migracije

FOTO: Belgijski odvetnik potrdil, da je Puigdemont v Belgiji
30. 10. 2017 07.19
Odstavljeni katalonski predsednik Carles Puigdemont se je zatekel v Belgijo. To je potrdil belgijski odvetnik, na katerega se je obrnil katalonski voditelj. Z njim naj bi zbežalo tudi več članov odstavljene katalonske vlade. Proti Puigdemontu in njegovim ministrom je namreč Španija vložila obtožnice zaradi upora in prisvajanja sredstev. Za očitana dejanja jim grozi kar do 30 let zapora.

FOTO in VIDEO: 'Jezi me, kar delajo z državo, ki so jo zgradili naši stari starši'
29. 10. 2017 07.36
V Barceloni se je zbrala množica protestnikov proti neodvisnosti Katalonije. Slišati je bilo vzklike "Viva Espana" ("Naj živi Španija"), pa tudi pozive, da si Carles Puigdemont za rušenje Španije zasluži zapor.

VOL17VE: Kandidati o migracijah in integraciji: rešiti težave v državah izvora, fante v vojsko, dekleta na tečaj borilnih veščin
20. 10. 2017 07.00
Predsedniške kandidate smo povprašali, kako bi se spoprijeli z dvema od izjemno perečih vprašanj, ki zaposlujeta evropski prostor - z množičnimi migracijami in integracijo.

VOL17VE: Kandidati in svetovni mir: napenjanje mišic, vse večji razkorak med bogatimi in revnimi ter vzgoja za spoštovanje sočloveka
20. 10. 2017 07.00
Številna krizna žarišča, kjer potekajo vojaški spopadi, grožnje z jedrskimi obračuni in vse več terorizma. Svetovni mir je ogrožen in vprašanje, kako ga ohraniti, se vse bolj vrača v ospredje perečih političnih vprašanj.

Vrh EU za zajezitev migracij obljublja dovolj denarja za afriški sklad
19. 10. 2017 21.51
Voditelji držav članic Evropske unije so razpravljali o migracijah. Dogovorili so se, da bodo zagotovili dovolj denarja za severnoafriške države, s čimer naj bi poskušali zajeziti prihod migrantov v EU in zapreti osrednjo sredozemsko pot.

Ljudje gremo že od nekdaj s trebuhom za kruhom. ‘Vlagajmo v podeželje in imeli bomo prehransko varnost’
16. 10. 2017 10.52
Na svetu je lačen vsak deveti Zemljan. Svetovni dan hrane je namenjen predvsem opozarjanju na pomanjkanje hrane s ciljem še za časa naše generacije izkoreniniti svetovno lakoto. Letos je ta dan posvečen povezavi med prehransko varnostjo in migracijami. V Sloveniji sicer večina nima težav z lakoto, imamo pa velike težave z metanjem hrane stran.

'Potrebujemo nov dublinski sistem, ki bo učinkovit tako v mirnih kot v kriznih časih'
10. 10. 2017 13.56
Evropski komisar, pristojen za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopulos pravi, da Slovenija dobro sodeluje v evropski shemi premeščanja prosilcev za azil. zavzema se za prenovo dublinskega sistema in napoveduje paket ukrepov za podporo državam v boju proti terorističnim napadom na javnih prostorih.

Vrh EU v Talinu o prihodnosti Evrope brez Cerarja in Rajoya
28. 09. 2017 14.37
Voditelji članic EU so se zbrali v Talinu na neformalni večerji o prihodnosti Evrope, na kateri pa manjkata slovenski premier Miro Cerar zaradi okvare falcona in španski premier Mariano Rajoy zaradi katalonskega referenduma. Cerar bo tja letel naknadno, in sicer z redno letalsko linijo.

Kaj prinašajo davčne spremembe? Za 'normirance' praktično nič novega
28. 09. 2017 13.07
Vlada je sprejela paket davčnih zakonov, ki prinaša nekaj sprememb, a ne za t.i. normirance, katerih zaslužki ne bodo obdavčeni z dohodnino. Prav tako ostajajo vezane knjige računov, čeprav naj bi jih ukinili konec tega leta. Bo pa višja osebna olajšava za dijake in študente.

Cerar pred ZN poudaril pomen spoštovanja mednarodnega prava in odločitev sodišč
21. 09. 2017 09.03
Premier Cerar je v govoru na zasedanju Generalne skupščine ZN v New Yorku poudaril spoštovanje vladavine prava, mednarodnih pogodb in odločitev mednarodnih sodišč in tribunalov ter podal stališča Slovenije o perečih svetovnih izzivih.

Hrvaška zadovoljna z besedami Junckerja, da si zaslužijo v schengen. Cerar pozdravil poudarek o vladavini prava
13. 09. 2017 10.07
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v svojem govoru o stanju EU poudaril, da mora Evropa izkoristiti ugodne razmere za gradnjo še trdnejše Unije. Izpostavil je pomen solidarnosti in sodelovanja zahodnih in vzhodnih članic Unije in opozoril na nujnost spoštovanja odločitev sodišč.

Poljska po sodbi glede begunskih kvot vztraja, da ne bo sprejela nobenega begunca
06. 09. 2017 09.53
Sodišče EU je zavrnilo tožbi Slovaške in Madžarske proti kvotam za razporejanje beguncev. Madžarska je ogorčena. "Politiki so posilili evropsko zakonodajo in evropske vrednote," opozarja madžarski zunanji minister. Slovaki sporočajo, da bodo sodbo sprejeli s stisnjenimi zobmi, Poljska pa vztraja, da ne bo sprejela nobenega begunca.

(Ne)varna pot v šolo: vozniki na prehodih izsiljujejo otroke, v kombiju pa več otrok kot sedežev
06. 09. 2017 15.21
Začetek šolskega leta je običajno povezan z večjim nadzorom prometne varnosti. Tudi letos policisti ugotavljajo, da marsikateri voznik spregleda najmlajše udeležence v prometu.

Hrvaška zunanja ministrica: Arbitražna odločitev ni spremenila stanja na terenu, spoštujemo takšno, kot je bilo na meji doslej
05. 09. 2017 08.07
Slovenski politični vrh se bo sestal in razpravljal o implementaciji arbitražne odločbe oziroma o razmerah med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaška zunanja ministrica je na Bledu namreč dejala, da je Slovenija tista, ki je kršila mednarodno pravo in da odločba ni spremenila stanja na terenu. "Hrvaška spoštuje stanje, kot je bilo na meji doslej," je dejala ministrica.

'Pozdravljeni. Deportirani boste iz Velike Britanije. Lep dan vam želimo'
23. 08. 2017 16.30
100 ljudi v Veliki Britaniji je prejelo obvestilo notranjega ministrstva, da bodo v kratkem deportirani iz države. "Sprejeli smo odločitev, da morate zapustiti državo," je pisalo v obvestilu. Izkazalo se je, da gre za pomoto, na pristojnem ministrstvu pa sedaj mrzlično iščejo krivca za "neljubi pripetljaj".

Več kot 600.000 Sircev se je že vrnilo domov
11. 08. 2017 19.39
Zaradi izboljšanih gospodarskih in varnostnih razmer v Siriji ter tudi težav pri integraciji v drugih državah, se je letos že več kot 600.000 Sircev vrnilo domov. Gre za največji val vračanja domov, ki jih je zabeležila organizacija.

Deli Azije bi bili do leta 2100 lahko prevroči za življenje
03. 08. 2017 18.59
Južna Azija, kjer živi petina svetovnega prebivalstva, bi lahko bila do konca stoletja priča podnebnim spremembam, ko se bo vročina z vlago povzpela vse do za življenje neprimernih vrednosti. Črnogledi scenarij naj bi se zgodil v primeru, če svet ne bo naredil nič proti globalnemu segrevanju, opozarjajo raziskovalci.

Če ne bomo pljunili v roke, bomo lačni in žejni
30. 07. 2017 00.42
Glede na poročila raziskovalcev in globalne megatrende bo človeštvo v naslednjih desetletjih bilo boj za naravne vire. Mesta bodo postala še bolj gosto naseljena, globalni BDP pa naj bi do leta 2050 zrasel za kar 300 odstotkov. Megatrendi, ki bodo močno vplivali na našo prihodnost, nakazujejo tudi velike spremembe v zdravstvu ter tehnologiji.

Plenković: Ni bojazni, da bi Avstrija in Slovenija vrnili večje število beguncev
27. 07. 2017 13.25
Potem ko je evropsko sodišče razsodilo, da je bila Hrvaška odgovorna za obravnavanje prošenj za mednarodno zaščito oseb, ki so množično prečkale njeno mejo med begunsko krizo, se je odzval hrvaški premier Plenković, ki je dejal, da odločitev ne bo prispevala k vrnitvi večjega števila beguncev iz Slovenije in Avstrije.

Na MNZ zadovoljni z odločitvijo Sodišča EU glede odgovornosti Hrvaške pri prošnjah za azil
26. 07. 2017 12.49
Evropsko sodišče je razsodilo, da je bila Hrvaška odgovorna za obravnavanje prošenj za mednarodno zaščito oseb, ki so množično prečkale njeno mejo med begunsko krizo v letih 2015 in 2016. Na Ministrstvu za notranje zadeve so z odločitvijo zadovoljni in ocenjujejo, da je Sodišče EU s svojo odločitvijo pritrdilo pristojnim slovenskim organom.

Trgovina z ljudmi: aretirali 107 osumljencev, identificirali 900 domnevnih žrtev
24. 07. 2017 15.25
Preiskovalci pod taktirko avstrijske policije so zaradi suma trgovanja z ljudmi aretirali 107 oseb. Narodnost okoli 900 identificiranih domnevnih žrtev trgovine z ljudmi in aretiranih oseb potrjuje razširjenost mrež trgovanja, ki izvirajo iz Nigerije, Južne Amerike in vzhodne Evrope.

V tovornjaku na parkirišču našli 10 trupel
23. 07. 2017 16.04
Policisti v ameriškem San Antoniu preiskujejo okoliščine smrti desetih ljudi, ki so jih našli v tovornjaku, ki je bil parkiran na parkirišču trgovine. Oblasti menijo, da so žrtve nezakoniti migranti, med umrlimi naj bi bila tudi dva otroka.

Odbor DZ zavrnil predlog priporočil o vzpostavitvi nadzora na meji z Italijo
14. 07. 2017 06.49
Predlog SDS, naj DZ vladi priporoči, da takoj pripravi vse potrebno za vzpostavitev nadzora na meji z Italijo in okrepi aktivnosti za preprečitev velikega povečanja ilegalnih migrantov, na pristojnem odboru DZ ni dobil podpore. Ministrica Vesna Györkös Žnidar je zagotovila, da situacijo budno spremljajo.

Cerar v Trstu tudi o arbitraži: 'Dobil sem podporo smeri, ki jo zavzema Slovenija'
12. 07. 2017 18.26
Slovenski premier Cerar je na vrhu Zahodnega Balkana v Trstu posebej izpostavil pomen vladavine prava za regijo. Kot je pojasnil, je pri tem izpostavil tudi pomen arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško, v neformalnih pogovorih pa je dobil tudi podporo smeri, ki jo zagovarja Slovenija. Za spoštovanje mednarodnih pogodb se je v Trstu zavzel tudi minister Erjavec.

V Sloveniji največja gostota prebivalstva v ljubljanskem Štepanjskem naselju, v svetu najgosteje naseljen Monako
04. 07. 2017 12.07
11. julija je svetovni dan prebivalstva. Na Zemlji nas je trenutno 7,4 milijarde, Slovencev pa je bilo na 1. januar letošnjega leta 2.065.895. Tako kot po svetu, pa je tudi pri nas prebivalstvo poseljeno zelo neenakomerno - največja gostota prebivalstva je v Štepanjskem naselju, obstajajo pa tudi popolnoma neposeljena območja.

FOTO: Hamburg v pričakovanju vrha G20: Trump na poti, vrstijo se protesti
05. 07. 2017 19.21
V Hamburgu bo v petek in soboto potekal vrh skupine G20. Srečanje bo potekalo v znamenju razhajanj med državami, predvsem glede podnebnih sprememb. Ob robu bodo potekala tudi številna visoka srečanja, najbolj pričakovano je zagotovo med Trumpom in Putinom. V Hamburgu so zaradi srečanja sicer že nekaj dni protesti.

Italija pred srečanjem ministrov poziva evropska pristanišča k sprejemu migrantov
02. 07. 2017 12.30
Notranji ministri Italije, Nemčije in Francije se bodo v Parizu srečali na kriznem sestanku glede številnih migrantov, ki dnevno prispejo v Italijo. Italijanski notranji minister je v intervjuju pred srečanjem dejal, da Italija ne more biti več edina država, ki sprejema rešene migrante iz Sredozemskega morja.

Med prednostnimi nalogami nove 'šefice' EU digitalizacija in kibernetska varnost
01. 07. 2017 07.05
Estonija prevzema predsedovanje Evropski uniji. Med njenimi prednostnimi nalogami na čelu EU bodo digitalizacija in kibernetska varnost, še vedno pa tudi brexit, migracije ter boj proti terorizmu. Estonija bo Svetu EU predsedovala prvič po vstopu v unijo leta 2004, in sicer pod geslom "Enotnost skozi ravnovesje".

V Evropi vse več smrtnih primerov zaradi prevelikega odmerka drog
26. 06. 2017 14.56
Zaradi zlorabe drog letno prezgodaj umre okoli 190.000 ljudi. Med najnevarnejšimi drogami so opioidi (opij, morfij, heroin in sintetični opioidi), ki se jih tudi najpogosteje zlorablja. Pri nas je okoli 5200 tveganih uporabnikov opioidov, povečuje se število odvisnikov od konoplje, ki se vključujejo v zdravljenje.

FOTO: Kraljica predstavila program britanske vlade: v ospredju zakonodaja o brexitu
21. 06. 2017 14.11
Britanska kraljica Elizabeta II. je na slovesni seji novemu britanskemu parlamentu tradicionalno predstavila program konservativne vlade Therese May za prihodnje dve leti. Glavna točka bo brexit, v okviru tega pa zakonodaja, ki bo evropske predpise preoblikovala v britansko zakonodajo. Sicer pa negotova prihodnost zaradi brexita botruje tudi čedalje manjšemu številu priseljencev iz ostalih držav članic EU.