'
18. 10. 2022 10.37
Predhodna preiskava poškodb na dveh plinovodih Severnega toka na danskem delu Baltskega morja je pokazala, da je bilo puščanje plina posledica močne eksplozije, je v torek v izjavi sporočila danska policija. Švedski novinarji pa so objavili prve fotografije poškodovanih plinovodov, ki so jih posneli s podvodnim dronom. Iz Rusije so medtem sporočili, da je bila preiskava sprožena zgolj zato, da bi obtožili Rusijo.

Po eksploziji v rudniku v Turčiji število žrtev naraslo na 40
15. 10. 2022 08.01
Število žrtev petkove eksplozije v premogovniku na severu Turčije je po zadnjih podatkih naraslo na najmanj 40, je sporočil turški notranji minister Süleyman Soylu. Dodal je, da so doslej rešili 58 rudarjev, minister za energetiko Fatih Dönmez pa je sporočil, da na območju nesreče še vedno gori manjši požar.

Danska: Tudi plinovod Severni tok 1 je prenehal puščati
02. 10. 2022 14.51
Danske oblasti so sporočile, da je plin prenehal uhajati tudi iz plinovoda Severni tok 1. Že v soboto so sporočili, da se je ustavilo uhajanje plina iz plinovoda Severni tok 2. Seizmologi so v ponedeljek zaznali dve močni podvodni eksploziji. Prvo so zabeležili zgodaj zjutraj, jugovzhodno od danskega otoka Bornholm, druga (močnejša) eksplozija severovzhodno od otoka pa je bila enakovredna potresu z magnitudo 2,3.

Nad Evropo oblak plina iz 80 tisoč ton razpršenega metana
01. 10. 2022 12.19
Zaradi poškodb na plinovodu Severni tok v Baltskem morju je v ozračje ušla ogromna količina metana. Nastal je oblak, ki je že dosegel Skandinavijo, kjer so potrdili rekordne vrednosti metana. Po nekaterih ocenah količina uhajajočega plina zadošča celoletnim emisijam metana v mestu v velikosti Pariza ali državi v velikosti Danske.

Odkrili še četrto luknjo. Nato: Vsakemu napadu bo sledil odločen odziv
29. 09. 2022 08.16
Švedska obalna straža je zaznala novo, že drugo uhajanje plina na plinovodu Severni tok. To je skupaj že četrti primer. Dva primera sta zaenkrat zaznana na območju švedske ekonomske cone, dva pa na območju Danske. Iz Nata so sporočili, da prve razpoložljive informacije kažejo, da je škoda na Severnem toku posledica namernih in neodgovornih dejanj sabotaže.