metana

Odkrili še četrto luknjo. Nato: Vsakemu napadu bo sledil odločen odziv

29. 09. 2022 08.16

Švedska obalna straža je zaznala novo, že drugo uhajanje plina na plinovodu Severni tok. To je skupaj že četrti primer. Dva primera sta zaenkrat zaznana na območju švedske ekonomske cone, dva pa na območju Danske. Iz Nata so sporočili, da prve razpoložljive informacije kažejo, da je škoda na Severnem toku posledica namernih in neodgovornih dejanj sabotaže.

Osupljiv prizor: v objektivu Neptun, njegovi obroči in lune

22. 09. 2022 15.48

Vesoljski teleskop James Webb je naredil najbolj jasno sliko Neptuna doslej. S svojo infrardečo kamero je v objektiv ujel Neptun, njegove obroče in sedem od 14 Neptunovih lun. Zadnjo podrobno sliko planeta je leta 1989 naredil Nasin Voyager 2, leta 2021 pa ga je slikal še Hubble.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'

07. 09. 2022 06.00

Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Sintetično mleko: 700.000 delovnih mest in genski inženiring

05. 09. 2022 10.11

Ljudje že tisočletja pijemo mleko in uživamo mlečne izdelke, ki predstavljajo pomemben delež kaloričnega in hranilnega vnosa. Na policah trgovin pa bodo v prihodnje tudi tetrapaki in steklenice sintetičnega mleka, napovedujejo raziskovalci. S pomočjo nove tehnologije namreč razvijajo sintetično mleko, ki je po okusu, barvi in strukturi enako mleku živalskega izvora.

Bo več deset tisoč Hrvatov ostalo brez plina?

31. 08. 2022 10.17

Približno 50.000 gospodinjstvom po vsej Hrvaški dobavitelji plina odpovedujejo ali pa dražijo storitve. Odjemalce pošiljajo k javni mestni plinarni Zagreb, ki pa novih uporabnikov ne more več sprejeti. Da rešitve še ni, je na redni novinarski konferenci potrdil tudi zagrebški župan. Visoke cene bodo udarile tudi po standardu bivanja. Študenti tako na primer ne bodo mogli več sami izbirati temperature ogrevanja, ker bo omejena na 22 ali 23 stopinj Celzija.

Britansko mesto, ki se je zavezalo veganstvu: 'To je prvi korak na dolgi poti'

14. 08. 2022 10.18

Haywards Heath, mesto v Zahodnem Sussexu, spodbuja 34.000 prebivalcev, naj s svojih krožnikov umaknejo živalske izdelke in tako pomagajo v boju proti podnebni krizi. Mestni svet je podpisal tako imenovano "Plant based Treaty", pogodbo, ki predstavlja dodatek Pariškemu sporazumu o podnebnih spremembah. Cilj pogodbe je prepričati svetovne voditelje, da bi družbe postopoma prešle s prehrane, ki vključuje živalske proizvode, na prehrano brez njih, vegansko. Praktični ukrepi se bodo v mestu začeli z okoljskimi nagradami za šole in podjetja, ki zmanjšujejo količino zavržene hrane in spodbujajo vegansko prehrano, mestni svet pa bo šolam zagotovil gradivo, ki bo naslednjo generacijo navdihnilo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

V Premogovniku Velenje v stebrnem udaru poškodovanih 14 rudarjev, vsi že doma

26. 07. 2022 06.34

V Premogovniku Velenje je v ponedeljek zvečer prišlo do stebrnega udara, v katerem je bilo v prvi fazi poškodovanih 12 rudarjev, dodatno pa so k zdravniku napotili še dva rudarska spremljevalca. Vsi so utrpeli lažje poškodbe in so že v domači oskrbi, je v izjavi za medije povedal generalni direktor premogovnika Janez Rošer. "Gre za nesreče, ki se jih ne da preprečiti, lahko pa se jih omili. Vendar pa se jih prav tako ne da predvideti," je dodal.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?

19. 05. 2022 07.00

Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

Po novi nesreči v poljskem premogovniku pogrešanih deset oseb

23. 04. 2022 11.54

Območje premogovnika v poljskem mestu Zofiowka je zjutraj prizadel potres, ki je povzročil uhajanje metana. Večina rudarjev je rudnik pravočasno zapustila, a reševalci trenutno pogrešajo še deset ljudi, ki so bili med potresom pod zemljo.

Nesreča v srbskem rudniku lignita zahtevala osem življenj

01. 04. 2022 09.23

V rudniku v kraju Sokobanja na vzhodu Srbije se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je zahtevala osem življenj, okoli 20 rudarjev pa je potrebovalo zdravniško pomoč. Sprva so poročali, da je v rudniku odjeknila eksplozija, a je ministrica za rudarstvo pozneje to zanikala. Po njenih besedah je bilo usodno uhajanje metana. Omenjeni rudnik ima dolgo zgodovino nesreč, najhujša se je zgodila leta 1998, ko je umrlo 29 rudarjev.

OMV in MOL še nekoliko dvignila cene pogonskih goriv

11. 03. 2022 13.52

Družbi OMV Slovenija in MOL Slovenija sta še nekoliko dvignili cene pogonskih goriv. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena za liter 95-oktanskega bencina tik pod 1,60 evra, medtem ko liter dizla stane 1,737 oziroma 1,735 evra. Družba Petrol za zdaj cene ohranja na ravneh, na katere jih je zvišala v torek. Na Petrolovih bencinskih servisih, ki jih je v državi največ, je tako cena litra 95-oktanskega bencina pri 1,563 evra, cena litra dizla pa pri 1,67 evra.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin

28. 12. 2021 00.15

Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Število mrtvih v nesreči v ruskem premogovniku naraslo na 52

26. 11. 2021 07.32

Ruske oblasti so potrdile, da je število smrtnih žrtev nesreče v sibirskem rudniku premoga naraslo na 52. V bolnišnici se, pretežno zaradi vdihavanja strupenih plinov, zdravi 38 rudarjev in 11 reševalcev. Guverner Kemerova Sergej Civilev je s telegramom potrdil, da je umrlo 46 rudarjev in šest reševalcev.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'

14. 11. 2021 07.33

Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'

10. 11. 2021 16.25

V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Svet zajeli protesti za podnebno pravičnost, v Glasgowu 100.000 ljudi

06. 11. 2021 15.00

Po vsem svetu so se odvili veliki protesti za podnebno pravičnost. Največji shod so pripravili v danes sicer deževnem in precej mrzlem Glasgowu, kjer se je po navedbah organizatorjev, gibanja Koalicija COP26, zbralo 100.000 ljudi.

Ulice Glasgowa zavzelo na tisoče mladih podnebnih aktivistov

05. 11. 2021 14.52

Več tisoč mladih podnebnih aktivistov se je podalo po ulicah Glasgowa, da bi od voditeljev in pogajalcev na podnebni konferenci COP26 zahtevali odločno ukrepanje proti podnebni krizi. Gibanje Petki za prihodnost je shod pripravilo na dan, ko COP26 še posebej izpostavlja vlogo mladih in opolnomočenja javnosti.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

BLOG: Kaj je SIBO?

24. 10. 2021 07.00

Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?

21. 10. 2021 15.42

Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'

13. 08. 2021 06.00

Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Zalivski tok na robu zamrtja? 'Tega ne smemo dopustiti'

06. 08. 2021 07.17

Znanstveniki so odkrili, da bi lahko zalivski tok v Atlantskem oceanu v prihodnosti drastično oslabel, kar bi imelo katastrofalne posledice za ves svet. Med drugim bi zamrtje atlantskega toka vplivalo na padavine, nevihte, temperature in tudi dvig morske gladine. "To je nekaj, česar preprosto ne smemo dopustiti," opozarjajo raziskovalci.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?

02. 08. 2021 07.30

V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam

09. 06. 2021 08.14

Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?

07. 05. 2021 07.00

Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

ZDA želijo emisije ogljika do leta 2030 zmanjšati za kar 52 odstotkov

22. 04. 2021 12.55

Predsednik Joe Biden podnebni vrh, ki se ga udeležuje še 40 drugih svetovnih voditeljev, začenja z ambiciozno napovedjo zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. ZDA namreč želi znova postaviti v središče svetovnih prizadevanj za reševanje podnebne krize in zajezitev emisij ogljika.